build windows - παρουσίαση windows 8, explorer 10, κ.α.

Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις. Θέματα προς συζήτηση.

Συντονιστές: Super-Moderators, Reporters

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 11 Αύγ 2011 21:37

Εικόνα

Μέσω ενός νέου event που ονομάζετε BUILD η Microsoft θα παρουσιάσει σε hardware και software developers από όλο τον κόσμο τις νέες δυνατότητες που φέρνουν τα Windows 8, ο Internet Explorer 10, η HTML5, κ.α.

Το νέο αυτό event θα πραγματοποιηθεί από τις 13 έως τις 16 Σεπτεμβρίου στο Anaheim της California.

Μεγάλη βάση θα δοθεί στην touch-centric αλληλεπίδραση του χρήστη με το λογισμικό και το υλικό του προσωπικού μας υπολογιστή καθώς και πως μπορούμε με HTML5 και Javascript να δημιουργήσουμε δυναμικές εφαρμογές που θα αξιοποιούν στο μέγιστο το PC μας.

Ένας μήνας και κάτι αναμονή για να μάθουμε αρκετά πράγματα για το μέλλον των Windows και των PC.

περισσότερα: http://www.buildwindows.com/
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 12 Αύγ 2011 14:59

Σιγά που θα αλλάξει έτσι το μέλλον των υπολογιστών...αν ήτανε έτσι θα είχαμε παρατήσει όλοι τα πληκτρολόγια και τα pc και θα γυρνάγαμε όλοι με ipad σπίτι γραφείο-γραφείο σπίτι...
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 13 Αύγ 2011 18:23

θα αλλάξει. υπάρχουν πολλά νέα πράγματα που θα εμφανηστούν και πολλά που θα κινήσουν το ενδιαφέρων. δεν είναι θέμα χtable μηχανημάτων. είναι θέμα τεχνολογιών και πως θα αξιοποιηθούνε.

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 13 Αύγ 2011 20:56

φήμες αναφέρουν πως με την ευκαιρία της BUILD η Microsoft θα παρουσιάσει μια πραγματική beta έκδοση των Windows 8.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 22 Αύγ 2011 15:31

http://www.youtube.com/watch?v=p92QfWOw88I

Αρεκτα ενδιαφερον το βιδεο για τα Win 8.

Ενα πραγμα πιστευω οτι πρεπει να φυγει εντελως για να γινουν τα windows σοβαρο λτουργικο.
Η Registry. Μεχρι να φυγει, δεν τα υποστιριζω.
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 22 Αύγ 2011 16:43

Εγώ το βρήκα αρκετά boring :P

Εστιάζει τόσο πολύ στο μουφο-touch που είναι σαν να λέει σε όσους χρησιμοποιούν τα windows για δουλειά (developers, administrators κλπ) βάλτε Linux ή MacOS.

Προσωπικά δεν με πείθει ακόμα το touch screen.
Και ένα κινητό που έχω με touch μου βγάζει την πίστη να κάνω και τα πιο βασικά πράγματα που με το αντίστοιχο κινητό με το κλασσικό keyboard κάνω ακριβώς τα ίδια σε χρόνο 0 (συνήθως πατάω τα πλήκτρα πιο γρήγορα απότι μπορεί να τα δείξει η οθόνη του - στο touch απλά δεν γίνεται αυτό).

Ωραίο για case study και proof of concept, αλλά μπορεί να πάει πάλι στο ντουλάπι και να εστιαστούν σε πραγματικό usability για πραγματικούς χρήστες :P

Εκτός ξαναλέω αν έχουν σκοπό να διώξουν τους σοβαρούς users τους και εστιαστούν καθαρά στην μάνα μου και στον παππού μου ως target group που η κοντινότερη σχέση που έχουν με πληκτρολόγιο είναι όση σχέση έχω εγώ με την NASA... :lol:

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 22 Αύγ 2011 16:47

Εκτός ξαναλέω αν έχουν σκοπό να διώξουν τους σοβαρούς users
Γιατι ποτε ηταν για σοβαρη χρηση τα windows?

Οι servers δουλευουν με Unix, οι γραφιστες, Designers, photographers και οι Movies Editors με mac, Μας μενουν οι games και οι Home users για windows.

:P

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 22 Αύγ 2011 16:56

Cha0s έγραψε:.........Εκτός ξαναλέω αν έχουν σκοπό να διώξουν τους σοβαρούς users τους και εστιαστούν καθαρά στην μάνα μου και στον παππού μου ως target group που η κοντινότερη σχέση που έχουν με πληκτρολόγιο είναι όση σχέση έχω εγώ με την NASA... :lol:
"Κι έφυγε το Mailllll" "Μόνος σου τά'κανες όλα αυτά;" "Αμ'τι; Με παρέα;!!"
Φαντάζομαι τη γιαγιά και τον παππού του Cha0s ('target group' της Microsoft) να 'παίζουν' με νέα 'μηχανάκια', 'λειτουργικά', 'υλικό', 'λογισμικό' και δεν συμμαζεύεται! :lol: :lol: :banana: :banana:
Λες να φτιάξει κι η Microsoft helpdesk σαν αυτό της Vodafone? Να τους δούμε σε τίποτα διαφημιστικά σποτάκια της Microsoft για τις απίστευτες On-Line υπηρεσίες της :question: :think: :think:
Connor MacLeod έγραψε:...Γιατι ποτε ηταν για σοβαρη χρηση τα windows?....
Πώπωπω :o :o Μαύρη χολή στάζει αυτό το παλληκάρι :lol: :lol:

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 22 Αύγ 2011 17:14

cordis έγραψε:φήμες αναφέρουν πως με την ευκαιρία της BUILD η Microsoft θα παρουσιάσει μια πραγματική beta έκδοση των Windows 8.
Θα μπορούσε άραγε να παρουσιάσει και 'μούφα' beta έκδοση; Μήπως τό'χει ξανακάνει;
Δεν ξέρω.... Ρωτάω!
Ούτως, ή άλλως πάλι θα βάλει τους διαπιστευμένους προγραμματιστές να βγάλουν 'αρκετό' φίδι από την τρύπα, εντοπίζοντας/-διορθώνοντας ίσως- πίπες της ομάδας προγραμματισμού στον κώδικα.
Ο Connorας έχει πολύ~απόλυτο δίκιο. Τα Windows κουβαλούν βρεφική ασθένεια με το όνομα REGISTRY. Η Microsoft έχει δύο εναλλακτικές:
Ή που αποφασίζει 'κάπως' και κάνει τη REGISTRY απρόσβλητη, από την οποιαδήποτε κακοτεχνία υλικού/λογισμικού κλπ... Αυτό -τουλάχιστον μέχρι τώρα- δειχνει ότι είτε δεν μπορεί, είτε δεν θέλει να το πετύχει!
Ή που αποφασίζει και δημιουργεί Windows χωρίς REGISTRY!
Προσωπικά δεν βλέπω άλλη εναλλακτική λύση Νο.3 :-?

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 22 Αύγ 2011 17:25

Connor MacLeod έγραψε:

Οι servers δουλευουν με Unix, οι γραφιστες, Designers, photographers και οι Movies Editors με mac, Μας μενουν οι games και οι Home users για windows.

Έτσι θα θέλαμε να πιστεύουμε αλλά δεν είναι έτσι.

Οι μεγαλύτερες εμπορικές εφαρμογές είναι συνήθως για windows και το μεγαλύτερο ποσοστό των υπολογιστών στις εταιρίες έχει windows (που αυτοί είναι στην ουσία οι πελάτες της MS, όχι εγώ και εσύ που επί το πλήστον δεν έχουμε πληρώσει σχεδόν ποτέ για windows :lol: ).

Όχι Mac, όχι Unix, όχι Linux.

Και είναι απλό το γιατί... λόγω υποστήριξης και εμπιστοσύνης (καλώς ή κακώς) προς την MS.

Η Apple ανέκαθεν ήταν χαϊλίκι και εφέ. Ναι οι γραφίστες κάποτε θεωρούσαν μονόδρομο το macos για να κάνουν την δουλειά τους, αλλά και αυτό πλέον τήνει να εξαφανιστεί (αν δεν έχει εξαφανιστεί ήδη δηλαδή με το hardware και τα σταθερά λειτουργικά που παίζουν πλέον).

Κακά τα ψέματα, ας είμαστε αντικειμενικοί, τα windows 7 είναι μακράν η καλύτερη έκδοση των windows μέχρι σήμερα, αλλά αν είναι τα 8 να εστιαστούν σε ηλίθια πράγματα αντί για ουσιώδη, θα είναι τα επόμενα millenium & vista :lol:

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 22 Αύγ 2011 17:28

Πολλοί προγραμματιστές έχουν αναφερθεί στο παρελθόν για τις αδυναμίες και τα τρωτά σημεία της τακτικής της MS όσον αφορά το μητρώο των windows.

Έχει συζητηθεί και αναλυθεί κατ' επανάληψη τυχόν (θεωρητικές) βελτιώσεις που θα μπορούσαν να γίνουν, αναφέρω απλώς ότι η βέλτιστη εκδοχή είναι να μετουσιωθεί σε βάση δεδομένων. Αλλιώς θα πρέπει να εφευρεθεί κάτι άλλο ή να γίνει συνδυασμός με μία πιο σύγχρονη λύση. Πιστεύω ότι δεν θα αργήσει να γίνει...
«Μάθε από τα λάθη των άλλων γιατί δε θα προλάβεις να τα κάνεις όλα μόνος σου»
Οι Έλληνες είμαστε «θεατές των λόγων και ακροατές των έργων» (.... ο Θουκυδίδης το είπε !)
«Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Αυτοί που κερδίζουν, αυτοί που χάνουν και αυτοί που καθορίζουν ποιοι κερδίζουν και ποιοι χάνουν! »

Άβαταρ μέλους
telas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από telas » 22 Αύγ 2011 18:38

Connor MacLeod έγραψε:

Κάνεις μεγάλο λάθος. Τον γραφίστα designer, photographer, movie editor, 3D animator - designer - modeler δεν τον φτιάχνει το μηχάνημα, τον φτιάχνει το ταλέντο που έχει.

Εγώ προσωπικά δούλευα και θα εξακολουθώ να εργάζομαι αποκλειστικά με PC, χωρίς κανένα πρόβλημα. Δεν θα δώσω τα μαλλιοκέφαλα μου για να αγοράσω ΜΑΚ στον αιώνα τον άπαντα!

Και στην τελική ας κάνουμε μια απλή σύγκριση θα πούμε ένα εικονικό budget 2000€ εγώ θα στήσω ένα σταθερό σε PC εσύ πάρε ένα έτοιμο MAC και με τα ρέστα βάλε και κάτι τις παραπάνω ΑΝ μείνουν και έλα να κάνουμε rendering στο 3D Studio max να δούμε πιο κάνει πιο γρήγορα.... Απορώ με την καραμέλα της Apple, απορώ...

Αχ ξέχασα δεν τρέχει 3D studio max το υπέρ μηχάνημα της apple, δεν με νοιάζει να το κάνεις με πατέντα. :D
Web Design - Δημιουργία Ιστοσελίδας - http://www.computerman.gr/
My Photography - http://www.tilaveridis.com/
Τεχνολογικά προιόντα - http://www.bigbox.gr/

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 22 Αύγ 2011 18:56

Μιλάω για μεγάλες παραγωγές. Οχι για δουλειές γραφείου...
Μερικές απο τις μεγαλύτερες παραγωγές ταινιών ειναι σε μακ:

Cold Mountain
Spellbound
Τα special Effects του LotR ειναι με Shake φτιαγμένα
Corpse Bride
Happy Endings
Letters from Iwo Jima
Zodiac
Τα animation της Pixar/Walt Disney....
Κ.α

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 22 Αύγ 2011 19:11

και κάποιες άλλες μεγάλες παραγωγές όχι σε ΜΑΚ.
ο καθένας τα βλέπει όπως τα θέλει.

κάτι για το θέμα έχουμε να πούμε;
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 22 Αύγ 2011 19:20

Και αντίστοιχα άλλες μεγάλες παραγωγές έγιναν render σε Linux.
http://jordanhall.co.uk/general-article ... m-4701468/

So? :lol:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης