Η οθόνη μου δεν ανάβει τι μπορώ να κάνω???

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
evoulini

Δημοσίευση από evoulini » 08 Ιούλ 2011 17:19

Ο υπολογιστής λειτούργει καλά. Έχει ήχο δλδ δίνει ήχο πως μπαίνει στα windows. Είμαι από Θεσσαλονίκη και ποσό πιστεύετε ότι θα κοστίσει???

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 08 Ιούλ 2011 17:37

Ότι και να κάνεις, πρώτα να είσαι σίγουρος για την υποτιθέμενη ζημιά.

Στην περίπτωσή σου να βάλεις μία άλλη οθόνη ώστε να βεβαιωθείς ότι μόνο πρόβλημα οθόνης αντιμετωπίζεις.
Μία τυπική οθόνη κοστίζει περίπου 100€ και σε μεγαλύτερες διαστάσεις 130€.
Με μιά επίσκεψη σε ένα κατάστημα ή online eshop θα βρείς εύκολα κάποιο μοντέλο να σου ταιριάζει.
«Μάθε από τα λάθη των άλλων γιατί δε θα προλάβεις να τα κάνεις όλα μόνος σου»
Οι Έλληνες είμαστε «θεατές των λόγων και ακροατές των έργων» (.... ο Θουκυδίδης το είπε !)
«Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Αυτοί που κερδίζουν, αυτοί που χάνουν και αυτοί που καθορίζουν ποιοι κερδίζουν και ποιοι χάνουν! »

kingbill

Δημοσίευση από kingbill » 08 Ιούλ 2011 17:54

συνδεσε την σε ενα αλλο η/υ και δες αν ανοιγει αν ειναι οκ

τσεκαρε καρτα γραφικων, μνημες, τροφοδοτικο

αν εχει ενσωματωμενη καρτα γραφικων δες μηπως εγινε κανενα reset στο bios και δινει στην ενσωματωμενη και οχι σε αυτη που εχεις εσυ

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 08 Ιούλ 2011 18:02

Το πιο πιθανό να μην φταίει η οθόνη, αλλά κάτι άλλο!
Μπορείς να ελέγξεις τον υπολογιστή με κάποια άλλη οθόνη, ή την οθόνη με κάποιο άλλο υπολογιστή πχ ένα laptop δικό σου ή κάποιου φίλου.
Τσέκαρε όλα τα καλώδια ότι είναι σωστά συνδεμένα.

Αλλιώς το φορτώνεις και το πας σε ένα κοντινό μαγαζί υπολογιστών, πιστεύω ότι και να είναι θα πρέπει με ένα 50ρικο μαζί με την εργασία, να καθαρίσεις (μπορεί να σου βάλει ένα φθηνό επώνυμο τροφοδοτικό ή φθηνή επώνυμη κάρτα γραφικών ή φθηνό επώνυμο σετ μνήμης, ότι χρειαστεί τέλος πάντων από υλικά μπορεί να βρεθεί κοντά στα 30 και βάζω και ένα 10ρικο-20 ρικο που μπορεί να σου πει για εργασία).
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

evoulini

Δημοσίευση από evoulini » 08 Ιούλ 2011 21:08

Πήγα τον φορητό μου σε έναν τεχνικό και μου είπε πως είναι καμένη η κάρτα γραφικών! Το κόστος επισκευής, τρομακτικό!!! 170 ευρώ.. Μου φαίνονται πάρα πολλά! Μήπως να το πάω σε κάποιο πολυκατάστημα για επισκευή η δεν ξέρω τουλάχιστον υπάρχει τρόπος να μεταφέρω τα αρχεία μου σε κάποιο stickaki και να τα διαβάσω σε άλλο υπολογιστή??

Άβαταρ μέλους
Nemesis_Elite

Δημοσίευση από Nemesis_Elite » 08 Ιούλ 2011 21:31

η επισκευή κάρτας γραφικών σε laptop είναι ιδιαίτερα δύσκολη διαδικασία.

--->τα αρχεία θα ζητήσεις απο τον τεχνικό να στα βαλει σε ενα stikaki και να τα παρεις, θα αποσυνδέσει τον δίσκο θα τον συνδέσει στο δικό του pc θα κανει την αντιγραφή και θα τα παρεις, τιποτα δε χανετε.

ρίξε μια ματιά και εδώ http://www.texnikoi.com/laptop-vga-service.html

Sin

Δημοσίευση από Sin » 09 Ιούλ 2011 02:34

Οι τιμές που σου είπε ο τεχνικός είναι φυσιολογικές, είχα το ίδιο πρόβλημα και ψάχτηκα αρκετά. Αφού είσαι Θεσσαλονίκη πάνε στη System Solution απέναντι από το ιπποκράτειο μου επανέφερε την κάρτα γραφικών με 90 ευρώ οι για μεταχειρισμένη μου είχε πει 20-30 ευρώ παραπάνω αλλά για τους φοιτητές και 20 ευρώ είναι πολλά όποτε διάλεξα τη κουρτίνα Α!

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 09 Ιούλ 2011 05:12

οι ηλεκτρικές συσκευές συνήθως δουλεύουν καλύτερα αν τις βάλεις πρώτα στην πρίζα!

μετα απο αυτο το πρωτο βασικο βημα κοιτας την συνδεση με το pc αλλαζεις καλωδιο και ελεγχεις το λογισμικο που οδηγει την συσκευη
αν εχεις πατησει σωστα τον διακοπτη ενεργοποιησης της συσκευης
μετα απο ολα αυτα που σου ειπαν εδω τα παλικαρια την πας πισω και ζητας νεα συσκευη αν οντως ειναι ελαττωματικη

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης