Ψωνίζετε βιβλία απο το internet?

Ας χαλαρώσουμε και λίγο... Aς κουτσομπολέψουμε μια σταλιά, ας πούμε και κανένα ανέκδοτο!

Συντονιστές: theiapythia, Super-Moderators

Απάντηση
Eddie_Gr

Δημοσίευση από Eddie_Gr » 04 Ιούλ 2011 18:19

Θα ήθελα να κάνω μιά ερώτηση σχετικά με την πώληση βιβλίων μέσω internet. Μιάς και είμαι του χώρου (βιβλιοπώλης) έχω ένα απλό eshop με τοπική βιβλιογραφία μόνο (μιάς και δεν ξέρω εάν μπορώ να ανταγωνιστώ τα μεγάλα βιβλιοπωλεία σε ολόκληρη την ελληνική βιβλιογραφία) και σκεφτόμουν διάφορα. Μου πρότεινα να μου κάνουν ένα eshop με όλους τους τίτλους που κυκλοφορούν και αναλόγως τις παραγγελίες να παραγγέλνω και μετά να πουλάω τους τίτλους των βιβλίων. Μου φαίνεται ότι .... αυτό μπορεί να το κάνει ο καθένας και δεν μου άρεσε. Άσχετα απο την τιμή δεν θα ήθελα να πουλάω αέρα όπως λένε. Πολύ εύκολα μπορώ να γεμίσω το eshop με 100.000 και πλέον τίτλους (συγγραφείς, διαστάσεις βιβλίων, σελίδες κτλ) αλλά δεν μου πάει. Έτσι άρχισα να σκέφτομαι πώς ακριβώς δουλεύουν τα μεγάλα Online βιβλιοπωλεία. (Αποθήκη στόκ αγορές παραγγελίες πωλήσεις ). Πέρα όμως απο τον σχεδιασμό δεν ξέρω σε τί μοίρα έχουν τον πελάτη τους. Θα ήθελα να μου πείτε όσοι αγοράζετε βιβλία με ποιά κριτήρια κυρίως επιλέγετε το βιβλιοπωλείο αγοράς.
Είναι μόνο η τιμή ?? (γιατί με την ενιαία τιμή βιβλίο ο καθένας έχει την ίδια με την αναμενόμενη έκπτωση 10%).
Είναι η ταχύτητα παράδοσης (θέλετε να έχετε ένα βιβλίο οποσδήποτε αύριο εάν το παραγγείλετε σήμερα?)
Είναι η συνήθεια? (εξυπηρετηθήκατε απο ένα eshop και δεν το άλλαζετε μέχρι να γίνει καμιά στραβή)
Είναι κάτι άλλο ?

Μου φαίνεται .... ότι έβαλα σκέψεις....

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Spyrostagas » 05 Ιούλ 2011 00:00

Καλησπέρα είναι όλα αυτά που είπες, που κάνουν κάποιον να αγοράσει βιβλία από το διαδίκτυο.
Εγώ προσωπικά έχω δει 2 - 3 καλά e-shop για βιβλία ( και διάφορα άλλα ) τα οποία έχουν και φυσικά έδρα - κατάστημα όπου μπορείς να προμηθευτείς. Έτσι εγώ βλέπω τι θέλω, παίρνω τηλέφωνο και πηγαίνω και το παίρνω.
Βέβαια πάντα κάνω σύγκριση στην τιμή. Αν έχει κάποιος αυτά τα τρία στοιχεία που προανέφερες τότε δεν χάνει εύκολα πελάτες και τους κρατάει. Βέβαια δεν ξέρω εγώ αν οι πωλήσεις είναι αρκετές ώστε μία τέτοια επιχείρηση να μην είναι ζημιογόνα και να βγάζει ένα σεβαστό κέρδος. Θα σου το πουν οι ειδικοί ή αυτοί που διατηρούν μικρά ηλεκτρονικά βιβλιοπωλεία.
Πάντως ένα όμορφο site ή e-shop σίγουρα θα σου φέρει κόσμο και αλλάζει την εικόνα της επιχειρησης.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
nirvana

Δημοσίευση από nirvana » 05 Ιούλ 2011 12:20

Καλημέρα,

Επειδή το βιβλίο είναι ακριβό σπορ, νομίζω οτι είναι κυρίως η τιμή.

Εμένα από ένα e-shop θα με ενδιέφερε γενικώς η ποικιλία, οι προσφορές (π.χ. στα 3 βιβλία εκπτώση ταδε) και τα μεταχειρισμένα (αν και φαντάζομαι οτι μπορεί να μην είναι πολύ ευκολο να υπάρχουν).

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 05 Ιούλ 2011 14:04

Εχω πολύ καλό φίλο που έχει online βιβλιοπωλείο και αυτή τη στιγμή είναι το 2ο μεγαλύτερο στη Ρουμανία.
Πάνω κάτω οι αγορές είναι οι ίδιες με μια διαφορά πως ο έλληνας μπορεί να ξοδέψει 2χ, 3χ περισσότερα χρήματα απο το ρουμάνο.

Ο συγκεκριμένος έχει στις άσχημες ημέρες γύρω στις 400 παραγγελίες (οχι βιβλία.. αλλά orders) και στις καλές 800-1000 orders.

Τζίρο γύρω στο 1.5-1.7 εκατ. ευρω, απο ονλινε μόνο... 8-9 άτομα στην εταιρία και η παράδοση μέσω courier (σου κάνουν πολύ καλύτερες τιμές αν πουλάς).
Απο στοκ ... έχει γύρω στα 400τμ τίγκα και απο όσο μου είπε πουλάνε πολύ τα σχολικά βιβλία και αυτά με συνταγές.
Εκτός απο αυτά αγοράζει μερικές χιλιάδες κομμάτια και απο βιβλία που τα promoταρουν στη tv (πχ. angels & demons οταν βγήκε είχε 1000+ παραγγελίες σε 2-3 εβδομάδες).

Υπάρχουν όμως δεκάδες βιβλιοπωλεία που δε βγάζουν τίποτα !!!!! (αν μπείς χωρίς $$$ ... μη περιμένεις να έχεις καλό κέρδος).

Για να μπείς σε μια τέτοια αγορά πρέπει (τα βασικά)
1. παρακολουθείς την αγορά και με το που βγαίνει κάτι καινούριο να το βάζεις αμέσως
2. τεράστια ποικιλία
3. ανταγωνιστικές τιμές - δεν είναι ανάγκη να είσαι ο πιο φθηνός
4. γρήγορη παράδοση - θές στοκ δικό σου
5. promo - εδώ είναι ολόκληρη ιστορία και δε μπορείς να βασιστείς μόνο στο seo/social κτλ.
Στη Ρουμανία μπήκε πριν απο 2-3 χρόνια μια ξένη εταιρία με budget για promo 1εκατ. euro/χρόνο και μόνο έτσι κατάφερε και πήρε τη πρωτιά στη χώρα.
Πλέον το online είναι πιο δύσκολο απο το offline αν μιλάμε για ανταγωνιστική αγορά.

Αν:
- γνωρίζεις την αγορά
- μπορείς να βρείς βιβλία σε καλές τιμές
- εχεις σκοπό να συνεργαστείς με επαγγελματίες (devs, designers, promo)
- εχεις κάποιο ποσό για αρχή...
τότε άρχισε το.

Αν ομως θέλεις να πάρεις τον ξάδερφάκι σου να σου στήσει ένα joomla με eshop ... άστο καλύτερα πέτα τα λεφτά σου σε κάνα ενοίκιo σε πολυκατάστημα ... περισσότερο τόπο θα πιάσουν.

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 05 Ιούλ 2011 14:31

Το να έχεις στοκ για όλα τα βιβλία δεν νομίζω να είναι εφικτό. Εάν θέλεις να μην χάνεις παραγγελίες μπορείς να έχεις όλους τους τίτλους και για αυτά που έχεις στοκ θα γράφεις ότι γίνεται άμεση παράδοση (1-2 ημέρες) ενώ στα υπόλοιπα θα γράφεις ότι γίνεται παράδοση σε 8-10 ημέρες (ανάλογα και πόσο γρήγορα μπορεί να τα στείλει ο προμηθευτής).

eridanus

Δημοσίευση από eridanus » 05 Ιούλ 2011 14:56

Οντας ιδιοκτήτης ηλεκτρονικού βιβλιοπωλείου, μπορώ να σου μεταφέρω τη δική μου εμπειρία:

Με δεδομένο ότι υπάρχει ενιαία τιμή βιβλίου, θα κερδίσεις πελάτες για 2 λόγους.
1. ταχύτητα παράδοσης (αν διαβάσεις reviews στο διαδίκτυο, θα δεις πως το ΝΟ 1 σχόλιο είναι πως έκανα την τάδε παραγγελία και μέσα σε 2 ημέρες παρέλαβα το προιον!)
2. Καλές τιμές στα κόστη αποστολής. (με δεδομένη την ενιαία τιμή, εδώ γίνεται το παιχνίδι).

Σε αυτούς τους περίεργους καιρούς που ζούμε, ο καταναλωτής συγκρίνει (και καλά κάνει\)
1.το τελικό κόστος για την παραγγελία του, αρα σημαντικό ρόλο παίζει να μπορέσεις να κλείσεις μια καλή συμφωνία με κούριερ για χαμηλά κόστη αποστολής/αντικαταβολής.
2. το χρόνο παράδοσης.

Αυτοί που αγοράζουν βιβλία μέσω διαδικτύου.... ξανα αγοράζουν. Για να τους κερδίσεις λοιπόν, χρειάζονται τα 2 παραπάνω.

Από κει και πέρα, να σου πω ότι οι περισσότεροι που αγοράζουν βιβλία μέσω ιντερνετ, αγοράζουν ποσότητα βιβλίων.
Επειδή τα κόστη αντικαταβολής ή/και αποστολής είναι τα ίδια, είτε πάρεις 1 βιβλίο, είτε 4, πολλοί κάνουν μαζικές αγορές.

Εκεί λοιπόν θέλει ένα καλό μάρκετινγκ.
Ισως πληρωμή με πιστωτική κάρτα με άτοκες δόσεις.
Ισως δωρεάν κόστη αποστολής, από ένα ποσό και πάνω.
Θα χαραξεις τη δική σου πολιτική.
Το διαδίκτυο έχει τους δικούς του κανόνες, οι οποίοι διαφέρουν από αυτούς των φυσικών καταστημάτων.

Καλή συνέχεια σου εύχομαι. Αν χρειαστείς κάτι, μη διστάσεις να με ρωτήσεις.
Internet Services: www.multihosting.gr | www.multiradio.gr | Χρηματιστήριο Ιστοσελίδων - www.webstocks.gr

Eddie_Gr

Δημοσίευση από Eddie_Gr » 06 Ιούλ 2011 16:08

Ευχαριστώ πολύ για όλες τις απαντήσεις που με έβαλαν σε σκέψεις. eridanus νομίζω ότι μιας και είσαι του χώρου έθεσες τα βασικότερα ερωτήματα. Αυτό που προβληματίζει (ίσως επειδή έχω λάθος εντύπωση) είναι η μέρες παράδοσης. Νόμιζα ότι τα περισσότερα online βιβλιοπωλεία (και μεγαλύτερα) είναι παράδοση σε 1 άντε και 2 ημέρες. Μάλλον είναι ανακριβές αυτό απο ότι είδα. Μου φαίνεται βέβαια και τρελό να περιμένει ο άλλος 1 εβδομάδα να παραλάβει ένα βιβλίο αλλά ίσως και να είναι έτσι...

Ευχαριστώ και πάλι για την συμμετοχή σας.

LightForce
WebDev Moderator

Δημοσίευση από LightForce » 06 Ιούλ 2011 17:16

Eddie_Gr έγραψε:Είναι η συνήθεια? (εξυπηρετηθήκατε απο ένα eshop και δεν το άλλαζετε μέχρι να γίνει καμιά στραβή)
Ναι, εγώ έτσι λειτουργώ.
Βιβλία και CD είναι οι συνήθεις αγορές που κάνω online.
Μου αρέσει η ταχύτητα παράδοσης και η απλότητα, όσο το δυνατόν πιο εύκολα να γίνει η αγορά μου.
Η τιμή δεν έχει πρωταρχικό ρόλο για μένα.

Αν πρέπει να πάρω 10 τηλέφωνα και να με πάρουν άλλα 10, άστο ψάχνω αλλού.
Ανέχομαι το λάθος -μου έχει τύχει- αλλά όχι την κοροιδία. Αν δεν τόχεις πέσμου απλώς δεν το έχω.

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 07 Ιούλ 2011 10:03

Καλημέρα. Νομίζω ότι ο χρόνος παράδοσης σε πολλά μεγάλα είναι μεγάλος, είτε επειδή τα προϊόντα δεν είναι πραγματικά σε stock αλλά τα περιμένουν, είτε επειδή το stock είναι πολύ μεγάλο και σε ξεχωριστή αποθήκη, δεν έχουν σύγχρονο σύστημα παραγγελιοληψίας και picking για να εκτελούν τόσο μεγάλο όγκο παραγγελιών που ίσως δέχονται και γιαυτό αργούν να ανταποκριθούν.

Νομίζω ότι αφού οι τιμές παίζουν στα ίδια επίπεδα, θα πρέπει να παίξεις σε επίπεδο πακέτων προσφορών και επικοινωνιακά, όσον αφορά το εμπορικό επίπεδο.

Πέρα από αυτό όμως, έχω να προτείνω (δωρεάν!!) 1-2 ιδέες σε τεχνικό επίπεδο, και σε επίπεδο business model. Το παράδειγμα του Amazon νομίζω ότι είναι πολύ καλό...

Λοιπόν, θα ζητήσεις από τους developpers που θα συνεργαστείς να μην φτιάξεις ένα απλό e-shop. Δεν θες να φτιάξεις ένα μαγαζί!!! Το site σου θα γίνει ένα "στέκι" για το βιβλίο, όπου ο βιβλιόφιλος θα μπει να δει τι βιβλία κυκλοφορούν, θα διαβάσει μια ωραία περιγραφή του βιβλίου (και η κλασσική που δίνει ο εκδοτικός οίκος κάνει), θα διαβάσει 3-4 κριτικές και αν θέλει θα σχολιάσει και αυτός. Θα μπορεί να βρει άλλους φίλους που τους αρέσουν τα ίδια βιβλία πχ έχουν διαβάσει κάποια κοινά ή αγοράζουν από κοινές κατηγορίες βιβλίων, να ανταλλάξει απόψεις.
Θα τους βάλεις ένα forum όπως αυτό εδώ καλή ώρα, να γράφουνε τις απόψεις τους για τα βιβλία που έχουν διαβάσει...
Θα του προτείνονται βιβλία (καλά αυτό το έχουν πλέον λίγο-πολύ όλοι) όπου έχουν συνάφεια με αυτά που αγοράζει ή με αυτά που πιθανόν να θέλει να αγοράσει γιατί άλλοι που αγόρασαν τα ίδια βιβλία με αυτόν, επίσης αγόρασαν και κάτι άλλο το οποίον ίσως να ήταν ενδιαφέρον και για εκείνον!
Να υπάρχει αποστολή newsletter με προσφορές, νέες κυκλοφορίες κλπ...
Να γίνουν meetings και happenings στα πλαίσια πχ μιας έκθεσης ή παρουσίασης ενός βιβλίου, ή βραδιές με μουσική και κουβεντούλα για το βιβλίο στο μαγαζί σου...
Μπορείς άνετα να ενσωματώσεις και τα social networks (facebook, twitter κυρίως) στην όλη διαδικασία, και μην ξεχνάς και τις ταμπλέτες ίσως μια εφαρμογή για αυτές (ipad, android) να πρέπει να μπει ήδη στο πίσω μέρος του μυαλού σου μετά την επιτυχή εύχομαι υλοποίηση του πρώτου μέρους του project!!

Όλα τα παραπάνω θα φέρουν τακτικούς πελάτες στο site και θα καλωσορίζουν τους νέους, όπου θα βλέπουν ένα site γεμάτο και ζωντανό. Μπορεί να μην έχεις την καλύτερη τιμή στην Ελλάδα, αλλά αν ο επισκέπτης μπαίνει μέρα παρά μέρα και πετύχει ένα βιβλίο που το θέλει, το πιο πιθανό για 1 ευρώ διαφορά είναι να το πάρει από εσένα και να τελειώνει, δεν θα το ψάξει και πολύ!
Μπορείς να βάλεις και gadgetάκια και τέτοια να πουλάς αν θες.

Το παν είναι επίσης ο όμορφος και λειτουργικός σχεδιασμός...ο άλλος που θα μπαίνει να αισθάνεται οικεία και να μπορεί να αφοσιωθεί στο περιεχόμενο (βιβλίο - κείμενο, εικόνα) και όχι στο design του site και στα εφφέ...όχι περίπλοκα μενού, όχι φαντεζί λογότυπα, όχι έντονα χρώματα!

τα παραπάνω ήταν ιδέες και μάλιστα είχαμε φτιάξει και business plan αλλά και κάποια τεχνικά specifications, για μια παρόμοια επιχείρηση, σαν εργασία στα πλαίσια του μαθήματος "Ηλεκτρονικό Εμπόριο" πίσω στο 2004, με τα φιλαράκια στο Τμήμα Μηχανολόγων του ΕΜΠ!

Άντε και καλές δουλειές!!
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 08 Ιούλ 2011 00:23

Από ηλεκτρονικό κατάστημα αγοράζω μόνο ξενόγλωσσα βιβλία και με την προϋπόθεση ότι η τιμή+μεταφορικά=< από τιμή στην Ελλάδα.Ελληνικά βιβλία αγοράζω από ένα μαγαζί στο κέντρο της Αθήνας που κάνει 20% έκπτωση,και μου τα φέρνει στο σπίτι δωρεάν.

Η τιμή και η ποικιλία είναι το Α και το Ω για ένα ηλεκτρονικό κατάστημα.Αν έβρισκα ένα βιβλίο φθηνότερα από ένα φυσικό κατάστημα,αλλά να το έβρισκα σίγουρα,θα το αγόραζα από εκεί,και ας το έπαιρνα μετά από 3 ημέρες,σπάνια θα χρειαστώ κάτι άμεσα.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Χαλαρά κι Ανάλαφρα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες