Υπολογιστής για 3d visualization etc

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 03 Ιούλ 2011 01:38

Χρειαζόμαστε μια πλήρη σύνθεση υπολογιστή, ο οποίος προορίζεται για 3d design, visualization και σχεδιασμό περιπτέρων. Βασικό πρόγραμμα που χρησιμοποιείται είναι το 3d Studio Max 2011 (αν θυμάμαι καλά), μαζί με το Plug in Octadesign.
Το κόστος θα πρέπει να κυμαίνεται περίπου στα 1100-1400€

Προφανώς, όσο περισσότεροι πυρήνες, και όσο περισσότερη μνήμη, τόσο καλύτερο, σωστά; Όσον αφορά στον επεξεργαστή, τι επιλέγω; Αξίζει ο AMD Phenom II X6 1100 ή πάω "υποχρεωτικά" σε κάποιον Intel; Οι 6πύρηνοι intel είναι στα 500€, για αυτό και το τριπλοσκέφτομαι (θα πρέπει να κόψω από αλλού, μιας και το budget είναι αυστηρό)

**Αξίζει να κοιτάξω για 4πύρηνους xeon, ή δεν κερδίζω κάτι;

Κάρτα γραφικών κοιτάμε για επαγγελματικές, ή παίρνουμε μια φθηνή "κανονική" και είμαστε εν τάξει; Υπάρχει λόγος να προτιμήσω μόνο nVidia ή μόνο ATi; Εδώ δεν ξέρω τίποτα και έχω χάσει τα αυγά και τα πασχάλια. Όποιος ξέρει ας με διαφωτίσει.

Αρχικά, αυτές οι δύο είναι οι απορίες μου. Τώρα αν κάποιος έχει να προτείνει και σύνθεση, ευπρόσδεκτος :)

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 03 Ιούλ 2011 01:59

Νομίζω ότι πρέπει να κοιτάξεις σε reviews επιλεγμένων συνθέσεων για αρχή.
Επίσης η χρήση 3d σε υπολογιστή έχει κάποιες συγκεκριμένες απαιτήσεις σε υλικό.
Η Autodesk έχει System Requirements >> http://usa.autodesk.com/3ds-max/system-requirements/

άλλο ένα συγκριτικό (όπου μπορείς να αλλάξεις κάτι από τά έσω τους..) πχ. Digital Storm Ode Level 3

--- (νομίζω ότι σύνθεση πχ. με i7 cpu είτε σε 1155 είτε σε 1366, με 16 ή 32 GB μνήμη και ανάλογης αξίας vga, στημένο σε ssd (ή και raid), θα ανταποκριθεί άνετα στις απαιτήσεις σου)
«Μάθε από τα λάθη των άλλων γιατί δε θα προλάβεις να τα κάνεις όλα μόνος σου»
Οι Έλληνες είμαστε «θεατές των λόγων και ακροατές των έργων» (.... ο Θουκυδίδης το είπε !)
«Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Αυτοί που κερδίζουν, αυτοί που χάνουν και αυτοί που καθορίζουν ποιοι κερδίζουν και ποιοι χάνουν! »

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 05 Ιούλ 2011 02:31

Αυτή εδώ η σύνθεση πως φαίνεται:

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Nemesis_Elite

Δημοσίευση από Nemesis_Elite » 05 Ιούλ 2011 08:36

χωρις να θέλω να σου αλλάξω γνώμη... τα pc θα είναι μια ζωή ενα βήμα πιο πίσω απο την τεχνολογια.
πρίν μερικά χρόνια είχα δώσει 650€ για την κάρτα gtx 9500 αν την θυμάστε, και τώρα αυτή που αγοράζεις με 514€ είναι κατα πολύ καλύτερη,
οι επεξεργαστές μέρα με νύχτα,
παλιά έτρεχα άνετα photoshop6 και 3d studio max και νόμιζα οτι είμαι οκ...

οσα λεφτα και να δώσεις τώρα για να παρεισ pc, σε 5 χρόνια θα είναι μπαγκατελλα!

Θα πρότεινα να δώσεις κατι παραπανο για mac.
εγγυηση...

αν μαζέψω όλα τα λεφτά που εχω ξοδεψει για αναβαθμισεις στο pc τα τελευταια χρόνια, αγοραζω αμάξι.

ΠΛΕΟΝ σε όλους τους τομείς το pc έχει μείνει χιλιόμετρα πίσω απο την τεχνολογια!!!
gamming: PC vs PS
design: PC vs MAC
...

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 05 Ιούλ 2011 13:42

d studio max σε mac = bootcamp & windows. Δηλαδή, θα δώσω 2πλά λεφτά, για να πάρω παλιότερη τεχνολογία. Συν ότι mac <> εγγύηση.

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 05 Ιούλ 2011 16:53

Πολύ καλή σύνθεση... θα πετάει το μηχάνημα.
Ο δίσκος αυτός σου αρκεί/επαρκεί μόνος του; Επίσης νομίζω ότι μπορείς να ανέβεις σε ram και άλλο.

--- dvd βλέπω δεν υπολογίζεις, έτσι και αλλιώς είναι κόστος των 20-25€.
Οι Έλληνες είμαστε «θεατές των λόγων και ακροατές των έργων» (.... ο Θουκυδίδης το είπε !)
«Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Αυτοί που κερδίζουν, αυτοί που χάνουν και αυτοί που καθορίζουν ποιοι κερδίζουν και ποιοι χάνουν! »

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 05 Ιούλ 2011 17:15

dvd? κάτι μου θυμίζει, κάτι μου θυμίζει :P Αν τελικά το χρειάζονται (δεν είναι καν για εμένα· κατάλαβες; Θα φτιάξω μηχάνημα 1400€ και θα το χρησιμοποιεί άλλος :P), όπως είπες είναι 25€.

Ο δίσκος για λειτουργικό και προγράμματα είναι υπεραρκετός. Όσον αφορά στις δουλειές, αυτές θα αποθηκεύονται σε nas & εξωτερικό δίσκο

Μνήμη, από τη στιγμή που δεν υπάρχουν στικ μεγαλύτερα από 4gb, δεν μπορώ να ανέβω (έχω βάλει 2 κιτ των 2*4gb, aka 16gb :wink:)

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 07 Ιούλ 2011 16:46

Δεν ξέρω εάν σε προλαβαίνω για μία ενημέρωση της τελευταίας στιγμής..

Ανακοινώθηκε η παραγωγή DDR3 module της σειράς XPG Gaming Series DDR3 με μέγεθος 8GB από την A-Data Technology.
Η rated συχνότητα είναι στα 1333MHz ενώ τα timings στα 9-9-9-24, και μπορεί να χαρακτηριστεί "low voltage" αφού απαιτεί μόλις 1.35V για να λειτουργήσει.

Η A-Data θα προσφέρει το module σε συσκευασία του ενός ή kit των δύο modules (2X8GB) οπότε ο χρήστης πλέον θα μπορεί να έχει 16GB μνήμης με δύο μόνο DIMMs - με ότι αυτό συνεπάγεται. Τιμή για την ώρα άγνωστη.

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες