Iek , κολλεγιο , αγγλια

Εκπαιδευτικά θέματα σχετικά με την επιστήμη των υπολογιστών και γενικά θέματα γύρω από την εκπαίδευση.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Shapiro

Iek , κολλεγιο , αγγλια

Δημοσίευση από Shapiro » 13 Αύγ 2011 23:38

Γεια σας,

Ας αρχισουμε , σαν μικρο παιδι και εγω παλια ηθελα να γινω προγραματιστης οχι οτι ηξερα τι ειναι μονο αυτα που εβλεπα στις ταινιες.. μετα εφαγα ενα ακυρο αλλα παλι πηγα στην Αγγλια και σπουδαζω "Computer Science" διοτι δεν περασα σε ΑΕΙ ( ΤΕΙ περνουσα αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα και λεγεται προκατιλυμενη ελληνιδα μανα ).

Περασε ενας χρονος τωρα θα μπω στο δευτερο, υπαρχουν ομως καποια προβληματα / ερωητματα.
- ενα προβλημα ειναι το οικονομικο , κριση και μαλακιες εχουμε και εγω θα δινω 10k για να ερθω μετα πισω στην ελλαδα ??? ( το να φυγω εξω και να εργαζομαι δεν το συζητο εαν ειναι παω με τα χιλια αγγλια και καθομαι )

- και εδω ερχεται το ερωτημα , γιατι να παω στην αγγλια και να μην παω σε καποιο ΙΕΚ / Κολλεγιο ? αλλοι λενε οτι ειναι χαλια αλλοι οτι ειναι καλα αλλα στο τομεα μας δεν γινεται μια γλωσσα που λεει ο λογος θα στην μαθει! η μονος σου..

- ηρθε και νομος απο τροικα/δντ κατι τετοιο δεν θυμαμαι που λεει οτι το ΔΕΚΑΤΣΑ θα καταργηθει διοτι κοστιζει πολλα λεφτα να πληρωνουμε το προστιμο στην ΕΕ διοτι δεν αναγνωριζουμε τα ξενα πτυχια.

στην τελικη εχει καποιος να μου προτυνει καποιο ΚΑΛΟ! κολλεγιο / ιεκ ? 'η να μου προτυνει να μεινω αγγλια , ολα ειναι καλοδεχουμενα :D

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Iek , κολλεγιο , αγγλια

Δημοσίευση από cordis » 13 Αύγ 2011 23:47

εγώ θα σου έλεγα να προσπαθήσεις να μείνεις Αγγλία, να κάνεις και 2-3 χρόνια προϋπηρεσία σε μια εταιρεία εκεί ώστε να έρθεις (αφού το θέλεις) ξανά εδώ, αλλά με κάτι παραπάνω από τα 750 που θα σου δώσουν ως πρώτο μισθό.

η αλήθεια είναι ότι πρώτη φορά άκουσα μάνες να λένε, καλύτερα να πάει στην Αγγλία παρά και σε ΑΕΙ εδώ!
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Shapiro

Iek , κολλεγιο , αγγλια

Δημοσίευση από Shapiro » 14 Αύγ 2011 00:19

ε κοιτα σαφως η πιο καλη λυση ειναι να μεινω αγγλια δεν το συζηταω.
Ωστοσο προσπαθω να βρω μια αξιοπρεπης λυση ετσι ωστε να μεινω ελλαδα.

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Iek , κολλεγιο , αγγλια

Δημοσίευση από cordis » 14 Αύγ 2011 00:21

στο διαπλεκόμενο εκπαιδευτικό σύστημα της Ελλάδας δε νομίζω ότι υπάρχουν αξιοπρεπείς λύσεις. :p
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Iek , κολλεγιο , αγγλια

Δημοσίευση από CyberCr33p » 14 Αύγ 2011 00:25

Τα ίδια λεφτά θα έτρωγες εάν πήγαινες και σε ΤΕΙ στην Ελλάδα. Υπολόγισε πόσα χρόνια παραπάνω θα έκανες εδώ να τελειώσεις τη σχολή και πόσα στην Αγγλία. Γνώμη μου είναι να συνεχίσεις Αγγλία και να μείνεις εκεί, εκτός εάν βρεις σοβαρή εταιρία στην Ελλάδα.

Shapiro

Iek , κολλεγιο , αγγλια

Δημοσίευση από Shapiro » 14 Αύγ 2011 00:36

χμμ.. δεν ξερω καθολου για τις τιμες αλλα μονο κ μονο που γλυτωνεις στεγαση και πανε ελα εχει διαφορα . κοιταω ας πουμε το ακμη στην θεσσαλονικη. απο μαθηματα σου μαθαινει C/C++ και αλλα θεωρητικα ξερω ηδη java και το πτυχιο ειναι 2 χρονια οποτε σαν αποτελεσμα δεν αξιζει ?
java εμαθα στη 3τη λυκειου οποτε ξερω και να μην μου δινουν πολλα απο την σχολη θα κατσω να μαθω εγω κυριως για το χαρτι παω , τις γνωσεις τις βρισκω και απο το internet.

εχετε κατι να προτεινετε ? απο ΙΕΚ/ Κολλεγια ?

Π.Σ ειδα και ενα αλλο post ενος παιδιου που ηθελε web designer ενω δεν ηξερε καν τι ειναι το html.. εκει τα καταχαρακωσανε τα ΙΕΚ ισχυει τοσο ? δηλαδη δεν θα με παρει καποιος για δουλεια ?

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Iek , κολλεγιο , αγγλια

Δημοσίευση από cordis » 14 Αύγ 2011 00:48

θα αφήσεις την Αγγλία για το ακμή;
να τους το πεις για να σε βάλουν σε διαφήμιση του ιιεκ, δεν πρέπει να έχει ξαναγίνει!

ότι θα σε πάρει για δουλειά θα σε πάρει, το θέμα είναι τι θες να κάνεις εσύ με την ζωή σου, και που θες να φτάσεις.
- follow me @twitter

Shapiro

Iek , κολλεγιο , αγγλια

Δημοσίευση από Shapiro » 14 Αύγ 2011 01:04

αφηνω την αγγλια διοτι πρεπει να γυρισω ελλαδα και να βοηθησω τον πατερα μου , επισης δεν μου αρεσει καθολου η αγγλια εαν ηταν να παω καμια αμερικη θα καθομοθνα και θα ξεσκιζομουνα επισης!!!

και μην νομιζεις τι εκανα στην αγγλια ? λιγη java το πρωτο χρονο και του χρονο C# LISP και java++
τι περισσοτερο παρεχει ? τα ιδια ειναι κ εκει αμα εσυ δεν κατσεις να διαβασεις, τπτ για τα ΙΕΚ/ κολεγια εχουμε να πουμε ?

οσο για επαγγελματικη αποκατασταση , δεν ξερω , δεν γνωριζω τι υπαρχη για ενα προγραματιστη εκτος απο το να φτιαχνει προγραμματα σαν εργασια .. δηλαδη τι μπορεις να κανεισ ? εγω προσπαθω τωρα να φτιαξω κατι που εχω στο μυαλο μου δικο μου αυτο.

Άβαταρ μέλους
inBlogger
Επικοινωνία:

Iek , κολλεγιο , αγγλια

Δημοσίευση από inBlogger » 14 Αύγ 2011 02:46

Θα σου πω λιγο κάτι να δεις, αν και πήρες την αποφαση σου.
Έχω ξαδελφο που ξεκίνησε ιεκ γραφιστικής στην αθηνα,στο χρόνο πάνω στο σταματάει γιατι δεν μπορούσε να βρει ουτε με 100 ευρω να κανει πρακτική. Όσους ρωτούσε και μεσα στο ιιεκ του λεγαν να κανει υπομονη και να δουλεψει τζαμπα για να αποκτησει εμπειρια(καθηγητες να σου τυχουν..).
Τελικά, έκανε foundation, πήρε μια βεβαιωση για τα μαθηματα που παρακολουθησε στο ιεκ ενα χρονο-άχρηστο χαρτι οπως μου πε- και πηγε αγγλια στο πλυμουθ.
Εκει σε 4 χρόνια έφυγε με ενα πτυχιο αρχιτεκτονικής-interior design και κατι ακομα που δεν θυμαμαι.
Εδω και ενα χρονο έχει παει στη νοτια αφρικη οπου εχει ενα αρκετα καλο συμβολαιο με μια εταιρια.
Τώρα γιατι στα λεω ολα αυτα.
Εγώ προσωπικά είμαι κατα των ιεεκ, θέλω να εστιασεις στη πρωτη παραγραφο που εγραψα.
Εγώ είμαι στον χώρο της υγείας. Δεν μπορείς να πιστεψεις τι τζιμανια έχουν βγει απο το αντιστοιχο ιεεκ που υπαρχει στην Ελλάδα και βγάζει κατι σαν επαγγελματιες υγείας(με σίγουρη αποκατασταση οπως ισχυριζεται παντα). Και δε σου λεω να κανουν αιμοληψια η χορηγηση φαρμακων η κατι τετοιο..εδώ τους έλεγα ετοιμαστε 2 τολυπια(τετραγωνακια μικρα γαζας) με οινοπνευμα και μου εφερε μια γαζα απο αυτες που ειναι για αλλαγη τραυματων μια μικρη τετραγωνη τετοια.
Και ο συγκεκριμενος είχε πάρει το πτυχιο του απο το ιεεκ απλά υποχρεουνται να κανουν πρακτική και να γράψουν μια εργασία στο τέλος με τις εμπειριες τους.
Και για να τα λεμε ολα 3 τετοιυς ειχαμε στην πτερυγα που ημουν στο 401(πλεον δεν τους δεχονται-μονο η αεροπορια στο 251 δεχεται αλλα για ποσο δεν ξερω)...και οι 3 τετοιο αποφοιτοι ηταν για σφαλιαρες, δεν ξεραν τιποτα.
Συνοψίζοντας το μέγα παραλήρημα μου, καλύτερα να πας σε ένα ΤΕΙ παρά στα ιεεκ. Δουλειά ναι ίσως βρεις στον τομεα σου, αν και έτσι όπως έχουν γινει τα πράματα έχω δει παιδιά απο το μηχανολογων-ηλεκτρολογων να παρακαλάνε για 500€ να δουλεψουν θα έχεις και ανταγωνισμός απο τους ΑΕΙδες για μια θεση.
Καληνυχτα.

Υ.Γ. Για να διευκρινίσω αυτο με τα τολύπια, είναι κάτι σαν να σου ζητάνε ένα ποτήρι νερό, τόσο απλό και κοινό στο νοσοκομειο.
EDIT:
ΥΓ2. Σίγουρα εχουν βγει και αξιολογα ατομα απο ιεεκ, προφανως εχω πεσει σε κακα παραδειγματα, απλα οπως ειπα δεν εχω γνωρίσει κανενα..
• inBlog.gr - Ενημερωτικό blog για SEO, Marketing, Social Media κ.α. ;-)
• w24.gr Forum - Ελληνική κοινότητα για Webmasters, SEO, internet marketing και affiliate marketers.(απο το 2009!)
•Travel Blog

pimpogio

Iek , κολλεγιο , αγγλια

Δημοσίευση από pimpogio » 14 Αύγ 2011 03:51

αλλο αγγλια αλλο αμερικη..

στην αγγλια το βασικο κερδος που θα εχεις ειναι η γλωσσα που θα μαθεις.. απο επιπεδο σπουδων ειναι ποιο χαμηλο απο την ελλαδα(αει σιγουρα ισως και τει) στα μαθηματικα..
και ολες οι τεχνολογικες επιστημες χωρις μαθηματικα ειναι απλα ανυποστατες..
Σιγουρα στα πρακτικα θεματα ειναι καλυτερα απο εδω στην αγγλια αλλα οχι στα μαθηματικα.. και τα μαθηματικα ειναι το Α και το Ω.

Στην αμερικη αντιθετως θα μαθεις και τη γλωσσα αλλα και μαθηματικα εκει πραγματικα το επιπεδο ειναι πολυ υψηλό παρα πολυ υψηλο ειναι ισως το καλυτερο στον κοσμο...

Στην ελλαδα τα ιεκ ξεχνα τα ειναι σε μαυρα χαλια οπως και τα κολεγια..

Άβαταρ μέλους
adiaforosgr
Επικοινωνία:

Iek , κολλεγιο , αγγλια

Δημοσίευση από adiaforosgr » 14 Αύγ 2011 08:55

@Shapiro Αγγλία που είσαι; Brighton;

Shapiro

Iek , κολλεγιο , αγγλια

Δημοσίευση από Shapiro » 14 Αύγ 2011 09:36

@inBlogger thnx αλλα δεν εχω παρει την αποφαση μου ακομα , απλος ηθελα να παρω γνωμες για τα ιεκ και για τα κολεγια στην ελλαδα οπου κανενας δεν μου ονομασε καποιο καλο (τοση σαπιλα?) , για την αγγλια την πηρα τν γνωμη μου και δεν ειναι η καλυητερη. Το εισητηριο παντος για να παω το εχω κλησει για γυρισμο ομως οχι :D

Οσο για το που ειμαι, ειμαι στο Middlesbrough οσοι το ξερουν θα το ξερουν απο την ομαδα, γεωγραφικα ειναι πανω απο το York.Οσο για καταταξη ειναι καπου στο 50/120 που ειναι ολα. Καλο ειναι δεν μπορω να πω, οι καθηγητες εαν τους πλησιασεις σε βοηθανε εχει γ@μ@τη βιβλιοθηκη αλλα εκει. Εαν περιμενα μονο απο την υλη του πανεπιστημιου θα εμενα πισω κατα την γνωμη μου.

Μια ερωτηση τωρα , για δουλεια τι δουλεια μπορει να βρει καποιος εκτος απο το να του ζητησουν να κανει καποιο προγραμμα / να το συντηρυση μετα ?

Εαν μονο κατι τετοιο ειναι το μεγεθος δουλειας στην ελλαδα τοτε γιατι να ασχολουμε με την αγγλια ?εγω αυτο κυριως σκευτομαι.

Shapiro

Iek , κολλεγιο , αγγλια

Δημοσίευση από Shapiro » 14 Αύγ 2011 12:54

*για να μην υπαρχουν αλλα post για την αγγλια*

δεν ρωταω αν ειναι καλα στην αγγλια δεν βαζω ερωτημα μεταξυ αγγλιας και ΙΕΚ ρωταω εαν γνωριζετε ενα καλο ΙΕΚ /Κολλεγιο !
ειδα και αλλα post παιδιων που ρωτανε παρομοια πραγματα ωστοσο μια απαντηση σωστη δεν εχω δει κανενας δεν μπορεσε να απαντηση στην ερωητηση που κανουμε. Οι περισσοτεροι περιαυτολογουνε και λενε τα ιδια πραματα "μαθε τεχνη κ αστινε " " κανε αυτο και θα δουμε δεν ξερεις πως ξημερωνει το αυριο " κτλπ κτλπ..

Δεν θελω να ειμαι εχθρικος αλλα να μεινουμε λιγο στο θεμα διοτι ειναι πολυ σοβαρο.
Εαν καποιος εχει στο νου του καποιο καλο Κολλεγιο/ΙΕΚ παρακαλω να ριξει τον οβολο του.
Ακομα εαν μπορει καποιος να μου εξηγησει τι υπαρχη εκει εξω ως δουλεια για εναν προγραματιστη.

Ευχαριστω και με ολο το σεβασμο να μην θηχτει κανενας!

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Iek , κολλεγιο , αγγλια

Δημοσίευση από cordis » 14 Αύγ 2011 12:56

Shapiro έγραψε: τα ιδια ειναι κ εκει αμα εσυ δεν κατσεις να διαβασεις, τπτ για τα ΙΕΚ/ κολεγια εχουμε να πουμε ?
παρακαλώ γράφε ολόκληρες τις λέξεις γιατί θα ξεχάσουμε και τα Ελληνικά μας στο τέλος.

ευχαριστώ.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Iek , κολλεγιο , αγγλια

Δημοσίευση από cordis » 14 Αύγ 2011 13:05

Στο θέμα μας. Καλό ΙΙΕΚ δεν υπάρχει.

Οι μισοί στην αίθουσα θα είναι γιατί τους είπε ο μπαμπάς τους να πάνε να πάρουν το χαρτί, και οι άλλοι μισοί (εκτός ενός) είναι για να πάρουν αναβολή από τον στρατό.
Ο ένας που μας μένει προσπαθεί να μάθει, και δεν μαθαίνει.

Αν θες να πας ΙΙΕΚ να ξέρεις ότι πας μόνο για το χαρτί, γιατί από γνώσεις θα πάρεις από πολύ ελάχιστες έως ελάχιστες και με κόπο. Εάν φυσικά έχει όρεξη και κάποιος καθηγητής.

όπως Αγγλία δηλαδή. :p

Αν γυρίσεις για να βοηθήσεις τον πατέρα σου να το κάνεις συνειδητά, ότι δε θα μάθεις κάτι παραπάνω, ότι μάθεις θα το μάθεις μόνος σου, και ότι απλά θα πάρεις ένα χαρτί που θα σου δώσει 750 αρχικό μισθό.

κι εγώ ΙΙΕΚ έχω τελειώσει, αλλά την δεκαετία του '90 που δεν ήταν οι προγραμματιστές όσοι οι γιατροί και δεν υπήρχε καμία προοπτική για εξωτερικό.
- follow me @twitter

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ημερίδες, Σεμινάρια & Θέματα Εκπαίδευσης”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης