Κάηκε ο σκληρός (Samsung 750GB) ;

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
mf_iii

Δημοσίευση από mf_iii » 20 Ιουν 2011 01:33

Καλησπέρα σας,

Σήμερα έπαθα κάτι πραγματικά περίεργο.. Εκεί που δούλευαν όλα μια χαρά.. κάνω ένα restart το pc κανονικά και από εκείνη τι στιγμή και μετά δεν αναγνωρίζει τον ένα μου δίσκο πουθενά (δεν είναι ο κύριος που έχει τα Windows). Ούτε BIOS ούτε πουθενά.. Ο δίσκος κάθε φορά που ανοίγω το pc κάνει 5-6 φορές ένα "τακ τακ τακ" και μετά σταματάει..

Επειδή είναι ένας από τους data δισκους μου και δυστυχώς ο δίσκος που έχω όλα τα σημαντικά έγγραφά μου μέσα, τα έχω παίξει και έχω τρελαθεί. Θέλω να σώσω τα αρχεία και μετά ας κάνει ό,τι θέλει ο δίσκος..

Γνωρίζετε τι μπορεί να είναι; Πως γίνεται να το έπαθε έτσι ξαφνικά (και μάλιστα τον συγκεκριμένο τον βγάζω και τον συνδέω κάθε 3-4 μήνες σε διαφορετικό pc επειδή αλλάζω πόλη). Το τακ τακ τι να είναι; (ο δίσκος είναι εσωτερικός)

Ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 20 Ιουν 2011 02:02

αν και ο ήχος που περιγράφεις δείχνει ότι έχει κολλήσει ο μηχανισμός εάν είναι θέμα πλακέτας μπορείς να ψάξεις να βρεις έναν ίδιο σκληρό και να αλλάξεις την πλακέτα με του καλού για να δεις εάν δουλεύει.

υ.γ. κατόπιν εορτής: τα σημαντικά μας data τα έχουμε το λιγότερο σε 2 δίσκους.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 20 Ιουν 2011 02:34

Δυστυχώς, έχεις πολύ σοβαρό πρόβλημα πλέον.

Μήν χρησιμοποιείς τον δίσκο καθόλου, εάν θέλεις να έχεις (αμυδρές πλέον) ελπίδες διάσωσης αρχείων. Να αφαιρεθεί δηλαδή τελείως από τον υπολογιστή.

Εάν δεν έχεις γνώσεις σχετικές με τεχνολογίες και προγράμματα επαναφοράς αρχείων καλύτερα να απευθυνθείς σε εξειδικευμένο εργαστήριο (δυστυχώς οι σχετικές τιμές είναι ίσως εξωφρενικές...). Άλλη πιθανή (και ίσως πιο φτηνή) λύση είναι να σταλεί ο δίσκος στο εξωτερικό για επαναφορά αρχείων.

-- να συμπληρώσω και εγώ το αυτονόητο... ποτέ και για κανένα λόγο δεν επαναπαυόμαστε με ένα δίσκο ΧΩΡΙΣ backup, αυτό που έκανες ήταν απλώς ένα εξαιρετικό ρίσκο, χωρίς μάλιστα να υπάρχει ιδιαίτερος λόγος.
Όταν μιλάμε για backup, εννοούμε (συνήθως) ΕΞΩΤΕΡΙΚΕΣ συσκευές αποθήκευσης (εναλλακτικά στο cloud internet μέσω κάποιας υπηρεσίας) καλά προφυλαγμένες και σε απόλυτα ασφαλείς συνθήκες.
«Μάθε από τα λάθη των άλλων γιατί δε θα προλάβεις να τα κάνεις όλα μόνος σου»
Οι Έλληνες είμαστε «θεατές των λόγων και ακροατές των έργων» (.... ο Θουκυδίδης το είπε !)
«Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Αυτοί που κερδίζουν, αυτοί που χάνουν και αυτοί που καθορίζουν ποιοι κερδίζουν και ποιοι χάνουν! »

Άβαταρ μέλους
Rapid-eraser
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Rapid-eraser » 20 Ιουν 2011 10:57

cordis έγραψε:αν και ο ήχος που περιγράφεις δείχνει ότι έχει κολλήσει ο μηχανισμός εάν είναι θέμα πλακέτας μπορείς να ψάξεις να βρεις έναν ίδιο σκληρό και να αλλάξεις την πλακέτα με του καλού για να δεις εάν δουλεύει.
[offtopic]
Επειδή δεν μπορείς ποτέ να είσαι προετοιμασμένος για το χειρότερο σενάριο εγώ στο σπίτι έχω εξοπλιστεί εδώ και με μερικούς μήνες με τον καλύτερο μου φίλο :P

Qnap: TS-459 Pro+ Turbo NAS
[/offtopic]
Cu, Rapid-eraser, Tα αγαθά copies κτώνται.
Love is like oxygen, You get too much you get too high
Not enough and you're gonna die, Love gets you high

Άβαταρ μέλους
Geobak
SEM Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Geobak » 20 Ιουν 2011 13:19

Εγώ εκτός απο το backup σε εξωτερικό σκληρό κρατάω και άλλο ένα σε dropbox

Sin

Δημοσίευση από Sin » 08 Ιούλ 2011 21:03

Έχεις θέμα με την κεφαλή, υπάρχουν στο χώρο πολλές εταιρίες που επιδιορθώνουν δίσκους με ασφάλεια, ρίξε μια ματιά στο internet και θα βρείς! Οι τιμές ξεκινάνε απο τα 80-90 ευρώπουλα!

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες