Αγορα Subwoofer

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
manutdgeo
Επικοινωνία:

Αγορα Subwoofer

Δημοσίευση από manutdgeo » 11 Αύγ 2011 17:32

Κατ'αρχας ,να πω συγγνωμη γιατι εβαλα το θεμα αυτο σε λαθος θεματικη ενοτητα αλλα δεν βρηκα αλλη ,καταλληλοτερη...(Αν καποιος υπευθυνος θελει να το μετακινησει αλλου ,ας το κανει :D )
Οπως λεει και ο τιτλος θελω να αγορασω ενα Subwoofer αλλα πρωτου προβω στην αγορα αυτου θα ηθελα οι γνωστες να μου κανουν μερικες διευκρινησεις για να μην κανω καποιο λαθος.
Λοιπον,μετα απο παρα πολυ ψαξιμο (με πολλα κριτηρια ,οπως χρωμα ηχειου,'δυναμη',εισοδοι/εξοδοι)κατεληξα στο εξης ,οι λογοι που κατεληξα σε αυτο συμπεριλαμβανουν φυσικα και το κοστος μιας και ειναι το φτηνοτερο της σειρας.Το συγκεκριμενο εχει θυρα LINE IN και ετσι μπορω να συνδεσω εξωτερικες συσκευες οπως υπολογιστη,κονσολες,DVD κ.λπ...
1)Επισης εχει θυρα LFE IN ,εψαξα και βρηκα οτι ειναι για εφε που μπορει να 'βγαλει' το Sub λογω των χαμηλων του συχνοτητων,αλλα πρακτικα μπορειτε να μου πειτε μερικες συσκευες οι οποιες να εχουν θυρα LFE OUT ?
2)Εχει θυρα SPEAKER IN στην οποια προφανως θα βαζεις εξτρα ηχει και ετσι θα μπορεις να φτιαξεις ενα συστημα 2.1 ,σωστα ? Αυτος ειναι και ο απωερος μου σκοπος και απλα θα ηθελα να μου το επιβεβαιωσετε...
3)Εκτος απο θυρα LINE IN εχει και LINE OUT ,την οποια θεωρω καπως αχρηστη,μπορει καποιος να μου πει μια χρησης της ?
4)Δουλευει στα 1200 WATT (RMS) και 2400 (PP),τρομερα πολλα βατ σε σχεση με τα υπολοιπα Sub της αγορας,και το εξωγρενικο ειναι η τιμη που ειναι 400$ απο αμαζον...μηπως κατι βρομαει ?

οριστε και μια εικονα με τις θυρες του
Εικόνα
Την αρίθμηση την εβαλα για να μην χασετε την μπαλα :P ,συγγνωμη αν το εκανα να μοιαζει καπως...

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Αγορα Subwoofer

Δημοσίευση από hitca » 11 Αύγ 2011 18:19

Είναι τρομερών δυνατοτήτων..... και η τιμή του φθηνή μου φαίνεται, στην Ελλάδα το βρίσκεις περίπου 700€
«Μάθε από τα λάθη των άλλων γιατί δε θα προλάβεις να τα κάνεις όλα μόνος σου»
Οι Έλληνες είμαστε «θεατές των λόγων και ακροατές των έργων» (.... ο Θουκυδίδης το είπε !)
«Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Αυτοί που κερδίζουν, αυτοί που χάνουν και αυτοί που καθορίζουν ποιοι κερδίζουν και ποιοι χάνουν! »

Άβαταρ μέλους
manutdgeo
Επικοινωνία:

Αγορα Subwoofer

Δημοσίευση από manutdgeo » 11 Αύγ 2011 19:02

Και εμενα φιλε μου,η τιμη μου εκανε τρομερη εντυπωση γιατι στα 400$ (σε Ευρω ειναι ακομα λιγοτερα)δεν βρισκεις Sub με πανω απο 500 το πολυ βατ,και αυτα θα ειναι το μεγιστο (PP)....αλλα εκρεμουν μερικες αποριες για να σιγουρευτω οτι μου ''κανει'' ...
Σε ευχαριστω για την γνωμη σου παντως

Άβαταρ μέλους
adams
Επικοινωνία:

Αγορα Subwoofer

Δημοσίευση από adams » 11 Αύγ 2011 19:58

H POLK είναι γνωστή εταιρία στο χώρο του audio. Nα ρωτήσω όμως μένεις στην Ελλάδα και θα παραγγείλεις από Αμερική (amazon.com)?
Πέρα από ότι δε θα στο στείλουν λογικά λόγο βάρους θα πληρώσεις πολλά μεταφορικά και τελωνείο , οπότε είναι ασύμφορο.Δες στα amazon.co.uk ή amazon.de

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Αγορα Subwoofer

Δημοσίευση από Zizo » 11 Αύγ 2011 20:12

Ίσως επειδή είναι το φθηνότερο της σειράς :P
Πάντως... Αν βλέπω καλά... Για το speaker in...
Έχει ένα κόκκινο και ένα μαύρο για το left και right.
Αυτό σημαίνει ότι δεν παίρνει οτιδήποτε ηχεία...
Τα ηχεία σου πρέπει από πίσω να βγάζουν ένα κόκκινο καλώδιο και ένα μαύρο και να είναι γυμνά στην άκρη.
Τα βάζεις μέσα στις τρύπες και τα κλειδώνεις κάπως.

Δεν ξέρω αν αυτό είναι παλιά τεχνική ή έχει να κάνει με επαγγελματισμό ή όχι...
Αυτό που ξέρω είναι ότι ααν βρεις τέτοια ηχεία, θα βρεις σε αμάξια ή σχετικά σε παλιά στερεοφωνικά.

Και ναι, πάει μόνο μέχρι 2.1 το σύστημα.
Έχω την εντύπωση ότι είναι ένα καλό, παλιό ειδικευμένο woofer, γιαυτό ίσως... είναι (όντως?) χαμηλή η τιμή του.

Όσο για το line out, πολύ πιθανών όπως ακριβώς παίρνει τον ήχο απτο line in έτσι ακριβώς να τον βγάζει. Σε περίπτωση που δεν θες να τελειώνει εκεί η καλωδίωση σου.
Εικόνα
What you waiting for?

pimpogio

Αγορα Subwoofer

Δημοσίευση από pimpogio » 11 Αύγ 2011 20:57

οχι...

συστηματα με subwoofer αποδιδουνε χειροτερο ηχο γενικοτερα απο συστηματα 2way με κανονικο woofer.

οποτε ξανασκεψου το..

τα watt rms δεν ειναι απολυτος δεικτης για την ενταση αλλα μονο για την καταναλωση.
Αυτο που πρεπει να τσεκαρεις ειναι και η ευαισθησια στις συχνοτητες που εκπεμπει το ηχειο σε συνδιασμο με τα watts rms.

επισης σε αυτες τις χαμηλες συχνοτητες νο1 παραγοντας για την ποιοτητα του ηχου παιζει η καμπινα του ηχειου και
2ο λογο το μεγαφωνο.

Επισης τεραστιο ρολο παιζει και ο χωρος που θα μπει γιατι αν μπει σε μικρο χωρο ξεχνα τις χαμηλες οσα watt και να παρεις
οι χαμηλες συχνοτητες εχουνε μεγαλα μηκη κυματος και θελουνε μεγαλο χωρο ωστε να δημιουργηθούνε αυτα τα κυματα.

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Αγορα Subwoofer

Δημοσίευση από GeoStuff » 12 Αύγ 2011 01:40

Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

Άβαταρ μέλους
manutdgeo
Επικοινωνία:

Αγορα Subwoofer

Δημοσίευση από manutdgeo » 12 Αύγ 2011 19:22

adams έγραψε:H POLK είναι γνωστή εταιρία στο χώρο του audio. Nα ρωτήσω όμως μένεις στην Ελλάδα και θα παραγγείλεις από Αμερική (amazon.com)?
Πέρα από ότι δε θα στο στείλουν λογικά λόγο βάρους θα πληρώσεις πολλά μεταφορικά και τελωνείο , οπότε είναι ασύμφορο.Δες στα amazon.co.uk ή amazon.de
Εχεις δικιο,γιαυτο κατι μου βρομαγε στην ολη υποθεση ...Θα το κοιταξω και σε ευχαριστω για την επισημανση
Zizo έγραψε:Ίσως επειδή είναι το φθηνότερο της σειράς :P
Πάντως... Αν βλέπω καλά... Για το speaker in...
Έχει ένα κόκκινο και ένα μαύρο για το left και right.
Αυτό σημαίνει ότι δεν παίρνει οτιδήποτε ηχεία...
Τα ηχεία σου πρέπει από πίσω να βγάζουν ένα κόκκινο καλώδιο και ένα μαύρο και να είναι γυμνά στην άκρη.
Τα βάζεις μέσα στις τρύπες και τα κλειδώνεις κάπως.

Δεν ξέρω αν αυτό είναι παλιά τεχνική ή έχει να κάνει με επαγγελματισμό ή όχι...
Αυτό που ξέρω είναι ότι ααν βρεις τέτοια ηχεία, θα βρεις σε αμάξια ή σχετικά σε παλιά στερεοφωνικά.

Και ναι, πάει μόνο μέχρι 2.1 το σύστημα.
Έχω την εντύπωση ότι είναι ένα καλό, παλιό ειδικευμένο woofer, γιαυτό ίσως... είναι (όντως?) χαμηλή η τιμή του.

Όσο για το line out, πολύ πιθανών όπως ακριβώς παίρνει τον ήχο απτο line in έτσι ακριβώς να τον βγάζει. Σε περίπτωση που δεν θες να τελειώνει εκεί η καλωδίωση σου.
Ναι ,φιλε μου .Εχω ηδη 2 τετοια ηχεια και γιαυτο το αγοραζω ενα τετοιο ηχειο,για να φτιαξω ενα ολοκληρομενο 2,1 συστημα.Με το λινε αουτ μηπως μπορω να το συνδεσω σε αυτοενισχυομενα ηχεια και να φτιαξω ενα συστημα 2,1 με διπλο στερεο
GeoStuff έγραψε:http://www.crutchfield.com/p_107DSW1000 ... review#tab

http://www.amazon.com/Polk-Audio-DSW-10 ... ewpoints=1

http://www.newegg.com/Product/Product.a ... 6882290129

Κοίτα και τις απόψεις μερικών που το έχουν δοκιμάσει...
Διαβασα αρκετες αποψεις και ολοι σχεδον ειναι ικανοποιημενοι με εξαιρεση το χειριστηριο που φαινεται να προβληματιζει
συστηματα με subwoofer αποδιδουνε χειροτερο ηχο γενικοτερα απο συστηματα 2way με κανονικο woofer
Μπορεις να μου το εξηγησεις λιγο αυτο ... ?
τα watt rms δεν ειναι απολυτος δεικτης για την ενταση αλλα μονο για την καταναλωση
Δηλαδη τα 1200 βατ δεν ειναι για αποδοση αλλα για καταναλωση ?Και την αποδοση πως την βλεπω,αυτα τα 2 δεν συνδεονται μεταξυ τους ? :roll:
Αυτο που πρεπει να τσεκαρεις ειναι και η ευαισθησια στις συχνοτητες που εκπεμπει το ηχειο σε συνδιασμο με τα watts rms
Αυτο που λες αναγραφεται στις πληροφοριες του προιοντος,ειναι καλο να ειναι μιρκος ή μεγαλο ο αριθμος αυτος ?
επισης σε αυτες τις χαμηλες συχνοτητες νο1 παραγοντας για την ποιοτητα του ηχου παιζει η καμπινα του ηχειου και
2ο λογο το μεγαφωνο
Καμπινα λεγοντας ??? Το κουτι το οποιο στεγαζει το ηχειο ?

pimpogio

Αγορα Subwoofer

Δημοσίευση από pimpogio » 12 Αύγ 2011 20:56

ναι ηχεια 2 δρομων σε σχεση με ηχεια 2.1 με subwoofer βγαζουνε καλύτερο ηχο.

Πριν αγορασεις πρεπει να ακουσεις και μαλιστα σε χωρο παρομοιο με τον δικο σου γιατι ο χωρος παιζει τεραστια σημασια στο πως ακουγετε ενα ηχειο.
Πχ σε μεγαλο χωρο θα πιανεις καλα μπασα αλλα με το ιδιο subwoofer σε μικρο χωρο δεν θα πιανεις.παρε παραδειγμα τα αμαξια που με κλειστα τζαμια πανε οι χαμηλες...

πρεπει να δεις την ευαισθησια dB/w/m για καθε f (προσοχη γιατι οι κατασκευαστες το δινουνε μονο για το 1khz και στα subs ισως το δινουμε μονο για τα 250hz)
τα dB ειναι λογαριθμικη κλιμακα που με απλα λογια για καθε 3dB περιπου διπλασιαζεται το μεγεθος και για καθε 10dB 10πλασιαζεται οποτε το 88dB με το 96dΒ ειναι μεγαλη διαφορα..

Για να βγαλεις ολες τις χαμηλες θελεις μεγαλο χωρο
10μ+ ωστε να μπορουνε να δημιουργηθούνε τα κυματα
χαμηλων συχνοτητων που ειναι μεγαλα σε μηκος.

καμπινα = κουτι -> πολυ σημαντικος παραγοντας για ηχεια χαμηλων συχνοτητων (για να το καταλαβεις βαλε ενα μεγαφωνο subwoofer εκτος καμπινας και θα δεις οτι δεν βγαζει καθολου μπασο χανει σχεδον ολη τη δυναμη του ουσιαστικα γινεται αχρηστο)

δες και αυτο http://answers.yahoo.com/question/index ... 654AAjlFDC

ακου για παραδειγμα αυτο
http://www.youtube.com/watch?v=IUDTlvagjJA
αλλα προσοχη μονο με στερεοφωνικά ακουστικα...
και ισως αναθεωρησεις τι ειναι ποιοτικος ηχος

Άβαταρ μέλους
manutdgeo
Επικοινωνία:

Αγορα Subwoofer

Δημοσίευση από manutdgeo » 12 Αύγ 2011 22:20

Για να σιγουρευτω οτι καταλαβα ...ηχεια 2 δρομων ειναι στην ουσια ενα στερεο ηχοσυστημα μονο που αντι για 2 ηχεια εχεις ενα ?
Αυτο που λες για το μηκος κυματος με μικρη συχνοτητα νομιζω προκυπτει απο το C= l * f ,σωστα ? Αρα για ενα σχετικα μικρο δωματιο που το θελω εγω (< 10 μ ) θα μπορουσα να βρω ενα sub με λιγοτερα ντεσιμπελ...
μπορεις να μου προσδιορισεις τα βατ ? Αναφερονται σε αποδοση ή καταναλωση ? Τα μπερδεψα μαλλον...

pimpogio

Αγορα Subwoofer

Δημοσίευση από pimpogio » 12 Αύγ 2011 23:53

καταναλωση κατα πρωτο λογο..
με βαση την ευαισθησια αναφερονται εμεσα και σε αποδοση.
στην αποδοση ομως παιζουνε διαφοροι αλλοι παραγοντες ρολο στις χαμηλες συχνοτητες οπως ο χωρος.

Αλλα αυτα λιγο ρολο παιζουνε... η ουσια ειναι να εχεις ποιοτικο ηχο και οχι εκωφαντικο.
Γι αυτο πηγαινε σε ενα μαγαζι με ηχητικα ωστε να ακουσεις απο 1ο χερι ηχεια(και μετα τα παιρνεις απο οπου θες)

Εγω στη θεση σου θα επερνα 2 ηχεια 2 δρομων(woofer/tweeter) που ειναι value/money και οχι 2.1
σε αυτα τα χρηματα καλυτερη ποιοτητα και ποιο φυσικο ηχο θα βρεις σε τετοια ηχεια.

ουτως η αλλως τα 30 και 40 hz στο μικρο δωματιο που εισαι ουτε με το subwoofer θα τα πιασεις

Μπορεις να κοιταξεις και για μεταχειρισμενα καθως τα καλα ηχεια εχουνε μεγαλο χρονο ζωης (20+ χρονια) και υπαρχουνε ηχεια 10ετιας που αποδιδουνε πολυ καλυτερα απο σημερινα κ μπορεις να τα βρεις σχετικα φτηνα..

Άβαταρ μέλους
manutdgeo
Επικοινωνία:

Αγορα Subwoofer

Δημοσίευση από manutdgeo » 13 Αύγ 2011 00:04

το θεμα ειναι οτι εχω ηδη (εδω και 10 χρονια)κατι μεγαλα και λιγο παλια ηχεια με κοκκινο-ασπρο βυσμα και ελεγα να τα κουμπωσω πανω σε ενα δυνατο Sub ...

pimpogio

Αγορα Subwoofer

Δημοσίευση από pimpogio » 13 Αύγ 2011 00:13

γιατι δεν παιρνεις τοτε ενα stereo ενισχυτή και να τα κουμπωσεις εκει αν ειναι καλα αυτα που εχεις ?

Άβαταρ μέλους
manutdgeo
Επικοινωνία:

Αγορα Subwoofer

Δημοσίευση από manutdgeo » 13 Αύγ 2011 00:21

Εχω ηδη ,μαζι τα πηρα,απλα ειπα να παρω ενα σαμπγουφερ για παραπανω δυναμη...οσο για τις συχνοτητες ,ακομα και αν λογω χωρου δεν θα βγαζει πολυ χαμηλες θα βγαζει σιγουρα χαμηλοτερες απο τα απλα ηχεια που τωρα εχω (αν και αυτα εχουν ενσωματομενο γουφερ)...

Άβαταρ μέλους
manutdgeo
Επικοινωνία:

Αγορα Subwoofer

Δημοσίευση από manutdgeo » 13 Αύγ 2011 15:59

Τι ειδους Sub μπορει κανεις να συνδεσει σε αυτην την υποδοχη
Εικόνα
(αναφερομαι στην υποδοχη με ονομα Subwoofer )
φιλε μου ,για ποιο λογο λες οτι αν επρενα 2 ηχεια 2 δρομων θα ειχα καλυτερο ηχο ?απο την αποψη οτι θα ειχα λιγοτερο 'νταμπα ντουμπα' ,δοδεμοενου και του μικρου χωρου ...
Οσο για τα ντεσιμπελ βρηκα αυτο
frequency response 27-140 Hz (-3dB) ,καλο ειναι ?

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες