Αγορα Subwoofer

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

pimpogio

Αγορα Subwoofer

Δημοσίευση από pimpogio » 14 Αύγ 2011 04:03

αυτη η φωτο απο τι ειναι? δειξε την ολοκληρη...

οκ με τετοια αποκριση μια βοη θα βγαζει..
φωνη καθολου ουτε 1 φωνηεν δεν θα σου βγαζει..
βελτιωση στον ηχο δεν θα δεις μονο τα μπουμ μπουμ
θα αυξηθουνε που μπορει να ακουγονται και αφυσικα...

πρακτικα λογω δωματιου θα εχεις αποκριση
40/45ΗΖ - 140ΗΖ
το -3dB σκετο δεν μου λεει κατι.. dB τι ? SPL ? και για τι ?

Άβαταρ μέλους
manutdgeo
Επικοινωνία:

Αγορα Subwoofer

Δημοσίευση από manutdgeo » 14 Αύγ 2011 12:29

H φωτο ειναι απο ενισχυτη.Λες δηλαδη οτι θα ακουω μονο μπαμ μπουμ και οχι λογια απο τραγουδια,ε ?(Και ειδικα για ταινιες και παιχνιδια που το θελω ...)
Οσο για τα -3dB μονο αυτο βρηκα καθως και το κομματι παρακατω
Lower -3dB Limit 27 Hz dB
Upper -3dB Limit 140 Hz dΒ
Αν ομως πανω σε αυτο το Sub βαλω 2 κανονικα ηχεια που ηδη εχω ο ηχος δεν θα γινει οκ,θα εχω δηλαδη νταμπα ντουπα απο το Sub αλλα θα εχω και τα λογια (σε ενα τραγουδι ,μια ταινια κ.λπ) απο τα 2 κανονικα ηχεια....για να γινω πιο σαφης,εγω θελω βασικα να ντουμπανιασω λιγο το ηχοσυστημα που ηδη εχω (ενα στερεο με 2 ηχεια και ενα σερεο ενισχυτη) και σκεφτηκα οτι ο καλυτερος τροπος ειναι να τα βαλω πανω σε ενα δυνατο Sub

Άβαταρ μέλους
manutdgeo
Επικοινωνία:

Αγορα Subwoofer

Δημοσίευση από manutdgeo » 29 Αύγ 2011 13:38

Μετα απο ωριμη σκεψη κατεληψα στο συμπερασμα οτι το Sub αυτο δεν ειναι για μενα...ειναι υπερβολικα καλο και δυνατο(και κατα συνεπεια ακριβο )για εμενα.Οποτε θα στραφω σε αγορα ενος μικροτερου και φθηνοτερου.Μεσα ομως απο τις αναζητησεις που εκανα προεκυψε το εξης ερωτημα...
Με τι καλωδιο συνδεω ενα Sub με εναν ενισχυτη ?

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Αγορα Subwoofer

Δημοσίευση από DGeorge » 29 Αύγ 2011 13:57

manutdgeo έγραψε:...Οποτε θα στραφω σε αγορα ενος μικροτερου και φθηνοτερου....
Φθηνότερου Ναι, μικρότερου Όχι-δεν μπορείς! Τα Watt των μεγαφώνων-ηχείων τα ορίζει ο ενισχυτής. Αν βάλεις μικρότερα, ή που απλώς θα 'τρίζουν', ή που -στη χειρότερη- θα καούν! Αν βάλεις πολύ μεγαλύτερα, μάλλον θα 'παίζουν' πολύ σιγά!
Οπότε -για ισχύ- παίρνεις 'ελαφρώς' μεγαλύτερα μεγάφωνα/ηχεία από τα watt εξόδου του ενισχυτή σου.
manutdgeo έγραψε:...Με τι καλωδιο συνδεω ενα Sub με εναν ενισχυτη ?
Επίσης, τα καλώδια ορίζονται από δύο παραμέτρους:
1) Ισχύ (Watt) που θα μεταφέρουν, και
2) Μήκος καλωδίου που θα χρειαστείς.
Αυτό σημαίνει ότι για να σου απαντήσουμε, πρέπει να μας πεις, πόσο απέχουν (σε μέτρα καλωδίου) τα ηχεία από τον ενισχυτή, και πόσα Watt είναι τα ηχεία (ενισχυτής) σου. :wink:

Άβαταρ μέλους
manutdgeo
Επικοινωνία:

Αγορα Subwoofer

Δημοσίευση από manutdgeo » 29 Αύγ 2011 14:25

Η αποσταση ΘΑ ειναι πολυ μιρκη (μικροτερη απο 1,5 μετρο) .Λεω Θα ειναι διοτι ακομα δεν εχω παρει ενισχυτη μιας και το σκεφτομαι...απλα κανω ερευνα αγορας και δεν βρηκα καλωδιο για να μπορεις να συνδεσεις αυτο το Sub ( http://badmaev.li/wp-content/uploads/20 ... 9c5759.jpg ) ,με αυτον το ενισχυτη για παραδειγμα ( http://www.yamaha-hifi.de/download-pict ... 0_back.jpg )

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Αγορα Subwoofer

Δημοσίευση από DGeorge » 29 Αύγ 2011 14:43

Ούτε στην εικόνα του Subwoofer γράφει πόσα Watt είναι, ούτε στην αντίστοιχη εικόνα του ενισχυτή γράφει πόσα Watt RMS είναι η έξοδοί του (ηχεία L-R, Subwoofer, κλπ). Εκτός -πλέον- κι αν δεν τα είδα...
Αυτά μάλλον πρέπει να αναφέρονται στις προδιαγραφές των προϊόντων, εκεί όπου τα βρήκες.
Με τα Watt, θα μπορέσω να σου πω αν κάνει το Subwoofer για τον ενισχυτή σου. Όπως επίσης και θα χρειαστείς 1#(τετραγωνικά mm) καλώδιο μαύρο/κόκκινο για τη σύνδεση.

Άβαταρ μέλους
manutdgeo
Επικοινωνία:

Αγορα Subwoofer

Δημοσίευση από manutdgeo » 29 Αύγ 2011 14:56

το Sub ειναι 150 RMS ,για τον εχισχυτη δεν ξερω,αλλα ας πουμε οτι ειναι 500...μπορεις με τα δεδομενα αυτα να μου δωσεις λινκ με μια εικονα με το καλωδιο αυτο ?Ετσι για να εχω μια εικονα στο μυαλο μου

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Αγορα Subwoofer

Δημοσίευση από DGeorge » 29 Αύγ 2011 16:32

Αν το Sub (από το Subwoofer) είναι 150Watt και ο ενισχυτής (λέμε 500Watt RMS), βλέπω το Sub να γίνεται Rock (από το Rocket)Εικόνα :hammer: :hammer:
και να μπαίνει σε τροχιά :o Εικόνα :lol: :lol:

Χρειάζεται 'ηχειάκι' ~510Watt, αν όχι μεγαλύτερο!
Πάρε και εικόνα για το καλώδιο νά'χεις :P

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
manutdgeo
Επικοινωνία:

Αγορα Subwoofer

Δημοσίευση από manutdgeo » 29 Αύγ 2011 20:45

Αρα πρεπει να συμβαδιζουν αλλιως...οταν λες ρουκετα ? η ενταση που θα παιζει το ηχειο δεν θα καθοριζει το τελικο αποτελεσμα ? Το καλωδιο ειναι λειψό ,φαινεται η μια ακρη...Εχεις κατι καλυτερο ? :P

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Αγορα Subwoofer

Δημοσίευση από DGeorge » 30 Αύγ 2011 10:07

1) Αν βάλεις ηχείο 150Watt σε ενισχυτή 500Watt, με volume στο 2, το ηχείο τερμάτισε 'ίσως'. Στο δε volume 4, το ηχείο αρχίζει να ζεσταίνει μηχανές για εκτόξευση...
"Μπαμ! Πώς το λένε :question:
2) Το καλώδιο είναι ακριβώς ίδιο κι από την άλλη μεριά/άκρη. Τα χρώματα δείχνουν πολικότητα (κόκκινο: +, μαύρο: -).
Επειδή όμως βλέπω ότι στο Link για το Subwoofer, δεν εμφανίζεται ένα απλό Subwoofer-ηχείο, αλλά μονάδα ενίσχυσης-Subwoofer. δεν γνωρίζω να σου πω για τη συνδεσμολογία του.
...Υποψιάζομαι ότι -όπως είναι- είναι φτιαγμένο για σύνδεση με έξοδο από κάρτα ήχου κάποιου PC. Οι κάρτες ήχου δεν έχουν ενισχυτή! Σταματούν στη μονάδα προενίσχυσης. Γι'αυτό βλέπεις ότι όλα τα ηχειάκια, που συνδέεις σ'αυτές, χρειάζονται τροφοδοσία (για τη μονάδα τελικής ενίσχυσης που έχουν).
Η έξοδος Subwoofer του ενισχυτή σου, δεν γνωρίζω αν είναι από την 'μονάδα τελικής ενίσχυσης', ή την 'μονάδα προενίσχυσης' του.
Κατά τα άλλα, ο ενισχυτής σου έχει ομοαξονική-θηλυκή έξοδο, όπου πάλι δεν γνωρίζω την πολικότητα, καθώς δεν την αναφέρει στην εικόνα (όπως αντίστοιχα αναφέρει για τα άλλα ηχεία 'surround κλπ'). Πολύ πιθανό, πάλι, να αναφέρονται οι πολικότητες αυτές στο manual του ενισχυτή.
Όμως, όπως σου έγραψα και προηγούμενα, δεν γνωρίζω πού θα συνδεθεί το καλώδιο στη μονάδα Subwoofer του Link (αν είναι κ'άν δυνατόν να συνδεθεί η μονάδα Subwoofer με τον ενισχυτή).

Άβαταρ μέλους
manutdgeo
Επικοινωνία:

Αγορα Subwoofer

Δημοσίευση από manutdgeo » 30 Αύγ 2011 11:43

1)Τωρα εγινες απολυτα κατανοητος...ΟΚ
2)Η αληθεια ειναι οτι περασε αυτο απο το μυαλο μου,το οτι απλα δεν γινεται να συνδεσω τον συγκεκριμενο ενισχυτη με το Sub αυτο μιας και το πραγμα περιπλεκόταν αρκετα
Εχω ακομα 2 ερωτησουλες και τελειωνω :P
3)Μπορεις να μου βρεις ενα Subwoofer το οποιο να συνδεεται με τον ενισχυτη αυτο ... το καλωδιο θα ειναι παλι αυτο που μου δειχνεις ,ετσι ?
4)Σκεφτομαι αντι για ενισχυτη να στραφω στην αγορα ενος τελειως διαφορετικου προιοντος ,το οποιο ειναι και κατα πολυ φθηνοτερο και θα με καλυψει προς το παρον.Το προιον ειναι αυτο --> ( http://p.lefux.com/61/20100828/A0260000 ... Gallay.jpg )
Εχει2 εισοδους για οπτικη ινα και εξοδο 5,1 αλλα σε συνιστώσες και οχι σε ενα καλωδιο...Στην εξοδο SW που εχει θα μπορεσω να συνδεσω το Sub που προανεφερα ή θα εχω το ιδιο προβλημα με τον ενισχυτη ?

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Αγορα Subwoofer

Δημοσίευση από DGeorge » 30 Αύγ 2011 14:12

1) Χαίρομαι ιδιαίτερα που συνεννοηθήκαμε! :D
2) Έτσι όπως τα βλέπω, τα βλέπω κι εγώ γι'ασύμβατα.
3) Αυτό ταιριάζει -μάλλον- με τις προδιαγραφές που μου δίνεις.: RMS ισχύ 500Watt με ισχύ κορυφής (για ελάχιστο χρόνο) 1500Watt. Απ'όσο βλέπεις, η τιμούλα του τσούζει! Γι'αυτό θα έλεγα:
Να δεις τις Τεχνικές προδιαγραφές εξόδου του ενισχυτή σου για Subwoofer (π.χ. 8Ohm, 500Watt RMS, κλπ) και να πας, μ'αυτές, σε κάποιο μαγαζί με στερεοφωνικά, για να βρεις αυτό που ζητάς, στην τιμή που ζητάς, ή με τις ευκολίες πληρωμής που θά'θελες.
Ναι! Για 'παθητικό' (όπως λέγονται -πλέον- τα κοινά ηχεία) Subwoofer, θα χρησιμοποιήσεις το ίδιο καλώδιο, όπως και για κάθε άλλο ηχείο.
4) Το αντικείμενο, στο οποίο αναφέρεσαι, δεν καταλαβαίνω κ'άν τι είναι, πόσω μάλλον τις Τεχνικές προδιαγραφές του, ώστε να σου πω το ο,τιδήποτε :wink:

Άβαταρ μέλους
manutdgeo
Επικοινωνία:

Αγορα Subwoofer

Δημοσίευση από manutdgeo » 30 Αύγ 2011 14:44

3)Αυτο δεν ειναι Subwoofer για αυτοκινητο ? Ετσι μου μοιαζει....αλλα και να μην ειναι με το καλωδιο που μου λες εισαι σιγουρος οτι θα μπορουσα να το συνδεσω ? (Θεωρητικα παντα γιατι ακομα δεν εχω ουτε καν ενισχυτη,οπως ειπα ειμαι στο ψαξιμο).Ρωταω διοτι το καλωδιο που μου εδειξες εχει 2 συρματα(κοκκινο και μαυρο)ενω ο ενισχυτης που σου εδειξα δεν εχει καποια εξοδο με την επιγραφη Subwoofer ,και αυτη που γραφει Sub out ή κατι τετοιο ειναι απλα μια μαυρη ....κατι σαν Jack αλλα οχι jack...ελπιζω να εγινα κατανοητος
4)Το μαραφετι αυτο μετατρεπει τον ψηφιακο πολυκαναλο σε αναλογικο πολυκαναλο.

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Αγορα Subwoofer

Δημοσίευση από DGeorge » 30 Αύγ 2011 16:30

DGeorge έγραψε:.....2) Έτσι όπως τα βλέπω, τα βλέπω κι εγώ γι'ασύμβατα.....
Άκυρο!!! Στραβομάρα μου!!
Στο Link του ενισχυτή YAMAHA δείχνει την υποδοχή SUB Woofer, που ανέφερα, σε πλαίσιο, όπου από κάτω γράφει σαφέστατα:"PRE OUTPUT".
Αυτό σημαίνει έξοδος τύπου: 'κάρτα ήχου', από τον προενισχυτή του όλου συστήματος.
Άρα σε πρώτη φάση το Subwoofer του πρώτου Link συνδέεται με τον ενισχυτή του δεύτερου Link.
Τώρα... Η εικόνα από το Subwoofer δείχνει αναμονές για εισόδους Left και Right... :-?
Είναι διπλό το ηχειάκι; Ρωτάω, γιατί έτσι όπως δείχνει η υποδοχή εξόδου του ενισχυτή, είναι μία-(απλό ομοαξωνικό jackάκι, ή τύπου RCA -πάλι ομοαξωνικό). Οπότε αν το ηχειάκι είναι διπλό, θα πρέπει: Είτε να παίζει μόνο το ένα (Left ή Right), είτε να 'βραχυκυκλωθούν' και να παίρνουν και τα δύο 'σήμα' από την ίδια έξοδο.
Εκτός και αν και η θηλυκή υποδοχή του ενισχυτή, είναι και αυτή στερεοφωνική (στερεοφωνικό ομοαξωνικό jackάκι), οπότε όλα καλά. Όμως το αν η υποδοχή είναι Mono, ή Stereo, θα πρέπει να γράφεται στο manual του ενισχυτή.
Πάντως τα δύο αρχικά Linkάκια δείχνουν να ταιριάζουν.

3) Όσο για τα καλώδια, θα χρειαστείς ομοαξωνικό καλώδιο audio.
Αν η θηλυκή υποδοχή του ενισχυτή είναι Mono, θα βγάλεις δύο (παράλληλα) καλώδια από το Mono jackάκι από τον ενισχυτή και θα τα συνδέσεις με jackάκια στα R και L (Level Line Input) του Subwoofer.
Αν η θηλυκή υποδοχή του ενισχυτή είναι Stereo, τότε πάλι βγάζεις δύο καλώδια από το Stereo jackάκι από τον ενισχυτή και θα τα συνδέσεις με jackάκια στα R και L (Level Line Input). Η διαφορά είναι, ότι τώρα τα καλώδια αυτά (μέσα στο Stereo jackάκι από τον ενισχυτή) έχουν συνδεθεί-κολληθεί σε διαφορετικά κανάλια L και R :wink:
Περισσότερες οδηγίες -ίσως- και στο manual του Subwoofer.

4) Σχετικά με τον converter που μου εμφάνισες τελευταία, πήγα-βρήκα το Site του... Βόδι μπήκα-βόδι βγήκα!!!
Αν νομίζεις ότι σου κάνει, έχει καλώς. Δεν είδα κάποια σύνδεση για το Subwoofer -πάντως- ή για άλλα ηχεία (ενεργητικά ή/και παθητικά). Η στραβομάρα μου ίσως αρχίζει ν'αγριεύει... Ποιός ξέρει :question: :think:

Άβαταρ μέλους
manutdgeo
Επικοινωνία:

Αγορα Subwoofer

Δημοσίευση από manutdgeo » 30 Αύγ 2011 17:48

Λοιπον φιλε μου,η βοηθεια σου ειναι το κατι αλλο...Εισαι κατατοπιστικοτατος αλλα για να απλουστευσω λιγο την κατασταση ,ας βγαλουμε τον ενισχυτη τελειως εκτος.Δεν νομιζω να παρω, λογω τιμης ,απλα τον εφερα ως παραδειγμα.Αυτο που θα παρω μαλλον ειναι το Sub που ειδες και τον μετατροπεα.Toν θελω για να μετατρεψω την θυρα OPTICAL OUT της τηλεορασης μου σε πολυκαναλο μεν αλλα αναλογικο ,προκειμενου να φερω τον ηχο στα μετρα μου και επειδη δεν εχω συσκευη με εισοδο OPTICAL IN .Tο ματσαφλαρι αυτο εχει λοιπον οπως -μαλλον- :P ειδες 2 θυρες OPTICAL IN και βγαζει παλι 5,1 ηχο αλλα με συνηστωσες και οχι ενα καλωδιο.Ετσι μπορω να παρω L και το R και να τα βγαζω απο ενα στερεο ηχοσυστημα που εχω και απο την θυρα που γραφει SW (ελπιζω να την βλεπεις) να βγαλω ηχο ο οποιος θα πηγαινει στο Sub ,τωρα εγινε σαφης ?
Να προσθεσω οτι το Sub απο αυτα που διαβασα και ειδα ειναι ενα και μονο ,αρα δεν ειναι κατι σαν στερεο

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες