Προώθηση σελίδας για online Μαθήματα.

Τρόποι για να διαφημίσουμε προϊόντα, υπηρεσίες και ιστοσελίδες μέσα στο διαδίκτυο (AdWords, κτλ).

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Spyrostagas » 03 Σεπ 2011 03:43

Parasxos έγραψε:Spyrostagas είναι πραγματικά πολύ καλή η ιδέα σου, και είναι αυτό που θέλω να κάνω με την πρώτη ευκαιρία, και το λέω αυτό γιατί θα πρέπει να ρωτήσω κάποιον καλό μαθητή αν θα ήθελα να μαγνητοσκοπήσω το μάθημα ώστε να έχω την άδειά του. Τι πιστεύεις ότι είναι καλό να έχει το βίντεο; πως γίνεται πχ η έναρξη του μαθήματος, τη συμμετοχή του μαθητή στο μάθημα με ερωτήσεις, ότι μάθημα γίνεται με διαφάνειες και είναι πλούσιο σε εικόνες βίντεο.....
Θα πρέπει να το επεξεργαστώ και λίγο για να είναι σε στυλ διαφημιστικό.
επειδή θα είναι σε στυλ διαφημιστικό, λίγο από όλα, με τίτλους ας πούμε π. χ ''έναρξη'' όπου να λες στόχους - πλεονεκτήματα, εξοπλισμο που χρειάζονται, ''η συμμετοχή'' δηλαδή τι κάνεις εσύ, πως συμμετεχει ο μσθητής, η αλληλεπίδραση και όλα τα υπόλοιπα που θα κάνουν ενδιαφέρον το βίντεο για να το δει κάποιος.
Όσο αφορά αυτό με τα φυλλάδια που είπε το παιδί πιο πάνω, είναι πολύ καλή ιδέα. Δεν ξέρω πόσο κοστίζει να πω την αλήθεια, αλλά δεν νομίζω να είναι ένα υπέρογκο πόσο.
Δεν ξέρω αν θες να κάνει μόνο online ιδιαίτερα, αλλά πιστεύω ότι ένα φυλλάδιο ή καρτούλες να δώσεις σε μαθητές εκεί στην περιοχή σου στα σχολειά τώρα στις 12 Σεπτεμβρίου που ανοίγουν όπου το φυλλάδιο θα λέει για το τι κάνεις, και κάπου στο φυλλάδιο να αναφέρεται ότι κάνεις και online μαθήματα.
Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα.... :)
Εικόνα

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Spyrostagas » 03 Σεπ 2011 04:02

Ακόμη ένας τρόπος διαφήμισης, που μπορείς να κάνεις είναι π.χ μία φορά την εβδομάδα να ανεβαίνει ένα άρθρο, μία άσκηση και λύση σχετικά με την Βιολογία και κάποια ενότητα και να είναι προσβάσιμη για όλους, όπου αυτό το λινκ του άρθρου θα μπορείς να το βάλεις π.χ στην σελίδα στο facebook αλλά και να το στείλεις σε διάφορα μπλογκς / sites είτε σε μαθητικά φορουμ ( ischool ) να το ποστάρεις ( αν επιτρέπεται δεν ξέρω, λογικά ναι ) όλο το άρθρο και στο τέλος ενεργό λινκ προς την πηγή του άρθρου, προς εσένα. Σαν να λέμε η γωνιά του εκπαιδευτικού. Άκου να δεις γιατί το προτείνω το παραπάνω, πως το σκέφτηκα τώρα...
Σίγουρα πολλά παιδιά που τους ενδιαφέρει η Βιολόγια, ειδικά για τις Πανελλήνιες, αν π.χ βάζεις μία άσκηση sos μαζί με την λύση, θα την στείλουν σε φίλους τους είτε με email ή πιο σίγουρα με ένα share στο facebook. Έτσι όταν θα ξέρουν πως εσύ κάθε τόσο βάζεις μία άσκηση για αυτούς, θα σε έχουν bookmark, θα σε επισκέπτονται και θα έχουν και έναν καλό λόγο να πουν για το site σου. Έτσι αποκτώντας ενδιαφέρον και σε νέους, θα έρθουν και σιγά σιγά οι προτάσεις του site σε φίλους των παιδιών που θα μείνουν ευχαριστημένοι από τις δωρεάν ασκήσεις και λύσεις που θα προσφέρεις ανά τακτά χρονικά διαστήματα. Και που ξέρεις, πολλοί από αυτούς μπορεί να σου ζητήσουν πακέτα μαθημάτων και να συνεργαστείς.
Υ.Γ Δεν ξέρω κατά πόσο βολεύει ή αν γίνεται, αλλά θα μπορούσες να κάνεις πακέτα όσο αφορά το online π.χ, ότι αν είναι 2 άτομα θα υπάρχει έκπτωση λίγο, ή ότι στα 10 μαθήματα, το ένα δώρο ας πούμε. Όσο αφορά τα 2 άτομα, δεν ξέρω, αλλά υπάρχουν άτομα, που τους ενδιαφέρει πολλές φορές να κάνουν ιδιαίτερα όχι κατά βάση ιδιαίτερα, αλλά να κάνουν το μάθημα μαζί με αδερφό, φίλη, φίλους. Δεν ξέρω αν θα ενδιαφερθούν αλλά δεν χάνεις σε τίποτα, εφόσον εσύ μπορείς, να το βάλεις ως επιλογή. Δηλαδή αν κάποιος θέλει να είναι με φίλο ή με 2 φίλους σε online μάθημα από τον χώρο του και απλώς να πληρώνει λιγότερα, αλλά εσύ πάλι θα βγάζεις παραπάνω κέρδος γιατί θα έχεις αντί για έναν, τρείς πελάτες για τις συγκεκριμένες ώρες.
π.χ εννοώ και με αριθμούς.
ας πούμε 10 ευρω την ώρα ήταν για ένα άτομο, για τρία άτομα, το κάθε άτομο να δίνει 5 ή 6 ευρώ, σύνολο 15 ή 18 ευρώ, όπου εσύ πάλι βγάζεις κέρδος.
Και κάτι τελευταίο, δεν ξέρω αν οι τιμές που έχεις, έχουν μεγάλη απόκλιση με τις τιμές όταν κάνεις ιδιαίτερα, πάντως τις θεωρώ καλές, σε αντίθεση με κάποιες και κάποιους στον Πειραιά, που για μία ώρα ζητάγαν το πόσο των 50 ευρώ, μάλιστα, 50 ευρώ! Και αυτό των 50 ευρώ που γίνεται εδώ στον Πειραιά αλλά και στην Αθήνα από μερικές και μερικούς, το θεωρώ κλεψιά να σου πω. Τέλος σου αναφέρω πραγματικό γεγονός. Ξέρω άτομα που πληρώναν τέτοιους καθηγητές, 1500 ευρώ τον μήνα, δηλαδή 10 μήνες όταν πηγαίναν φέτος Τρίτη λυκείου 15000 ευρώ και χωρίς απόδειξη και δεν πέρασαν πουθενά, καθώς γραψαν 8000 μόρια. Και όταν τους έλεγα ρε παιδιά, αφού δεν γράφετε ούτε 5 στα μαθήματα αυτά στο σχολείο, στις πανελλήνιες πως θα γράψετε; Και αυτά σαν υπνοτισμένα από γονείς και καθηγήτη πίστευαν όπως τους είχαν πει, ότι στις πανελλήνιες θα γράψουν, λες και τα διαγωνισματα στο σχολείο ήταν πολύ πιο δύσκολα από Πανελλήνιες. Εκεί όταν άκουγα τέτοια, έλεγα ήμαρτον και όχι άλλο κάρβουνο..
Υ.Γ 2 Συγγνώμη για το μακροσκελές κειμένο μου, ελπίζω να βοήθησα και να έδωσα ιδέες για όσα είπα ή καλύτερα έγραψα. :)
Εικόνα

Parasxos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Parasxos » 05 Σεπ 2011 05:22

Spyrostagas σε υπερευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου και τα πολύ όμορφα πράγματα που μου έγραψες.
Όσον αφορά τα φυλλάδια αυτό που σκέφτομαι μετά από την εδώ συζήτηση είναι να φτιάξω όχι φυλάδιο αλλά μια αφίσσα την οποία θα τυπώσω και θα στείλω σε όσους φίλους έχω ανα την Ελλάδα για να τις κολήσουν έξω απο τα σχολεία. Δεν ξέρω αν θα βοηθήσει σήγουρα αλλά ίσως.
Την προσπάθεια με τα online μαθήματα την άρχισα φέτος το καλοκαίρι και πιστεύω ότι μπορεί ν α πάει πολύ καλά, αλλά ψάχνομαι ακόμα. Η προβολη μέχρι τώρα σε google και fc δεν έχει φέρει και τρομερά αποτελέσματα, είχα τηλ κυρίως απο google αλλά ακόμα δεν με εμπιστεύονται ενώ γράφω στο βιογραφικό μου την εμπειρία μου. Θέλει δουλεία ακόμα, αυτό με τις ασκήσεις που λες είναι πράγματι πολύ καλή λύση για προώθηση αλλά θέλει χρόνο που πιστεύω ότι αξίζει με χίλια να τον αφιερώσεις εκεί.
Αυτό που θέλω να καταφέρω για φέτος είναι μια λίγο μεγαλύτερη προβολή για να με μάθουν έστω κάποιοι λίγοι οι οποίοι του χρόνου στόμα με στόμα θα γίνου περισσότεροι και δεύτερον να με εμπιστευτούν, κάτι το οποίο νομίζω ότι δεν έχω καταφέρει ακόμα.
Βέβαια σκέψου ότι συναντάω προβλήματα του τύπου "θα ήθελα πολύ να κάνω μάθημα online αλλά δεν έχω υπολογιστή στο σπίτι ή δεν έχω internet" , η αλήθεια είναι ότι είναι λίγο προχωρημένο για την Ελλάδα, πρέπει να έρθουν ο πρώτες φουρνιές μαθητών ώστε να διαδοθεί και να κερδίσω την εμπιστοσύνη τους.[/i]

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Spyrostagas » 05 Σεπ 2011 21:12

μμμ, καλή ιδέα κι αυτή με τις αφίσες.
Δεν ξέρω αν μπορεί να γίνει το παρακάτω, ελπίζω να μην σε μπερδέψω.
Αν έχεις δει σε κολόνες, στους δρόμους, π.χ οι ηλεκτρολόγοι ή φοιτητές βάζουν ένα χαρτί όπου πάνω έχουν κολλημένα πάνω πολλά χαρτάκια με το ίδιο κινητό και τα στοιχεία τους.
Να κάνεις π.χ την άφισα και να έχει πάνω όχι αυτοκόλλητα άλλα 20 - 25 χαρτάκια για να κόβει όποιος θέλει ένα απόκομμα και να το παίρνει. Αν και με την αφίσα, οι έξυπνοι μαθητές + γονείς θα γράψουν κάπου το site και θα μπούν εκεί να αντλήσουν πληροφορίες.
Εικόνα

Parasxos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Parasxos » 06 Σεπ 2011 02:21

Η αλήθεια είναι ότι ένας μαθητής που θά έρθει να κάνει μάθημα σε μένα πρέπει να είναι λίγο ψαγμένος, απο την άλλη όμως έχω να απευθυνθώ σε όλη την Ελλάδα.

Άβαταρ μέλους
getpaidgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από getpaidgr » 04 Ιούλ 2012 14:17

Συγχαρητήρια για την ιδέα σου,
στο εξωτερικό έχουν προχωρήσει σελίδες για το online tutoring από όπου καθηγητές κτλ. κάνουν μαθήματα στους μαθητές. Δεν χρειάζεται να έχει δικό σου site ή να το διαφημίσεις και η χρέωση γίνεται μέσα από αυτούς και κρατάνε κάποια προμήθεια.

Αυτό ακόμα δεν έχει προχωρήσει στην Ελλάδα, οπότε δεν έχει νόημα να γραφτείς σε κάτι τέτοιο. Πάντως, το μέλλον εκεί θα είναι. Κατά αντιστοιχία αντί να φτιάξεις eshop πουλάς στο ricardo. Έτσι πληρώνεις προμήθεις, αλλά γλιτώνεις τα έξοδα και το άγχος για τη διαφήμιση.

Στη θέση σου θα γέμισα ενδεικτικά με βιντεάκια το youtube και με άρθρα ή νέα το site. Θα προσπαθούσα και μέσω Facebook, όπως και κάποιος άλλος σου είπε.

Και πάλι μπράβο σου. Πέρα από το site έχεις φτιάξει μια πολύ όμορφη και ξεκούραστη σελίδα.
Getpaid.gr - Η ελληνική κοινότητα για την οικονομική αξιοποίηση του διαδικτύου
Investorblog - Χρηματιστηριακό blog
Silver-art.gr - Eshop με ασημένια αντικείμενα και κοσμήματα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Διαφημίζοντας προϊόντα (AdWords, κτλ)-γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες