Ξαφνικα πεταει μπλε οθονη

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
manutdgeo
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από manutdgeo » 04 Ιούλ 2011 15:11

Γεια σας,
Εχω ενα PC με τα Windows XP (SP3) και το τελευταιο χρονικο διαστημα μου κανει το εξης κουλο.Εκει που κανω κατι ασχετο (μπορει να ειμαι στο Ιντερνετ και να ψαχνω κατι)μου πεταει μια μπλε οθονη με ακαταλαβίστικα αλλα ΟΧΙ το γνωστο BSOD με τον κωδικο του σφαλματος ,ενα αλλο ακριβως το ιδιο αλλα χωριος τον κωδικο αυτο.το προβλημα λυνετα με μια επανεκινηση αλλα το θεμα ειναι γιατι το κανει.Να τονισω οτι δεν εβαλα καποιον driver ή δεν εκανα κατι καινουριο...
Καθε συμβουλη δεκτη

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 04 Ιούλ 2011 15:20

τέτοια προβλήματα συνήθως είναι από hardware. ίσως κάποιο ανεμιστηράκι να μη δουλεύει. ίσως κάποια μνήμη να έχει «χτυπήσει».

δες αν δουλεύουν όλα τα ανεμιστηράκια, καθάρισε με αέρα το motherboard και τις οπές που έχει το κουτί για αέρα.

βγάλε την μία μνήμη και δες αν το κάνει, μετά βάλε την πίσω και βγάλε άλλη για να τσεκάρεις αν φταίει κάτι από εκεί.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
manutdgeo
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από manutdgeo » 04 Ιούλ 2011 15:38

Ευχαριστω για την απαντηση,λοιπον μνημη δεν νομιζω να ειναι καθως εχω μια ολη κι ολη .Το ανεμιστηρακι γυρναει γιατι ακουω κανονικα θορυβο,παρατηρω οτι οταν το βγαζει αυτο εγω το PC ανοιχτο τουλαχιστον 5-6 ωρες ,αρα σε συνδυασμό με πιθανη σκονη μπορει να προκειπτει το προβλημα αυτο ,ε ?Αρα ανοιγω το κουτι και τραβαω ενα καθαρισμα για να εχω καλυτερο εξαερισμο ?

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 04 Ιούλ 2011 15:59

Θα έλεγα ότι κινδυνεύεις.... με απώλεια δεδομένων.
Τέτοιες ενδείξεις είναι πιθανότατα κακή λειτουργία του δίσκου και οι BSOD οθόνες προκύπτουν από την κακή λειτουργία των drivers.

Πάρε προληπτικά πλήρες backup, για αρχή και μετά να κάνεις εξονυχιστικό έλεγχο του δίσκου με πιθανότητα αντικατάστασής του.

--- Ένα άλλο αφανές ενδεχόμενο είναι η «μόλυνση» από ιούς και η πιθανότητα να δημιουργεί τέτοια συμπτώματα λόγω μόλυνσης αρχείων συστήματος. Είναι σπάνιο μεν, αλλά όχι απίθανο.

Πιθανότατα ισχύει το πρώτο ενδεχόμενο που ανέφερα.
Σε ότι ανέφερε ο @cordis, ισχύει μέν, αλλά δεν εμφανίζονται τέτοια συμπτώματα.
«Μάθε από τα λάθη των άλλων γιατί δε θα προλάβεις να τα κάνεις όλα μόνος σου»
Οι Έλληνες είμαστε «θεατές των λόγων και ακροατές των έργων» (.... ο Θουκυδίδης το είπε !)
«Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Αυτοί που κερδίζουν, αυτοί που χάνουν και αυτοί που καθορίζουν ποιοι κερδίζουν και ποιοι χάνουν! »

Άβαταρ μέλους
manutdgeo
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από manutdgeo » 04 Ιούλ 2011 16:06

Λες δηλαδη οτι μπορει ο σκληρος μου να 'κλαταρει' σιγα σιγα.τον εχω 5 χρονια και εχω κανει 2 φορματ,160ρις SATA Ι ειναι...υπαρχει καποιο προογραμμα που να τσεκαρω τον σκληρο για ενδεχομενη κακη λειτουργια ?Βρισκω δεκαδες αλλα με ποιο να κανω το τεστ ?

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 04 Ιούλ 2011 16:17

Οποιοδήποτε τεστ δεν θα σε γλυτώσει από τυχόν απώλεια δεδομένων.

Τα windows έχουν ενσωματωμένο εργαλείο ελέγχου >> δεξί κλίκ στον δίσκο > ιδιότητες > εργαλεία > έλεγχος δίσκου.
Εναλλακτικά από γραμμή εντολών >> chkdsk /f /r (για λίστα > chkdsk /? )

Επίσης με το SpeedFan 4.43 θα έχεις κάποιες ενδείξεις μέσω SMART.
Με απλή αναζήτηση θα βρείς πολλά προγράμματα.

Αλλα σιγουρέψου να έχεις backup, αλλιώς κινδυνεύεις με «βαριές» απώλειες δεδομένων.
Οι Έλληνες είμαστε «θεατές των λόγων και ακροατές των έργων» (.... ο Θουκυδίδης το είπε !)
«Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Αυτοί που κερδίζουν, αυτοί που χάνουν και αυτοί που καθορίζουν ποιοι κερδίζουν και ποιοι χάνουν! »

Άβαταρ μέλους
manutdgeo
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από manutdgeo » 04 Ιούλ 2011 16:26

Ναι,το ξερω οτι δεν με σωζει αλλα ειχα την εντυπωση οτι υπαρχουν προγραμματα που θεωρητκα εστω μπορουν να σου επιλυσουν καποια προβληματα σχετικα με τον σκληρο.Ομως δεν ειναι παραξενο που το προβλημα αυτο μου το κανει μια φορα τον μηνα και αν...δηλαδη ετσι του την βιδωνει του σκληρου και το κανει στα καλα καθουμενα ?

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 04 Ιούλ 2011 16:54

Δεν υπάρχουν εύκολες και αυτονόητες λύσεις. Υπ' όψιν ότι αναφέρω είναι πιθανότητα και όχι βεβαιότητα.
Πρέπει να γίνει έλεγχος για όλες τις πιθανές αιτίες. Εάν έχεις τρόπο κάνε ghost και άλλαξε τον δίσκο να δοκιμάσεις (...!)

Τα προβλήματα των δίσκων δεν επιλύονται εύκολα. Θα πρέπει μέσω προγραμμάτων να ελέγχεται η λειτουργία τους και να γίνεται σχετικά συχνά ανασυγκρότησή τους ανάλογα με τα δεδομένα που διακινούν.

Υπάρχουν προγράμματα που «αναμορφώνουν» τα δεδομένα τους πχ το hdd regenerator και διορθώνουν λάθη και προβλήματα (αφού έχουν εντοπιστεί με ακρίβεια πρώτα).
Αλλά είναι εξειδικευμένα, απαιτούν ειδικές γνώσεις και εφαρμογή και ξεφεύγουν από το θέμα σου.

Άβαταρ μέλους
manutdgeo
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από manutdgeo » 04 Ιούλ 2011 21:58

Καταλαβα...οποτε αν μπορεσω θα τραβηξω ενα Backup και αν μου το ξανακανει ....μπορω να κανω κατι για να μην επιδεινωσω την κατασταση ?

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 05 Ιούλ 2011 01:12

Όπως όλα, έτσι και οι δίσκοι έχουν όρια και ώρες λειτουργίας μεταξύ βλάβης (mtbf).
Μόνο με έλεγχο και τυχόν αποκατάσταση sectors ίσως και να παραταθεί η ωφέλιμη λειτουργία του.
-- το κόστος ενός καινούργιου δίσκου είναι μικρό, το πολύ ~40€

Οπωσδήποτε να γίνει έλεγχος μέσω windows.

makphil62

Δημοσίευση από makphil62 » 05 Ιούλ 2011 02:22

συμφωνω με το hitca ειναι κλασσικο φαινομενο crasharismatos σκληρου δισκου, ειδικα αν σου πεταει και αρκετα μηδενικα οταν βλεπεις την μπλε οθονη!Εγω θα ελεγα να κανεις αμεσα back up, και να ανοιξεις το κουτι σου και να δεις αν κανει ο σκληρος σου ενα "κλακ κλακ" οταν λειτουργει αν το κανει τοτε ειναι θεμα ημερων αν δεν το κανει μπορει να το σωσεις με ενα φορματ!

Άβαταρ μέλους
manutdgeo
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από manutdgeo » 05 Ιούλ 2011 10:16

Σας ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον και τις απαντησεις σας.Λοιπον μηδενικα βγαζει αρκετα αν θυμαμαι καλα γιατι αυτο μου εκανε και εντυπωση...Οσο για ΄κλακ' ποτε δεν εκανε τετοιο θορυβο ουτε ακουσα κατι περιεργο,με λιγα λογια απο αποψη θορυβου δουλευει οπως πρωτα.Φορματ εκανα πριν ενα χρονο και επειδη εχω φορτωσει πολυ πραγμα δεν νομιζω να ξανακανω.Οποτε για αρχη τραβαω ενα Backup και οταν τα παιξει τελειως θα ειμαι προετοιμασμενος.Απο περιεργεια και μονο παω να κανω και μερικα διαγνωστικα τεστ και θα σας πω αποτελεσματα

Sin

Δημοσίευση από Sin » 08 Ιούλ 2011 20:59

Πιστευώ πως είναι η μνήμη, το ότι έχεις μόνο μια δεν λέει κατι.. υπάρχει περίπτωση να υπάρχει κόλημα σε συγκεκριμένη θέση της μνήμη σου! Πάντως καλού κακού κράτησε ενα Backup

Άβαταρ μέλους
manutdgeo
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από manutdgeo » 08 Ιούλ 2011 22:39

υπάρχει περίπτωση να υπάρχει κόλημα σε συγκεκριμένη θέση της μνήμη σου
δηλαδη,τι εννοεις οταν λες συγκεκριμενη θεση ?

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 09 Ιούλ 2011 12:07

Μεγάλε για να λες ότι στο κάνει μετά από 5-6 ώρες λειτουργίας συνήθως, εγώ πιστεύω ότι οφείλεται σε θερμοκρασία.
Κατέβασε το προγραμματάκι RealTemp και δες τί θερμοκρασίες ανεβάζει ο υπολογιστής.
Μάλιστα, μπορείς να το βάλεις να κάνει log ούτως ώστε όταν κρασάρει ο υπολογιστής, να έχει κάνει Log την τελευταία θερμοκρασία και να δεις αν αυτή ήταν η μέγιστη.
Τέλος πάντων αφού θα το ανοίξεις που θα το ανοίξεις το μηχάνημα, προτείνω να βγάλεις την ψύκτρα με τον ανεμιστήρα, να καθαρίσεις καλά την επιφάνεια της ψύκτρας και του επεξεργαστή με ένα μαλακό πανάκι και λίγο οινόπνευμα και μετά ή να βάλεις καινούργια πάστα ή να μην βάλεις καθόλου, γιατί μετά από 1-2 χρόνια αυτές ξεραίνονται και κάνουν χειρότερα τα πράματα.

ΑΝ είναι δίσκος προτείνω να μην κάνεις κανέναν έλεγχο, γιατί αν αυτός υποφέρει και είναι ταλαιπωρημένος με τον έλεγχο θα τον ξεκάνεις γιατί βάζει όλες τις κεφαλές να περάσουν από όλα τα sectors μια αρκετά επίπονη διαδικασία, όπως καταλαβαίνεις...και αν είναι πρόβλημα sector ΟΚ, αν είναι όμως μηχανική βλάβη τότε θα έχεις αστοχία σίγουρα!!!
Πάρε ένα backup των δεδομένων σου σε ένα εξωτερικό σκληρό ή σε άλλο δίσκο που μπορείς να έχεις στο σύστημά σου και τίποτα άλλο, απλά περίμενε μέχρι να διαλυθεί ή άλλαξέ τονε άμεσα!!!
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες