Απόκρυψη γραμής πίνακα

Σε αυτή την περιοχή μπορείτε να βρείτε ή να αναζητήσετε πληροφορίες σχετικές με την PHP

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
servetas
Επικοινωνία:

Απόκρυψη γραμής πίνακα

Δημοσίευση από servetas » 20 Ιούλ 2011 11:33

Καλησπέρα σας,
Έχω ένα μικρό πρόβλημα αλλά δεν γνωρίζω ακριβώς πώς να το λύσω... Αυτός ο πίνακας τραβάει δεδομένα από μια βάση δεδομένων. Έτσι, όπως είναι φυσιολογικό, αυξάνονται αντίστοιχα και οι γραμμές αυτού...
Αυτό που θα ήθελα να να κάνω είναι... Έχω φτιάξει ένα πεδίο Note στην βάση δεδομένων όπου αυτό το αλλάζει όποιον τον αφορά η αντίστοιχη καταχώρηση. (Είναι βασικά μια staff λίστα όπου μέσα υπάρχουν οι θέσεις και τα άτομα που τις αποτελούν.) Οπότε έχοντας το πεδίο Note μπορεί ο εκάστοτε staff να προσθέσει κάποιες πληροφορίες γι' αυτόν (π.χ. Περιορισμένη πρόσβαση λόγω διακοπών από 10 Ιουλίου έως 10 Αυγούστου). Έτσι...εφόσον αυτός έχει συμπληρώσει το Note...να εμφανίζει μια γραμμή ακριβώς κάτω από αυτόν και λέει το Note, αν όμως πάλι δεν έχει συμπληρώσει το Note να μην εμφανίζει καν την γραμμή του πίνακα. Αυτό που προσπάθησα να κάνω είναι:

Κώδικας: Επιλογή όλων

<tr>
    <td align="center"><?php if &#40;$staffdt&#91;'note'&#93; == ""&#41; echo "No available Note."; else echo $staffdt&#91;'note'&#93;; ?></td>
  </tr>>
Αλλα αν παρατηρήσετε το αποτέλεσμα αν δεν υπάρχει note είναι να εμφανίζεται το No available Note. Αυτό που θέλω είναι να μην εμφανίζεται καθόλου το tr εάν δεν υπάρχει note.

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Απόκρυψη γραμής πίνακα

Δημοσίευση από dva_dev » 20 Ιούλ 2011 11:54

Με κώδικα δεν τα πας και πολύ καλά έτσι;
Δοκίμασε κάτι τέτοιο:

<?php if &#40;$staffdt&#91;'note'&#93; != ""&#41; &#123; ?>
  <tr>
    <td align="center"><?php echo $staffdt&#91;'note'&#93;;?></td>
  </tr>
<?php &#125; ?>

servetas
Επικοινωνία:

Απόκρυψη γραμής πίνακα

Δημοσίευση από servetas » 20 Ιούλ 2011 13:15

Προσπαθώ φίλε μου :D
Ευχαριστώ πολύ φίλε μου...Επίσης εγώ έκανα κάτι τέτοιο για να καταλαμβάνει η γραμμή και τις 5 στήλες του πίνακα:

<?php if &#40;$staff&#91;'note'&#93; != ""&#41; &#123; ?>
  <tr>
    <td colspan="5" align="center"><?php echo $staff&#91;'note'&#93;; ?></td>
  </tr>
<?php &#125; ?>
Απλά πρόσθεσα το colspan="5" όπου 5=οι στήλες του πίνακα. :)

Απάντηση

Επιστροφή στο “PHP Προγραμματισμός”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης