Πωσ τοποθετειται η ψυκτρα???

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
SLAINE

Δημοσίευση από SLAINE » 06 Αύγ 2011 05:31

παιδια καλησπερα. θελω να βαλω την ψυκτρα της corsair A70 στη θεση της παλιας intel που ειχα. το ερωτημα μου ειναι το εξης: την τοποθετω με τους ανεμιστηρες να κοιτανε πανω - κατω, ή δεξια - αριστερα οπως βλεπουμε το pc case??? χαζη ερωτηση μπορει καποιος να πει, αλλα εχω μπερδευτει γιατι στο youtube αλλες φορες την βλεπω με τον ενα τροπο και αλλες με τον αλλο.
οπως π.χ. εδω: http://www.youtube.com/watch?v=OU7jlSo4P7c

Σημειωτεον , θα μπει πανω σε intel i5 2500k επεξεργαστη και asus sabertooth mobo p8p67. το case ειναι coolermaster cm 690 ii advanced, με 2 ανεμιστηρες 140 mm εξαγωγης αερα στην οροφη, εναν στο sidepanel 120mm εισαγωγης αερα, εναν οπισθιο 120 mm εξαγωγης αερα και εναν 140 mm μπροστα.

περιμενω βοηθεια.ευχαριστω .φιλικα Slaine

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 06 Αύγ 2011 05:57

Θα τους τοποθετήσεις όπως κατευθύνεται η ροή του αέρα στο κουτί, πχ. από το εμπρός μέρος πρός το πίσω (ή το αντίθετο αλλά να συμφωνεί απολύτως με την ροή των υπόλοιπων ανεμιστήρων). Απίθανο η ροή του αέρα να κατευθύνεται πάνω-κάτω.....

Επιπλέον προσοχή στούς ανεμιστήρες της ψύκτρας, θα πρέπει να τοποθετηθούν και αυτοί σε διάταξη push-pull δηλαδή ο ένας θα τραβάει αέρα και ο άλλος θα διώχνει, σε σύμφωνη πάντα ροή με τούς υπόλοιπους ώστε να πετύχεις το μέγιστο αποτέλεσμα.
«Μάθε από τα λάθη των άλλων γιατί δε θα προλάβεις να τα κάνεις όλα μόνος σου»
Οι Έλληνες είμαστε «θεατές των λόγων και ακροατές των έργων» (.... ο Θουκυδίδης το είπε !)
«Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Αυτοί που κερδίζουν, αυτοί που χάνουν και αυτοί που καθορίζουν ποιοι κερδίζουν και ποιοι χάνουν! »

SLAINE

Δημοσίευση από SLAINE » 07 Αύγ 2011 18:26

ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σου. εχω και αλλη μια ερωτηση. (ολο αποριες αυτο το παιδι. χαχα). εχω μητρικη την asus sabertooth p8p67 (chipset p67). ειδα οτι βγηκε και νεο μοντελο asus sabertooth X58. ξερει κανεις ποια ειναι η διαφορα τους???? ειναι συμβατη με το intel i5-2500k επεξεργαστη μου???

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 07 Αύγ 2011 20:13

Προφανώς όχι, το chipset και η θέση τοποθέτησης της cpu είναι τελείως διαφορετικό.
Το x58 απαιτεί cpu σε Socket 1366, ενώ η δικιά σου m/b χρησιμοποιεί socket 1155 για cpu i3/i5/i7 Sandy Bridge.
«Μάθε από τα λάθη των άλλων γιατί δε θα προλάβεις να τα κάνεις όλα μόνος σου»
Οι Έλληνες είμαστε «θεατές των λόγων και ακροατές των έργων» (.... ο Θουκυδίδης το είπε !)
«Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Αυτοί που κερδίζουν, αυτοί που χάνουν και αυτοί που καθορίζουν ποιοι κερδίζουν και ποιοι χάνουν! »

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης