Βίδες 2mm x 18mm

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
tgio

Βίδες 2mm x 18mm

Δημοσίευση από tgio » 08 Ιούλ 2011 23:52

Καλησπέρα παιδιά.
Θέλω τη βοήθειά σας για να βρω και να αγοράσω 10 βίδες με διαστάσεις: πάχος 2mm και μήκος από 18mm και επάνω (αν είναι μεγαλύτερες δεν με πειράζει υπομονή έχω θα τις κόψω). Όπου και να έψαξα (στην επαρχιακή πόλη που ζω) δεν μπόρεσα να βρω, πήγα σε διάφορα μαγαζιά και αποτέλεσμα μηδέν. Μόνη λύση κάποιο shop στο internet για αυτό θέλω και τη βοήθειά σας αν γνωρίζετε κανένα που να έχει τόσο μικρές βίδες.

Οι βίδες είναι από καπάκι laptop Acer

Άβαταρ μέλους
Nemesis_Elite

Βίδες 2mm x 18mm

Δημοσίευση από Nemesis_Elite » 09 Ιούλ 2011 00:31

και θα πληρώσεις eshop 4 βίδες? +μεταφορικά?

να σου δώσω εγώ τσάμπα, πως μοιάζουν οι βιδες αυτες εχεις καμια photo?

Άβαταρ μέλους
tgio

Βίδες 2mm x 18mm

Δημοσίευση από tgio » 09 Ιούλ 2011 16:26

Σ’ ευχαριστώ αν έχεις τέτοιες βίδες θα σου είμαι υπόχρεος,

Φωτογραφία δεν έχω αλλά μπορώ να στις περιγράψω, είναι μαύρες με 2χιλ. πάχος 18χιλ. μήκος το κεφάλι είναι 4χιλ. για σταυροκατσάβιδο. Η βίδα δεν είναι μυτερή μπροστά.

Τώρα αν υπάρχουν σε eshop δεν έχω πρόβλημα να παραγγείλω από εκεί… ε ας πάρω και όλο το κουτί τι κόστος να έχει;;;;

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Βίδες 2mm x 18mm

Δημοσίευση από fiskilis » 10 Ιούλ 2011 11:00

καλα ειναι δυνατον να μην υπαρχει ενα καταστημα σιδηρικων στην περιοχη σου;
ψαχνεις μετρικη 2mm (σιγουρα ειναι τοσο; πολυ μικρη ειναι, για μοντελισμο η πλακετα ισως; πως την μετρησες και την εβγαλες τοσο; μετραμε το εξωτερικο του σπειρωματος και οχι το εσωτερικο! κοιτα μην ταιριαζει απο ηλεκτρολογικη κλεμενς των 2.5)
πηγενε σε ενα ηλεκτρολογικο συνεργειο αυτοκινητων και θα βρεις σιγουρα η στειλε μου με Pm την περιοχη σου να σου πω που θα βρεις

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Βίδες 2mm x 18mm

Δημοσίευση από mechpanos » 11 Ιούλ 2011 13:05

Πάρε μία για δείγμα και πήγαινε σε ένα σιδηροπωλείο/κατάστημα βιομηχανικών ειδών της περιοχής σου.
Επίσης, η πηγή εκεί όπου έχουν τα πάντα σε βίδες, είναι ο ΔΑΜΙΓΟΣ. Εκεί θα βρεις πραγματικά τα πάντα. Έχει και Online κατάλογο, αλλά πρέπει να δεις και τί κεφαλή έχουνε κλπ χαρακτηριστικά, το 2mm X 18mm δεν λέει τίποτα από μόνο του!
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Βίδες 2mm x 18mm

Δημοσίευση από hitca » 11 Ιούλ 2011 21:05

Αυτές οι βίδες χρησιμοποιούνται για να βιδωθεί η όπισθεν πλαστική θήκη ενός laptop; τέτοιες βίδες αναζητάς;
«Μάθε από τα λάθη των άλλων γιατί δε θα προλάβεις να τα κάνεις όλα μόνος σου»
Οι Έλληνες είμαστε «θεατές των λόγων και ακροατές των έργων» (.... ο Θουκυδίδης το είπε !)
«Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Αυτοί που κερδίζουν, αυτοί που χάνουν και αυτοί που καθορίζουν ποιοι κερδίζουν και ποιοι χάνουν! »

Άβαταρ μέλους
tgio

Βίδες 2mm x 18mm

Δημοσίευση από tgio » 12 Ιούλ 2011 15:20

Σας ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις σας.

Έψαξα σε όλα τα καταστήματα της περιοχής μου αλλά δε βρήκα τόσο λεπτές βίδες γι αυτό κι άρχισα να ψάχνω σε e-shop. Βρήκα των 2,5 χιλιοστών αλλά είναι πιο χοντρή και δε βιδώνει και δεν είναι δυνατών να ανοίξω μεγαλύτερες τρύπες.

Mechpanos έχεις δίκιο ότι μόνο με τις διαστάσεις δεν είναι τόσο εύκολο να βρω αυτό που ψάχνω αλλά δυστυχώς οι γνώσεις μου σταματούν εκεί δεν ξέρω από υλικά κτλ.

Hitca είναι για να βιδωθεί η όπισθεν πλαστική θήκη του laptop γι αυτό και είναι τόσο λεπτές σε πάχος.

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Βίδες 2mm x 18mm

Δημοσίευση από hitca » 12 Ιούλ 2011 19:35

Νομίζω από παλαιά και άχρηστα πλέον laptop ίσως να βρείς κατάλληλες βίδες. Θα κοιτάξω και εγώ μήπως υπάρχει τέτοια δυνατότητα.
«Μάθε από τα λάθη των άλλων γιατί δε θα προλάβεις να τα κάνεις όλα μόνος σου»
Οι Έλληνες είμαστε «θεατές των λόγων και ακροατές των έργων» (.... ο Θουκυδίδης το είπε !)
«Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Αυτοί που κερδίζουν, αυτοί που χάνουν και αυτοί που καθορίζουν ποιοι κερδίζουν και ποιοι χάνουν! »

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες