Κατεστραμμένη εικόνα

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας τα Windows και τα προγράμματά τους. Νέα & ειδήσεις.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
The_Ligourian
Επικοινωνία:

Κατεστραμμένη εικόνα

Δημοσίευση από The_Ligourian » 16 Ιουν 2011 22:37

Φίλοι μου καλησπέρα,

σήμερα το πρωί καθώς άνοιξα τον Η/Υ μου κατά την έναρξη των περισσοτέρων εφαρμογών μου εμφανίζει το ακόλουθο μήνυμα :

Εικόνα

Uploaded with ImageShack.us

όπου αντίστοιχα πάνω αριστερά το όνομα της κάθε εφαρμογής που προσπαθώ να ανοίξω. Πατώντας ''ΟΚ'' η εφαρμογή εκτελείτε κανονικά.

Χρησιμοποιώ τα Win7 home premium αυθεντικά 32bit. Η τελευταία λήψη αρχείων ήταν από εδώ: http://pi-schools.sch.gr/software/dimotiko/ και δεν έκανα κάτι το ασυνήθιστο όσον αφορά τη χρήση στον internet ή την εγκατάσταση προγραμμάτων.
Πραγματοποίησα σάρωση με το malwarebyte, avg και ad-aware (όλα σε δωρεάν έκδοση) αλλά δεν βρήκαν τίποτα.

Έχει κανείς ιδέα τι μπορεί να φταίει;
Φιλικά ligourian.

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Κατεστραμμένη εικόνα

Δημοσίευση από hitca » 16 Ιουν 2011 23:35

Κατά 99% είναι κάποιου είδους «μόλυνση» από malware αρχείο.

Επειδή αναφέρεται στον explorer των win, σημαίνει ότι υπάρχουν σχετικές αναφορές στο μητρώο (registry) και κατά πάσα πιθανότητα στο shell των windows.

Θα πρέπει να γίνει προσεκτική αφαίρεση όλων των σχετικών αρχείων. Καλύτερα να δοκιμάσεις με εμπορικό πρόγραμμα πχ. Spyware doctor αφού αφαιρεθούν άλλα παρόμοιας λειτουργίας προγράμματα και διακοπεί (προσωρινά) η χρήση του Internet στον υπολογιστή εκτός από την λήψη τυχόν απαραίτητων ενημερώσεων.

Επίσης θα πρέπει να αφαιρεθούν όλα τα προσωρινά αρχεία του υπολογιστή και να ρυθμιστούν και εξεταστούν όλα ανεξαιρέτων τα προγράμματα και οι εγγραφές εκκίνησης.
«Μάθε από τα λάθη των άλλων γιατί δε θα προλάβεις να τα κάνεις όλα μόνος σου»
Οι Έλληνες είμαστε «θεατές των λόγων και ακροατές των έργων» (.... ο Θουκυδίδης το είπε !)
«Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Αυτοί που κερδίζουν, αυτοί που χάνουν και αυτοί που καθορίζουν ποιοι κερδίζουν και ποιοι χάνουν! »

Απάντηση

Επιστροφή στο “Windows Software Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες