Σχετικά με πράσινη κάρτα για ΗΠΑ

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Spyrostagas » 20 Ιουν 2011 03:26

Σε πολλά sites κυρίως ξένα αλλά και ελληνικά βλέπω να διαφημίζεται το Usagc.org
Το οποίο δεν έχω καταλάβει αν είναι fake ή αληθινό, αν και για να έχει .org λογικά δεν είναι fake.
Το θέμα είναι ότι αυτό δίνει μέσω διαγωνισμού δωρεάν κάρτα - visa μόνιμης παραμονής στις ΗΠΑ;
Δείτε συγκεκριμένα στο
http://html3.usagc.org/step1landing_eng ... cClENGLeng
( είναι το λινκ όπου σε οδηγούν όλες οι διαφημίσεις τους ).
Ουσιαστικά αν βάλεις στοιχεία σου και άλλα κάνουν κλήρωση και επιλέγουν κάποιους;
Και οι Βίζες ( αν λέγονται έτσι ) που χορηγούν είναι για να μείνεις μόνιμα για κάποια χρόνια ή 6 μήνες μείνε - 6 μήνες φύγε.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 20 Ιουν 2011 10:35

Νομιζω ότι εχει καταργηθεί η visa απο Ελλάδα για America.
Δεν ξερω αν ισχύει και για μόνιμη παραμονή

:think: :think:
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Zizo » 20 Ιουν 2011 10:42

Δεν είναι γνήσιο site. Αυτό δεν σημαίνει ότι είναι και fake.
Στις official σελίδες λένε πως υπάρχουν εταιρίες να σε ετοιμάσουν αυτές για τον διαγωνισμό αυτό της πράσινης κάρτας.

Στην ουσία δεν υπάρχει λόγος να μη μπεις στο http://www.dvlottery.state.gov/ και να τα κάνεις όλα μόνος σου.

Για κοντινό πρόσωπο έτσι έκανα και άμα θελήσω και γω στο μέλλον πάλι εγώ θα το κάνω.

Θα βρεις σελίδες που είτε θα πληρώσεις 20-30 ίσως και παραπάνω ευρό για να σε βάζουν στον διαγωνισμό για κάποια χρόνια στη σειρά, και σελίδες τζάμπα που δεν έχω ιδέα γιατί να το κάνουν αλλά να παίρνεις από κείνες μέρος στο διαγωνισμό.

Το να μη κερδίσεις δεν είναι δύσκολο. Φυσικά και κοιτάν πως τα πας στην ζωή σου και αν θα πας να δουλέψεις, να δώσεις κάνα χρήμα και όχι να μείνεις κάτω από γέφυρα.

Παίρνουν αρκετά χιλιάδες άτομα το χρόνο αλλά όχι αρκετά για να βάλει στοίχημα ότι θα βγάλεις βίζα.

Και κάποια από αυτά τα site που έλεγα μου έχουν πει ότι μπορούν άνετα να σε κατοχυρώσουν 2 φορές ώστε να βγεις απτον διαγωνισμό ή να κάνουν διάφορα σκηνικά για να κάθεσαι να τους πληρώνεις.

Αν καταφέρεις και περάσεις σε πανεπιστήμιο είναι σίγουρο ότι βγάζεις βίζα αλλά μόνο για όσο σπουδάζεις. Μέχρι τότε αν δεν βγάλεις κανονικά πρέπει να γυρίσεις πίσω.

Edit:
Φυσικά και μπορείς να βγάλεις ακόμα μόνιμη visa, γιατί όχι?
Αυτόν ή τον επόμενο μήνα είναι να δω αν τα κατάφερε ένα άτομο.

Edit:
Εσύ διαλέγεις ποια visa κυνηγάς στον διαγωνισμό.
Έχει 6μηνη και μόνημη νομίζω. Στα site θα πρέπει να λέει σε ποια θα σε βάλουν ή αν θες να διαλέξεις.
Εικόνα
What you waiting for?

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 20 Ιουν 2011 13:36

Spyrostagas έγραψε: Το οποίο δεν έχω καταλάβει αν είναι fake ή αληθινό, αν και για να έχει .org λογικά δεν είναι fake.
Domain με κατάληξη .org μπορεί να πάρει ο οποιοσδήποτε. Είναι όπως λέμε .com , .net , κλπ.

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Spyrostagas » 20 Ιουν 2011 19:27

CyberCr33p έγραψε:
Spyrostagas έγραψε: Το οποίο δεν έχω καταλάβει αν είναι fake ή αληθινό, αν και για να έχει .org λογικά δεν είναι fake.
Domain με κατάληξη .org μπορεί να πάρει ο οποιοσδήποτε. Είναι όπως λέμε .com , .net , κλπ.
ναι το μπέρδεψα με το .gov :)
Εικόνα

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Spyrostagas » 20 Ιουν 2011 19:28

Zizo έγραψε:Δεν είναι γνήσιο site. Αυτό δεν σημαίνει ότι είναι και fake.
Στις official σελίδες λένε πως υπάρχουν εταιρίες να σε ετοιμάσουν αυτές για τον διαγωνισμό αυτό της πράσινης κάρτας.

Στην ουσία δεν υπάρχει λόγος να μη μπεις στο http://www.dvlottery.state.gov/ και να τα κάνεις όλα μόνος σου.

Για κοντινό πρόσωπο έτσι έκανα και άμα θελήσω και γω στο μέλλον πάλι εγώ θα το κάνω.

Θα βρεις σελίδες που είτε θα πληρώσεις 20-30 ίσως και παραπάνω ευρό για να σε βάζουν στον διαγωνισμό για κάποια χρόνια στη σειρά, και σελίδες τζάμπα που δεν έχω ιδέα γιατί να το κάνουν αλλά να παίρνεις από κείνες μέρος στο διαγωνισμό.

Το να μη κερδίσεις δεν είναι δύσκολο. Φυσικά και κοιτάν πως τα πας στην ζωή σου και αν θα πας να δουλέψεις, να δώσεις κάνα χρήμα και όχι να μείνεις κάτω από γέφυρα.

Παίρνουν αρκετά χιλιάδες άτομα το χρόνο αλλά όχι αρκετά για να βάλει στοίχημα ότι θα βγάλεις βίζα.

Και κάποια από αυτά τα site που έλεγα μου έχουν πει ότι μπορούν άνετα να σε κατοχυρώσουν 2 φορές ώστε να βγεις απτον διαγωνισμό ή να κάνουν διάφορα σκηνικά για να κάθεσαι να τους πληρώνεις.

Αν καταφέρεις και περάσεις σε πανεπιστήμιο είναι σίγουρο ότι βγάζεις βίζα αλλά μόνο για όσο σπουδάζεις. Μέχρι τότε αν δεν βγάλεις κανονικά πρέπει να γυρίσεις πίσω.

Edit:
Φυσικά και μπορείς να βγάλεις ακόμα μόνιμη visa, γιατί όχι?
Αυτόν ή τον επόμενο μήνα είναι να δω αν τα κατάφερε ένα άτομο.

Edit:
Εσύ διαλέγεις ποια visa κυνηγάς στον διαγωνισμό.
Έχει 6μηνη και μόνημη νομίζω. Στα site θα πρέπει να λέει σε ποια θα σε βάλουν ή αν θες να διαλέξεις.
το λινκ από το site που παρέθεσες είναι για τον ίδιο σκοπό;;; Βασικά μπορεί κάποιος να πάει και στην Αμερικανικη Πρεσβεία και να μην μπει σε όλη αυτή την διαδικτυακή διαδικασία σωστά;
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 21 Ιουν 2011 00:50

και γιατί θες να πας εκεί; αφού είναι πιο καλά εδώ! :p
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Spyrostagas » 21 Ιουν 2011 01:51

Χεχε. λες Γιάννη;;; Βλέπω στα μάτια σου ότι δεν είναι σίγουρος για αυτό που λες ... :P :D :)
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 21 Ιουν 2011 01:52

σου χαλάνε την οπτική τα γυαλιά μου, γι' αυτό.. :p
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Zizo » 21 Ιουν 2011 16:07

Στην Αμερικάνικη Πρεσβεία θα σου πούνε να συμπληρώσεις την online φόρμα.

Το link που παρέθεσα είναι το official αλλά έχω την εντύπωση ότι στο συγκεκριμένο link μπαίνεις για να δεις τα αποτελέσματα και όχι για να πάρεις μέρος. Το έκανα paste βιαστικά. Αλλά μπορείς να βρεις το "home" ή την σωστή σελίδα σύμφωνα μαυτό που έκανα paste.

Αν θα χρειαστείς κάτι extra είναι να βγεις φωτογραφία για visa. Έχουν ένα pdf νομίζω με όλες τις λεπτομέρειες της φωτογραφίας. Και θα την χρειαστείς και σε ψηφιακή μορφή για να την κάνεις upload.

Και τέλος περιμένεις κάνα 6μηνο να βγουν τα αποτελέσματα.
Φέτος ήταν να βγουν Μάιο αλλά λένε πως είχαν τεχνικά προβλήματα και θα βγουν τον Ιούνιο.
Εικόνα
What you waiting for?

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Spyrostagas » 21 Ιουν 2011 17:23

ok σε ευχαριστώ. :)
Εικόνα

Apostolis_38

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 21 Ιουν 2011 20:31

Zizo έγραψε:είχαν τεχνικά προβλήματα και θα βγουν τον Ιούνιο.
Ωραία ορολογία για να δουν τι θα κάνουν με τους Μεξικάνους :P :P :P

Που πας στα αμερικανάκια βρε Σπύρο; :evil:
Τώρα που έγινε ο Πειραιάς νησί εσύ θα φύγεις;

Άβαταρ μέλους
spin
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από spin » 23 Ιουν 2011 06:21

πολύ δύσκολο για πράσινη κάρτα κατευθείαν... πχ εγώ παρότι είμαι για σπουδές εδώ Αμερική από το 2004 με εξέρεση ένα χρόνο για το στρατιωτικό και ακόμα είμαι με μαθητική visa + opt για να επιτραπεί εργασία...

wabbit

Δημοσίευση από wabbit » 29 Ιουν 2011 15:01

Οι Αμερικάνοι έχουν αυτό το σύστημα που σου δίνουν πράσινη κάρτα μέσω κλήρωσης lottery. Το http://www.dvlottery.state.gov/ είναι επίσημο site. Περισσότερες πληροφορίες μπορείς να κοιτάξεις και εδώ http://travel.state.gov/visa/immigrants ... _1318.html

Τώρα αν νομίζεις οτί είσαι τόσο τυχερός ωστέ να κερδίσεις αυτήν την VISA τότε μπράβο. Εγώ ξέρω μια οικογένεια απο την Βουλγαρία που την κέρδισε αλλά δεν γνωρίζω κάποιον έλληνα που ήρθε στην Αμερική με lottery.

gorgoro

Δημοσίευση από gorgoro » 29 Ιουν 2011 15:58

ok sorry kano delete
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος gorgoro την 30 Ιουν 2011 09:54, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης