Αποριες με USB Φορτιστη

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
manutdgeo
Επικοινωνία:

Αποριες με USB Φορτιστη

Δημοσίευση από manutdgeo » 25 Ιούλ 2011 20:17

Γραφει αλλα το λεει απο πισω ,1000 γραφει ...οποτε αφου ειναι πολυ περισσοτερα απο 300 δεν...αν βαλω 2 ή 3 μοχλους που θα απαιτουν 600 ή 900 αντιστοιχα θα δουλευει ?
εβιβα λενε οταν πινεις κατι,και εγω τον ηπια :P
δοκιμασα το κινητο μου που εχει μπαταρια των 3,6 σε φορτιστη 5 και φορτισε μια χαρα,αρα μηπως η διαφορα των βολτ δεν παιζει και τοσο μεγαλο ρολο αν τα αμπερ δεν διαφερουν πολυ,τα αμπερ ηταν 950 της μπαταριας και του φορτιστη γυρω στα 700 ,ενω στην αλλη περιτωση με τον μοχλο ο φοστιστης ηταν 850 και ο μοχλος 300....Για δωσε μου τα φωτα σου

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Αποριες με USB Φορτιστη

Δημοσίευση από DGeorge » 26 Ιούλ 2011 10:14

Πολλή Καλημέρα σου :D :D
1)
manutdgeo έγραψε:...οποτε αφου ειναι πολυ περισσοτερα απο 300 δεν...αν βαλω 2 ή 3 μοχλους που θα απαιτουν 600 ή 900 αντιστοιχα θα δουλευει ?
DGeorge έγραψε:Δεν ξέρω αν επειδή, είναι μικρή η διαφορά 5V με 3,7V, ίσως κάνει, αν τα mAh είναι κι αυτά λίιιγο μεγαλύτερα (π.χ. 500 του φορτιστή για 350 της μπαταρίας) (όχι 1000 για 2 των 350) :wink: μας κάνει δουλειά..... :-?
Θεωρητικά Ναι! Επειδή όμως δεν πρόκειται για απλή μπαταρία (αλλά για φορτιστή), ούτε για απλές αντιστάσεις (αλλά για επαναφορτιζόμενες μπαταρίες), δεν μπορώ να σου πω με βεβαιότητα αν θα ισχύσει ο Νόμος του OHM για το Συνεχές Ρεύμα (απλή μορφή).
2)
manutdgeo έγραψε:εβιβα λενε οταν πινεις κατι,και εγω τον ηπια :P
"Εβίβα" το γνώριζα... "Εβίβες" όμως μου έπεσε λίγο προχωρημένο, θα έλεγα :D :D
3)
manutdgeo έγραψε:....δοκιμασα το κινητο μου που εχει μπαταρια των 3,6 σε φορτιστη 5 και φορτισε μια χαρα.......τα αμπερ ηταν 950 της μπαταριας και του φορτιστη γυρω στα 700.....
Ως W ήταν -όμως- πολύ κοντά [3,6V * 0,95A = 3,42W] της μπαταρίας, σε σύγκριση με τα [5V * 0,7A = 3,5W] του φορτιστή. Η διαίρεση δίνει έναν παράγοντα γύρω στο 1,02 (Ισχύς φορτιστή / ισχύς μπαταρίας). Εφ'όσον οι τάσεις δεν είχαν μεγάλη διαφορά, (με μεγαλύτερη τάση αυτή του φορτιστή) και (με ελαφρώς μεγαλύτερη ισχύ αυτή του φορτιστή), σαφώς και έκανες δουλειά.
Αντίθετα! Με τον μοχλό έχεις, εκτός από την μεγαλύτερη τάση του φορτιστή, και μια διαφορά ισχύων [3,5V * 0,3A = 1,05W] της μπαταρίας του μοχλού, σε σύγκριση με τα [5V * 1A = 5W] του φορτιστή. Η διαίρεση δίνει έναν παράγοντα γύρω στο 4,76 (Ισχύς φορτιστή / ισχύς μπαταρίας). Αυτά για έναν μοχλό.
Όπως σου έγραψα και προηγούμενα, δεν ξέρω αν :question: και πως :question: θα λειτουργήσει ο Νόμος του OHM, σε περίπτωση που συνδέσεις 2 ή/και 3 μοχλούς μαζί.
Συνήθως τέτοια συμπεράσματα βγαίνουν από 'νεκροψίες' πειραματισμών :-? :wink:
Δηλαδή: Δοκιμάζεις με δύο μοχλούς, προσέχοντας συνεχώς τη θερμοκρασία τόσο του φορτιστή, όσο και των μπαταριών (μοχλών). Αν δεις ότι η φόρτιση εξελίσσεται φυσιολογικά, χωρίς καμμία υπερθέρμανση ενός από τα εμπλεκόμενα μέρη, τότε μάλλον το πείραμα πέτυχε! Αν δεις όμως ότι π.χ. ο φορτιστής, ή κάποιος μοχλός (μπαταρία) αρχίζει να θερμαίνεται αφύσικα... Απλώς διακόπτεις το πείραμα, ως αποτυχημένο! :( :wink:
4) Στην περίπτωση του άλλου φορτιστή των 850mA = 0,85A, που μου γράφεις:

1) Είναι εξακριβωμένο ότι λειτουργεί;
2) Όπως -αντίστοιχα- έγραψα προηγούμενα για τον φορτιστή (Έξοδος: 5V/1Α):
DGeorge έγραψε:Αντίθετα! Με τον μοχλό έχεις, εκτός από την μεγαλύτερη τάση του φορτιστή, και μια διαφορά ισχύων [3,5V * 0,3A = 1,05W] της μπαταρίας του μοχλού, σε σύγκριση με τα [5V * 0,85A = 4,25W] του φορτιστή. Η διαίρεση -τώρα- δίνει έναν παράγοντα γύρω στο 4,05 (Ισχύς φορτιστή / ισχύς μπαταρίας). Αυτά πάλι για έναν μοχλό.
Αυτά τα ολίγα προς το παρόν....

Άβαταρ μέλους
manutdgeo
Επικοινωνία:

Αποριες με USB Φορτιστη

Δημοσίευση από manutdgeo » 26 Ιούλ 2011 10:39

μια χαρα,αυτα τα λιγα :P ηθελα να μαθω ,νομιζω οτι ολες μου οι απορες λυθηκαν και θα ξαναπαραγγηλω φορτιστη αυτην τη φορα στα μετρα μου.αληθεια εχεις βρει κανεις USB φορτιστη στα 3,7 βολτ,οι περισσοτεροι ειναι 5αριδες..ευχαριστω και παλι ;)

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Αποριες με USB Φορτιστη

Δημοσίευση από DGeorge » 26 Ιούλ 2011 11:32

Όπως σου εξήγησα και για την περίπτωση του τηλεφώνου: Ας είναι 5V!!! Το θέμα είναι:
1) Να λειτουργεί (Ο φορτιστής 5V / 0,85Α :question: ) και
2) Να είναι σχετικά κοντά οι ισχείς φορτιστή - μπαταρίας (V * A)
Έτσι, αν βρεις -π.χ.- 5V / 500mA => 5V * 0,5A = 2,5W σε σχέση με τα (3,5V * 0,3A = ) 1,05W της μπαταρίας σου, είναι ένας ~καλός παράγοντας (περίπου 2,38 ) (ισχύς φορτιστή / ισχύς μπαταρίας).
Ίσως κι ο 0,85Α να έκανε... Δεν ξέρω! Όμως, αυτός που έχεις, λειτουργεί :question: :question: :question: :question: :question: :question: :question: :question:
manutdgeo έγραψε:....αληθεια εχεις βρει κανεις USB φορτιστη στα 3,7 βολτ,οι περισσοτεροι ειναι 5αριδες.....
Όχι! Διότι δεν έχω χρειαστεί, και συνεπώς δεν έχω ψάξει :wink: :wink:

Άβαταρ μέλους
manutdgeo
Επικοινωνία:

Αποριες με USB Φορτιστη

Δημοσίευση από manutdgeo » 26 Ιούλ 2011 11:36

Ναι λειτουργει κανονικα ,αλλα οπως ειπες εχουν μεγαληδιαφορα στην ισχυ ...οκ λοιπον θα βρω κατι στα μετρα μου ;)

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Αποριες με USB Φορτιστη

Δημοσίευση από DGeorge » 26 Ιούλ 2011 12:00

Πριν κλείσεις το Θέμα σου (με κάποιο [Solved]άκι στον τίτλο του -αν νομίζεις, αν θέλεις, και αν μπορείς :D ), θα περιμένω ενημέρωση για τις εξελίξεις.
Καλή τύχη στο ψάξιμο :pint: :pint:

Άβαταρ μέλους
manutdgeo
Επικοινωνία:

Αποριες με USB Φορτιστη

Δημοσίευση από manutdgeo » 26 Ιούλ 2011 13:11

Ευχαριστως,απλα εχω ηδη παραγγηλει 2 φορτιστες ( http://www.dealextreme.com/p/ultra-mini ... plug-29180 ) ,μολις μου ερθουν θα κανω μερικα τεστ και θα σας πω με ποιες συσκευες δουλευουν.Ευχαριστω και παλι για την αμεση και κατατοπιστική σας βοηθεια.
DGeorge ,οπως ειπαμε 40Ε στο paypal θα σου βαλω :P :P

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Αποριες με USB Φορτιστη

Δημοσίευση από DGeorge » 26 Ιούλ 2011 14:03

manutdgeo έγραψε:Ευχαριστω και παλι για την αμεση και κατατοπιστική σας βοηθεια.........
Όταν είναι εφικτό, έτσι λειτουργεί το Freestuff. Τι να κάνουμε; :D
manutdgeo έγραψε:.......DGeorge ,οπως ειπαμε 40Ε στο paypal θα σου βαλω :P :P
:lol: Κοίταξε... Βασικά εσύ συνεννοήσου με τους admins, ή τους mods, και δώσε τα στο Freestuff (κι εγώ έχω τα ποσοστά μου :lol: )
Και πού'σαι!! Όλ'αυτά για το καλό σου! Για να μη νοιώθεις άσχημα :oops: , υποχρεωμένος :oops: , κλπ :hammer: :lol:
Και πάλι καλώς να σου έρθουν τα καλούδια, και καλόχρηστα να είναι :pint: :pint:

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες