Μέχρι 300 ευρώ η επιστροφή φόρου Την πάτησα σαν Μ@λ@κ@ς!

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 28 Ιουν 2011 16:43

Παιδιά χαίρετε και πάλι :D
Θα πρότεινα, βασικά, και μεταξύ μας, να 'κατεβάζαμε τους τόνους'!
Υποθέτω ότι δεν πρόκειται να πάρω εγώ τα λεφτά που δικαιούται ο fiskilis :lol: , αλλά ούτε κι αυτός να πάρει αυτά που δικαιούμαι εγώ :wink:
Οπότε -μάλλον- δεν υπάρχει αντικείμενο αντιπαράθεσης.
Εδωμέσα έμαθα, ότι ακόμα και σε πιο 'μετρήσιμα' μεγέθη (όπως μια βλάβη σε κάποιο PC) μπορούν να υπάρχουν οι μύριες απόψεις.
Δεν είναι δεδομένο πάντα (αν και δείχνει ΠΟΛΥ) ότι τά'φτυσε (π.χ.) η μητρική. Και να που τελικά αποδείχτηκε ότι έφταιγε κάτι άλλο....
Έμαθα εδώ, στο Freestuff, το νόημα του όρου "Σύνθεση Απόψεων", μέσα από ήρεμο κι εποικοδομητικό διάλογο.
Στο τέλος-τέλος, αν δεν μπορούμε να τα βρούμε μεταξύ μας 5~10 άνθρωποι σε κάθε Topic, γιατί να τα βρουν οι 300 μας :question: :think: :think:

LLeonidas

Δημοσίευση από LLeonidas » 29 Ιουν 2011 03:20

aguila21 έγραψε:
LLeonidas έγραψε: P.S. Αν και δεν απάντησες πάνω σε αυτό που σχολίασα το παραβλέπουμε αυτό και ρωτάω εγώ τώρα αφού τα ξέρεις εσύ καλά : Πως χρεοκοπεί μια τράπεζα ???
Μια τράπεζα χρεοκοπεί όταν οι υποχρεώσεις της είναι περισσότερες από τις απαιτήσεις της γενικά,και ειδικότερα όταν το κυκλοφορούν ενεργητικό είναι μικρότερο από τις υποχρεώσεις της.Τότε θα κληθούν οι μέτοχοι να καταθέσουν χρήματα ώστε να αυξηθεί το κυκλοφορούν ενεργητικό.

Όταν δηλαδή έχουνε δανείσει περισσότερα λεφτά από αυτά που έχουνε στο χρηματοκιβώτιο τους .

Τα ψεύτικα κέρδη που λέγαμε παραπάνω ???
:(

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 29 Ιουν 2011 23:03

Τα έχεις εντελώς μπερδέψει.Μάλλον δεν ξέρεις λογιστική γι'αυτό.

Τα κέρδη εμφανίζονται στα αποτελέσματα χρήσης κάθε χρόνο.Το κυκλοφορούν ενεργητικό και οι υποχρεώσεις είναι στον ισολογισμό.

Οι τράπεζες φέτος είχαν κέρδη.Γιατί είναι ψεύτικα;Αγόραζαν με 1,5-2% και πούλαγαν με 5-20%.Πού είναι το ψεύδος;
Αν του χρόνου δεν πληρώνει κανείς τις υποχρεώσεις προς την τράπεζα,και αυτή αναγκαστεί να πληρώσει τις υποχρεώσεις της,τότε θα έχει ζημίες.Δε σημαίνει αυτομάτως χρεοκοπία,διότι θα κληθούν οι μέτοχοι να συνεισφέρουν με νέα χρήματα.Αν δεν το κάνουν τότε πτωχεύει.

LLeonidas

Δημοσίευση από LLeonidas » 30 Ιουν 2011 03:54

aguila21 έγραψε:Τα έχεις εντελώς μπερδέψει.Μάλλον δεν ξέρεις λογιστική γι'αυτό.

Τα κέρδη εμφανίζονται στα αποτελέσματα χρήσης κάθε χρόνο.Το κυκλοφορούν ενεργητικό και οι υποχρεώσεις είναι στον ισολογισμό.

Οι τράπεζες φέτος είχαν κέρδη.Γιατί είναι ψεύτικα;Αγόραζαν με 1,5-2% και πούλαγαν με 5-20%.Πού είναι το ψεύδος;
Αν του χρόνου δεν πληρώνει κανείς τις υποχρεώσεις προς την τράπεζα,και αυτή αναγκαστεί να πληρώσει τις υποχρεώσεις της,τότε θα έχει ζημίες.Δε σημαίνει αυτομάτως χρεοκοπία,διότι θα κληθούν οι μέτοχοι να συνεισφέρουν με νέα χρήματα.
Αν δεν το κάνουν τότε πτωχεύει.
...

Περνούν ένα δάνειο και το κάνουν ;)

P.S. έχω αρχίσει να πιστεύω πως είσαι ο Βγενόπουλος ή πως ξέρεις παπαγαλία το βιβλίο της οικονομίας αλλα δεν ξέρεις τι από αυτά δεν γίνετε όπως λέει το βιβλίο :/
:(

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 30 Ιουν 2011 08:43

LLeonidas έγραψε:
Περνούν ένα δάνειο και το κάνουν ;)

P.S. έχω αρχίσει να πιστεύω πως είσαι ο Βγενόπουλος ή πως ξέρεις παπαγαλία το βιβλίο της οικονομίας αλλα δεν ξέρεις τι από αυτά δεν γίνετε όπως λέει το βιβλίο :/
Και τι νοιάζει το νόμο αν πάρουν δάνειο οι μέτοχοι εκ νέου και καλύψουν τις ζημίες κάνοντας Α.Μ.Κ;Αν εσύ χρωστάς της Μιχαλούς,είσαι ένα βήμα πριν την καταστροφή,να σου πάρουν τα πάντα,και βρεις κάποιον να σε δανείσει το απαραίτητο ποσό,και αποπληρώσεις τις υποχρεώσεις σου,νοιάζει τους πιστωτές σου πού βρήκες τα λεφτά;Το ίδιο συμβαίνει και στις εμπορικές επιχειρήσεις.Πολλοί πούλαγαν και τα αμάξια τους και τα σπίτια τους για να σώσουν τις επιχειρήσεις τους.Το νόμο και την λογιστική δεν τους ενδιαφέρει που βρίσκεις τα λεφτά.Αυτό που τους ενδιαφέρει είναι ο ισολογισμός να είναι τουλάχιστον με τη σχέση
Ε=Π.Άπαξ και είναι έτσι η εταιρεία παραμένει εν ζωή.

P.S: Έχω αρχίσει να πιστεύω ότι είσαι ο....Τσίπρας ή απλώς ένας απόφοιτος Λυκείου ή άσχετου με τα οικονομικά,ιδρύματος (π.χ γεωπόνος) που έχοντας ένα καλό μέσον βρήκες δουλειά σε τράπεζα (αν δεχτώ ότι είσαι τραπεζικό όπως άφησες να εννοηθεί σε προηγούμενο μήνυμα) και δεν έχεις ιδέα από οικονομικά.

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 30 Ιουν 2011 09:56

Δηλώνω εκ των προτέρων άγνοια από 'Υψηλή Λογιστική".
Ωστόσο εδώ:
aguila21 έγραψε:...Αν εσύ χρωστάς της Μιχαλούς,είσαι ένα βήμα πριν την καταστροφή,να σου πάρουν τα πάντα,και βρεις κάποιον να σε δανείσει το απαραίτητο ποσό,και αποπληρώσεις τις υποχρεώσεις σου,νοιάζει τους πιστωτές σου πού βρήκες τα λεφτά;....
έχω κάποιες επιφυλάξεις :think:
Κι εξηγούμαι:
Έχω ακούσει από πολλές πηγές, ότι: Έστω ότι βρίσκω εγώ :lol: τα χρήματα και (από καλαμπούρι :lol: προς την Ευρώπη) τα δίνω στην Κεντρική Τράπεζα της Ευρώπης, ώστε να αποπληρωθεί όλο μας το δάνειο μαζί με τους τόκους.
Αυτό δεν μπορεί να γίνει αποδεκτό, καθώς εγώ είμαι 'Τρίτο μέρος', ενώ το 'Μνημόνιο' είναι υπόθεση διμερής (μεταξύ Ελλάδας και Πιστωτών).
Άρα οι πιστωτές -στο συγκεκριμένο- έχουν και παραέχουν πρόβλημα με την προέλευση των χρημάτων αποπληρωμής.
Είναι έτσι, ή δεν έχω καταλάβει καλά :question: :think: :question:
Υπ'όψιν! Δεν το έγραψα τυχαία όλο αυτό. Άκουσα λοιπόν για κάποιον Παγκόσμιο Οργανισμό, ο οποίος υφίσταται με 'γενικότερο σκοπό' να 'ξελασπώνει' κράτη από παρόμοιες καταστάσεις.
Φυσικά προσφέρθηκε ΚΑΙ στη δική μας περίπτωση, να 'ξελασπώσει' για πάρτη μας.
Γνωρίζω ότι εισέπραξε μιά ωραιότατη Άρνηση, από αμφότερες τις πλευρές της 'διμερούς' συμφωνίας (βλέπε Μνημόνιο). Αναφέρθηκε δε ως αιτία της Άρνησης η αδυναμία (λόγω της συμφωνίας) εμπλοκής 'Τρίτων', έστω ακόμα κι αν αυτή η εμπλοκή ωφελούσε και τις δύο πλευρές (Εμείς 'ξελασπώναμε', κι οι Πιστωτές έπαιρναν πίσω τα δανεικά -μαζί με όλους τους τους Τόκους-!!!!!) :o :o
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DGeorge την 30 Ιουν 2011 10:05, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 30 Ιουν 2011 10:04

Αγαπητέ φίλε,το ερώτημα του Λεωνίδα ήταν ξεκάθαρο.Αφορούσε τις τράπεζες όχι το χρέος της Ελλάδας.

Το χρέος της Ελλάδα δεν είναι προς την Ε.Κ.Τ μόνο,είναι ως προς όλους όσους έχουν αγοράσει ομόλογά της όλα τα χρόνια που προηγήθηκαν.Και ομόλογα έχουν αγοράσει:

Ξένες κι εγχώριες τράπεζες
Ασφαλιστικά ταμεία
Αμοιβαία κεφάλαια
επενδυτικά funds
ξένες κεντρικές τράπεζες

Το περιβόητο μνημόνιο δεν είναι μεταξύ Ελλάδος και πιστωτών.Ειναι μεταξύ Ελλάδας,Ε.Ε,ΔΝΤ.Το μνημόνιο δεν είναι άλλο από μια πλειάδα υποχρεώσεων που πρέπει να αναλάβει η Ελλάδα προκειμένου να πάρει δανεικά για να πληρώσει τις υποχρεώσεις που λήγουν.Δηλαδή τα ομόλογα και έντοκα γραμμάτια που είχε πουλήσει πριν καιρό και τώρα πρέπει να επιστρέψει τα λεφτά στους κατόχους.Για να πάρει η Ελλάδα αυτά τα λεφτά από την Ε.Ε πρέπει να κάνει κάποια πράγματα.Δε θα σου τα έδιναν εν λευκώ.Η Ελλάδα με τους πιστωτές της,των προηγούμενων δανείων (μέσω ομολόγων και ΕΓΕΔ) δεν έχει κάνει καμία συμφωνία.Όταν θα κάνει,θα είναι για το περιβόητο haircut.Αν εσύ μπορείς να δώσεις όσα χρειάζεται η χώρα για να αποπληρώσει τις υποχρεώσεις της,δε χρειάζεται να τα δώσεις στην Ε.Κ.Τ,στο Ελληνικό κράτος θα τα δώσεις,και θα δεις τη φάτσα σου προτομή σε μια μεγάλη λεωφόρο!!!!Επειδή όμως δεν υπάρχουν ευεργέτες πλέον,θα γίνει η Μέρκελ και ο Σαρκοζί ευεργέτες.

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 30 Ιουν 2011 10:16

Το ΔΝΤ είναι αυτό που "ξελασπώνει" χώρες με προβλήματα χρέους.Ήδη συμμετέχει στη διάσωση της Ελλάδας σε συνεργασία με την Ε.Ε.

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 30 Ιουν 2011 10:27

Ούτε ο αντιπρόεδρος του Εδεσσαϊκού δεν θα μπορούσε να τα εξηγήσει τόσο καλά!
Επιτέλους τα κατάλαβα όλα! Πόσο σωστά σκέφτεται η κυβέρνηση, πόσο σκέφτεται για το καλό μας τον ΔΝΤ και πόσο καθαρά λειτουργούν οι τράπεζες...

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 30 Ιουν 2011 10:31

korgr έγραψε:Ούτε ο αντιπρόεδρος του Εδεσσαϊκού δεν θα μπορούσε να τα εξηγήσει τόσο καλά!
Επιτέλους τα κατάλαβα όλα! Πόσο σωστά σκέφτεται η κυβέρνηση, πόσο σκέφτεται για το καλό μας τον ΔΝΤ και πόσο καθαρά λειτουργούν οι τράπεζες...
Καλά,εσύ μυαλό βακτηρίου έχεις,πώς να καταλάβεις τι έγραψα;Και φυσικά έβγαλες αμέσως το συμπέρασμα: Υποστηρίζω τις τράπεζες,την κυβέρνηση,το ΔΝΤ.Μπράβο...

1+1=2.Αν το λέει η κυβέρνηση,εμείς-οι αντιρρησίες των πάντων-πρέπει να λέμε ότι κάνει 3.Αν λέμε ότι κάνει 2,είμαστε της κυβέρνησης.

Συριζαιϊκια νοοτροπία...Συγχαρητήρια.

Τέλος εδώ τα μαθήματα οικονομικών.Απευθυνθείτε στους πατρόνες σας να σας διδάξουν οικονομία.Την ξέρουν καλύτερα...

Thoughtless
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Thoughtless » 30 Ιουν 2011 11:51

Νομίζω ότι τα λουκέτα δεν αργούν :P
it's all about contribution ...

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 30 Ιουν 2011 12:15

Συνέχισε το παραλήρημά σου, με διασκεδάζεις! :D
Όσοι μας διαβάζουν έχουν βγάλει τα συμπεράσματά τους, μην ανησυχείς.
Καλύτερα να ανησυχείς για το Joomla σου που σέρνεται, όλα τ' άλλα είναι υπό έλεγχο :P

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 30 Ιουν 2011 12:19

Το joomla μου το έφτιαξα και δε σέρνεται πλέον.Ας είναι καλά αυτοί που έδωσαν πληροφορίες και οδηγίες χωρίς χαρακτηρισμούς.
Ναι τα συμπεράσματα τα έχουν βγάλει,αλλά είμαι σίγουρος ότι δε θα σου τα πουν για να μη σε πληγώσουν.Όσον αφορά τα περί παραληρήματος,αφορούν εσένα που δε χάνεις ευκαιρία να χαρακτηρίσεις μέλη που δεν ξέρεις,και μάλιστα χωρίς επιχειρήματα.

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 30 Ιουν 2011 15:01

Να σε ρωτήσω, είσαι και στο σύνταγμα κάθε απόγευμα;

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης