Αγορα Subwoofer

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Αγορα Subwoofer

Δημοσίευση από DGeorge » 31 Αύγ 2011 10:33

manutdgeo έγραψε:Λοιπον φιλε μου,η βοηθεια σου ειναι το κατι αλλο...Εισαι κατατοπιστικοτατος ..........
Καλώς όρισες στην παρέα και στο 'πνεύμα' του Freesuff :pint: :pint: Εδώ -γενικά- είμαστε όλοι για όλους!!
Στο Θέμα μας τώρα!
Και ξεκινάμε ανάποδα (σαν τον κάβουρα :P )
1)
manutdgeo έγραψε:Να προσθεσω οτι το Sub απο αυτα που διαβασα και ειδα ειναι ενα και μονο ,αρα δεν ειναι κατι σαν στερεο......
Αν μιλάς για το Subwoofer του Link, εγώ βλέπω -στην εικόνα- εισόδους Left και Right. Αυτό μου λέει είτε ότι πρόκειται για δύο (διπλό;) μεγάφωνα, είτε δεν ξέρω τι άλλο... Πάντως η ορολογία εισόδων "Left και Right" συνήθως αναφέρεται σε κάτι Stereo. :-? :think: :think:
2)
manutdgeo έγραψε:Ετσι μπορω να παρω L και το R και να τα βγαζω απο ενα στερεο ηχοσυστημα που εχω.......
Μάλλον εννοείς να παίρνεις L και R από τον μετατροπέα, και να τα "βάζεις σε ενα στερεο ηχοσυστημα που εχεις"
3)
manutdgeo έγραψε:...και απο την θυρα που γραφει SW (ελπιζω να την βλεπεις) να βγαλω ηχο ο οποιος θα πηγαινει στο Sub....
Αν το ηχοσύστημά σου έχει κι αυτό έξοδο (από PRE-OUT) για Subwoofer, όπως ο YAMAHA, τότε ίσως έπαιρνες μία (π.χ. R) γραμμή από τον μετατροπέα και μία (π.χ. L) γραμμή από το ηχοσύστημα.
.....Ιδέες πετάω, επειδή μου φαίνεται ύποπτη η εικόνα εισόδων Left και Right στο Subwoofer :think: :think:

Άβαταρ μέλους
manutdgeo
Επικοινωνία:

Αγορα Subwoofer

Δημοσίευση από manutdgeo » 31 Αύγ 2011 15:30

Παλι μπλεχτηκε το πραγμα.Τον ενισχυτη σβησε τον απο το μυαλο σου,δεν θα παρω ,οποτε για να το κανουμε πιο απλο το προβλημα ας βαλουμε στο παιχνιδι μονο το Sub και τον μετατροπεα.Ο μετατροπεας εχεις 6 εξοδους(για ηχο 5,1).Τις δυο θα τις ΒΑΖΩ οπως σωστα επισήμανες στο στερεο ηχοσυστημα που εχω και την εξοδο με την επιγραφη SW να την βαλω στο Sub .Αυτο ειναι ολο,και σε πρωτη φαση νομιζω ειναι εφικτο,απλα με μπερδεψες λιγο γιατι ξαναεβαλες στο παιχνιδι και τον ενισχυτη.Με τα δεδομενα αυτα μπορεις να μου πεις τι καλωδιο θα χρειαστω για να συνδεσω τον μετατροπεα με το Sub (αν ειχες και κανα λινκ για αγορα του...)

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Αγορα Subwoofer

Δημοσίευση από DGeorge » 31 Αύγ 2011 15:48

1) Συγγνώμη για το μπέρδεμα.. Τον Yamaha τον έφερα απλώς σαν παράδειγμα, αν και εφόσον το ηχοσύστημά σου είχε -και αυτό- έξοδο Subwoofer από τον προενισχυτή του.
2) Όσον αφορά, τώρα, στο καλώδιο μετατροπέα--Subwoofer, ισχύει αυτό που σου είχα γράψει και πριν:
DGeorge έγραψε:3) Όσο για τα καλώδια, θα χρειαστείς ομοαξωνικό καλώδιο audio.
Αν η θηλυκή υποδοχή του ενισχυτή(μετατροπέα τώρα) είναι Mono, θα βγάλεις δύο (παράλληλα) καλώδια από το Mono jackάκι από τον ενισχυτή(μετατροπέα τώρα) και θα τα συνδέσεις με jackάκια στα R και L (Level Line Input) του Subwoofer.
Αν η θηλυκή υποδοχή του ενισχυτή(μετατροπέα τώρα) είναι Stereo, τότε πάλι βγάζεις δύο καλώδια από το Stereo jackάκι από τον ενισχυτή(μετατροπέα τώρα) και θα τα συνδέσεις με jackάκια στα R και L (Level Line Input). Η διαφορά είναι, ότι τώρα τα καλώδια αυτά (μέσα στο Stereo jackάκι από τον ενισχυτή(μετατροπέα τώρα)) έχουν συνδεθεί-κολληθεί σε διαφορετικά κανάλια L και R :wink:
Περισσότερες οδηγίες -ίσως- και στο manual του Subwoofer.
Ελπίζω να ήμουν πιό σαφής τώρα :P

Πάρε κι αυτό, για νά'χεις και κάποια εικόνα Εικόνα από το ομοαξωνικό audio καλώδιο!
Και το Πλαίσιο έχει, και όλα τα καταστήματα ηλεκτρονικών.

Άβαταρ μέλους
manutdgeo
Επικοινωνία:

Αγορα Subwoofer

Δημοσίευση από manutdgeo » 31 Αύγ 2011 16:32

Oκ,απλα οπως ειναι στην εικονα φαινεται σαν να εχει στην ακρη του τα συρματακια και οχι σαν να ειναι θηλυκο/αρσενικο.Εγω αρα θα παρω ενα που στην μια ακρη να εχει ενα βυσμα και στην αλλη 2 ,τα οποια θα πανε στο Sub,σωστα ?
Δηλαδη θελω αυτο http://crawslink.com/shop//catalog/imag ... Cables.jpg

Mιας και το φερε η κουβεντα ,αυτο εδω τι κανει ? Διαβασα στην περιγραφη αλλα δεν με φωτησε http://crawslink.com/shop//catalog/prod ... e27c9cb254

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Αγορα Subwoofer

Δημοσίευση από DGeorge » 31 Αύγ 2011 17:15

:yea: :yea: THIS is it!!! :D :D
Όσο για τις προδιαγραφές, μάλλον Πορτορικανός λαθρομετανάστης στη Τζαμάϊκα τις έγραψε/μετέφρασε (φτήνια βλέπεις). Γι'αυτό κι είναι τόσο σαφείς, κατατοπιστικές, και προ-πάντων ακριβείς :banana: :banana:
Φαντάζομαι, μιά δοκιμή θα σε πείσει... Δεν πρέπει νά'ναι κι ιδιαίτερα ακριβό :-?

Άβαταρ μέλους
manutdgeo
Επικοινωνία:

Αγορα Subwoofer

Δημοσίευση από manutdgeo » 31 Αύγ 2011 17:30

Απο τιμη τσουζουν ,δες http://www.amazon.co.uk/s/ref=nb_sb_nos ... able&ajr=0

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Αγορα Subwoofer

Δημοσίευση από DGeorge » 31 Αύγ 2011 20:49

Ξέρω όμως ότι μπορείς να ψαρέψεις αρκούντως φτηνά... Με τιμές στα μέτρα σου! Σού'χω απόλυτη εμπιστοσύνη πλέον! Τό'χεις το ψάξιμο!!!
Το έχεις αποδείξει με την αξία σου :lol: :lol:

Άβαταρ μέλους
manutdgeo
Επικοινωνία:

Αγορα Subwoofer

Δημοσίευση από manutdgeo » 31 Αύγ 2011 21:28

Ε,οχι να το παινευτω....οπου και αν ειδα οι τιμες χτυπανε τα 30 γιουρα πολυ ανετα...κατι φτηνοτερο δεν βρηκα.α και για να μην το ξεχασω,το στερεο ηχοσυστημα που λεω πως εχω εχει 2 ηχεια τα οποια γραφου MAX INPUT POWER 110W ,αρα αυτη ειναι και η μεγιστη αποδοση τους ?

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Αγορα Subwoofer

Δημοσίευση από DGeorge » 01 Σεπ 2011 09:53

manutdgeo έγραψε:Ε,οχι να το παινευτω....οπου και αν ειδα οι τιμες χτυπανε τα 30 γιουρα πολυ ανετα...κατι φτηνοτερο δεν βρηκα....
"Προς το παρόν!" :hammer: :hammer: :D
manutdgeo έγραψε:.....α και για να μην το ξεχασω,το στερεο ηχοσυστημα που λεω πως εχω εχει 2 ηχεια τα οποια γραφου MAX INPUT POWER 110W ,αρα αυτη ειναι και η μεγιστη αποδοση τους ?
Όχι. Είναι η μέγιστη ισχύς Εισόδου που μπορούν να δεχτούν. Από 'κει και μετά...Είπαμε: Αρχίζουν προθέρμανση μηχανών για εκτόξευση! ΜΠΑΜ!!! Εικόνα
Ααααααυτό!! :lol:

Άβαταρ μέλους
manutdgeo
Επικοινωνία:

Αγορα Subwoofer

Δημοσίευση από manutdgeo » 01 Σεπ 2011 10:08

Και εγω πως μπορω αν αξιοποιησω αυτο το δεδομενο να ξερω την μεγιστη ισχυ εξοδου του,για να το πω μπακαλιστικα,την δυναμη του ? :P

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Αγορα Subwoofer

Δημοσίευση από DGeorge » 01 Σεπ 2011 10:51

Κατ'αρχάς σε παρακαλώ να γίνεσαι σαφέστερος, σε ποιό πράγμα αναφέρεσαι: Στο/α ηχείο/α, ή στον ενισχυτή σου;
Όλα πρέπει να έχουν κάποια Εταιρεία κατασκευής, και κάποιο ακριβές μοντέλο.
Με αυτά τα δεδομένα, βρίσκεις στο Internet τις Τεχνικές προδιαγραφές που ζητάς...
...Τόσο για τον ενισχυτή σου, όσο και για τα ηχεία σου.

Άβαταρ μέλους
manutdgeo
Επικοινωνία:

Αγορα Subwoofer

Δημοσίευση από manutdgeo » 01 Σεπ 2011 11:20

Λες να μην το σκεφτηκα,ηταν το πρωτο πραγμα που εκανα,αλλα πειδη το ηχοσυστημα αυτο ειναι πολυ παλιο,σχεδον 15 χρονων το μονο που βρηκα με μια αναζητηση στο Google ηταν το manual και αυτο με το ζορι ...Το μονο που ξερω ειναι οτι ο στερεο ενισχυτης που πανω του ''κουμπωνουν'' τα ηχεια γραφει απο πισω 160 W ,και το καθε ηχειο απο πισω γραφει MAX INPUT POWER 110W ,αλλα η αποδοση δεν αναφερεται

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Αγορα Subwoofer

Δημοσίευση από DGeorge » 01 Σεπ 2011 12:32

Και στο Manual δεν έγραφε τίποτα για Τεχνικές προδιαγραφές; ....Συνήθως προς το τέλος του! Υποτίθεται ότι το Manual τα έχει όλα!!!
Όπως μου τα λες, πάντως, τα ηχεία είναι μικρά για τον ενισχυτή σου. Αυτό σημαίνει Μεγάλη προσοχή με το "Volume"!
Αν αναφέρεσαι ως απόδοση των ηχείων, στην ισχύ εισόδου, βάλε ~70W RMS (για να έχουν "MAX INPUT POWER 110W") -φαντάζομαι- :-? :-?
Τώρα... Η ισχύς/απόδοση εξόδου τους θα εξαρτάται αποκλειστικά από το "Volume" του ενισχυτή σου :wink:

Άβαταρ μέλους
manutdgeo
Επικοινωνία:

Αγορα Subwoofer

Δημοσίευση από manutdgeo » 01 Σεπ 2011 14:20

θα το ξανακοιταξω και θα σου πω αλλα οταν λεω manual μην φανταστεις,μονο μια σελιδα ηταν αυτο που βρηκα.Ισως αν εψαχνα με το μοντελο των ηχειων να εβρισκα κατι παραπανω(οταν το ξανακοιταξω θα ενημερωσω).Η ερωτηση που εθεσα πριν ηταν αν μπορω με καποιο τροπο να υπολογισω το watt εξοδου σαν RMS και κατα δευτερο λογο σαν PP,λογικα δεν θα ειναι αναλογα με αυτα τις εισοδου ?

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Αγορα Subwoofer

Δημοσίευση από DGeorge » 01 Σεπ 2011 14:55

Aυτά που αναφέρεις, ότι γράφει ο ενισχυτής σου, είναι RMS.
Για σχέσεις και πληροφορίες μεταξύ RMS και MAX (PEAK) ισχύων:
εδώ, παράγραφοι 3 (a,b,c,d) (το βρίσκω και πιο αξιόπιστο!!) και
εδώ
........."RMS Power refers to Root-Means-Square power. The formula for determining RMS power is 70.7 x Peak Power Rating. ".......
με τη διαφορά ότι εννοεί μάλλον RMS power is 70.7 / Peak Power Rating, ή το αντίστροφο :-?
Ρίξε μιά ματίτσα κι εδώ.
Κι αυτοί ψάχνονται για RMS και Peak Powers.

Αυτά βρέθηκαν με φράση-κλειδί 'RMS power to Peak' στο Google. Κοίταξε μήπως βρεις και άλλα κατατοπιστικότερα :wink:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DGeorge την 01 Σεπ 2011 15:22, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης