dreamweaver

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
sevil

dreamweaver

Δημοσίευση από sevil » 07 Αύγ 2011 18:16

Γεια σας,

καταρχήν να αναφέρω ότι είμαι εντελώς αρχάρια στο χώρο αν εξαιρέσουμε το γεγονός ότι διαχειρίζομαι ένα blog με αθλητικό περιεχόμενο. Αποφάσισα να κατασκευάσω μία απλή στατική ιστοσελία τύπου blog με dreamweaver cs5. Καθημερινά ανεβάζω ειδήσεις. Στο blog όμως υπάρχει ένα παράθυρο που με βοηθάει να μορφοποιώ το κείμενο, να ανεβάζω εικόνες κτλ κτλ χωρίς να έχω άμεση επαφή με τον κώδικα. Με το dreamweaver τι κάνω όταν θέλω να ανεβάζω διαφορετικές αναρτήσεις κάθε μέρα?

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

dreamweaver

Δημοσίευση από Spyrostagas » 08 Αύγ 2011 17:57

σόρρυ αλλά το dreamweaver είναι για web design και όχι και για να ανεβάζεις αναρτήσεις, τις αναρτήσεις θα τις ανεβάζεις όπως και τώρα.
Εικόνα

sevil

dreamweaver

Δημοσίευση από sevil » 08 Αύγ 2011 23:51

(καταρχήν ευχαριστώ για την απάντηση)

τι εννοείς όπως και τώρα???
δηλαδή αν θέλω να κάνω μια σελίδα τύπου blog, δηλαδή να μπορώ να αναρτώ ανά πάσα ώρα και στιγμή τις νέες ειδήσεις, τι να χρησιμοποιήσω? πως να αρχίσω?

Άβαταρ μέλους
Jimaek
Επικοινωνία:

dreamweaver

Δημοσίευση από Jimaek » 09 Αύγ 2011 00:02

χαχα δηλαδή εσύ νομίζεις πως μόλις πατήσεις το "Αποστολή" του ποστ ο Cordis τρέχει να κάνει edit την σελίδα με το dreamweaver?

Δες αυτό wordpress.org

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

dreamweaver

Δημοσίευση από korgr » 09 Αύγ 2011 00:24

Jimaek έγραψε:χαχα δηλαδή εσύ νομίζεις πως μόλις πατήσεις το "Αποστολή" του ποστ ο Cordis τρέχει να κάνει edit την σελίδα με το dreamweaver?
Που να πατήσουμε μετά και edit να δεις πως τσαντίζεται!
Όλο στο τρέξιμο τον έχουμε :P

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

dreamweaver

Δημοσίευση από Spyrostagas » 10 Αύγ 2011 02:37

καλησπέρα, θα στο πω με απλά λόγια και κατανοητά.
υπάρχει ας πούμε :
ένα template, δηλαδή η εμφάνιση ενός μπλογκ που είτε την φτιαχνεις εσύ από την αρχή, είτε χρησιμοποιείς ένα έτοιμο theme, είτε επεξεργάζεσαι ένα έτοιμο theme. Π.χ στο Wordpress υπάρχει μία βάση που σου δίνει έναν πίνακα ελέγχου που διαχειρίζεσαι μέσω του λογαριασμού σου που δημιουργήσεις το μπλογκ ή τα μπλογκ σου. Εκεί λοιπόν στον πίνακα έλεγχου μπορείς να βάλεις εφαρμογές, να φτιάξεις ένα μενού, να ανεβάσεις ένα κείμενο και πολλά άλλα. Τώρα αυτό ας το ονομάσουμε ''εσωτερικό'', είναι κάτι που βλέπουν και το διαχειρίζονται μόνο οι διαχειριστές. Μόνο δηλαδή εσύ και κάποιοι άλλοι συνεργάτες σου θα μπορούν να έχουν πρόσβαση. Όσο αφορά το ''εξωτερικό'' δηλαδή αυτό που παρουσιάζεται σε όλους, όπως η εμφάνιση, τα άρθρα που υπάρχουν και πολλά άλλα, θα σου πω το παρακάτω.
Μέσω του dreamweaver ή ενός έτοιμο theme το προσθέτεις σαν ειδικό αρχείο στην βάση σου, στον πίνακα ελέγχου και αυτό εμφανίζεται. Το κάθε template επηρεάζει την μορφή του κειμένου ίσως ( μπορεί να έχει άλλες διατάξεις ) το μενού και άλλα πολλά, αλλά δεν επηρεάζει το κείμενο. Εσύ λοιπόν μέσα από τον πίνακα ελέγχου, δηλαδή στο ''εσωτερικό'' όταν κάνεις log in ( σύνδεση ) θα μπορείς να ανεβάζεις όποιο άρθρο θέλεις.
Και φυσικά επειδή θα είναι site/blog με άρθρα το ανεβάζεις από εκεί, και όχι από Dreamweaver δηλαδή να κάθεσαι κάθε μισή ώρα να ξαναφτιάχνεις τις σελίδες.
Αυτό που είπες δεν είναι λάθος εξαρχής, το έκαναν όμως πριν το έτος 2000 για στατικές σελίδες που ανέβαιναν και δεν άλλαζαν ποτέ, δηλαδή είχαν τα ίδια κείμενα την ίδια παρουσιάση. Ελπίζω να έγινα κατανοητός και να μην σε μπέρδεψα παραπάνω. Γενικά κάνε ένα απλό μπλογκ στο wordpress, πειραματίσου και θα βρεις τον δρόμο σου και εμείς είμαστε εδώ για να σε βοηθήσουμε. Καλή αρχή λοιπόν!

Φιλικά,
Σπύρος :) :D :P
Εικόνα

sevil

dreamweaver

Δημοσίευση από sevil » 15 Αύγ 2011 09:53

oxi den me mperdepses katholou, isa isa...euxaristw polu...

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

dreamweaver

Δημοσίευση από Spyrostagas » 16 Αύγ 2011 03:59

Να 'σαι καλά, ότι άλλο χρειαστείς, πες το.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
jpk

dreamweaver

Δημοσίευση από jpk » 28 Αύγ 2011 00:45

sevil η άποψή μου αν την θες είναι ότι το dreamweaver είναι ένα πολύ κακό πρόγραμμα που παράγει html. Αν θέλεις να έχεις αντίληψη το τι κάνεις μάθε λίγο html (markup language είναι …γλώσσα σήμανσης και όχι προγραμματισμού) και είμαι σίγουρος πως όλοι μπορούν χωρίς άλλες γνώσεις.

sevil

dreamweaver

Δημοσίευση από sevil » 03 Σεπ 2011 00:35

ευχαριστώ για την συμβουλή...τελικά κατέληξα στο να κάνω ανακατεύθυνση του blog χρησιμοποιώντας το domain name που πρόσφατα αγόρασα. Παρόλα αυτά, ναι, θα προσπαθήσω να μάθω να φτιάχνω sites έστω και στατικά και θα ξεκινήσω με html...μου φαίνεται βατό...είχα αποπειραθεί και στο παρελθόν στα πλαίσια της πτυχιακής.

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

dreamweaver

Δημοσίευση από korgr » 03 Σεπ 2011 09:38

jpk έγραψε:sevil η άποψή μου αν την θες είναι ότι το dreamweaver είναι ένα πολύ κακό πρόγραμμα που παράγει html. Αν θέλεις να έχεις αντίληψη το τι κάνεις μάθε λίγο html (markup language είναι …γλώσσα σήμανσης και όχι προγραμματισμού) και είμαι σίγουρος πως όλοι μπορούν χωρίς άλλες γνώσεις.
Το Dreamweaver πρέπει να ξέρεις και να το δουλεύεις...

sevil

dreamweaver

Δημοσίευση από sevil » 05 Σεπ 2011 00:56

Το έχω κάνει ήδη μέσω της εταιρείας που μου παρέχει web hosting. Ευχαριστώ και πάλι!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες