Απεγκατάσταση προγράμματος από τον υπολογιστή

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
tsalaki

Δημοσίευση από tsalaki » 11 Ιούλ 2011 14:43

Καλησπέρα σε όλους,

Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα με το pc μου. Έχω Windows 7 και το πρόβλημά μου είναι ότι έχω εγκατεστημένο ένα πρόγραμμα το οποίο όταν το χρησιμοποιώ τα windows μου βγάζουν μήνυμα μετά από κάποια ώρα ότι το πρόγραμμα σταμάτησε να λειτουργεί και πρέπει να κλείσει. Επειδή δε μπορώ να κάνω τη δουλειά μου έτσι, προσπάθησα να το απεγκαταστήσω με το γνωστό τρόπο (Έναρξη->Πίνακας ελέγχου->Προσθαφαίρεση προγραμμάτων κλπ). Όμως αυτό δεν κατέστει δυνατό γιατί το uninstall του προγράμματος δεν τρέχει καν. Μου εμφανίζει αν θέλω να κάνω απεγκατάσταση τροποποίηση ή επιδιόρθωση του προγράμματος αλλά δεν έχει πουθενά κάποιο κουμπι να πατήσω για να συνεχίσει την διαδικασία απεγκατάστασης. Δοκίμασα επίσης να το εγκαταστήσω ξανά από πάνω αλλά είχα ακριβώς τα ίδια αποτελέσματα.

Μπορεί κάποιος από εσάς να μου πει αν γνωρίζει κάποιον άλλο τρόπο να σβήσω το πρόγραμμα από το pc μου?Δεν θέλω να μπω στη διαδικασία να κάνω φορμάτ στον υπολογιστή μου μόνο και μόνο για αυτό. :(

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 11 Ιούλ 2011 20:15

Σε καμμία περίπτωση να μη γίνει format, είναι τελείως παράλογο.
Μπορείς απλώς να διαγράψεις όλο τον φάκελο του προγράμματος.
Ίσως να υπάρχουν κάποιες εγγραφές που παραμένουν στον υπολογιστή και σε ενδιαφέρει κυρίως η περίπτωση εκκίνησης κάποιου συνδεδεμένου service με αυτό το πρόγραμμα ( λίγο απίθανο βέβαια, αλλά θα πρέπει να τονιστεί αυτή η περίπτωση).
Μπορείς επίσης να ελέγξεις το μενού εκκίνησης ώστε επίσης να βεβαιωθείς ότι δεν υπάρχει εγγραφή που να το αφορά.

πχ. με το CCleaner μπορείς να κάνεις τέτοιο έλεγχο, επίσης με το Autoruns (δεν απαιτεί εγκατάσταση) θα μπορέσεις να δείς τα πάντα κυριολεκτικά σχετικά με όλες τις εγγραφές που το αφορούν (και όλες τις υπόλοιπες βέβαια)
«Μάθε από τα λάθη των άλλων γιατί δε θα προλάβεις να τα κάνεις όλα μόνος σου»
Οι Έλληνες είμαστε «θεατές των λόγων και ακροατές των έργων» (.... ο Θουκυδίδης το είπε !)
«Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Αυτοί που κερδίζουν, αυτοί που χάνουν και αυτοί που καθορίζουν ποιοι κερδίζουν και ποιοι χάνουν! »

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες