ΤΙ ΓΝΩΜΗ ΕΧΕΤΕ ΓΙΑ ΜΗΤΡΙΚΕΣ EPOX,ΑBIT,GIGABYTE;

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 11 Σεπ 2003 14:35

Επειδή θέλω να αναβαθμίσω τον Η/Υ μου θέλω να διαβάσω απόψεις για μητρικές απο τις εταιρείες που αναφέρω στο θέμα.Αν έχει κανείς-καμιά και ιδίως για ΑMD (και για INTEL αν έχετε πειτε μου).Επίσης αν ξέρετε ποιός αντιπροσωπεύει την EPOX.
Αν ξέρεται και για ασυμβατότητες είναι ευπρόσδεκτες οι παρατηρίσεις!!!

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 11 Σεπ 2003 15:04

Prosopika exo mia Gigabyte 6BXC (poli palia...) tin opia tin exo kseskisei kanonika kai akoma bastaei!

Genikotera oses Gigabyte (me CPU tis intel) exoun perasei apo ta xeria mou itan oles anoteres apo alles markes (se olous tous tomeis.. kataskeyi, simbatotita ktl)

Sto ameso mellon sxediazo mia riziki ananeosi tou sistimatos mou kai pali Gigabyte tha paro (kai 90% CPU intel :P )

Άβαταρ μέλους
Nkapa
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Nkapa » 11 Σεπ 2003 16:55

Εγώ προσωπικά θα σου πρότεινα με τη σειρα τη παρακάτω: ASUS-MSI-ABIT-GIGABYTE ξεκίνησα από το καλυτερο απ 'ότι βλέπεις την EPOX δε στη προτείνω καθόλου.

Ray

Δημοσίευση από Ray » 12 Σεπ 2003 01:06

File aguila,

prosfata anaba8misa to PC-aki mou sto spiti kai agorasa mia GIGABYTE K7 TRITON, me NFORCE2 chipset... (dyo mhnes tora)

To motherboard einai 'trelo'... :wink:

Ola ta periodika tou xorou, alla kai gnosta hardware sites to exoune bgalei proto gia Athlon...

Exei plhrh eksoplhsmo ( 6 usb 2, ethernet, firewire, serial ATA, Dual DDR, RAID klp klp)

Bebaia to kostos tis einai gyro sta 150 euro kai ama pros8eseis kai alla 200 gia CPU kai 512 MB Ram (2 x 256 gia na xrhsimopoihso to dual DDR), to kostos anerxetai gyro sta 350 -400 euros...

Filika,

Christos

Άβαταρ μέλους
oallou

Δημοσίευση από oallou » 12 Σεπ 2003 19:31

Για τις EPOX δεν θα πω τιποτα διοτι δεν εχω συναντησει καποιο νεο μοντελο,αλλά για GIGABYTE και ABIT εχω να πω οτι και οι δυο ειναι σταθερες
ταχυτατες και με πολλες δυνατοτητες overclocking,ειτε για AMD ειτε για INTEL.
οι GIGABYTE ειναι λιγο πιο ακριβες σε σχεση με τις ABIT.

Άβαταρ μέλους
greekbytes
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από greekbytes » 12 Σεπ 2003 22:47

Prin 3 meres pira tin MSI K7N2D-L ( nForce2 chipset). Poli kali fainetai stin katigoria tis (oikonomika ennoo tin katigoria.. ~100Euro). Xrisimopoiisa kai tin karta ixoun pou exei (me 6kanalo ixo) kai einai ikanopoiitiki.

leptomeri xaraktiristika : edo

Poli kaliteri einai GIGABYTE GA-7N400PRO me epipleon xaraktiristika (Firewire, raid) alla kata 50 euro akrivoteri (~150Euro).

leptomeri xaraktiristika : edo

kriz
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από kriz » 12 Σεπ 2003 22:57

Gigabyte ποοολύ καλές και με καλές τιμές... και οι ASUS είναι καλές αλλά λίγο υπερτιμημένες... για MSI που είχα κάποτε είχε όλο κολλήματα. Για τις άλλες δε γνωρίζω.

Ray

Δημοσίευση από Ray » 13 Σεπ 2003 19:12

File greekbytes,

exo ayto akribos to modelo ths gigabyte pou anaferes (GIGABYTE GA-7N400PRO) kai mporo na po oti eimai parapano apo eyxaristhmenos me ayta pou prosferei...

Bebaia ta 150 euro mporei na einai ena mikro problhma gia kapoion...

Genika pantos opoiodhpote motherboard pou prosferei to NFORCE2 chipset nomizo oti mporei na kalypsei ton meso xrhsth...

Filika,

Christos

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 13 Σεπ 2003 19:16

H αλήθεια είναι οτι σκέφτομαι να αγοράσω μητρική με chpset τηςVIA και συγκεκριμένα το KT600 που υποστηρίζει FSB400.Άλλώστε δεν το χρειάζομαι για overclocking,παρά μόνο για να μπαίνω στο internet και να χρησιμοποιώ κάποιες εφαρμογές όπως office2000

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης