Αγορα LAPTOP ΓΙΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟ

Σχετικά με όλα τα Laptop, Netbook και Tablet PCs

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
ojik

Δημοσίευση από ojik » 11 Ιούλ 2011 20:07

Παιδια ειμαι ασχετος απο hardware και θελω ενα λαπτοπ για προγραμματισμο.Τελειωσα τις σπουδες μου και τωρα 18 ιουλιου απολυομαι και απο φανταρος και θελω να αγορασω ενα καινουριο για την πρακτικη μου και αργοτερα για δουλεια κανονικη.
Αυτο το λαπτοπ ειναι καλο http://www.skroutz.gr/s/331453/Dell-XPS ... d-RAM.html
βγαινει και σε 17" οθονη αλλα την θεωρω μεγαλη για προγραμματισμο. Το θεωρειτε καλο λαπτοπ? αν οχι πιο μου προτεινετε

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 11 Ιούλ 2011 20:20

Πολύ καλό μηχάνημα.
Άν και νομίζω ότι μπορείς άνετα να μειώσεις τον προϋπολογισμό σου από την στιγμή που θέλεις ώς χρήση κυρίως προγραμματισμό.
«Μάθε από τα λάθη των άλλων γιατί δε θα προλάβεις να τα κάνεις όλα μόνος σου»
Οι Έλληνες είμαστε «θεατές των λόγων και ακροατές των έργων» (.... ο Θουκυδίδης το είπε !)
«Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Αυτοί που κερδίζουν, αυτοί που χάνουν και αυτοί που καθορίζουν ποιοι κερδίζουν και ποιοι χάνουν! »

ojik

Δημοσίευση από ojik » 11 Ιούλ 2011 20:38

και κατι ακομα, θελω να συνδεσω αλλες 2 οθονες στο λαπτοπ μου. με αυτο το λαπτοπ γινεται?
και τελος 15" λαπτοπ η 17"? πιο μου προτεινετε εγω διαλεγω 15" γιατι θα μου πονεσουν τα ματια με την 17" οχι οτι με τοσες ωρες που θα καθομαι στο λαπτοπ η 15" θα ειναι καλυτερη αλλα λεμε τωρα, εσεις τι προτεινετε?
η 17" ειναι αυτη http://www.skroutz.gr/s/348412/Dell-XPS ... B-1TB.html

αλλα θα βγουν και αλλα xps των αυγουστο

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 11 Ιούλ 2011 20:51

Καλύτερα με 17". Θα έλεγα ότι συνιστάται κιόλας για πολύωρη χρήση.
Το μόνο πιθανό μειονέκτημα είναι ίσως το αυξημένο βάρος του laptop λόγω αυξημένου μεγέθους.
Μία εξωτερική οθόνη θα μπορέσεις να συνδέσεις (εκτός και χρησιμοποιηθεί κάποιο ιδιαίτερο εξάρτημα που να καθιστά εφικτή την σύνδεση επιπλέον οθονών).
Οι Έλληνες είμαστε «θεατές των λόγων και ακροατές των έργων» (.... ο Θουκυδίδης το είπε !)
«Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Αυτοί που κερδίζουν, αυτοί που χάνουν και αυτοί που καθορίζουν ποιοι κερδίζουν και ποιοι χάνουν! »

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 11 Ιούλ 2011 20:58

Υπάρχει προϊόν της Matrox για έξοδο σε πολλαπλές οθόνες (ακόμα και για 3 οθόνες, αυτό είναι για 2) >>> Matrox DualHead2Go

Εικόνα Εικόνα

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 11 Ιούλ 2011 21:55

Η ταπεινή μου γνώμη είναι ότι τα laptop γενικά δεν είναι για προγραμματισμό. Και δεν φταίει η cpu ή οι δυνατότητες τους, φταίει ο σχεδιασμός τους.

Αν είναι για προγραμματισμό όπως λες για μένα δεν υπάρχει άλλη επιλογή από desktop μηχάνημα.

ojik

Δημοσίευση από ojik » 11 Ιούλ 2011 23:40

dva_dev έγραψε:Η ταπεινή μου γνώμη είναι ότι τα laptop γενικά δεν είναι για προγραμματισμό. Και δεν φταίει η cpu ή οι δυνατότητες τους, φταίει ο σχεδιασμός τους.

Αν είναι για προγραμματισμό όπως λες για μένα δεν υπάρχει άλλη επιλογή από desktop μηχάνημα.
Για αρχη θα παρω λαπτοπ γιατι δεν εχω παρει ποτε λαπτοπ και δευτερον θα μετακινουμε.. αργοτερα μετα την πρακτικη οταν πιασω κανονικα δουλεια θα παρω ενα καλο desktop

Άβαταρ μέλους
Khronos

Δημοσίευση από Khronos » 12 Ιούλ 2011 11:09

Τότε πάρε με μεγάλη οθόνη (wide) για να βλέπεις τον κώδικα χωρίς να σκρολάρεις!

bigN
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από bigN » 12 Ιούλ 2011 18:32

ojik έγραψε:Παιδια ειμαι ασχετος απο hardware και θελω ενα λαπτοπ για προγραμματισμο.Τελειωσα τις σπουδες μου και τωρα 18 ιουλιου απολυομαι και απο φανταρος και θελω να αγορασω ενα καινουριο για την πρακτικη μου και αργοτερα για δουλεια κανονικη.
Αυτο το λαπτοπ ειναι καλο http://www.skroutz.gr/s/331453/Dell-XPS ... d-RAM.html
βγαινει και σε 17" οθονη αλλα την θεωρω μεγαλη για προγραμματισμο. Το θεωρειτε καλο λαπτοπ? αν οχι πιο μου προτεινετε
Φιλε, πριν απο ενα εξάμηνο είχα και εγω το ίδιο προβληματισμό..... λοιπον θεωρώ ότι 15" είναι καλή για τη δουλειά που θέλεις....
Αυτό που πρέπει να προσέξεις ιδιαίτερα είναι η ποιότητα της οθόνης καθώς και αξιόλογο πληκτρολόγιο ώστε να ευχαριστιέσαι να γράφεις :)... Στη συνέχεια κοίτα για τον εξοπλίσεις με μνήμη και με SSD ..
Είμαι ευτυχής κάτοχος του παρακάτω ΗΥ:
http://www.skroutz.gr/s/264774/HP-Elite ... 927ET.html
Αν σκεφτεις ότι έχει WIN7 PRO και 3 χρονια εγγύηση είνια καλή η τιμή του. Τελος, είναι απόλυτα επαγγελματικό μηχάνημα τόσο στην ποιότητα κατασκευής όσο και στην αίσθηση που σου δίνει (ρίξε μια ματια στο youtube περι τίνος πρόκειται)

Άβαταρ μέλους
unik

Δημοσίευση από unik » 12 Ιούλ 2011 19:08

Σίγουρα με 17άρα είναι καλύτερα.
Κείμενο μπορείς να το διαβάσεις και σε μικρότερη οθόνη άλλα να σκοπεύεις να περνάς αρκετές ώρες δουλεύοντας κώδικα οι 17'' είναι το minimum νομίζω.

Εκτός βέβαια αν δεν είναι αυτό το κύριο μηχάνημα σου και το θες κυρίως για φορητότητα

Haldol

Δημοσίευση από Haldol » 12 Ιούλ 2011 19:14

Οπωσδήποτε καλή κατασκευή (όχι φτηνιάρικες μάρκες και σειρές) και φυσικά με SSD. Ότι είδους προγραμματισμό και να κάνεις δουλεύεις με άπειρα μικρά αρχεία, οπότε και ο SSD είναι must.

Φυσικά 17" οθόνη τουλάχιστον, εκτός και αν είναι «δεύτερο» μηχάνημα.

Μεγάλη σημασία έχει και η κάθετη ανάλυση της οθόνης. Τα περισσότερα καινούρια laptops έχουν 16:9 οθόνη και συνεπώς πολύ λίγα pixels κάθετα. Τα αποφεύγεις όπως ο διάολος το λιβάνι, εκτός και αν θέλεις να πεθάνεις στο scrolling όταν γράφεις κώδικα.

irinikos

Δημοσίευση από irinikos » 12 Ιούλ 2011 20:54

Τέλος

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φορητοί Υπολογιστές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες