Προβλημα με τα ηχεια σε windows 7

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Redboy3

Δημοσίευση από Redboy3 » 08 Ιουν 2011 20:53

Γεια σας,παιδια..Εχω ενα προβλημα,εχω κανει εγκατασταση τα win 7 και εχω ηχεια creative 5,1 αλλα δυστυχως δεν μου παιζουν τα 2 πισω ηχεια και το κεντρικο!!!Καμια ιδεα παρακαλω τι να κανω??
Τα πάντα όλα

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 08 Ιουν 2011 23:50

Μετά την εγκατάσταση των windows, έκανες επίσης εγκατάσταση όλων των απαραίτητων προγραμμάτων οδήγησης (drivers) για όλες τις συσκευές του υπολογιστή σου και της κάρτας ήχου;
Το κατάλληλο πρόγραμμα θα το αναζητήσεις στο site υποστήριξης του κατασκευαστή της m/b ή της κάρτας ήχου.
Είναι απαραίτητο ώστε να λειτουργήσει σωστά η κάρτα ήχου που διαθέτεις (και θα πρέπει να είναι προδιαγραφών 5.1).
Εάν όλα αυτά είναι εντάξει τότε μόνον θα εξετάσεις τυχόν προβλήματα συνδεσμολογίας ή κακής λειτουργίας των ηχείων.
«Μάθε από τα λάθη των άλλων γιατί δε θα προλάβεις να τα κάνεις όλα μόνος σου»
Οι Έλληνες είμαστε «θεατές των λόγων και ακροατές των έργων» (.... ο Θουκυδίδης το είπε !)
«Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Αυτοί που κερδίζουν, αυτοί που χάνουν και αυτοί που καθορίζουν ποιοι κερδίζουν και ποιοι χάνουν! »

Άβαταρ μέλους
Redboy3

Δημοσίευση από Redboy3 » 09 Ιουν 2011 04:32

Απο τι μου εχουν πει τα win 7 κανουν αυτοματη αναζητηση-εγκατασταση των drivers..Η καρτα ηχου ειναι On board..Παρ'ολα αυτα εχω περασει τους τελευταιους drivers που υπαρχουν..Την συνεσμολογια την εχω τσεκαρει και ειναι οκ..Εχω μπερδευτει αρκετα!!!
Τα πάντα όλα

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 09 Ιουν 2011 09:02

Χωρίς τους σωστούς drivers δεν πρόκειται να λειτουργήσει σωστά ο ήχος. Λογικά θα έχει και control panel το πρόγραμμα για περαιτέρω ρυθμίσεις.

Καλύτερα να μας αναφέρεις τι m/b έχεις (ή τι κάρτα ήχου ...).
Οι Έλληνες είμαστε «θεατές των λόγων και ακροατές των έργων» (.... ο Θουκυδίδης το είπε !)
«Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Αυτοί που κερδίζουν, αυτοί που χάνουν και αυτοί που καθορίζουν ποιοι κερδίζουν και ποιοι χάνουν! »

Άβαταρ μέλους
Redboy3

Δημοσίευση από Redboy3 » 09 Ιουν 2011 17:26

Gigabyte Technology Co., Ltd. 8IPE1000-G/L (Socket 478) και καρτα ηχου Realtek AC'97 Audio...
Τα πάντα όλα

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 09 Ιουν 2011 17:40

Το πρόγραμμα οδήγησης που έχεις εγκαταστήσει από που το βρήκες;

Ακόμα και στο site υποστήριξης ΔΕΝ υπάρχει για win 7, λόγω παλαιότητας της m/b.

Δοκίμασε αυτό >>> http://filehippo.com/download_realtek_h ... dio_vista/ αφού απεγκαταστήσεις οτιδήποτε άλλο έχεις ήδη (το ότι είναι για win vista δεν σε πειράζει), εναλλακτικά από εδώ >>> http://download.cnet.com/Realtek-AC-97- ... 62344.html

Άβαταρ μέλους
Redboy3

Δημοσίευση από Redboy3 » 09 Ιουν 2011 17:59

Το ειχαν προτεινει σε ενα αλλο ελληνικο φορουμ που εκανα αναζητηση μεσω google..Θα κοιταξω τα Links που μου εδωσες,ευχαριστω εκ των προτερων παντως..Ελπιζω να βγαλω ακρη!!
Τα πάντα όλα

Άβαταρ μέλους
Redboy3

Δημοσίευση από Redboy3 » 09 Ιουν 2011 18:26

Hitca χιλια ευχαριστω μου ελυσες προβλημα μηνων μιας και τα ειχα κανει εγκατασταση τα windows απο το προηγουμενο καλοκαιρι.Χιλια thanks!!!To μονο προβλημα που μου εχει απομεινει και με απασχολει λιγοτερο ειναι οτι αυξομειωνεται ο ηχος απο μονος του!!!
Τα πάντα όλα

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 09 Ιουν 2011 18:35

...μόνο του; απίθανο λιγάκι

Να ελέγξεις όλες τις πιθανότητες και τυχόν ρυθμίσεις, είτε στα windows είτε στο control panel του driver.

Άβαταρ μέλους
Redboy3

Δημοσίευση από Redboy3 » 09 Ιουν 2011 18:54

Κι ομως,το ειχα παθει και με τα προηγουμενα ηχεια..
Τα πάντα όλα

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 09 Ιουν 2011 19:22

Εάν εξαντλήσεις όλα ανεξαιρέτως τα ενδεχόμενα πχ. κακής ρύθμισης ή οτιδήποτε άλλο, τότε είναι μάλλον αναγκαία η αλλαγή της κάρτας ήχου (για την ακρίβεις να απομονωθεί η ενσωματωμένη και ναι τοποθετηθεί καινούργια pci sound card). Οι τιμές είναι πολύ προσιτές σε κάθε περίπτωση.

Εκ πείρας μιλώντας πάντα, δεν υπάρχει ούτε μία περίπτωση κάποιο πρόγραμμα ή συσκευή σε υπολογιστή να κάνει κάτι από μόνο του. Μάλλον πρόκειται περί κακής ή τουλάχιστον ελαττωματικής λειτουργίας.

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες