SEO τεχνικές

Search Engine Optimization, Search Engine Positioning, Τρόποι προώθησης των σελίδων μας

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, SEM Moderators

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

SEO τεχνικές

Δημοσίευση από dimsis » 26 Αύγ 2011 16:28

Α για την τιμωρία που έγραφα ότι πιστεύω ότι κάποια στιγμή θα αξιολογούν οι search engines και συντακτικά - γραμματικά λάθη λες.

Δες το και αλλιώς, πες ότι δεν θα τιμωρούν τα λάθη, αλλά να αρχίσουν να "βαθμολογούν" καλύτερα όσα ΔΕΝ έχουν πολλά συντακτικά - γραμματικά λάθη, πάλι δεν θα υστερούν και εμμέσως θα τιμωρούνται αυτοί που θα μένουν χαμηλότερα;

Άλλη λέξη το Αθηνά και άλλη το Αθήνα, σε τέτοιες λέξεις δεν μπορεί να υπάρχει ούτε τιμωρία, ούτε εγγυημένος έλεγχος, οπότε απλά μπορούν να αγνοούνται, αλλά σκέψου σε μια σελίδα που έχει γίνει indexed να μετρήσουν ας πούμε >30 ορθογραφικά λάθη και μια αντίστοιχου περιεχομένου - ύλης να μην έχει καθόλου. Το μόνο εύκολο έπειτα είναι να δώσει μεγαλύτερη βαρύτητα (π.χ. εμφάνιση ψηλότερα στα αποτελέσματα) των σελίδων που δεν έχουν βρεθεί ορθογραφικά.

Nipa
Επικοινωνία:

SEO τεχνικές

Δημοσίευση από Nipa » 26 Αύγ 2011 19:35

Θες κάτι πιο συγκεκριμένο ; Κανε search για Κατασκευή ιστοσελίδας και για Κατασκευη ιστοσελιδας ... και δες την κατάταξη είναι η ίδια ; Δεν είναι το μόνο παράδειγμα αυτό άλλα μπορώ να σου δώσω αμέτρητα !
Δεν ξύπνησα μια μέρα και είπα να γράψω κάτι για να γελάει ο κόσμος :) το παρατήρησα το δοκίμασα, γιαυτό και επιμένω στην τεχνική αυτή.

Μην παίρνετε παράδειγμα από εσάς που είστε προχωρημένοι χρήστες του Internet και ψάχνετε για συγκεκριμένα αυτό που θέλετε , οι περισσότεροι δεν βάζουν τόνους γιατί βαριούνται και άλλοι δεν ξέρουν ορθογραφικά.

Ας μου πει κάποιος πως δεν είναι έτσι!!!

ALR
Honorary Member

SEO τεχνικές

Δημοσίευση από ALR » 26 Αύγ 2011 19:56

Nipa,

αφού αντιλαμβάνεσαι τη συμβουλή ως προσωπική επίθεση I rest my case.
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

SEO τεχνικές

Δημοσίευση από dimsis » 26 Αύγ 2011 21:06

nipa αυτό με τα τονισμένα και με αυτά χωρίς τόνο ισχύει όντως. Θέλω να πιστεύω πως θα βελτιωθεί στο συγκεκριμένο θέμα η google στο μέλλον και τα αποτελέσματα θα είναι τις περισσότερες φορές κοινά είτε είναι με τόνο το κείμενο που ψάχνουμε, είτε χωρίς.
Αν δεις βέβαια τα αποτελέσματα, χωρίς τόνο είναι "Περίπου 90.600 αποτελέσματα", ενώ το σωστό με τόνο "Περίπου 2.910.000 αποτελέσματα".

ΥΓ: τον alr τον παρεξήγησες, δεν ήταν στη διάθεση του να σου κάνει προσωπική επίθεση. Με τον γραπτό λόγο δύσκολα να το καταλάβεις βέβαια για αυτό και το πήρες στραβά, αλλά δεν πιστεύω πως ήθελε να σε προσβάλει με αυτό που έγραψε, ούτε ήταν ειρωνικό.

Nipa
Επικοινωνία:

SEO τεχνικές

Δημοσίευση από Nipa » 27 Αύγ 2011 15:48

dimsis έγραψε:nipa αυτό με τα τονισμένα και με αυτά χωρίς τόνο ισχύει όντως. Θέλω να πιστεύω πως θα βελτιωθεί στο συγκεκριμένο θέμα η google στο μέλλον και τα αποτελέσματα θα είναι τις περισσότερες φορές κοινά είτε είναι με τόνο το κείμενο που ψάχνουμε, είτε χωρίς.
Αν δεις βέβαια τα αποτελέσματα, χωρίς τόνο είναι "Περίπου 90.600 αποτελέσματα", ενώ το σωστό με τόνο "Περίπου 2.910.000 αποτελέσματα".

ΥΓ: τον alr τον παρεξήγησες, δεν ήταν στη διάθεση του να σου κάνει προσωπική επίθεση. Με τον γραπτό λόγο δύσκολα να το καταλάβεις βέβαια για αυτό και το πήρες στραβά, αλλά δεν πιστεύω πως ήθελε να σε προσβάλει με αυτό που έγραψε, ούτε ήταν ειρωνικό.

dimis , όταν βελτιωθεί η Google τότε δεν θα υπάρχει λόγος να κάνουμε ΤYPO τεχνική , μέχρι τότε όμως δεν πιστεύω πως είναι κακό να το εκμεταλλευόμαστε...

ALR, αυτό που με πείραξε είναι το λεγόμενο σου περί μεταφραστή .Τλπ ας το ξεχάσουμε εφόσον ήταν παρεξήγηση .

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

SEO τεχνικές

Δημοσίευση από dimsis » 28 Αύγ 2011 09:58

Με τη διαφορά όμως πως είναι άλλο τα ορθογραφικά και άλλο οι λέξεις όπου έχει ξεχαστεί τόνος.
Το να ξεχαστεί ο τόνος προς το παρών δεν το λαμβάνει ως λάθος και δεν κάνει αυτόματες διορθώσεις - προτάσεις ούτε η google, ούτε πολλές άλλες μηχανές αναζήτησης, ενώ για τα ορθογραφικά είδαμε και σε προηγούμενα παραδείγματα τι γίνετε.

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

SEO τεχνικές

Δημοσίευση από korgr » 28 Αύγ 2011 11:19

Α ρε Δημήτρη χαρά στο κουράγιο σου που συνεχίζεις ακόμα :)

Nipa
Επικοινωνία:

SEO τεχνικές

Δημοσίευση από Nipa » 28 Αύγ 2011 14:48

dimsis έγραψε:Με τη διαφορά όμως πως είναι άλλο τα ορθογραφικά και άλλο οι λέξεις όπου έχει ξεχαστεί τόνος.
Το να ξεχαστεί ο τόνος προς το παρών δεν το λαμβάνει ως λάθος και δεν κάνει αυτόματες διορθώσεις - προτάσεις ούτε η google, ούτε πολλές άλλες μηχανές αναζήτησης, ενώ για τα ορθογραφικά είδαμε και σε προηγούμενα παραδείγματα τι γίνετε.
dimsis, Δεν το κάνει για όλες τις λέξεις...

korgr , είδες... έχει υπομονή ο dimsis

Άβαταρ μέλους
scoobby
Επικοινωνία:

SEO τεχνικές

Δημοσίευση από scoobby » 03 Οκτ 2011 21:36

Nipa έγραψε:scoobby , για πες εσύ μερικές τεχνικές...
μήπως είναι τεχνική το <h3 στο
κώδικας:
<h3><a href="σελιδα σου">SEO and DOMAINS in GREECE-βελτιστοποίηση μηχανών αναζήτησης-προώθηση ιστοσελίδων</a></h3>

εγώ θα το έβαζα <h1 και θα έβγαζα τα άλλα 10 h1 που έχεις στην πρώτη σελίδα.
Δεν μπορείς να κατηγορήσεις για τις ερασιτεχνικές μου τεχνικές όταν εσύ δεν ξέρεις να κάνεις μια σωστή βελτιστοποίηση του site σου.
Σου απανταω εδω γιατι το αλλο θεμα κλειστηκε:
πιστεψε με δεν νοιωθω ουτε ανταγωνιστικα απεναντι σου ουτε με νοιαζει να βρω πελατες ή κατι τετοιο,οποτε απανταω σε τετοια θεματα απανταω ωστε να μην ενημερωνετε λανθασμενα τους μη γνωριζωντες σχετικα με το θεμα και για να μην δημιουργουντε ψευτικα η λανθασμενα συμπερασματα.Αυτος ειναι και ο λογος που στην υπογραφη μου εχω προσωπικα σαιτ σχετικα με το φορουμ και οχι κατι αλλο.
Παρολαυτα ο καθενα που εχει λιγο ιδεα απο ιντερνετ μπορει ευκολα να βρει ποιος ειμαι και τι κανω/εχω κανει.
Τωρα το να μπερδευεις ενα μπλογκ στημενο και εγω δεν ξερω ποτε που γραφω προσωπικες σκεψεις και διαφορα τετοια με το SITE ΜΟΥ ειναι τουλαχιστον αστειο και μαλιστα πολυ Ελληνικοτατο χαρακτηριστικο για καποιον που ειτε δεν ειναι Ελληνας ειτε δεν εχει μεγαλωσει εδω να κανει το συνηθες,να ψαξει να δειξει την καμπουρα του αλλου αντι να ψαξει και να δει εαν οντως ισχυουν αυτα που λεει ο αλλος και εαν οντως για να παρει καποια σοβαρη δουλεια απο μεγαλες ή μεσαιες επιχειρησεις ή για να δουλεψει εππαγγελματικα με το σεο πρεπει να ξεχασει τετοιες ερασιτεχνικες τεχνικες και να διαβασει και να δουλεψει πανω σε συγχρονες και πιο αποδοτικες μεθοδους !

Nipa
Επικοινωνία:

SEO τεχνικές

Δημοσίευση από Nipa » 03 Οκτ 2011 22:15

scoobby έγραψε:
Nipa έγραψε: Τωρα το να μπερδευεις ενα μπλογκ στημενο και εγω δεν ξερω ποτε που γραφω προσωπικες σκεψεις και διαφορα τετοια με το SITE ΜΟΥ ειναι τουλαχιστον αστειο και μαλιστα πολυ Ελληνικοτατο χαρακτηριστικο για καποιον που ειτε δεν ειναι Ελληνας ειτε δεν εχει μεγαλωσει εδω να κανει το συνηθες,να ψαξει να δειξει την καμπουρα του αλλου αντι να ψαξει και να δει εαν οντως ισχυουν αυτα που λεει ο αλλος και εαν οντως για να παρει καποια σοβαρη δουλεια απο μεγαλες ή μεσαιες επιχειρησεις ή για να δουλεψει εππαγγελματικα με το σεο πρεπει να ξεχασει τετοιες ερασιτεχνικες τεχνικες και να διαβασει και να δουλεψει πανω σε συγχρονες και πιο αποδοτικες μεθόδους !
Βαλκάνιοτατο είναι αυτό που λες, δεν είναι μόνο Ελληνικοτατο χαρακτηριστικό.
Και δεν ήθελα καθόλου να δείξω την καμπούρα κανενός, άλλα με προκαλείτε λέγοντας με όλα αυτά. πίστεψε με ότι δεν έχω διάθεση να τσακωθώ με κανέναν, και δεν προσπαθώ να σας πάρω πελάτες από εδώ.

Οι πελάτες έρχονται βλέποντας τα αποτελέσματα από τη δουλεία μου.

Είναι ντροπή ώμος να τσακωνόμαστε για το ποιος την έχει μεγαλύτερη... την ικανότητα, και να μην.. "έστω λανθασμένα" (οπός ξαναλές πιο πάνω), να δώσουμε τα φώτα ο ένας στον άλλον.

Οι αποτελεσματική μέθοδοι είναι κάλοι άλλα καθόλου οικονομικοί ! Μακάρι όλοι οι επαγγελματίες να συμφωνούσανε με το σύγχρονο μέθοδο που προτείνεις και εμείς δεν θα αναγκαζόμασταν να φτάσουμε σε ερασιτεχνικές μεθόδους. Ελπίζω εδώ να με κατανοείς .

Δώσε μου έμενα 10 000 ευρώ το έτος και θα σου προωθήσω εγώ την ιστοσελίδα του πελάτη σου με καλύτερους τρόπους που "ότι τεχνική και ακολουθήσεις" για την Google είναι παράνομη .

Πείτε μου εσείς αν έχεις στην διάθεση σου ένα συγκεκριμένο μικρο ποσό , πως θα προωθούσατε ένα site.
Να μην μείνετε λοιπόν μόνο στην θεωρία του SEO άλλα νε μπαίνετε στην πρακτική του θέματος.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nipa την 03 Οκτ 2011 22:38, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
scoobby
Επικοινωνία:

SEO τεχνικές

Δημοσίευση από scoobby » 03 Οκτ 2011 22:20

Nipa έγραψε:
Βαλκάνιοτατο είναι αυτό που λες, δεν είναι μόνο Ελληνικοτατο χαρακτηριστικό.
Και δεν ήθελα καθόλου να δείξω την καμπούρα κανενός, άλλα με προκαλείτε λέγοντας με όλα αυτά. πίστεψε με ότι δεν έχω διάθεση να τσακωθώ με κανέναν, και δεν προσπαθώ να σας πάρω πελάτες από εδώ.

Οι πελάτες έρχονται βλέποντας τα αποτελέσματα από τη δουλεία μου.

Είναι τροπή ώμος να τσακωνόμαστε για το ποιος την έχει μεγαλύτερη... την ικανότητα, και να μην.. "έστω λανθασμένα" (οπός ξαναλές πιο πάνω), να δώσουμε τα φώτα ο ένας στον άλλον.

Οι αποτελεσματική μέθοδοι είναι κάλοι άλλα καθόλου οικονομικοί ! Μακάρι όλοι οι επαγγελματίες να συμφωνούσανε με το σύγχρονο μέθοδο που προτείνεις και εμείς δεν θα αναγκαζόμασταν να φτάσουμε σε ερασιτεχνικές μεθόδους. Ελπίζω εδώ να με κατανοείς .

Δώσε μου έμενα 10 000 ευρώ το έτος και θα σου προωθήσω εγώ την ιστοσελίδα του πελάτη σου με καλύτερους τρόπους που "ότι τεχνική και ακολουθήσεις" για την Google είναι παράνομη .

Πείτε μου εσείς αν έχεις στην διάθεση σου ένα συγκεκριμένο μικρο ποσό , πως θα προωθούσατε ένα site.
Να μην μείνετε λοιπόν μόνο στην θεωρία του SEO άλλα νε μπαίνετε στην πρακτική του θέματος.
Σε αυτο θα συμφωνησω απολυτα Βαλκάνιοτατο είναι αυτό που λες :lol:
Τωρα για τα αλλα θα μακρυγορησουμε,ποσταρε εσυ και θα λεω εγω την γνωμη μου,ειτε ειναι καλη ειται ειναι κακη,εαν ψαξεις στο φορουμ στα παλια θεματα θα δεις και μεθοδους που εχω προτεινει....

Nipa
Επικοινωνία:

SEO τεχνικές

Δημοσίευση από Nipa » 03 Οκτ 2011 22:54

scoobby έγραψε:
Σε αυτο θα συμφωνησω απολυτα Βαλκάνιοτατο είναι αυτό που λες :lol:
Τωρα για τα αλλα θα μακρυγορησουμε,ποσταρε εσυ και θα λεω εγω την γνωμη μου,ειτε ειναι καλη ειται ειναι κακη,εαν ψαξεις στο φορουμ στα παλια θεματα θα δεις και μεθοδους που εχω προτεινει....
:) βρεικαμε ένα πράγμα που συμφωνούμε , αν κ εγώ συμφωνώ και με θέματα δικάσου "που μόλις είδα". Ειναι χρονοβόρα μερικά από αυτά, παραλού αυτά συμφωνώ .

Άβαταρ μέλους
Geor23

SEO τεχνικές

Δημοσίευση από Geor23 » 07 Οκτ 2011 04:50

Απίστευτο μου φαίνεται να τσακώνονται επαγγελματίες στα φορουμς για το ποιος την έχει καλύτερη "την τεχνική". Έλεος παίδες...

melios

SEO τεχνικές

Δημοσίευση από melios » 07 Οκτ 2011 06:14

Πλέον ο καθένας μπορεί να δει τι παίζει με τις τεχνικές που χρησιμοποιεί από τα SEO reports του google analytics...

Μπορεί να είναι τα ίδια δεδομενα από το web master tools, αλλά από το web master tools είχες πρόσβαση δεδομένων 2 - 3 βδομάδων μόνο...Εκτός αμα τραβούσες τα δεδομένα σε εξωτερικό αρχείο και έκανες την στατιστική σου...

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

SEO τεχνικές

Δημοσίευση από korgr » 07 Οκτ 2011 17:54

Geor23 έγραψε:επαγγελματίες
Και μόνο η λέξη σηκώνει άπειρη συζήτηση...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Μηχανές αναζήτησης & SEO”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες