Προορισμός Ιταλία...Πληροφορίες!

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Pulp

Δημοσίευση από Pulp » 27 Ιούλ 2011 20:03

Λοιπόν θέλω πληροφορίες από όσους ξέρουν για Ιταλία!
καταρχάς βολεύει με group που πάνε ? εγώ θεωρώ ότι θα είναι λίγο ταλαιπωρία το όλο σκηνικό για κάποιον που θέλει να δει διάφορα μέρη της Ιταλίας...συμφέρει λόγο χρημάτων αλλά...
τι λέτε?

από Νάπολη έχει συγκοινωνία για Φλωρεντία και Βενετία και πόσο κοστίζουν τα εισιτήρια, ξέρει κάνεις?
δωμάτια για να μείνω θα έχει να βρω τελευταία στιγμή και σε τη τιμή?

οποιος ξέρει....

Joakim

Δημοσίευση από Joakim » 28 Ιούλ 2011 06:00

Gia tis grammes ton trenon kai to kostos tous tha vris edo, www.trenitalia.it . Tin Napoli tha tin psaxnis os NAPOLI CENTRALE, tin Florentia os FIRENZE S.M.N. kai tin venetia os VENEZIA. Apo ki kai pera gia 3enodoxia mporis na psaxis sto www.booking.com

Άβαταρ μέλους
MichalisS
Honorary Member

Δημοσίευση από MichalisS » 28 Ιούλ 2011 06:12

Φίλε, πήγα πέρσυ τον Σεπτέμβρη και είχα κανονίσει τα πάντα από το διαδίκτυο, δεν είναι καθόλου δύσκολο.
Πάντως να ξέρεις ότι έχουν νοοτροπία Έλληνα. Οργάνωση σχεδόν μηδέν :) Συμπεριφορά κάπως καλύτερη αλλά και πάλι...
Εγώ παρ' ολίγο να χάσω την πτήση της επιστροφής επειδή έγινε ασυνεννοησία στον σταθμό του τραίνου από Πίζα προς Ρώμη και έφυγα 2 ώρες αργότερα...

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 28 Ιούλ 2011 11:04

Νοοτροπία Έλληνα;;; Χα χα...χειρότερη θα έλεγα εγώ! Έχω πάει 2 φορές Ιταλία, για επαγγελματικούς λόγους όμως.
Καταρχάς, τουλάχιστον εδώ οι επαγγελματίες μιλάνε ή τουλάχιστον συνεννοούνται στα Αγγλικά! Ή έστω θα βρεις κάποιον να συνενοηθείς! Εκεί δεν είναι πάντα σίγουρο, βέβαια μου έτυχε λόγω κοινών χαρακτηριστικών και νοοτροπίας εγώ να μιλάω ελληνικά, ο Ιταλός ιταλικά και τελικά να συνενοηθούμε μια χαρά!!!!
Σε συμπεριφορά βέβαια δεν έχω παράπονο όσοι συναναστράφηκα ήταν κύριοι. Στον Ιταλικό Νότο (βλ. Νάπολι) τα πράματα μοιάζουν πιο πολύ με... Ελλάδα! Άλλωστε, ανήκει στην ευρύτερη περιοχή που από την αρχαιότητα ονομαζόταν Μεγάλη Ελλάδα, λόγω της εκτεταμένη αποίκησης από Έλληνες.

Τώρα για τα Group αν και έχω συμμετέχει σε 1 μόνο εκδρομή με την σχολή σε Αυστρία - Γερμανία, πιστεύω ότι αν κλείσεις με καλό και οργανωμένο πρακτορείο θα γλιτώσεις λεφτά, και θα δεις κάποια πράματα στάνταρ παρά να πηγαίνεις στα τυφλά, ενώ θα έχεις και ξεναγό να σου εξηγήσει την ιστορία των αξιοθέατων. Επιπλέον παίζουνε και οι ελεύθερες ώρες/ημέρες που μπορείς εκτός group να περιηγηθείς πχ στην Ρώμη, να πας σε όποιο μουσείο θες κλπ. Άρα, μην το σκέφτεσαι αρνητικά.
Εκτός αν έχεις τον χρόνο και γουστάρεις (που είναι ωραίο κι αυτό δεν λέω), να ψαχτείς μόνος σου μέσω internet να τα οργανώσεις όλα (διαδρομές, πού θα μείνεις κλπ) και να μάθεις και πληροφορίες για κάθε μέρος ώστε να μην χάσεις κάτι αλλά και να γνωρίζεις τί είναι αυτό που θα δεις...
Ένα πολύ δυνατό οδηγό έχει φτιάξει η Michelin http://www.viamichelin.com/ όπου μπορείς να προγραμματίσεις το ταξίδι σου (πολύ δυνατό για οδική μετακίνηση).

Ένα ταξίδι που θέλω οπωσδήποτε να κάνω, είναι οδικώς από Πάτρα σε Τοσκάνη-Φλωρεντία, Ρώμη, Ιταλική - Γαλλική Ριβιέρα και να φτάσω με το αμάξι μέχρι την Βαρκελώνη!!!
Εικόνα
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

Άβαταρ μέλους
c0d3punk
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από c0d3punk » 28 Ιούλ 2011 17:32

Ε ναι στη Νότια Ιταλία είναι σαν το Ελλαδιστάν και πιο κάφροι. Στην βόρεια είναι πολιτισμένοι και εξευρωπαϊσμένοι :kaloe:

Pulp το group συμφέρει οικονομικά και είναι κανονισμένα να γνωρίσεις αξιοθέατα και nightlife (με μέτρο βέβαια) χωρίς ιδιαίτερο κόπο και ψάξιμο που σου τρώει χρόνο. και άμα θες αποκόπτεσαι από την μάζα και κάνεις μόνος σου τις βόλτες σου άμα θέλεις. αρκεί να είσαι σε επαφή με τον ξεναγό/travel agent.

αν έχεις χρήμα να επενδύσεις (γιατί τα ταξίδια είναι επένδυση!) τότε οργάνωσέτα όλα μόνος σου.

mechpanos θα με πάρεις μαζί άμα πας roadtrip? ήσυχος θα είμαι δεν θα ενοχλώ! :-D
like ants in a colony we do our share
but there's so many other f****' insects out there || Ανανεωμένα Παρτάλια || biZfind.gr

Άβαταρ μέλους
vassilism
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από vassilism » 28 Ιούλ 2011 17:39

Αξίζει με group και είναι ποιο βολικό γιατί δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα. Επίσης αν δεν είστε μεγάλη παρέα μπορείτε άνετα να γίνετε.
Ρίξε μια ματιά σε αυτό το γραφείο http://www.imaginationtravel.gr/
Εγώ, καθώς και άλλοι φίλοι έχουμε πάει με αυτό και είναι εγγύηση.

Τώρα όσον αφορά την Ιταλία:
1. Καλύτερα από την Ελλάδα δεν είναι πουθενά
2. Εκεί που αξίζει να πας είναι Ρώμη και Βενετία
3. Το φαγητό τους είναι κατώτερο του δικού μας και οι ποσότητες είναι μικρές (για να χορτάσεις θες οπωσδήποτε δυο μερίδες). Αν δοκιμάσεις πίτσα θα νοσταλγήσεις την πίτσα τις Ελλάδας.
4. Η γλώσσα τους είναι πολύ εύκολη γιατί έχουμε σχετικά κοινό λεξιλόγιο αλλά παρ όλα αυτά οι περισσότεροι γνωρίζουν Αγγλικά.
5. Οι τιμές είναι περίπου σαν της Ελλάδας με τη διαφορά ότι προσφέρουν λιγότερα.
6. Αν πας αεροπορικός διάλεξε μια εταιρεία ανάμεσα στην Ολυμπιακή και την Alitalia.

Να ξέρεις ότι στην Ιταλία είναι πολύ ωραία να πας για ταξίδι και όχι για διακοπές.

Άβαταρ μέλους
Pulp

Δημοσίευση από Pulp » 28 Ιούλ 2011 19:24

Λέω για Οκτώβρη..θα το ψάξω και μόνος μου βέβαια το θέμα για δωμάτια τιμές , συγκοινωνίες και όλα αυτά, αλλά για πείτε ...για 2 άτομα , μία εβδομάδα , πόσο περίπου θα πάει το κασέ...βάλτε μέσα και διαμονή , και μεταφορικά μέσα και φαγητό...

1host
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από 1host » 28 Ιούλ 2011 20:24

Το μόνο που θα σου προτείνω εγώ, είναι να βρεις ένα μαγαζί(από τα 80) yogurtlandia στην Ιταλία και να φας παγωτό γιαούρτι(frozen yogurt) και θα με θυμηθείς :P

Να ξέρεις ακόμα ότι σπάνια θα βρεις Ιταλό να μιλάει κατανοητά αγγλικά..
1HOST Υπηρεσίες Φιλοξενίας | Ανανεωμένες υπηρεσίες & υποδομή σε συνδυασμό με εξειδικευμένο support. www.1host.gr
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
MichalisS
Honorary Member

Δημοσίευση από MichalisS » 28 Ιούλ 2011 21:36

Εκτός των Άγγλων οι υπόλοιποι μιλάμε κατανοητά Αγγλικά! :)

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 28 Ιούλ 2011 23:15

Alitalia????
Ευχαριστώ, όχι δεν θα ξαναπάρω!!!
1 και μοναδική φορά πήγα Μόναχο μέσω Ρώμης με Alitalia και μου έχασαν τις βαλίτσες στο transit. Ήρθαν στο ξενοδοχείο μετά από 2ημέρες, και δεν θα είχα ούτε σόβρακο να αλλάξω (με το που πήγα Μόναχο, έτρεχα να προλάβω τα μαγαζιά πριν κλείσουν να πάρω κανένα βρακί και καμία κάλτσα και τίποτα για αποπάνω γιατί από Αθήνα είχα φύγει με 25 βαθμούς και εκεί είχε 15!
Στο δε ξενοδοχείο, μας ρώταγαν αν ήρθαμε με Alitalia και μας έλεγαν ότι αυτό γίνεται συνέχεια...Προτίμα Aegean/Ολυμπιακή ή Lufthansa κλπ καλές εταιρείες! Αλλά και με καράβι, αν έχεις ημέρες είναι ωραία αν θες να χαζολογήσεις και έχεις καλή παρεούλα!
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

1host
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από 1host » 29 Ιούλ 2011 11:46

Με alitalia είχα πάει Παρίσι(με μετεπιβίβαση) και φυσικά...οι βαλίτσες ήρθαν μετά από 2 ημέρες!
Όλοι μου οι γνωστοί/γονείς/συγγενείς που έχουν πάει με μετεπιβίβαση alitalia κάπου, πάντα μα πάντα θα έχουν καθυστερήσει 1-2 μέρες οι βαλίτσες!
Αυτό συμβαίνει μόνο στη μετεπιβίβαση - αν πας απευθείας Ιταλία δε θα έχεις πρόβλημα λογικλα!
1HOST Υπηρεσίες Φιλοξενίας | Ανανεωμένες υπηρεσίες & υποδομή σε συνδυασμό με εξειδικευμένο support. www.1host.gr
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
vassilism
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από vassilism » 29 Ιούλ 2011 21:29

Όντως έχετε δίκιο. Η Alitalia έχει ένα θέμα με τις βαλίτσες.
Έτυχα σε μια καθυστέρηση 15 λεπτά για να κατεβάσουν 2 βαλίτσες από το αεροπλάνο.
Κατά τα άλλα έχει καλούς πιλότους, καλά αεροσκάφη και συντήρηση.
Στην τελική καλύτερα να χάσω τελείως την βαλίτσα παρά να πέσει το αεροπλάνο :lol:

Άβαταρ μέλους
Pulp

Δημοσίευση από Pulp » 30 Ιούλ 2011 02:43

ευχαριστώ....!

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 30 Ιούλ 2011 14:28

Εγώ πάντως μόνος μου κλείνω τα ταξίδια.Ιταλία δεν έχω πάει όμως για να έχω άποψη.Στις 26/8 πάω για 5 ημέρες στη Βουδαπέστη.Βιένη και Γενεύη οι καλύτερες πόλεις που έχω πάει.Ιδίως η Βιέννη,αν βρω φθηνό αεροπορικό θα πάω ξανά!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες