Δίκτυο για γραφείο

Πληροφορίες σχετικές με τα τοπικά δίκτυα, WiFi, τον εξοπλισμό, τις εφαρμογές τους και σχετικό λογισμικό.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
jpapad

Δίκτυο για γραφείο

Δημοσίευση από jpapad » 03 Αύγ 2011 05:49

Καλησπέρα παιδιά,

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση,

Έχω ανοίξει ένα γραφείο το οποίο θέλω να το δικτυώσω ούτως ώστε να μπορώ να έχω δίκτυο σε όλο τον χώρο του γραφείου..

Αυτό θα αποτελείται από 3 υπολογιστές και ένα δωμάτιο service το οποίο θα ήθελα και εκεί να έχω internet μέσω δικτύου για τα PC..

Tι πρόταση έχετε να κάνετε για αυτή την περίπτωση;

Αν κάποιος έχει κάνει ποτέ κάτι παρόμοιο δεκτή η πρόταση του....

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δίκτυο για γραφείο

Δημοσίευση από hitca » 03 Αύγ 2011 08:26

Για να γίνει εφικτό αυτό που θέλεις θα πρέπει να αποφασίσεις:
-- Τον τύπο δικτύου -- ασύρματο, ενσύρματο ή και μικτή χρήση --.
-- Αγορά κατάλληλου εξοπλισμού (switch, router, home plug, wifi network cards, καλώδια, πρίζες δικτύου κλπ.)
-- Ρύθμιση υπολογιστών και συσκευών και διαχείριση δικτύου
«Μάθε από τα λάθη των άλλων γιατί δε θα προλάβεις να τα κάνεις όλα μόνος σου»
Οι Έλληνες είμαστε «θεατές των λόγων και ακροατές των έργων» (.... ο Θουκυδίδης το είπε !)
«Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Αυτοί που κερδίζουν, αυτοί που χάνουν και αυτοί που καθορίζουν ποιοι κερδίζουν και ποιοι χάνουν! »

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δίκτυο για γραφείο

Δημοσίευση από mechpanos » 03 Αύγ 2011 12:46

Για αρχή τα πράγματα είναι πάρα μα πάρα πολύ απλά...
Θα πάρεις ένα router που θα έχει 4 θύρες ethernet και να είναι και ασύρματο.
Θα το βάλεις σε κάποιο καλό σημείο κεντρικό, και από εκεί θα βάλεις ηλεκτρολογικά κανάλια να τρέξεις μέσα 4 καλώδια UTP Cat 6, τα οποία θα ξεκινούν από το router και θα πηγαίνουν σε κάθε υπολογιστή.
Για αρχή δεν θα χρειαστείς κάτι άλλο. Καλό θα ήταν ο χώρος του router να έχει κάποιο αέρα ώστε αργότερα να μπορείς να επεκταθείς, αν χρειαστεί πχ μπορεί να θες να βάλεις Voip τηλέφωνα με κάποιο Voip τηλεφωνικο κέντρο και ένα 24άρι CISCO router μέσα σε Rack, να έχεις χώρο να τα βάλεις όλα αυτά!
Επίσης, μέσα στο κανάλι που σου είπα μπορείς να τρέξεις και τα άλλα καλώδιά σου (πχ έξτρα ρεύμα, καλώδια τηλεφωνικά), ώστε να μην έχεις θέμα με μπλεγμένα καλώδια και τέτοια!
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

jpapad

Δίκτυο για γραφείο

Δημοσίευση από jpapad » 04 Αύγ 2011 04:05

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας...

Έχω βάλει μπροστά την 2η λύση που είναι πιο οικονομική για αρχή αλλά έχω κάνει και την υποδομή για την 1η

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δίκτυο για γραφείο

Δημοσίευση από hitca » 04 Αύγ 2011 10:56

Υποθέτω ότι αναφέρεσαι σε ενσύρματη λύση (...την 2η όπως λές).

Απλώς σου επισημαίνω ότι εκτός από την διαδικασία να εντοιχίσεις κανάλια, καλώδια και πρίζες δικτύου, υπάρχει και η λύση home plug όπου χρησιμοποιείς την υπάρχουσα υποδομή του ηλεκτρικού ρεύματος για δικτύωση. Αυτό γίνεται με κατάλληλη συσκευή σε μία πρίζα ρεύματος που καταλήγει σε έξοδο δικτύου και από 'κεί με καλώδιο δικτύου ενώνεις τον υπολογιστή.
Η συσκευή είναι κάπως ακριβή (~ 50-60 ανά υπολογιστή) αλλά γλυτώνεις όλα τα υπόλοιπα (πχ. τρυπήματα τοίχων, κανάλια κλπ.). Χρειάζεται επιπλέον προσοχή στις προδιαγραφές για συνολική λύση δικτύωσης όλων των υπολογιστών.

Μερικά links: >> http://gr.level1.com/levelone.php?page=prod&cat=7018
http://www.plaisio.gr/Peripherals/Netwo ... erline.htm
http://goo.gl/PvSK (e-shop)
«Μάθε από τα λάθη των άλλων γιατί δε θα προλάβεις να τα κάνεις όλα μόνος σου»
Οι Έλληνες είμαστε «θεατές των λόγων και ακροατές των έργων» (.... ο Θουκυδίδης το είπε !)
«Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Αυτοί που κερδίζουν, αυτοί που χάνουν και αυτοί που καθορίζουν ποιοι κερδίζουν και ποιοι χάνουν! »

Απάντηση

Επιστροφή στο “Δίκτυα, WiFi και εφαρμογές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες