Android application

Android συσκευές και εφαρμογές.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Android application

Δημοσίευση από fiskilis » 14 Αύγ 2011 11:55

πριν λίγες μέρες έγινα ευτυχής κάτοχος ενός Samsung Galaxy με λειτουργικό Android και βλέπω ότι κάθε μέρα μαθαίνω και κάτι νέο

Πολλά free application έχω κατεβάσει απο το https://market.android.com

αν έχετε κάποιο καλό υπόψιν σας ας το αναφέρετε εδώ

Άβαταρ μέλους
Insurer

Android application

Δημοσίευση από Insurer » 01 Σεπ 2011 01:56

τσέκαρε λίγο τα βίντεο αυτού του τύπου http://www.youtube.com/watch?v=W8IOe5Sx4OM . Σου γλυτώνει πολύ χρόνο με το review και κάνει αρκετά συχνά. Οι εφαρμογές είναι άπειρες και αν δεν ψάχνεις κάτι συγκεκριμένο χάνεσαι.

Άβαταρ μέλους
Kainourios
Ruby Moderator
Επικοινωνία:

Android application

Δημοσίευση από Kainourios » 01 Σεπ 2011 11:21

Το πρώτο πράγμα που θα έκανα είναι να το rootάρω για να έχω full πρόσβαση σε όλα τα αρχεία. Ειδικά αν είσαι developer ή θες να το ευχαριστηθείς με το να πειράζεις κάθε εφαρμογή που υπάρχει και να βλέπεις πώς αντιδρά, είναι must! Αν όμως νιώθεις πως δεν το χρειάζεσαι και φοβάσαι έστω και λίγο, μην το κάνεις.

Εφαρμογές που θεωρώ πως θα έπρεπε να έχει κάθε android κινητό, βέβαια πολλές φορές έχουν ήδη κάποιες αντίστοιχες εφαρμογές από μόνα τους επάνω:

ASTRO file manager: Κάνει για backup, για να βλέπεις τα αρχεία του κινητού σου και να κάνεις edit.
SwiFTP: Σηκώνει FTP server και βλέπεις τα αρχεία του κινητού σου μέσω wifi, χωρίς καλώδια, με έναν ftp client στο PC, όπως ο filezilla.
Rockplayer: Παίζει σχεδόν όλα τα video.
Adobe reader: Διαβάζεις βιβλία στο κινητό.
App 2 SD Free: Μεταφορά αυτόματα όσων εφαρμογών γίνεται, από την internal μνήμη του κινητού στην sdcard και ειδοποίηση.
Prey: Σε περίπτωση απώλειας του κινητού, με ένα SMS ενεργοποιείται κρυφά το GPS και wifi και μέσω web εντοπίζεις που βρίσκεται. Μπορείς να κάνεις διάφορα, όπως να το κλειδώσεις, να στείλεις μήνυμα ή να κάνει ένα δυνατό ήχο για να εντοπίσεις που βρίσκεται. Το "κακό" είναι πως δεν παίζουν όλα τα extra features σε όλα τα κινητά επειδή ο κάθε OEM έχει βάλει τα δικά του UI καλούδια, παρόλα αυτά ο εντοπισμός που είναι το σημαντικότερο, παίζει. http://preyproject.com/

Nice to have εφαρμογές αν είσαι geek και web developer:
Busybox: Εισάγει διάφορα must have unix tools στο android.
Network discovery: Εντοπίζει τα γειτονικά δίκτυα και κάνει τυπικά scans για ανοιχτές πόρτες.
Terminal emulator: Terminal στο κινητό.
ConnectBot: Σύνδεση με ssh μέσω android. Αν έχεις servers και πας συχνά διακοπές, το χρειάζεσαι.
Opera Mobile: Ο μόνος σοβαρός browser που υποστηρίζει μια χαρά όλα τα νέα html5 features. Αν είσαι web developer και θες να φτιάξεις web apps που να παίζουν και offline σε κινητό. Είναι ο μόνος που βρήκα να υποστηρίζει μια χαρά web databases (sqlite).
Remote RDP Enterprise: Remote desktop από το κινητό, πιο πολύ εφφέ είναι αλλά έχει πλάκα :). Δεν είναι δωρεάν αυτή η app.
Advanced task killer free: Όχι οτι το χρειάζεσαι ιδιαίτερα, αλλά σου δείχνει μαζεμένες τις apps που τρέχουν στο κινητό σου και μπορείς να τις σκοτώσεις (κάτι που στα android κινητά δε χρειάζεται, κλείνουν μόνες τους από το λειτουργικό όταν χρειαστεί επιπλέον πόρους).

Καλή εξερεύνηση.

MPIKIS GEORGE
Επικοινωνία:

Android application

Δημοσίευση από MPIKIS GEORGE » 01 Σεπ 2011 18:37

Άβαταρ μέλους
nirvana

Android application

Δημοσίευση από nirvana » 02 Σεπ 2011 17:48

Συμφωνώ 100% για τον opera.
Συμφωνω και για το Advanced task killer free

Ωραίο και gadgetαδικο είναι το shazam (αν ξέρει κανείς πως δουλεύει ας το πει γιατι με έχει φάει η απορία :))

Αν χρησιμοποιείς dropbox υπάρχει και app για το android.

Έχω βάλει και το quick settings που έχει κάποια shortcuts, επιλογή να κλείσεις τα mobile data κ.λ.π. το οποίο μου άρεσε.

Άβαταρ μέλους
burnmind
Script Master
Επικοινωνία:

Android application

Δημοσίευση από burnmind » 02 Σεπ 2011 18:17

nirvana έγραψε:Ωραίο και gadgetαδικο είναι το shazam (αν ξέρει κανείς πως δουλεύει ας το πει γιατι με έχει φάει η απορία :))
Έχει αποθηκευμένα και προεπεξεργασμένα έναν Χ αριθμό τραγουδιών στη βάση του. Για το κάθε τραγούδι, κατά την εισαγωγή του λογικά τρέχει έναν αλγόριθμο ώστε να το αναλύσει και να δημιουργήσει (βάσει των συχνοτήτων πχ) κάποιο μοναδικό record. Πχ "ascdefg1234567" (εντελώς απλοϊκό παράδειγμα).

Έπειτα, καταγράφει 10 δευτερόλεπτα από το τραγούδι που ψάχνεις, τρέχει τον ίδιο αλγόριθμο γι'αυτά τα 10 δευτερόλεπτα και συγκρίνει αυτό το fingerprint με τα τραγούδια στη βάση του. Άρα αν τα 10 sec βγάλουν "efg123", αναγνωρίζει πως το τραγούδι είναι αυτό με συνολικό record "ascdefg1234567" και στο επιστρέφει.

Προφανώς υπάρχουν και αλγόριθμοι που αφαιρούν εξωτερικούς θορύβους ή απλά δε χρειάζεται να είναι 100% ίδιο το fingerprint.

edit: εδώ έχει μπόλικες πληροφορίες απ'ότι είδα με μια πολύ γρήγορη ματιά: http://gizmodo.com/5647458/how-shazam-w ... hrow-at-it

trcmtech
Επικοινωνία:

Android application

Δημοσίευση από trcmtech » 15 Μαρ 2012 15:22

Υπάρχει και αυτή εδώ η υπηρεσία: http://www.liveall.eu που εκτός των άλλων, έχει και Android (απλή) εφαρμογή για να στέλνεις SMS
Μπορείς να πάρεις και κάμποσα δωρεάν
H android εφαρμογή μπορεί να κατάβει από εδώ https://market.android.com/details?id=c ... xsV0VVMiJd

Άβαταρ μέλους
ThanosT

Android application

Δημοσίευση από ThanosT » 26 Απρ 2012 16:43

εκτός του adobe reader ποιο άλλο Pdf reader δωρεάν για android λέτε πως αξίζει ;
Ας είμαστε αισιόδοξοι ακόμα και τώρα

Joakim

Android application

Δημοσίευση από Joakim » 27 Απρ 2012 18:50

Μιας και μιλάμε για android, έχω ένα tablet αλλά το πληκτρολόγιο εμφανίζει αγγλικούς χαρακτήρες και μπορείς να επιλέξεις διαφορετική γλώσσα εαν θέλεις αλλά δεν έχει ελληνικά. Ξέρετε τι μπορώ να κάνω? Εαν κατεβάσω ένα νέο πληκτρολόγιο που έχει ελληνικούς χαρακτήρες θα μπορώ εάν δεν μου κάνει να το βγάλω και να επανέλθει το αρχικό?

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Android application

Δημοσίευση από deninho » 30 Απρ 2012 12:54

@ThanosT: ezPDF Reader. Άκυρο, δεν είναι δωρεάν.

@Joakim: Προσωπικά (στο κινητό) με έχει βολέψει αφάνταστα το swype. Δεν ξέρω κατά πόσον είναι βολικό σε τάμπλετ.

Αν δε σου κάνει, μπορείς να ψάξεις στο μαρκετ και θα βρεις πολλά πληκτρολόγια, με υποστήριξη (είτε εξ αρχής είτε σαν addon) ελληνικών.

Φυσικά, όλα μπορείς να τα απεγκαταστήσεις αν δε σου κάνουν.

Joakim

Android application

Δημοσίευση από Joakim » 30 Απρ 2012 23:11

deninho έγραψε:@ThanosT: ezPDF Reader. Άκυρο, δεν είναι δωρεάν.

@Joakim: Προσωπικά (στο κινητό) με έχει βολέψει αφάνταστα το swype. Δεν ξέρω κατά πόσον είναι βολικό σε τάμπλετ.

Αν δε σου κάνει, μπορείς να ψάξεις στο μαρκετ και θα βρεις πολλά πληκτρολόγια, με υποστήριξη (είτε εξ αρχής είτε σαν addon) ελληνικών.

Φυσικά, όλα μπορείς να τα απεγκαταστήσεις αν δε σου κάνουν.
νά'σαι καλά φίλε!

Άβαταρ μέλους
scoobby
Επικοινωνία:

Android application

Δημοσίευση από scoobby » 01 Μάιος 2012 00:47

Κατέβασε το multiling keyboard....

Joakim

Android application

Δημοσίευση από Joakim » 01 Μάιος 2012 14:59

φίλε scoobby θα το δοκιμάσω και αυτό!

Άβαταρ μέλους
blogman
Επικοινωνία:

Android application

Δημοσίευση από blogman » 22 Φεβ 2013 21:50

Kainourios και Nirvana θα διαφωνήσω μαζί σας για το browser opera που λέτε, εγώ χρησιμοποιώ Firefox, και Chrome και είμαι πολύ ευχαριστημένος

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Android application

Δημοσίευση από Cha0s » 07 Μαρ 2013 17:57

blogman έγραψε:Kainourios και Nirvana θα διαφωνήσω μαζί σας για το browser opera που λέτε, εγώ χρησιμοποιώ Firefox, και Chrome και είμαι πολύ ευχαριστημένος
Για να καταλάβω, διαφωνείς ότι δεν είναι σοβαρός ο Opera και το επιχείρημα σου είναι ότι εσύ είσαι ευχαριστημένος με τον Chrome/FF (γιαυτό και ο Opera δεν είναι σοβαρός);

Μήπως προσπαθείς να ποστάρεις απλά για να ποστάρεις; Λέω εγώ τώρα... :hammer:

Btw, καλό είναι να σταματήσεις να ξεθάβεις τόπικς για το όποιο SEO προσπαθείς να κάνεις.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Android”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες