Πώς μπορώ να ενσωματώσω ένα "board" με αγγελίες σε μία σελίδα ?

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
redion
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από redion » 17 Ιουν 2011 23:31

korgr έγραψε:Θα μπορούσε κάποιος που μόλις πήρε επαγγελματικό δίπλωμα οδήγησης αυτοκινήτου, να κατασκευάσει από το μηδέν ένα αυτοκίνητο?

Θες πολλές γνώσεις για κάτι τέτοιο, ή μπορείς να το αναθέσεις σε επαγγελματία που ξέρει πως να το κάνει σύμφωνα με τις προδιαγραφές που θα του θέσεις.
Sorry αλλά τώρα πρόσεξα το μήνυμα σου. Πρώτον άλλο να φτιάξεις ένα site και άλλο ένα αυτοκίνητο. Ο βαθμός δυσκολίας διαφέρει ανάμεσα τους. Επίσης σύμφωνα με το συλλογισμό σου εγώ μόλις πήρα το ECDL και τώρα θέλω να φτιάξω ένα ολόκληρο site. Κάτι το οποίο είναι εντελώς άσχετο το ένα με το άλλο όπως όταν κάποιος με επαγγελματικό δίπλωμα θέλει να φτιάξει αυτοκίνητο. Ελπίζω να καταλαβαίνεις το συλλογισμό μου.

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 18 Ιουν 2011 01:47

οκ as you wish! :D
Go for it!
Όταν είναι έτοιμο δώσε μας link να το δούμε...

Όσο γι' αυτό που είπα ήταν μια παραβολή καθ' υπερβολή!
Φυσικά το πόσα ξέρεις το γνωρίζεις μόνο εσύ.
Το μόνο σίγουρο είναι πως το ταξίδι αξίζει ανεξάρτητα σε τι αποτέλεσμα θα καταλήξεις :wink:

pimpogio

Δημοσίευση από pimpogio » 19 Ιουν 2011 02:14

αμα ξερεις αρκετα c++ την php την εχεις σε 1 εβδομαδα
ειναι πολυ ποιο απλη...
Η c++ ειναι απο τις ποιο δυσκολες.

Αλλα το να ξερεις μια γλωσσα μεχρι να φτιαξεις προγραμμα εχει τεραστια αποσταση.

ειδικα για αυτο που θες δε φτανει μονο η php
θελει κ html/css sql και να αφιερωσεις ωρα πολυ.

redion
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από redion » 19 Ιουν 2011 04:25

pimpogio έγραψε:αμα ξερεις αρκετα c++ την php την εχεις σε 1 εβδομαδα
ειναι πολυ ποιο απλη...
Η c++ ειναι απο τις ποιο δυσκολες.

Αλλα το να ξερεις μια γλωσσα μεχρι να φτιαξεις προγραμμα εχει τεραστια αποσταση.

ειδικα για αυτο που θες δε φτανει μονο η php
θελει κ html/css sql και να αφιερωσεις ωρα πολυ.
Ανεξαρτήτως αποτελέσματος η προσπάθεια μετράει και όπως είπε ο φίλος μου ο "korgr" πιο πάνω "το ταξίδι αξίζει ανεξάρτητα σε τι αποτέλεσμα θα καταλήξεις", και στο κάτω κάτω γνώσεις είναι όλα αυτά που ίσως μου χρειαστούν παρακάτω. Όσο για το site μια προσπάθεια κάνω για ένα μέτριο αποτέλεσμα αρχικά και στη πορεία θα δούμε. :)

Υ.Γ Μη περιμένετε απο τώρα λινκ, είναι πολύ νωρίς hehe :P

Άβαταρ μέλους
Banavas
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Banavas » 21 Ιουν 2011 19:25

redion έγραψε: Μέχρι τώρα μπορώ να φτιάξω μια σύνδεση στη βάση mysql.Μετά περνάω τιμές σε μεταβλητές της php απο μια html φόρμα.Μετά κάνω το query που μoιάζει κάπως έτσι: mysql_query("SELECT * FROM $table WHERE name=$name OR NULL AND surname=&surname OR NULL AND......ORDER BY date"), μετά κάνω το mysql_fetch_array().To μόνο πρόβλημα είναι τώρα πως να περάσω αυτά τα δεδομένα σε πολλά <div>s στην html.
Αρχικά πέρασε μερικά δεδομένα με το χέρι μέσω του phpmyadmin ώστε να μπορείς να προχωρήσεις με την εμφάνισή τους στη σελίδα (με την εισαγωγή των αγγελιών θα ασχοληθείς μετά).
Έπειτα κάνε ένα λουπ:

Κώδικας: Επιλογή όλων

$result=mysql_query&#40;select........
while &#40;row=mysql_fetch_array&#40;$results&#41;&#41;&#123;
echo "<div class=title>".$row&#91;'title_record'&#93;."</div>";
echo "<div class=ad_body>".$row&#91;'ad_record'&#93;."</div>";
&#125;
Ανάμεσα στο while και την αγκύλη στο τέλος άλλαξε κατά βούληση τον τρόπο με τον οποίο θέλεις να εμφανίζονται τα data. To παράδειγμα θα εμφανίσει δύο DIV το ένα κάτω από άλλο (ανάλογα πάντα με τις CSS εντολές) το πρώτο με τον τίτλο και το δεύτερο με το σώμα της αγγελίας.

Ελπίζω να σε βοήθησα.

}
Happy coding....
Μάρκος
http://lasernet.gr

redion
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από redion » 21 Ιουν 2011 21:00

Banavas έγραψε:
redion έγραψε: Μέχρι τώρα μπορώ να φτιάξω μια σύνδεση στη βάση mysql.Μετά περνάω τιμές σε μεταβλητές της php απο μια html φόρμα.Μετά κάνω το query που μoιάζει κάπως έτσι: mysql_query("SELECT * FROM $table WHERE name=$name OR NULL AND surname=&surname OR NULL AND......ORDER BY date"), μετά κάνω το mysql_fetch_array().To μόνο πρόβλημα είναι τώρα πως να περάσω αυτά τα δεδομένα σε πολλά <div>s στην html.
Αρχικά πέρασε μερικά δεδομένα με το χέρι μέσω του phpmyadmin ώστε να μπορείς να προχωρήσεις με την εμφάνισή τους στη σελίδα (με την εισαγωγή των αγγελιών θα ασχοληθείς μετά).
Έπειτα κάνε ένα λουπ:

Κώδικας: Επιλογή όλων

$result=mysql_query&#40;select........
while &#40;row=mysql_fetch_array&#40;$results&#41;&#41;&#123;
echo "<div class=title>".$row&#91;'title_record'&#93;."</div>";
echo "<div class=ad_body>".$row&#91;'ad_record'&#93;."</div>";
&#125;
Ανάμεσα στο while και την αγκύλη στο τέλος άλλαξε κατά βούληση τον τρόπο με τον οποίο θέλεις να εμφανίζονται τα data. To παράδειγμα θα εμφανίσει δύο DIV το ένα κάτω από άλλο (ανάλογα πάντα με τις CSS εντολές) το πρώτο με τον τίτλο και το δεύτερο με το σώμα της αγγελίας.

Ελπίζω να σε βοήθησα.

}
Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σου αλλά ακριβώς αυτό κάνω,μάλιστα κάνω echo από την php ολόκληρη τη σελίδα html μαζί και με τα <div>s των "αγγελιών". :D ...ξέρω ότι θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω π.χ. AJAX αλλά δε θέλω να μπλέξω. :)
'Οσο για το CSS μου λες να τα εισάγω inline, και έτσι θα το κάνω αλλά δεν έχω ασχοληθεί ακόμα με αυτό το κομμάτι(τα βγάζω χύμα προς το παρών :P )
Επίσης έχω ήδη φτιάξει και μερικές φόρμες εισαγωγής των δεδομένων(html και php).

Σε ευχαριστώ και πάλι για την βοήθεια σου.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης