Σχετικά με το Google+ Project και τον ανταγωνισμό

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 02 Ιούλ 2011 12:09

Σίγουρα κάτι νέο είναι πάντα δελεστικό και ενδιαφέρον. Ειδικά αν προέρχεται από την Google που μας έχει συνηθίσει σε πολύ καλές παροχές υπηρεσιών. Βλέποντας όλα αυτά τα reviews έχω πειστεί και εγώ πως είναι κάτι που αξίζει να δοκιμάσω!

Το ιδανικό σενάριο θα ήταν να είναι πχ ανώτερο από το facebook και να μετακομίσει το σύμπαν εκεί. Επίσης το ιδανικό θα ήταν να μην αξίζει μία και να βουλιάξει ανακυρήσσοντας το facebook παντοτεινό νικητή! Φοβάμαι όμως πως το πιθανότερο σενάριο θα είναι η διχοτόμηση των απόψεων και των προτιμήσεων!

Στην περίπτωση αυτή, θα έχουμε κάποιους που θα χρησιμοποιούν και τα δύο, κάποιους που θα κάνουν πλήρη μετάβαση και κάποιους που δεν θα ασχοληθούν καν! Βλέπετε η δύναμη της συνήθειας και του βολέματος είναι πολύ μεγάλη σε πολλούς από μας...

Έτσι αν θες να κρατήσεις επαφή με όλους όσους κρατάς τώρα στο facebook, θα πρέπει να σπαταλάς διπλάσιο social networking χρόνο κάθε μέρα!

Τι θα κάνω εγώ;

Ειλικρινά ακόμα δεν το ξέρω και γι' αυτό καταθέτω τον προβληματισμό μου...

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 02 Ιούλ 2011 12:53

Μία από τα ίδια...

Από την μία δεν ψήνομαι να δώσω ακόμα περισσότερα στοιχεία μου στην Google από την άλλη απόσα διαβάζω και απόσα μας έχει συνηθήσει η google το πιο πιθανό είναι να μαμήσει τα βάρδουλα του fb σε θέματα χρηστικότητας, ταχύτητας, διαθεσιμότητας, ασφάλειας κλπ κλπ.

Μου φαινεται θα ξανασβήσω και το FB και ας κουρεύονται και τα 2 τους :D

Εξάλλου τόσο πολύ εξαρτημένοι είμαστε πια από τα social networks;
Πριν 6-7 χρόνια δηλαδή πως τα καταφέρναμε με τα forum και τα IM; :P

Πιστεύω πως ο λόγος που δίνουμε τόση σημασία στο FB είναι επειδή και ο τελευταίος άσχετος που είχαμε να δούμε από το νηπιαγωγίο μπορεί να το χρησιμοποιήσει.
Άντε να πεις στον άλλον χρησιμοποιώ μόνο IRC ή Jabber και βρες με εκεί να τα πούμε :lol:

Έχει να κάνει με το πόσοι άσχετοι το χρησιμοποιούν (ώστε να μας βρίσκουν και να τους βρίσκουμε) παρά με την πραγματική χρησιμότητα του (κακά τα ψέματα, πρόκειται για πολύ χάσιμο χρόνου επί το πλήστον το FB και το βλέπει κανείς αυτό με το πως οι «άσχετοι» που αναφέρομαι ξημεροβραδιάζονται στα farmville και στα poker apps του FB)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες