Ελαφρά τσιγάρα και κομμένο φιλτράκι

Ας χαλαρώσουμε και λίγο... Aς κουτσομπολέψουμε μια σταλιά, ας πούμε και κανένα ανέκδοτο!

Συντονιστές: theiapythia, Super-Moderators

Απάντηση
pimpogio

Δημοσίευση από pimpogio » 09 Αύγ 2011 17:50

το τσιγαρο δεν συνηθεια ειναι 100% εθισμος στη νικοτινη.
Τα light ειναι απατη και ποιο επικίνδυνα απο τα κανονικα
γιατι για να παρεις την ιδια ποσοτητα νικοτινης παιρνεις παραπανω υποπροιοντα τα οποια κανουνε τη μεγαλη ζημια.

Γνωριζει κανεις πως μπορει να παρει κανεις καθαρη νικοτινη που η απελευθερωση της και η ληψη της της να μιμείται το τσιγαρο ?
(ωστε με καποιο τροπο να ειναι ιδια η επιδραση της σκετης νικοτινης με του κανονικου τσιγαρου)
Υπαρχει καλο ηλεκτρονικο τσιγαρο χωρις υποπροιοντα και με σωστη δοση νικοτινης ? χορηγηση με πεπιεσμενο αερα απο το δερμα ?
Τα υποπροϊόντα ειναι το μεγαλο προβλημα τα οποια κανουνε και μακραν τη μεγαλυτερη ζημια...

το ποσοστο αυτων που το κοβει με τον ενα η τον αλλο τροπο ειναι δυστυχώς πολυ χαμηλο...

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 09 Αύγ 2011 18:26

γιατι για να παρεις την ιδια ποσοτητα νικοτινης παιρνεις παραπανω υποπροιοντα τα οποια κανουνε τη μεγαλη ζημια.
Πως γινεται να κανει μεγαλητερη ζημια, αφου παιρνεις την ιδια ποσοτιτα?
:P
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Zizo » 09 Αύγ 2011 19:46

Διάφορα άλλα χημικά φαντάζομαι ή επεξεργασία...
Όπως είχα μάθει και κάποτε από κάπου, δεν σου κάνει κακό η νικοτίνη, ο καπνός κάνει κακό.

Όσο για το τι φταίει και δεν κόβετε συνεχίζω να πιστεύω ότι είναι συνήθεια. Έχω κάτσει και μέρες χωρίς τσιγάρο ενώ έκανα άλλα πράματα. Να κάτσω στο pc να δω ταινία, να παίξω, να περάσω καλά... χωρίς τσιγάρο και πάφα πούφα δεν λέει.

Είχα πει ότι φτάνω σε κορεσμό και αναγούλα κάποιες φορές, και κάποιες απαυτές τις φορές ήταν λόγο συνεχιζόμενων τσιγάρων. Δεν νομίζω ότι μου έλειπε η νικοτίνη...

Edit:
Αλλά με κάνα ποτήρι cola και κάνα snack... στρώνεις και όλα κατεβαίνουν :P Και ανεβαίνουν τα κιλά... Εγώ το λέω: φωτιά αν πάρει το σπίτι μου και καεί το pc μου με τόσα συμπράγκαλα που είχα εκεί μέσα τόσα χρόνια, ίσως ξενερώσω την ζωή μου που τα έχασα όλα και αρχίσω να ασχολούμαι με κάτι λιγότερο σωματικά αδρανή...

Ή βρες γκόμενα που δεν σαφήνει να καπνίζεις συχνά. Θα ξενερώσεις 1-2 αλλά μετά θα λες μπράβο της... αλλά πολύ με ξενέρωσε :P
Εικόνα
What you waiting for?

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 10 Αύγ 2011 15:35

pimpogio έγραψε:Γνωριζει κανεις πως μπορει να παρει κανεις καθαρη νικοτινη που η απελευθερωση της και η ληψη της της να μιμείται το τσιγαρο ?
Με Vaporizer μπορείς να κάνεις χρήση καθαρής νικοτίνης χωρίς καύση του καπνού.

Είναι από τους πιο (αν όχι πιο πιο) ασφαλές τρόπους για χρήση ουσιών που συνήθως καίμε για να εισπνεύσουμε.

Δεν υπάρχει καύση. Θερμαίνεται το φυτό μέχρι την θερμοκρασία που εξαχνίζεται η δραστική ουσία (στην προκειμένη η Νικοτίνη).
Με αυτό τον τρόπο καπνίζεις μόνο την ουσία και τίποτα άλλο μιας και δεν υπάρχει καύση (με ότι αρνητικό συνεπάγεται για τον οργανισμό).

Δεν είμαι σίγουρος (το είχα δει κάπου αλλά δεν το έψαξα περεταίρω), αλλά το φαινόμενο του εθισμού με την νικοτίνη παίζει να γίνεται όταν χρησιμοποιείται με καύση και με όλα τα υπόλοιπα χημικά που βάζουν στον καπνό, τα χαρτάκια κλπ.

Όταν παίρνεις καθαρά την νικοτίνη μόνο, τότε δεν έχει το ίδιο εθιστικό αποτέλεσμα.

Και ενδεχομένως παλιότερες ερευνες που έβγαζαν ότι το τσιγάρο δεν είναι εθστικό να ήταν γιατί οι δοκιμές που κάνανε σε ποντίκια κλπ ήταν με καθαρή νικοτίνη και όχι με καύση της σε κανονικό τσιγάρο.

Τώρα τι ισχύει είναι άλλο κεφάλαιο... τα συμφέροντα είναι πολύ μεγάλα οπότε ένας θεός ξέρει τι πουστιές έχουν κάνει στις καπνοβιομηχανίες και τι φτιαχτές έρευνες έχουν βγάλει προς τα έξω :P

Απάντηση

Επιστροφή στο “Χαλαρά κι Ανάλαφρα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες