Από Managed Hosting σε Unmanaged

Τεχνικές και μόνο Συζητήσεις για WEB hosting servers, Mail servers, DNS servers. Όχι αναζήτηση υπηρεσιών εδώ!

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
JohnL

Δημοσίευση από JohnL » 06 Ιούλ 2011 15:26

Προς το παρόν έχω διάφορα sites μου σε έναν host που μου προσφέρει έτοιμο περιβάλλον διαχείρισης, μέσα από ένα πίνακα ελέγχου, δηλαδή δεν ασχολούμαι καθόλου με τα τεχνικά (αναβάθμιση πακέτων, εφαρμογών κ.λπ.), απλά περνάω τα αρχεία των sites μου και δουλεύω.

Σκέφτομαι να πάω σε virtual server, κάτι σαν αυτό http://www.hetzner.de/en/hosting/produkte_vserver/vq7 και ήθελα να ρωτήσω κατα πόσο είναι δύσκολη η διαχείρισή του, είτε με είτε χωρίς να αγοράσω και Plesk/cPanel license.

Θέλει καλές γνώσεις linux για να μην υπάρξει θέμα ασφάλειας π.χ.? Θα μου τρώει πολύ χρόνο η όλη διαδικασία της διαχείρισης?

Άβαταρ μέλους
Jimaek
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Jimaek » 06 Ιούλ 2011 15:40

Αν έχεις όρεξη να διαβάσεις τότε δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Θα πρέπει να εγκαταστήσεις και να ρυθμίσεις όλο το software(apache/php/mysql/phpmyadmin...). Υπάρχουν πάρα πολλές οδηγίες στο Internet

Αλλιώς καλύτερα να μην πας σε Unmanaged.

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 06 Ιούλ 2011 15:43

Θα έλεγα ότι εξαρτάται από το τι sites θες να ανεβάσεις.

Αν έχεις σοβαρά projects που δεν σε παίρνει να πέσουν, τότε έχεις το εξής δίλημα.
Μπορείς εύκολα να βρεις πληροφορίες (και μπορούμε να βοηθήσουμε και εδώ) για να στήσεις τον σέρβερ κλπ, αλλά αν τύχει η στραβή ενδεχομένως να πελαγώσεις αν δεν έχεις αρκετές γνώσεις πάνω σε linux κλπ.

Άβαταρ μέλους
darkx

Δημοσίευση από darkx » 07 Ιούλ 2011 13:39

Χρησιμοποιώ την Hetzner εδώ και 2 χρόνια και ως πελάτης και ως μεταπωλητής και θα σε βολέψει πάρα πολύ στο να κάνεις μια σωστή δουλειά.
Βέβαια το τι server θα χρειαστείς, εξαρτάται από το τι θα sites θα ανεβάσεις.
Τελευταία προωθούν πιο πολύ τους server με Plesk, θα σου πρότεινα όμως να πάρεις με cPanel.
Στο δίνουν έτοιμο και δεν χρειάζεται να κάνεις καμία αλλαγή, το πολύ πολύ κανένα απλό tuning με το WHM.
Εάν χρειαστείς βοήθεια, μπορώ να σε βοηθήσω και να σε καθοδηγήσω.

Άβαταρ μέλους
Nemesis_Elite

Δημοσίευση από Nemesis_Elite » 07 Ιούλ 2011 19:16

αδερφε, χαράμισε 8€ + 30€ (cpanel licence)

δοκίμασε να το σετάρεις μόνος σου πιστεύω στην αρχή θα είναι λιγο τραγικά τα πράματα... αλλα μπορείς να το σετάρεις.
ENA ΣΕΡΑΨΗ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ "HOW TO SETUP A VPS" ΘΑ ΣΟΥ ΒΓΑΛΕΙ ΚΑΙ VIDEO STEP BY STEP.

αργότερα όταν βρείς τα δύσκολα (τουλαχιστον να έχεις backup local στο pc σου σε περιπτωση hacking) πληρώνεις κάποιον να σου φτιάξει το πρόβλημα, πιστεύω πιο φθηνά θα σου βγεί πάλι.

ασε poy o chaos εδω μεσα και πολλοι αλλοι είναι μανούλες σε αυτά, και μπορυν να σε βοηθησουν ανα πάσα στιγμή (είτε δωρέαν είτε επι πληρωμης ) μέχρι να σταθεις στα πόδια σου.

πάντως όλα εξαρτούνται απ το ποσα σιτες εχεις και τον ελευθερο χρόνο σου,
εγώ αυτή τη στιγμή σκέφτομαι να τα παρατήσω, εχω πελαγώσει να τα κανω ολα μόνος μου:
design, development, φιλοξενια, τεχνικη υποστηριξη πελατών, συντήρηση server (updates ktl..), ελευθερος χρόνο για να διαβάζω tutorials (γιατί δεν εχω γνωσεις αρκετές απο linux),
χώρια οι στραβές που συμβαίνουν κατα καιρούς...

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 07 Ιούλ 2011 21:41

Για αυτό το λόγο δεν μπλέκεις με πολλά πράγματα. Κάνεις αυτό που σου αρέσει περισσότερο και τα υπόλοιπα τα δίνεις να τα αναλάβουν αυτοί που ασχολούνται με τις συγκεκριμένες εργασίες.

Εγώ θα ξεκινούσα με το λόγο που θέλεις αρχικά να πάρεις VPS και δεν σε καλύπτει ο τωρινός σου webhost. Ίσως υπάρχει λύση που να σε καλύπτει χωρίς να χρειάζεσαι να διαχειρίζεσαι το server.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Apache, IIS, DNS Servers”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες