Δημιουργία widget

Γενικά θέματα για τις γλώσσες προγραμματισμού που δεν καλύπτονται από τις άλλες περιοχές της κατηγορίας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
diegito

Δημιουργία widget

Δημοσίευση από diegito » 08 Ιουν 2011 03:35

Γεια σας.

Παλιότερα είχα φτιάξει ένα php script το οποίο μάζευε data από διάφορες σελίδες (όπως πρόγραμμα τηλεόρασης, τιμές βενζίνης) ποιο πολύ για να πειραματιστώ πως μπορώ να κάνω parsing τα περιεχόμενα μιας σελίδας είτε ενός xml feed για να τα εμφανίζω με δικό μου τρόπο. Αυτό που αναρωτιέμαι είναι σχετικά τον τρόπο που θα πρέπει αυτό να γίνεται ώστε να μην υπάρχει επιβάρυνση τόσο στα site από τα οποία συλλέγεις δεδομένα όσο και στο δικό μου hosting (δηλαδή η ανανέωση πχ σε μία εφαρμογή που θα χρησιμοποιεί τα δεδομένα αυτά να μην γίνεται κάθε φορά που κάποιος φορτώνει μία σελίδα ή μία εφαρμογή, αλλά να γίνεται ανα τακτα χρονικά διαστήματα). Αυτό που μπορώ να σκεφτώ είναι είτε να συλέγονται τα δεδομένα σε μία δική μου βάσή (η οποία θα έχει πρόσβαση σε διάφορα site και θα ενημερώνεται πχ κάθε 2 ώρες), είτε να δημιουργείται ένα αντίγραφο τον σελίδων στο δικό μου server και κάθε φορά που κάποιος ανοίγει μια εφαρμογή ή σελίδα να γίνεται parsing το τοπικό αντίγραφο και από αυτό να δίδονται οι πληροφορίες, είτε τέλος το parsing να γίνεται στις σελίδες των πηγών ( αν και νομίζω ότι αυτό θα ήταν αρκετά επιβαρυντικό γι αυτές). Ποιά από αυτές τις τεχνικές θα ήταν καλύτερο να ακολουθήσω π.χ για να δημιουργήσω μια εφαρμογή π.χ σε android ή κάποιο widget που θα μπορεί να ενσωματώνεται σε διάφορες σελίδες? Υπάρχει κάποια καλύτερη τεχνική? Π.χ σε εφαρμογές που βλέπω στο android (με εμφανιση τιμών βενζίνας ή προγράμματος τηλεόρασης) πως γίνεται η συλλογή των δεδομένων. Ευχαριστώ εκ των προτέρων
A.P

Άβαταρ μέλους
burnmind
Script Master
Επικοινωνία:

Δημιουργία widget

Δημοσίευση από burnmind » 08 Ιουν 2011 18:09

Στήνεις ένα (ή περισσότερα) Cron και το βάζεις να τρέχει ανά Χ λεπτά/ώρες/μέρες ώστε να μαζεύεις τα δεδομένα που σε ενδιαφέρουν. Έπειτα, σχεδιάζεις μία βάση και περνάς εκεί όλα τα δεδομένα. Τέλος, παρουσιάζεις το περιεχόμενο από τη βάση σου με όποιον τρόπο θέλεις: είτε σε μια σελίδα, είτε κατασκευάζοντας ένα μικρό API, είτε ένα δικό σου σταθερό feed κλπ.

Απάντηση

Επιστροφή στο “γλώσσες προγραμματισμού - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης