Εγκατάσταση Mac os x σε PC

Περιοχή για τους Mac και τα MacBook

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
criss_x

Δημοσίευση από criss_x » 09 Φεβ 2012 02:22

Connor MacLeod έγραψε:
Σιγά μη τρέξει ταχύτερα και σταθερότερα (ή έστω και με την ίδια ταχύτητα που τρέχει σε Win πλατφόρμα) το Mac των 1.000 Ευρώ!!!
.
Tοσα ξερεις τοσα λες. φαντάζομαι εισαι απλος καταναλωτής με λιγες γνώσεις όποτε δε θα μπω καν στο κοπο να σε εξηγήσω.
Βεβαια αν θελεις τη γνωμη μου που ειναι αντίθετη απο τη δικια σου, πες το μου να σε απαντησω
:P
Pentium 3 @ 133 MHz
Που ακριβώς το βρηκες αυτο το μηχάνημα????
Επειδή μου έχεις επιτεθεί ξανά και στο παρελθόν, μ' έχεις ειρωνευτεί και το έχεις ξαναπαίξει πανέξυπνος κι επιστήμονας, απλά σου λέω ότι θα σε αγνοήσω μετά απ' αυτό το μύνημα...

Το μόνο που θα σου πω είναι:

Μην είσαι τοσο ψωνάρα.... απλά μάθε ότι υπάρχουν άνθρωποι που (όχι λόγω διαφοράς ηλικίας) γνωρίζουν περισσότερα ή καλύτερα απο εσένα!!!

Καλό θα ήταν και για τους δύο μας να μείνει εδώ το θέμα... Δεν μου αρέσει να μαλώνω, άλλα δεν μένω και βουβός σε τέτοια σχόλια!!!

Εν κατακλείδι... δεν υπάρχεις για μένα, ξέχνα με οριστικά!!! Εκτός αν το παίξεις κι "εξουσία"!!!!

ΤΕΛΟΣ

criss_x

Δημοσίευση από criss_x » 09 Φεβ 2012 02:26

burnmind έγραψε:@CyberCr33p: Πριν 13-14 χρόνια κυκλοφόρησαν για πρώτη φορά. Υπάρχουν ακόμα, έχω έναν στο σπίτι :P

Πιστεύω πως ο Connor εννοεί πως τα 133MHz είναι πολύ λίγα για τον Pentium III και όντως, ταιριάζουν περισσότερο σε έναν Pentium I.
Σωστά κι ευχαριστώ που με διορθώνεις για την εκ παραδρομής λάνθασμένη αναφορά μου!!!

Πριν τον ΜΜΧ @200 ΜΗz τον χρησιμοποιούσα αυτόν τον επεξεργαστή...

criss_x

Δημοσίευση από criss_x » 09 Φεβ 2012 02:28

deninho έγραψε:
Connor MacLeod έγραψε:Tοσα ξερεις τοσα λες. φαντάζομαι εισαι απλος καταναλωτής με λιγες γνώσεις όποτε δε θα μπω καν στο κοπο να σε εξηγήσω.
α. Ενώ εσύ είσαι;;;
β. Για εξήγησε, και όποιος δεν καταλάβει, θα σε ρωτήσει για περαιτέρω εξηγήσεις. Για αυτό είναι το φόρουμ.
Εγώ τώρα τιι να πω;;;

Αγαπητέ πρόσεχε γιατί θα δεχθείς κι εσύ επίθεση... Είναι γνωστός επιστήμονας ο Connor!!! Δεν δέχεται να υπάρχει άλλος στον πλανήτη!!!

Δεν είμαι ο πρώτος που έχει υποστεί τα χλευαστικά του σχόλια!!!

criss_x

Δημοσίευση από criss_x » 09 Φεβ 2012 02:44

EkLekTos έγραψε:Πολύ βασικό ρόλο παίζει το λειτουργικό, μπορεί να έχεις ένα i7 στα 3,4 τετραπύρινο με 8GB Ram αλλά έχεις απο πίσω τα windows που καθυστερούν, που έχουν τρύπες και που κάθε 1-2 χρόνια θες format. Μην βάζουμε τα πάντα στο ίδιο καζάνι. Όταν παίρνουμε mac δεν το παίρνουμε μόνο για το design ή το hardware, αλλά και για το osx που κάνεις πιο γρήγορα και πιο εύκολα τις δουλείες σου απο ότι σε ένα pc, μην γελιομαστε. Δεν είναι τυχαίο το ρητό if you go with mac you never come back. Δεν έχω γνωρίσει άνθρωπο - και πίστεψέ με βλέπω καθημερινά εκατοντάδες - να έχει πάρει mac και να θέλει να γυρίσει σε windows. Τώρα αν θες να κάνεις την δουλεία σου σε βίντεο παίρνεις ένα iMac i7 στα 3,4 me 2Gb κάρτα γραφικων και κάνεις την δουλεία σου καλύτερα απο τα windows, και στο υπογράφω αυτό.
Στα περισσότερα που λες δεν διαφωνώ...α

Ωστόσο, αρχικά το έκανα για πειραματισμό να εγκαταστήσω το Mac OSX στο PC...

Και για να είμαι ειλικρινής, ακόμη μου αρέσει να ψάχνομαι και να πειραματίζομαι!!!

Πάντως για ν' αποφύγω τις κακοτοπιές, κρατάω ένα image του δίσκου συστήματος για να μη χρειάζεται να κάνω επανεγκατάσταση όταν πάει κάτι στραβά...

Και βεβαίως τα Win είναι μνημοβόρα και δεν διαχειρίζονται τους πόρους όπως ένα unix based σύστημα!!! Aλλά ας παραδεχθούμε ότι η εποχή των Mac με επεξεργαστές Motorola έχει περάσει και μάλιστα δεν αληθεύει ότι τα σύγχρονα Mac δεν έχουν προβλήματα ή ότι η νέα πλατφόρμα έχει ωριμάσει σε βαθμό να κοιμόμαστε ήσυχοι!!!

Γνωρίζω άτομο που έχει genuine Mac και του έχει τύχει και κρασάρισμα και έχει φάει και ιό!!!

Πάντως εγώ αν μπορούσα να καλυφθώ από έναν Mac, σε επίπεδο sofware κυρίως θα τον προτιμούσα... αλλά μην τρελαθούμε εντελώς και λέμε ότι όλοι όσοι δουλεύουν σε πλατφόρμα της Microsoft ίναι ηλίθιοι ενώ όσοι δουλεύουν πάνω σε Mac είναι οι πανέξυπνοι!!! Ακούγεται τόσο ρατσιστικό, όσο και υπεροπτικό!!!

criss_x

Δημοσίευση από criss_x » 09 Φεβ 2012 02:57

panosru έγραψε:Εγώ μπορώ να πω το εξής, αυτό που σώζει τα mac είναι ότι το λειτουργικό είναι κομμένο και ραμμένο για το hardware της apple, η apple αγοράζει τσιπάκια από άλλες εταιρίες (intel, nvidia κτλ) και τα κουμπώνει σε μια πλακέτα που ονομάζει logic board (πάνω κάτω το ίδιο πράμα με τη motherboard είναι) η διαφορά είναι ότι όλα είναι onboard και όλα είναι πολύ σωστά δεμένα μεταξύ τους που ίσως εάν είχες μια μητρική gigabyte με μια ξεχωριστή κάρτα nvidia πάνω κτλ να μην είχε την ίδια συμβατότητα και απόδοση όπως έχει με τη logic board. Ο λόγος βέβαια του ότι τα mac δε κολλάνε και τα σχετικά δεν είναι γιατί έχει πολύ καλό hardware (αντιθέτως, μάπα hardware έχει...) είναι γιατί το λειτουργικό έχει άμεση επικοινωνία με τη logic board που φτιάχνει η apple και η logic board επικοινωνεί καλύτερα με τα τσιπάκια που έχει πάνω onboard, αυτά δηλαδή που η apple αγοράζει από άλλες εταιρίες.

Η MS θα μπορούσε και αυτή ν' ακολουθήσει τη πολιτική της Apple και να έχει το ίδιο αποτέλεσμα οπότε μετά θα ήταν καθαρά θέμα προτίμησης λειτουργικού και όχι υλικού.

Τα mac γενικά στην Αμερική δεν είναι πανάκριβα όπως είναι στην Ευρώπη και είναι πιο προσιτά στον κόσμο απ' ότι είναι εδώ (εκεί έχουν το 1/2 - 1/3 της τιμής... ας ελπίσουμε ότι οι πιέσεις της ΕΕ θα πιάσουν τόπο.).

Αν κρίνουμε καθαρά το hardware μεταξύ pc 1000€ και mac 1000€ τότε εγγυημένα το pc δεν είναι απλά καλύτερο αλλά είναι μακράν καλύτερο.

Αν κρίνουμε την απόδοση ενός pc και ενός mac 1000€ και τα 2 τότε στην αρχή και τα 2 είναι σφαίρα αλλά μετά από 2 - 3 μήνες το mac παίρνει καθαρό προβάδισμα, συγκεκριμένα το καλό με το mac είναι ότι δεν έχει registry και διαχειρίζεται πολύ καλά τα resources σε αντίθεση με τα windows που δε το κάνουν αυτό (αν και θα έχουμε πιστεύω καλό battle με τα windows 8)

Με τα hackintosh συνδυάζεις τη μέγιστη δυνατή απόδοση από πλευράς υλικού, με τη μέγιστη δυνατή απόδοση ενός λειτουργικού και τη καλύτερη τιμή που θα μπορούσες να βρεις για τον συνδυασμό αυτό. Αυτό είναι το θετικό. Μάλιστα σε όλα τα geekbench όλα τα top μηχανήματα είναι hackintosh, συγκεκριμένα μπορώ να σου πω ότι πολλοί επαγγελματίες που κάνουν 3d, video rendering, post production, sound κτλ κτλ οτιδήποτε δηλαδή χρειάζεται δυνατή επεξεργαστική ισχύ επιλέγουν hackintosh, ακόμα και αυτοί που δε τους ενδιαφέρει το κόστος.

Με τα hackintosh έχεις και down-side βέβαια, πολλά δε παίζουν εξ' αρχής, υπάρχουν μεν ένα σορό work-arounds πχ μέχρι και μερικούς μήνες πριν με τα hackintosh δε μπορούσες να βάλεις το μηχάνημα σε sleep-mode αν το έκανες θα έπρεπε να το σβήσεις από το κουμπί του μηχανήματος και να το ανοίξεις ξανά, (πχ αν κάνεις κάτι και ξεχάσεις να επιλέξεις από τις ρυθμίσεις να μη μπαίνει σε sleep mode και πας να φτιάξεις κανα καφέ ή να φας και επιστρέψεις και είναι σε sleep τότε ελπίζω να είχες κάνει αποθήκευση προτού φύγεις :P ) ένα άλλο θέμα ήταν ότι δεν έπαιζε το wifi και το sound μετά την εγκατάσταση οπότε έπρεπε να ψάξεις για τα κατάλληλα kext's για να παίξουν και υπήρχαν και άλλα, όλα τα παραπάνω λύθηκαν βέβαια αλλά πάντα υπάρχουν ασυμβατότητες, επίσης δε μπορείς να είσαι στις τελευταίες ενημερώσεις καθώς πρέπει να περάσει λίγος καιρός μέχρι να γίνει support κάποια έκδοση, επίσης δε ξέρεις αν η έκδοση του OSX που θα βγει θα υποστηρίζει το hardware που έχεις καθώς αυτά αλλάζουν... υπάρχουν διάφορα τέτοια που αν δε σε νοιάζουν τότε θα σου πω go for it. Υπάρχει και το εικαστικό θέμα βέβαια που πολλούς δε τους νοιάζει, εμένα με νοιάζει προσωπικά που πολλοί προτιμάνε τα mac για την όψη τους και φυσικά και γι' αυτά που προσφέρει.

Νομίζω αυτά φτάνουν :)
Συμφωνώ σχεδόν σε όλα!!!!

Άβαταρ μέλους
Stathis
Photography Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Stathis » 10 Φεβ 2012 02:49

Criss, για να προσθέτεις κάτι στο μήνυμα σου μπορείς να χρησιμοποιείς το κουμπί Εικόνα δεξια στο μήνυμα σου. Για να μειώσεις τον αριθμό των μεμονωμένων ποστ.

Κατά τ'άλλα:

επειδή το freestuff είναι χώρος συζητήσεων και ανταλλαγής απόψεων, θα μπορούσε να λείπει το "πνεύμα" και να παραθέσετε την γνώμη σας, χωρίς να "ανάβουν τα αίματα".
Συγκεκριμένα, μην χαρακτηρίζετε ένα άλλο μέλος χωρίς να μπορείτε να στηρίξετε το λόγο που το λέτε, πόσο μάλλον αν καν ισχύει, ταυτόχρονα υποτιμώντας το (μέλος).
Ο φανμποϊσμός δεν ωφέλεισε κανέναν.

panosru
WebDev Moderator

Δημοσίευση από panosru » 11 Φεβ 2012 08:30

Stathis έγραψε:Ο φανμποϊσμός δεν ωφέλεισε κανέναν.
Ωφέλησε τις μεγάλες εταιρίες ;) απορώ ώρες ώρες πως τα κατάφεραν... Βλέπω άτομα να δίνουν τόσα λεφτα σε iPhone και άλλες πανάκριβες συσκευές χωρίς καν να τις έχουν ανάγκη η χωρίς καν να ξέρουν το γιατι! Ωστοσο είναι ικανοποιημένοι, και καλύτερα να προσβαλεις τον ίδιο παρα τη συσκευή του! Έχουμε που έχουμε φανατισμενους σε αλλα στοιχεία (θρησκείες, αθλητισμός, πολιτική, show biz κτλ) τώρα έχουμε και τους συσκευοφανατικους... Αντι να κοιτάει ο καταναλωτής να πάρει κάτι που τον εξυπηρετεί η να κάνει μια έρευνα αγοράς παει σαν το αφελές ψάρι στ' αγκιστρι. Δε λέω πως οι ακριβές συσκευές υπάρχουν για να "κοροϊδεύουν" τον κόσμο απλα πιστεύω πως κάθε άτομο πρέπει να κάνει επιλογή αγοράς βάση αναγκών.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Mac & MacBook”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες