Παρακολούθηση πορείας δέματος/γράμματος σε ΕΛΤΑ και Royal Mail

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
cpulse
Script Master
Επικοινωνία:

Παρακολούθηση πορείας δέματος/γράμματος σε ΕΛΤΑ και Royal Mail

Δημοσίευση από cpulse » 20 Ιούλ 2011 16:17

3 μεγάλες εκπλήξεις σήμερα.
Είχα παραγγείλει κάτι από Αγγλία το οποίο είναι συστημένο. Ενώ θα πρεπε να χει έρθει μέσα σε μια βδομάδα τώρα μόλις κλείνω 2. Οπότε μπήκα στην διαδικασία να δω αν μπορώ να παρακαλέσω κανένα από το ταχυδρομίο να μου πει που στο καλό είναι. Τυχαία έκανα ένα ψάξιμο και βρίκα μια ιστοσελίδα που υποτίθεται οτι σου λέει που είναι το δέμα σου από τα ΕΛΤΑ. Το πρόβλημα είναι οτι είναι με σκέτη IP, οπότε φοβήθηκα μήπως είναι κανένα phishing. Το έψαξα στους ip trackers, το σύγκρινα με τις IP των ΕΛΤΑ, μου φάνηκε οτι μάλλον είναι γνήσιο και πήρα το θάρρος να βάλω τον κωδικό που έχω από τα αντίστοιχα ΕΛΤΑ της Αγγλίας (Royal Mail).

Με μεγάλη μου έκπληξη διαπίστωσα οτι λειτουργεί!

Για σιγουριά, έχει ένα contact us, πήρα και τηλέφωνο να το σιγουρέψω. Με ακόμα μεγαλύτερη έκπληξη διαπίστωσα οτι ήταν δωρεάν γραμμή πληροφοόρησης στην οποία σου απαντάνε αμέσως και μάλιστα ευγενικά.

Σας δίνω τα URLs, άμα έχετε κι εσείς tracking numbers από συστημένα να μπορείτε να βρίσκετε τα δέματα σας.

Royal Mail:
http://track.royalmail.com/

ΕΛΤΑ:
http://212.205.82.71/trackandtrace/

Μεγάλη εξέλιξη για το Ελλαδιστάν. Να στείλω τα θερμά μου συλληπητήρια στο λαμόγιο που δεν τα έφαγε σε αυτή την περίπτωση, ή έστω δεν τα φαγε όλα.

Βέβαια.. δεν θα μας χάλαγε να βάλουν κι ένα domain στην IP. Επίσης δεν θα μας χάλαγε να φτιάξουν μια αξιοπρεπή παρουσίαση σε αυτή τη σελίδα, η οποία κατά τα άλλα είναι λειτουργική.

Επίσης δεν θα μας χάλαγε να φέρνουν τα δέματα στην ώρα τους, ή έστω να αφήνουν ένα σημείωμα στο γραμματοκιβώτιο.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες