Τι είναι no follow link?

Search Engine Optimization, Search Engine Positioning, Τρόποι προώθησης των σελίδων μας

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, SEM Moderators

Απάντηση
babbis

Τι είναι no follow link?

Δημοσίευση από babbis » 30 Απρ 2011 21:15

ερώτηση; Τι είναι no follow link? ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
GARAGE667

Τι είναι no follow link?

Δημοσίευση από GARAGE667 » 22 Μάιος 2011 20:41

babbis έγραψε:ερώτηση; Τι είναι no follow link? ευχαριστώ
Είναι ένα link, το οποίο στην ουσία για το SEO είναι άχρηστο.Όσο πιο απλά μπορώ να στο εξηγήσω, σημαίνει ότι οι μηχανές αναζήτησης δεν το "ακολουθούν"..Δεν παίζει κανένα ρόλο για αυτές,στην κατάταξη των ιστοσελίδων για κάποιες λέξεις κλειδιά, είναι απλώς ένα link.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Τι είναι no follow link?

Δημοσίευση από cordis » 22 Μάιος 2011 21:11

από άλλο θέμα:
scoobby έγραψε:Τα no follow links εχει αποδειχθει οτι βοηθανε στα rankings και απλως δεν μεταφερουν το pagerank.
Το δευτερο που αναφερεις δεν σου προσφερει τιποτα οπως ειναι φυσικο.

http://www.socialseo.com/blog/an-experi ... oogle.html

http://www.google.gr/search?sourceid=na ... ef0b29d4a2

Φυσικα υπαρχει debate σχετικα με αυτο το θεμα,αλλα εγω ειμαι της αποψης οτι βοηθουν...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

pimpogio

Τι είναι no follow link?

Δημοσίευση από pimpogio » 23 Μάιος 2011 00:43

απο πειραμα δικο μου τα nofollow ειναι περιπου το ιδιο με το follow...

Σε μια σελιδα ειχα ενα κειμενο δικο μου πρωτότυπο και εβαλα ενα nofollow link προς τη wiki και επεσε 5 θεσεις κατω η σελιδα.
Το εβγαλα και επανηλθε...
Ασφαλως και μεταφερουνε PR ασχετα τι λεει η google.

Με αυτες τις μαλ@κιες κοροιδευει τους σεοτζηδες η google...

Άβαταρ μέλους
free3yourmind
Honorary Member
Επικοινωνία:

Τι είναι no follow link?

Δημοσίευση από free3yourmind » 23 Μάιος 2011 01:19

pimpogio έγραψε:απο πειραμα δικο μου τα nofollow ειναι περιπου το ιδιο με το follow...

Σε μια σελιδα ειχα ενα κειμενο δικο μου πρωτότυπο και εβαλα ενα nofollow link προς τη wiki και επεσε 5 θεσεις κατω η σελιδα.
Το εβγαλα και επανηλθε...
Ασφαλως και μεταφερουνε PR ασχετα τι λεει η google.

Με αυτες τις μαλ@κιες κοροιδευει τους σεοτζηδες η google...

Εγω σε μια σελιδα μου εβαλα ενα no-follow και ανεβηκε 17 θεσεις πανω :) τελικα τρελο αυτο το no-follow
Twenty years from now you will be more disappointed by the things that you didn't do than by the ones you did do. So throw off the bowlines. Sail away from the safe harbor. Catch the trade winds in your sails. Explore. Dream. Discover.
http://www.traveling.gr

pimpogio

Τι είναι no follow link?

Δημοσίευση από pimpogio » 23 Μάιος 2011 13:17

οχι δε καταλαβες εγω εβγαλα τελείως το link και ανεβηκε...

δεν το εκανα απο nofollow follow...

το nofollow μεταφερει PR οχι τοσο οσο το follow αλλα μεταφερει.

Άβαταρ μέλους
B_Dark

Τι είναι no follow link?

Δημοσίευση από B_Dark » 30 Νοέμ 2011 13:55

Τελικά πόσο σημαντικό είναι το ολλος και το nofollow? τι πρέπει να κάνουμε ?
Όταν έχουμε ένα εσωτερικό ή εξωτερικό λινκ τι πρέπει να κάνουμε?
Music is the spirit of love, happiness and life...

Media Search
Επικοινωνία:

Τι είναι no follow link?

Δημοσίευση από Media Search » 02 Δεκ 2011 18:32

B_Dark έγραψε:Τελικά πόσο σημαντικό είναι το ολλος και το nofollow? τι πρέπει να κάνουμε ?
Ας είναι αυτό το πρώτο μου post

Επειδή πονέσανε τα ...μάτια μου να διαβάζω διάφορα θα προσπαθήσω να εξηγήσω

Το nofollow αναγκάστηκε να το βάλει η google για να μπλοκάρει τα trolls όπως σε αυτό το blog, που βάζαν ένα άσχετο σχόλιο στα άρθρα με link προς το site τους.
Δεν περνάει το page rank στη σελίδα αλλά παρόλα αυτά βοηθάει στο SEO γιατί αυξάνει τον αριθμό των συνολικών incoming links στο domain.

Για εσωτερικά links: Βάλε nofollow μόνο σε σελίδες με μικρή αξία σε περιεχόμενο, όπως επικοινωνία ή login (ώστε το συνολικό pagerank να μοιραστεί στις άλλες)
Για εξωτερικά links: Αν έχεις εξωτερικά links τα έχεις γιατί προσφέρουν υποτίθεται αξία στην ιστοσελίδα σου. οπότε follow

Άβαταρ μέλους
B_Dark

Τι είναι no follow link?

Δημοσίευση από B_Dark » 03 Δεκ 2011 18:48

Media Search έγραψε:
B_Dark έγραψε:Τελικά πόσο σημαντικό είναι το ολλος και το nofollow? τι πρέπει να κάνουμε ?

Το nofollow αναγκάστηκε να το βάλει η google για να μπλοκάρει τα trolls όπως σε αυτό το blog, που βάζαν ένα άσχετο σχόλιο στα άρθρα με link προς το site τους.
Δεν περνάει το page rank στη σελίδα αλλά παρόλα αυτά βοηθάει στο SEO γιατί αυξάνει τον αριθμό των συνολικών incoming links στο domain.

Για εσωτερικά links: Βάλε nofollow μόνο σε σελίδες με μικρή αξία σε περιεχόμενο, όπως επικοινωνία ή login (ώστε το συνολικό pagerank να μοιραστεί στις άλλες)
Για εξωτερικά links: Αν έχεις εξωτερικά links τα έχεις γιατί προσφέρουν υποτίθεται αξία στην ιστοσελίδα σου. οπότε follow
εάν βάλω όμως follow σε λινκ που πηγαίνουν σε άλλα site δεν μοιράζω το pagerank μου σε άλλα site και χάνω pagerang εγώ?
Music is the spirit of love, happiness and life...

Media Search
Επικοινωνία:

Τι είναι no follow link?

Δημοσίευση από Media Search » 03 Δεκ 2011 21:37

B_Dark έγραψε:
Media Search έγραψε:

εάν βάλω όμως follow σε λινκ που πηγαίνουν σε άλλα site δεν μοιράζω το pagerank μου σε άλλα site και χάνω pagerang εγώ?
εξαρτάται από το που θα βάλεις τα outbound links και που θα πηγαίνουν. αν τα βάλεις στη sidebar και πηγαίνουν σε spammy websites, τότε δε χάνεις μόνο pr χάνεις και trust

αν είναι μέσα στο κείμενο προς μια αξιόπιστη πηγή τότε όχι.

αν είσαι SEO, θα ξέρεις ότι το PR είναι μόνο ένας από τους 200+ παράγοντες και ότι το domain authority είναι αυτό που μετρά

Άβαταρ μέλους
cpulse
Script Master
Επικοινωνία:

Τι είναι no follow link?

Δημοσίευση από cpulse » 03 Δεκ 2011 21:50

Καλοσήλθες στο forum Media Search.

Αυτό το τελευταίο από που εξάγεται; Που βασίζεις τέτοια σιγουριά οτι τα links στο sidebar έχουν διαφορά από τα links στο περιεχόμενο;

Media Search
Επικοινωνία:

Τι είναι no follow link?

Δημοσίευση από Media Search » 03 Δεκ 2011 22:48

cpulse έγραψε:Καλοσήλθες στο forum Media Search.

Αυτό το τελευταίο από που εξάγεται; Που βασίζεις τέτοια σιγουριά οτι τα links στο sidebar έχουν διαφορά από τα links στο περιεχόμενο;
Καλώς σας βρήκαμε cpulse, είμαστε μια νέα εταιρεία που θέλουμε να γίνει γνωστή επειδή
προσφέρει το κάτι παραπάνω στην SEO κοινότητα και το forum σας φαίνεται ο ιδανικός τρόπος.

Για τη διαφορά των links στο κείμενο και τη sidebar έχω προσωπική εμπειρία αλλά και μια ενδιαφέρουσα παραπομπή

1) Τα links στη sidebar κάνουν ένα site να μοιάζει με φάρμα links και θέλουν πολλή προσοχή, ειδικά όταν γίνονται προς sites που δεν έχουν το ίδιο αντικείμενο με το δικό μας.
Το panda update χτύπησε πολλά τέτοια sites.
Όταν το link είναι μέσα στο κείμενο και παραπέμπει σε μια αξιόπιστη πηγή, το google σου δίνει μεγαλύτερο βαθμό εμπιστοσύνης, καθώς όπως λέει θέλει να παρέχει την καλύτερη δυνατή εμπειρία στο χρήστη. Επιπλέον, παραπέμποντας σε μια σελίδα με ενα συγκεκριμένο θέμα, βοηθάς το google να καταλάβει καλύτερα για ποιο θέμα μιλάς και εσύ (αν είναι follow) .
2) Παροτρύνω όποιον έχει χρόνο και άνεση με τα αγγλικά να διαβάσει το άρθρο SEOmoz- outbound links, το οποίο έχει το εξής σχόλιο το οποία μάλιστα ο SEO expert Cyrus Shepard το θεωρεί απόλυτα σωστό
" I'd certainly link out in blog posts or news section (see point 2 above). I'd not link out in sidebars or footers (spammy signals) "

Εξηγεί λοιπόν ότι τα external links μέσα στα άρθρα και τα νέα είναι super, ενώ από sidebar/footer ρίχνουν την αξιοπιστιά του site.

Άβαταρ μέλους
cpulse
Script Master
Επικοινωνία:

Τι είναι no follow link?

Δημοσίευση από cpulse » 04 Δεκ 2011 00:06

http://cyrusshepard.com/
Αυτό είναι το site της εταιρίας αυτού του Shepard. Στο sidebar του έχει outbound links.

Media Search
Επικοινωνία:

Τι είναι no follow link?

Δημοσίευση από Media Search » 04 Δεκ 2011 01:01

cpulse έγραψε:http://cyrusshepard.com/
Αυτό είναι το site της εταιρίας αυτού του Shepard. Στο sidebar του έχει outbound links.
πρόσεξε τι γράφω για δεις ότι τo επιβεβαιώνει
Τα links στη sidebar κάνουν ένα site να μοιάζει με φάρμα links και θέλουν πολλή προσοχή, ειδικά όταν γίνονται προς sites που δεν έχουν το ίδιο αντικείμενο με το δικό μας.
Ο Shepard έχει links σε σχετικά με το θέμα άρθρα, όχι στις αρχικές σελίδες κάποιων blogs. Αυτό έχει τεράστια διαφορά στο SEO.

Δίνει αξιοπιστία στον ίδιο, προσφέρει επιπλέον χρήσιμες πληροφορίες στον αναγνώστη και κάνει το google να καταλάβει καλύτερα το θέμα του blog του.

ο φίλος που ρώτησε παραπάνω έχω την υποψία ότι εννοούσε outbound links προς άλλες αρχικές σελίδες sites (το γνωστό ως blogroll) το οποίο δε θα πρότεινα. καλύτερα να φτιάξεις μια εσωτερική σελίδα με όλα τα σχετικά links.

και στην αρχική ερώτηση τα outbound να είναι follow ή nofollow, και ο Shepard follow χρησιμοποιεί.

Άβαταρ μέλους
cpulse
Script Master
Επικοινωνία:

Τι είναι no follow link?

Δημοσίευση από cpulse » 04 Δεκ 2011 01:15

Γιατί όμως να του προσφέρουμε τον σεβασμό μας τόσο εύκολα; Δουλεύει στη Google στο τμήμα που σχεδιάζουν τον αλγόριθμο τους; Αν όχι, γιατί αυτός είναι ποιο αξιόπιστος απο ας πούμε εμένα, που μπορεί να λέω ό,τι εγώ φαντάζομαι οτι είναι σωστό;

Απάντηση

Επιστροφή στο “Μηχανές αναζήτησης & SEO”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης