Αποριες με USB Φορτιστη

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Άβαταρ μέλους
manutdgeo
Επικοινωνία:

Αποριες με USB Φορτιστη

Δημοσίευση από manutdgeo » 06 Ιούλ 2011 09:30

Ναι καλη και αυτη η ιδεα..Οσο για την ερωτηση μου παραπανω βρηκα απαντηση ,οντως τα A σε μια μπαταρια δειχονυν την χωρητικότητα της και ο χρονος φορτισης της ειναι : mA μπαταριας /mA φορτιστη

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Αποριες με USB Φορτιστη

Δημοσίευση από DGeorge » 06 Ιούλ 2011 09:51

Πολλή Καλημέρα σου, όπως και στον φίλτατο hitca :D
manutdgeo έγραψε:.......Απλα το βρισκω βολικο να φορτιζω με τον τροπο αυτο συσκευες που χρειαζονται υπολογιστη κανονικα, και σκεφτηκα οτι θα ηταν ωραιο να τις βαλω ολες σε ενα USB ΗUΒ να κανω την δουλεια μου.Γενικα οι USB φορτιστες σηκωνουν μεχρι ποσα watt περιπου?.....
Είναι σίγουρο ότι μιλάμε για 'φορτιστή'; Διότι, από τα γραφόμενά σου, μου δίνεις να καταλάβω, ότι ίσως να μιλάμε και για 'τροφοδοτικό' συσκευών USB.
Μπορεί να "έχω χάσει υπερβολικά πολλά επισόδεια" :P από την εξέλιξη της Τεχνολογίας PCιών, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τη φιλοσοφία Συσκευής, που χρειάζεται (ή παίρνει) φόρτιση (προφανώς των μπαταριών της) μέσω σύνδεσης USB. Αντίθετα γνώριζα για ανεξάρτητη τροφοδοσία USB, ώστε να μην επιβαρύνεται το όποιο τροφοδοτικό του συνδεδεμένου PCιού.
Τι έγινε; Μίκρυνε τόσο πολύ ο χώρος, ώστε δεν υπάρχει πλέον σημείο σύνδεσης παραδοσιακού(?) φις τροφοδοσίας/φόρτισης; :think: :question: :think:

Άβαταρ μέλους
manutdgeo
Επικοινωνία:

Αποριες με USB Φορτιστη

Δημοσίευση από manutdgeo » 06 Ιούλ 2011 10:01

Αν καταλαβα το ερωτημα σου,ρωτας αν υπαρχουν οντως συσκευες που για να φορτισουν θελουν αναγκαστικα να τις συνδεσεις σε θυρα USB και να επιβαρυνεις το τροφοδοτικο.ναι υπορχουν,αλλα πλεον με τετιου ειδους φορτιστες υπαρχει και η αλλη λυση οποτε και θα την προτιμησω,αυτο ρωτησες ?

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Αποριες με USB Φορτιστη

Δημοσίευση από DGeorge » 06 Ιούλ 2011 10:45

manutdgeo έγραψε:Ναι καλη και αυτη η ιδεα..Οσο για την ερωτηση μου παραπανω βρηκα απαντηση ,οντως τα A σε μια μπαταρια δειχονυν την χωρητικότητα της και ο χρονος φορτισης της ειναι : mA μπαταριας /mA φορτιστη
Σε βρίσκω απελπιστικά αδιάβαστο! :D Την επόμενη με τον κηδεμόνα σου :hammer: :P
Το σωστό είναι mAh (μιλιΑμπερΏρια) ή (μιλιΑμπερΏρες) της μπαταρίας / mA(μιλιΑμπερ) ρεύματος που θα 'τραβήξει' η μπαταρία κατά τη φόρτιση (εξαρτάται από την ισχύ εξόδου του φορτιστή). Οπότε (ουσιαστικά) 'φεύγοντας' τα mA από τον Αριθμητή και τον Παρονομαστή του κλάσματος, μένει ο Χρόνος Φόρτισης (σε h = ώρες).
Οι ώρες αυτές θα βγούν όσες χρειαστούν, δηλαδή από (π.χ.) 5~10 λεπτά μέχρι τόσες ώρες :wink:
Παράδειγμα: 100mAh / 100mA = 1h (1ώρα)
μπαταρία 100mAh / 200mA (παροχή φορτιστή) = 0,5h (μισή ώρα)
μπαταρία 100mAh / 50mA (παροχή φορτιστή) = 2h (δύο ώρες)
Τα 100mAh παροχής της συγκεκριμένης μπαταρίας μένουν σταθερά, καθώς αυτό είναι και το χαρακτηριστικό κατασκευής της.
Αυτό που μπορεί να αλλάξει είναι είτε η μπαταρία (πόσα mAh), είτε ο φορτιστής (πόσα mA στην έξοδο)
μπαταρία 200mAh / 200mA (παροχή φορτιστή) = 1 (μία ώρα)
μπαταρία 200mAh / 400mA (παροχή φορτιστή) = 0,5h (μισή ώρα)
Ελπίζω να σε κάλυψα :lol:
manutdgeo έγραψε:Αν καταλαβα το ερωτημα σου,ρωτας αν υπαρχουν οντως συσκευες που για να φορτισουν θελουν αναγκαστικα να τις συνδεσεις σε θυρα USB και να επιβαρυνεις το τροφοδοτικο.ναι υπορχουν,αλλα πλεον με τετιου ειδους φορτιστες υπαρχει και η αλλη λυση οποτε και θα την προτιμησω,αυτο ρωτησες ?
Μάλλον σε μπέρδεψα! :oops:
1) Σίγουρα ζητάς Φορτιστή USB (για κάποια μπαταρία -π.χ.), ή απλώς Τροφοδοτικό USB;
2) Αν όντως θέλεις κάποιον Φορτιστή, είναι απαραίτητο αυτός να είναι και USB; Η συσκευή δεν έχει σύνδεση και για 'παραδοσιακό' Φορτιστή;
Ελπίζω τώρα να ήμουν πιο ξεκάθαρος :D

Άβαταρ μέλους
manutdgeo
Επικοινωνία:

Αποριες με USB Φορτιστη

Δημοσίευση από manutdgeo » 07 Ιούλ 2011 00:00

Εχεις δικιο,βιαζομουν και εγραφα ο,τι να ναι.κοιτα αυτο που θελω δεν ξερω τι ακριβως ειναι :P ,για να γινω σαφης ,θελω να φορτιζω τον μοχλο καποιας κονσολας μεσω USB μετατροπεα.δηλαδη ενω κανονικα αυτος ο μοχλος φορτιζει μονο απο USB εγω να εχω τον μετατροπεα USB σε Socket και να τον φορτιζω ετσι χωρις να εχω ανοιχτο το PC ή την ιδια την κονσολα.νομιζω φορτιστης ειναι αυτο,ή μαλλον ειμαι σιγουρος :P ,οσο για το παραδοσιακος,αυτο ψαχνω ,να κανω την USB παραδοσιακη
Ξερεις μηπως τον τυπο που δινει ποσες ωρες διαρκει η μπαταρια στη ταδε συσκευη,αν συσχετισουμε παλι τα mA και τις mAh ?

Άβαταρ μέλους
manutdgeo
Επικοινωνία:

Αποριες με USB Φορτιστη

Δημοσίευση από manutdgeo » 24 Ιούλ 2011 12:24

δοκιμασα σε εναν τετοιου ειδους φορτιστη με τα εξης τεχνικα χαρακτηριστικα (INPUT -> 110/220-240V και 150mAh - OUTPUT 5V ,850,mAh).δοκιμασα να φορτισω μια συσκευη με τα εξης χαρακτηριστικα (5V ,370 mAh) αλλα δεν φορτιζε ,γιατι αραγε ?
Επισης τα 150mAh στο INPUT του φορτιστη τι αντιπροσωπευει ?

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Αποριες με USB Φορτιστη

Δημοσίευση από DGeorge » 25 Ιούλ 2011 10:09

Πολλή Καλημέρα και καλή εβδομάδα σου :D :D
Μόλις είδα και την τελευταία ερώτηση του προηγούμενου μηνύματός σου :oops:
Λοιπόν, έχουμε και λέμε:
1)
manutdgeo έγραψε:Ξερεις μηπως τον τυπο που δινει ποσες ωρες διαρκει η μπαταρια στη ταδε συσκευη,αν συσχετισουμε παλι τα mA και τις mAh ?
Αν γνωρίζεις ότι η συσκευή Α λειτουργεί στα 5(V) και είναι 10(mW), αυτό σημαίνει ότι το ρεύμα που την περνάει είναι 0,01(W)/5(V)=0,002(A) δηλαδή 2(mA).
Αν η συσκευή Α λειτουργήσει επί 1 ώρα, θα καταναλώσει ενέργεια 10(mW) * 1(h)= 0,01W * 1(h)= 0,01(Wh)= 10(mWh), και το αντίστοιχο ρεύμα που θα την έχει περάσει θα είναι 2(mA) * 1(h)= 0,02(A) * 1(h)= 0,02(Ah)= 2(mAh).
Καταλαβαίνεις λοιπόν, ότι: Αν η μπαταρία της συσκευής Α είναι 5(V), 2(mAh), τότε η συσκευή σου Α, (στα 5(V)) "τραβώντας" 2(mA), θα έχει 'ξεκάνει' τη μπαταρία, μέσα σε: 2(mAh)/2(mA)= [2(mA)*1(h)]/2(mA)=1(h) (ώρα).
Άρα έχουμε: mAh μπαταρίας / mA συσκευής = διάρκεια λειτουργίας μπαταρίας (σε ώρες, ή κλάσματα της ώρας).
Επίσης, δεδομένου του ότι, μπαταρία και συσκευή λειτουργούν στην ίδια τάση (αυτήν της μπαταρίας)... Αν η συσκευή σου, σου δίνει mW (π.χ. 10mW), τότε διαιρείς με την τάση (π.χ. 5(V)), και έχεις πάλι τα mA της συσκευής σου για τον παραπάνω τύπο :wink:
2)
manutdgeo έγραψε:δοκιμασα σε εναν τετοιου ειδους φορτιστη με τα εξης....
Τι εννοείς γράφοντας (εναν τετοιου ειδους φορτιστη); Τι είδους;
3)
manutdgeo έγραψε:....αλλα δεν φορτιζε, γιατι αραγε ?
Εδώ μάλλον χρειάζονται οι εξής πληροφορίες:
1) Τι είδους φορτιστής είναι αυτός; (Όσο γίνεται αναλυτικές πληροφορίες για τον φορτιστή)
2) Τι είδους συσκευή πήγε να φορτίσει; (Όσο γίνεται αναλυτικές πληροφορίες για τη συσκευή)
3) Η σύνδεση ήταν φυσιολογική (π.χ. απ'ευθείας USB), ή υπήρξε κάποια μετατροπή (μαϊμουδιά) στο ενδιάμεσο;
4)
manutdgeo έγραψε:Επισης τα 150mAh στο INPUT του φορτιστη τι αντιπροσωπευει ?
Κατ'αρχάς θα έπρεπε -νομίζω- αυτά τα 150mAh να αναφέρονται σε μιά συγκεκριμένη τάση απ'όσες αναφέρονται, και όχι γενικά και αόριστα. Μου φαίνεται αρκετά δύσκολο να πιστέψω, ότι το ίδιο μηχάνημα, στην είσοδό του θα "τραβήξει" 150(mA) *1(h) = 150(mAh), είτε συνδεθεί στα 240V, είτε στα 110V.
Αυτό (είναι και η απάντησή σου) σημαίνει ότι στα 240V, καταναλώνει 240(V)*150(mAh)=240(V)*0.15(Ah)=36(Wh-μονάδα (ηλεκτρικής) ενέργειας), ενώ στα 110V καταναλώνει 110(V)*150(mAh)=110(V)*0.15(Ah)=16,5(Wh-μονάδα (ηλεκτρικής) ενέργειας).
Παίρνοντας λοιπόν μόνο 16,5(Wh) στα 110(V), πώς θα μπορούσε στην έξοδο να δίνει την ίδια ενέργεια (ηλεκτρική) 5(V)*370(mAh)=5(V)*0,37(Ah)=1,85(Wh); :question: :think:
Βέβαια, θα μπορούσε να έχει κάποια σταθεροποίηση τάσης, έντασης στην έξοδο, οπότε και να πετυχαίνει την ίδια ενέργεια εξόδου (1,85Wh), ανεξάρτητα από το εύρος (36Wh~16,5Wh) ενέργειας εισόδου. Τι να πω πάνω σ'αυτό, δεν ξέρω... :think: :think:
Πάντως ελπίζω να κάλυψα αρκετές απορίες σου :P :P
Περιμένουμε πληροφορίες, μήπως και βρεθεί κι η απάντηση στο 'Γιατί δεν φορτίζει;' :wink:

Άβαταρ μέλους
manutdgeo
Επικοινωνία:

Αποριες με USB Φορτιστη

Δημοσίευση από manutdgeo » 25 Ιούλ 2011 12:21

Πραγματικα με εχεις σκλαβωσει,εκατσες και εγραψες ολοκληρο μυθιστόρημα και ενα ευχαριστω νομιζω ειναι λιγο ...
Στα δικα μας τωρα,ας τα παρω απο την αρχη
Αν γνωρίζεις ότι η συσκευή Α λειτουργεί στα 5(V) και είναι 10(mW), αυτό σημαίνει ότι το ρεύμα που την περνάει είναι 0,01(W)/5(V)=0,002(A) δηλαδή 2(mA).
Αν η συσκευή Α λειτουργήσει επί 1 ώρα, θα καταναλώσει ενέργεια 10(mW) * 1(h)= 0,01W * 1(h)= 0,01(Wh)= 10(mWh), και το αντίστοιχο ρεύμα που θα την έχει περάσει θα είναι 2(mA) * 1(h)= 0,02(A) * 1(h)= 0,02(Ah)= 2(mAh).
Καταλαβαίνεις λοιπόν, ότι: Αν η μπαταρία της συσκευής Α είναι 5(V), 2(mAh), τότε η συσκευή σου Α, (στα 5(V)) "τραβώντας" 2(mA), θα έχει 'ξεκάνει' τη μπαταρία, μέσα σε: 2(mAh)/2(mA)= [2(mA)*1(h)]/2(mA)=1(h) (ώρα).
Άρα έχουμε: mAh μπαταρίας / mA συσκευής = διάρκεια λειτουργίας μπαταρίας (σε ώρες, ή κλάσματα της ώρας).
Επίσης, δεδομένου του ότι, μπαταρία και συσκευή λειτουργούν στην ίδια τάση (αυτήν της μπαταρίας)... Αν η συσκευή σου, σου δίνει mW (π.χ. 10mW), τότε διαιρείς με την τάση (π.χ. 5(V)), και έχεις πάλι τα mA της συσκευής σου για τον παραπάνω τύπο
Ελαχιστες ειναι οι συσκευες (κυριως αυτες που τροφοδοτουνται απο μπαταρια)που γραφουν και καταναλωση ,αρα αν δεν ξερω τα (m)W θα κανω υπολογισμους στο περιπου...
Οσο για τον τυπο που υπλογιζεις την διαρκεια ,μοιαζει πολυ με τον αντιστοιχο που δινχει ποση ωρα κανει να φορτισει και η αληθεια ειναι οτι πηγε εκει το μυαλο μου.Επισης οσον αφορα αυτο
Αν η συσκευή σου, σου δίνει mW (π.χ. 10mW), τότε διαιρείς με την τάση (π.χ. 5(V)), και έχεις πάλι τα mA της συσκευής σου για τον παραπάνω τύπο
νομιζω ειναι πιο πολυ χρηισιμο για να βρισκεις την καταναλωση της συσκευης σου παρα τα αμπερ που την διαρρεουν μιας και συνηθως η ταση και τα απμερ δινονται απο τον κατασκευαστη ;)
Τι εννοείς γράφοντας (εναν τετοιου ειδους φορτιστη); Τι είδους;
Εννοω USB φορτιστη,και για να γινω πιο καριβης εννοω εναν φορτιστη που συνδεεται κανονικα σε μια μπριζα στο σπιτι μας αλλα εχει εισοδο USB για να φορτιζει συσκευες οι οποιες φορτιζουν μονο ετσι.(Παραδειγματα,Ipod/iphone,μοχλος PS3 κ.λπ)
αλλα δεν φορτιζε, γιατι αραγε ?
Οι πληροφοιρες που εχω ειναι οι εξης,για τον φορτιστη εχει INPUT 110/220-240V και 150 mA (νομιζω ειχε και το σηματακι ~ που υποδηλωνει οτι ειναι στο περιπου,αρα και αιτιολογει την τελευταια σου ερωτηση/απορια.για την συσκευη ξερω οτι ειναι ενας μοχλος για PS3 ,ο οποιος γραφει 3,7V και 300 mA .Απλα τον συνεδεσα με το καλωδιο USB ,τιποτα αλλο.Ετσι συνδεεται κανονικα και με την κονσολα ή καποιον υπολογιστη για να φορτισει,να πω οτι ειναι οριτζιναλ οποτε δεν υπαρχει θεμα συμβατοτητας
ότι το ίδιο μηχάνημα, στην είσοδό του θα "τραβήξει" 150(mA) *1(h) = 150(mAh), είτε συνδεθεί στα 240V, είτε στα 110V.
Σε ποιο μηχανημα αναφερεσαι ,τα 150 mA τα γραφει ο φορτιστης :-?

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Αποριες με USB Φορτιστη

Δημοσίευση από DGeorge » 25 Ιούλ 2011 13:37

manutdgeo έγραψε:Πραγματικα με εχεις σκλαβωσει,εκατσες και εγραψες ολοκληρο μυθιστόρημα και ενα ευχαριστω νομιζω ειναι λιγο ...
:lol: :lol: Πράγματι... Επειδή -ίσως- το απλό 'Ευχαριστώ' είναι λίγο, και για να μη νοιώθεις άσχημα :lol: (υποχρεωμένος) :lol: μπορείς να συνεννοηθείς με τον admin, ή τους mods, με προσωπικό μήνυμα, ώστε ν'αφήσεις το κάτι-τις σου (από 35Ε και πάνω) για το Forum. :lol: Εγω είμαι υπεράνω (το ποσοστό μου είναι σταθερό) :lol: :lol:
Έτσι δεν θα νοιώθεις πια καμμία -απολύτως- υποχρέωση, απέναντι σε κανένα από εμάς :lol: :lol: .
(Μην ανησυχείς!! Ακριβώς τα ίδια -με τα αναγκαία modifications- λέω σε όποιον μου αρχίζει τα ίδια περί 'σκλάβωσες', 'υποχρέωσες' κλπ κλπ)
Στο "ψητό" μας πάλι:
1)
manutdgeo έγραψε:Οι πληροφοιρες που εχω ειναι οι εξης,για τον φορτιστη εχει INPUT 110/220-240V και 150 mA (νομιζω ειχε και το σηματακι ~ που υποδηλωνει οτι ειναι στο περιπου ...
το σηματακι ~ δεν υποδηλωνει οτι ειναι στο περιπου, αλλά ότι πρόκειται για εναλλασσόμενο ρεύμα/τάση κλπ. Το αντίστοιχο για το συνεχές ρεύμα (μπαταρίες, έξοδοι φορτιστών, τροφοδοτικών, κλπ), είναι είτε - , είτε =.
2)Στο προηγούμενό σου μου είχες αναφέρει για 150mAh και όχι 150mA! Ποιό ισχύει τελικά; :wink:
3)Ένα επίσης άστοχο, όσον αφορά φορτιστή, και φορτιζόμενη μπαταρία, είναι το γεγονός ότι δεν συμπίπτουν οι τάσεις (εξόδου φορτιστή (5V) - και λειτουργίας μπαταρίας (3,7V)).
Συμπερασματικά: Χρειάζεσαι φορτιστή με είσοδο 220V και έξοδο 3,7V στα 300mAh και άνω.
4)Κάτι ακόμα: Πώς κατάλαβες ότι δεν φορτίζει; :think: :question:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DGeorge την 25 Ιούλ 2011 13:47, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
manutdgeo
Επικοινωνία:

Αποριες με USB Φορτιστη

Δημοσίευση από manutdgeo » 25 Ιούλ 2011 13:45

Φτηνος εισαι :P
το καταλαβα διοτι δεν αναβοσβηναν τα λαμπακια που εχει ο μοχλος που κανονικα αναβοσβησουν κατα την διαρκεια της φορτισης.Εγω ειχα την εντυπωση οτι αν μια συσκευη για να φορτισει απαιτει ρευμα τασης 3,7 βολτ ενω ο φορτιστης μπορει να παρεχει απο 3,7 και πανω δεν θα υπαρχε προβλημα,ισα ισα...αρα αν δεν συμπιπτουν οι τασεις το γλυκο δεν δενει ? :P
Φοβάμαι ότι, επειδή τα 150mAh δεν έχουν καμμία θέση στην είσοδο, είναι αυτά που τελικά αντιστοιχούν στην έξοδο, και όχι τα 380mAh, που αναφέρει. Έτσι ο φορτιστής σου γίνεται απελπιστικά μικρός ώστε να δώσει τα 300mA, που ζητάει ο μοχλός.
Αν τα 150 ειναι για εξοδο τελικα τοτε τα αμπερ της ειδοσου ποια ειναι ? Και γιατι ολο αυτο το μπερδεμα ? κατι βρομαει ...
Στο προηγούμενό σου μου είχες αναφέρει για 150mAh και όχι 150mA!
Δεν θυμαμαι,αλλα με τις γνωσεις σου και δεδομενου οτι ειναι φορτιστης και το γραφει για εξοδο ,τι πρεπει να ειναι ?

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Αποριες με USB Φορτιστη

Δημοσίευση από DGeorge » 25 Ιούλ 2011 14:19

:lol:
manutdgeo έγραψε:Φτηνος εισαι :P
Μην ξεχνώμαστε... Είπαμε:
DGeorge έγραψε:(από 35Ε και πάνω)
:lol: :lol:
manutdgeo έγραψε:ενω ο φορτιστης μπορει να παρεχει απο 3,7 και πανω
για να καταλάβεις τη φιλοσοφία σου, πώς θα σου φαινόταν αν ο φορτιστής σου έδινε 220V :question:
Ίσα που θά'στελνε το μοχλό στον απέναντι τοίχο, κι εσένα με μιά καλή περμανάντ και μιάν εξ'ίσου καλή καρδιακή απινίδωση! :wink: :wink: Χώρια την έξαλλη βαφή (καμμενί) στο μαλλί! :beauty:
Μάλλον λοιπόν, πρέπει να ταυτίζονται πρώτα οι τάσεις (φορτιστή - μπαταρίας) και μετά ας έχει και λίγα mAh παραπάνω (όχι πάρα πολλά πάλι).
Μην ξεχνάς: Αν με την ίδια τάση, δώσεις 1200mAh, αντί για 100mAh, που ίσως χρειάζονται, θα φορτίσεις μεν τη μπαταρία στο 1/12=5' λεπτά της ώρας, αλλά θα έχεις ασκήσει βία! Και η βία φέρνει βία! Η δράση φέρνει αντίδραση! (Φυσική Νομοτέλεια)
Έτσι, είτε θα μειώσεις τη δυνατότητα (φορές) επαναφόρτισης της μπαταρίας σου, είτε θα της προκαλέσεις κάποια άλλης μορφής βλάβη.
Γι'αυτό, και τα παραπάνω mAh με μέτρο :wink:
manutdgeo έγραψε:Δεν θυμαμαι,αλλα με τις γνωσεις σου και δεδομενου οτι ειναι φορτιστης και το γραφει για εξοδο ,τι πρεπει να ειναι ?
Το mA μου 'δένει' καλύτερα, για Input 220V 150mA. Το μπέρδεμα, που προφανώς σκυλοβρωμάει, έρχεται από δουλειές του ποδαριού στη γραμμή παραγωγής, συσκευασίας, κλπ. Οι σοβαρές δουλειές κοστίζουν!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DGeorge την 25 Ιούλ 2011 14:37, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
manutdgeo
Επικοινωνία:

Αποριες με USB Φορτιστη

Δημοσίευση από manutdgeo » 25 Ιούλ 2011 14:36

Α,μαλιστα ,τωρα βγαινει νοημα...νομιζω μου ελυσες ολες τις αποριες πανω στο θεμα αυτο ,εχω παραγγηλει εναν τετοιο φορτιστη που πιανει 1000 mA και ο μοχλος θελει 370,διαφορα αρκετα μεγαλη νομιζω.αν ομως του βαλω πανω 2 μοχλους ? θα τους φορτιζει αρκετα γρηγορα και δεν θα τους προκαλλει και μεγαλη βλαβη,σωστα ?

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Αποριες με USB Φορτιστη

Δημοσίευση από DGeorge » 25 Ιούλ 2011 14:40

Κάπως έτσι :wink: :wink:
Μην ξεχνιέσαι ποτέ! Κι η βία θέλει μέτρο! Διαφορετικά σπάνε βίδες, τσακίζουν κατσαβίδια, γαλλικά κλειδιά... Συμβαίνουν διάφορα χαριτωμένα, όταν ζορίζεις καταστάσεις :P
Αλήθεια... Ο νέος φορτιστής θα είναι στα 3,7V; :lol: :lol:
Ελπίζω :lol:

Άβαταρ μέλους
manutdgeo
Επικοινωνία:

Αποριες με USB Φορτιστη

Δημοσίευση από manutdgeo » 25 Ιούλ 2011 14:51

http://www.dealextreme.com/p/ultra-mini ... plug-29180
Εβιβες με λιγα λογια,απο οτι βλεπω ειναι και αυτος στα 5V ...Με την ιδια λογικη και συσκευες που λειτουργουν με ρευμα απο USB οπως USB ανεμιστηρακια δεν θα δουλευουν αν αυτα απαιτουν 3,7 και ο φορτιστης(που θα παιζει τον ρολο τροφοδοτικου στην περιπτωση μας)βγαζει 5 ....?

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Αποριες με USB Φορτιστη

Δημοσίευση από DGeorge » 25 Ιούλ 2011 15:24

Θύμισέ μου, όταν θα βρεθούμε (στην πιο κοντική συνάντηση του Forum) να σε χτυπήσω :lol: :lol:
Βρε @@@@ τί πας και βρίσκεις;
5V power output ensures your device gets enough power and receives quick charging time
Ας μου πει κάποιος γιατί δεν βλέπω mAh, ή έστω mA εξόδου; Μήπως να κοιτάξω τα μάτια μου; :question: :think:
Το δε κορυφαίο:
Perfect charger for Apple iPod, iPhone 2G and 3G, and any USB gadgets
ήταν όλα τα λεφτά! Αμ κι εγώ δηλώνω εδώ και χρόνια Αυτοκράτορας, αλλά δεν με πιστεύουν ρε γα@@το :( :( :P
manutdgeo έγραψε:Εβιβες με λιγα λογια,απο οτι βλεπω ειναι και αυτος στα 5V
Εβιβες :question: :question:
Δεν ξέρω αν επειδή, είναι μικρή η διαφορά 5V με 3,7V, ίσως κάνει, αν τα mAh είναι κι αυτά λίιιγο μεγαλύτερα (π.χ. 500 του φορτιστή για 350 της μπαταρίας) (όχι 1000 για 2 των 350) :wink: μας κάνει δουλειά. Αλλά με προβληματίζει το ότι δεν αναφέρει mA εξόδου :-? :-?

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες