Ερωτηση για 3d σε παιχνιδια και ταινιες

Video games για PC, On Line παιχνίδια και παιχνίδια για κονσόλες.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
nikos1987

Δημοσίευση από nikos1987 » 04 Αύγ 2011 18:42

Γεια σας. Εχω μια απορια σχετικα με το 3d. Πχ ξερω οτι υπαρχουν 2 ειδη 3d. Αυτο που χρειαζεται πολωτικα γυαλια(σαν αυτα που βαζουμε στο σινεμα) και το 3d που χρησιμοποιυμε με τα γυαλια active. Επισης ξερω οτι και με τα 2 ειδη 3d μπορουμε να δουμε ταινιες και παιχνιδια. Δηλαδη δεν υπαρχουν αλλα παιχνιδια με πολωτικα γυαλια και αλλα με active.

Αυτο που δεν ξερω ειναι το 3ds ας πουμε που δεν χρειαζεται να φορεσεις 3d γυαλια πρεπει το παιχνιδι και η ταινια να ειναι γυρισμενη για καινουρια τεχνολογια 3d χωρις γυαλια? Δηλαδη αν βαλουμε μια ταινια που την εχουμε ηδη δει στο σαλονι μας με γυαλια, αμα βαλουμε την ιδια ταινια στο 3ds ή σε μια τηλεοραση 3d χωρις γυαλια(οταν βγουν) ή σε λαπτοπ 3d χωρις γυαλια(οταν βγει) θα δουμε την ταινια σε 3d? H θα πρεπει να παρουμε ειδικη ταινια που παιζετε συγκεκιρμενα σε τηλεορασεις 3d χωρις γυλια?

Επισης πολλες ταινιες στα videoclub ειναι 3d και καποιες απο αυτες χρησιμοποιουν την μεθοδο 3d με χαρτινα γυαλια(κοκκινο-μπλε). Αν δω μια τετοια ταινια σε μια τηλεοραση που χρησιμοποιει τεχνολογια 3d με πολωτικα γυαλια ή active και οχι χαρτινα γυαλια, θα δω κανονικα την ταινια? Επισης αν την βαλω στο 3ds την ταινια που εχει προοριστει για χαρετινα γυαλια θα δω την ταινια τρισδιαστατη χωρις γυαλια?

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Zizo » 05 Αύγ 2011 12:56

Παίρνει usb το 3ds?

Όσο για τις ταινίες, όχι, δεν παίζουν παντού και για όλα. Αν οι ταινίες είναι για μπλε-κόκκινα γυαλιά, τότε μόνο έτσι θα παίξουν σωστά. Γιαυτό και το πρόβλημα σε μερικούς είναι τι εταιρία θα διαλέξουν.
Η nVidia πχ έχει ωραία τεχνολογία αλλά ίσως όχι πολύ υλικό να δεις.

Όσο για τα παιχνίδια, δεν ήταν ποτέ έτοιμα για 3D αλλά επειδή υπάρχουν ακόμα επεξεργάσιμα αρχεία γίνετε πιο εύκολο σε μια υποστηριζόμενη κάρτα γραφικών να προσπαθήσει να το μετατρέψει σε 3D.

Και όσο για το 3ds... χμ, δεν ξέρω. Φαντάζομαι είναι θέμα κάρτας γραφικών. Η οποία αποφασίζει να στείλει αυτό το Pixel σε αυτό το μέρος της οθόνης το οποίο μέρος της οθόνης έχει φτιαχτεί έτσι ώστε να κοιτάει μόνο το ένα μάτι.

Μου θυμίζει τα πολωτικά γυαλιά που ανέφερες. Δεν έχω ιδέα όμως τι είδος 3d ταινία πρέπει να βρεις για το 3ds. Άσε που πιστεύω πως σίγουρα δεν πρόκειται για 1 αρχείο, αλλά 2 βίντεο θα χρειαστείς ταυτόχρονα για stereo.

Το 3ds μήπως έχει και 2 κάμερες για 3d φωτογραφίες? Αν ναι πως τις σώζει? Μπορείς να πάρεις 2 φωτογραφίες απτο pc σου, να τις βάλεις και να τις ανοίξει σαν 1 3d?

btw στο google και ξένα forum έψαξες?
Πρέπει να βρεις στο manual ή σε ξένα forum τι είδη βίντεο μπορεί να παίξει (αν φυσικά δεν θεωρείτε hack το να βάλεις δικό σου βίντεο)
Εικόνα
What you waiting for?

Απάντηση

Επιστροφή στο “Games (PC, On Line, Console)”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες