Οθόνη Laptop χωρισμένη στα 6

Σχετικά με όλα τα Laptop, Netbook και Tablet PCs

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
KOULA

Δημοσίευση από KOULA » 30 Ιουν 2011 15:07

Γεια σας
έχω και εγώ ένα πρόβλημα και θα ήθελα τη βοήθειά σας

Έχω ένα laptop που μια μέρα και συνεχίζει μέχρι σήμερα όταν ανοίγει, η οθόνη χωρίζεται σε 6 μέρη (οθόνες) 3χ2 που δείχνουν την ίδια εικόνα.
Την πρώτη φορά μετά την πρώτη εισαγωγική οθόνη στα έξι κομμάτια δείχνει άσπρες γραμμές και σταματά εκεί.
Τον κλείνω τον ανοίγω από το κουμπί εκκίνησης η οθόνη δείχνει πάλι τις 6 οθόνες και λειτουργεί σωστά ο Η/Υ.
Κάνω επαννεκίνηση όλα μια χαρα. η οθόνη κανονική, τα windows κανονικά.
Τον κλείνω τον ανοίγω, κάνω επαννεκίνηση όλα καλα, 1 οθόνη με κανονικά στο περιβάλλον των windows της.

τι να φταίει λέτε; να είναι στα πρόθυρα να καεί κάτι ή να φταίει κάτι στα windows;

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 30 Ιουν 2011 15:46

Δείχνει να είναι πρόβλημα της κάρτας γραφικών....

Σιγουρέψου για το πρόγραμμα οδήγησης πού είναι εγκατεστημένο και αναζήτησε τυχόν νέα έκδοσή του στο site υποστήριξης της εταιρίας κατασκευής του laptop (αφού καταργηθεί η παλαιότερη έκδοση πρώτα).
«Μάθε από τα λάθη των άλλων γιατί δε θα προλάβεις να τα κάνεις όλα μόνος σου»
Οι Έλληνες είμαστε «θεατές των λόγων και ακροατές των έργων» (.... ο Θουκυδίδης το είπε !)
«Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Αυτοί που κερδίζουν, αυτοί που χάνουν και αυτοί που καθορίζουν ποιοι κερδίζουν και ποιοι χάνουν! »

KOULA

Δημοσίευση από KOULA » 30 Ιουν 2011 16:48

Ναι μάλλον η κάρτα γραφικών θα φταίει...

και όπως βλέπω από το πρωί παντού συζητιέται αυτό και όλοι λένε για κάρτα γραφικών και τι σύμπτωση όλα όσα διάβασα είναι turbox σαν αυτό που έχω στα χέρια μου και από την ίδια εταιρεία και όλοι μόλις τελείωσε η εγγύηση έπαθαν βλάβη δηλ 2-3 χρόνια. η εταιρεία πάντως ζητάει περίπου 300€ για να το επισκευάσει. Και δεν παίρνω ένα καινούριο;
μερικές λύσεις που δίνουν κάποιοι είναι εκτός από την αλλαγή κάρτας, να βάλουν κάποιο ανεμιστηράκι επιπλέον ή κάποια thermal paste και το πρόβλημά τους λύθηκε.

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 30 Ιουν 2011 17:06

Χωρίς να γνωρίζω το ακριβές ποσόν που απαιτείται, δεν νομίζω ότι κοστίζει τόσο πολύ (εξαιρώ την περίπτωση να θέλει ολική αντικατάσταση και η m/b του laptop).
Σε κάθε περίπτωση κάνε μία έρευνα και φυσικά σιγουρέψου ότι όντως είναι πρόβλημα συσκευής (της κάρτας γραφικών).

Δοκίμασε να απεγκαταστήσεις το πρόγραμμα γραφικών και άσε το laptop χωρίς αυτό για λίγο... (ενημερωτικά όταν σε μία συσκευή εγκαθιστούμε το σωστό πρόγραμμα οδήγησης και αυτή δεν λειτουργεί σωστά, κατά 99% υποδηλώνει πρόβλημα hardware).

Φυσικά πάντα να έχεις διαθέσιμα τα απαραίτητα προγράμματα, ώστε να αποκαθιστάς άμεσα τις τυχόν μεταβολές που προξενείς.
«Μάθε από τα λάθη των άλλων γιατί δε θα προλάβεις να τα κάνεις όλα μόνος σου»
Οι Έλληνες είμαστε «θεατές των λόγων και ακροατές των έργων» (.... ο Θουκυδίδης το είπε !)
«Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Αυτοί που κερδίζουν, αυτοί που χάνουν και αυτοί που καθορίζουν ποιοι κερδίζουν και ποιοι χάνουν! »

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φορητοί Υπολογιστές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες