Πρόβλημα με το Outlook Express 6

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας τα Windows και τα προγράμματά τους. Νέα & ειδήσεις.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
345crew
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από 345crew » 20 Αύγ 2011 18:27

Έχω σε ένα netbook της asus το Outlook Express 6 για να λαμβανω την αλληλογραφία μου.
Εδώ και μερικές μέρες μου παρουσιάζει το εξής πρόβλημα, κλείνει από μόνο του.

Το "αυτόματο" κλείσιμο γίνεται κατ' επιλογή του OE6.
Μπορεί να κάνω αποστολή mail και να κλείσει, μπορεί να αλλάξω φάκελο και να κλείσει, μπορεί να ανοίξω mail για να διαβάσω και να κλείσει!

Είναι αρκετά εκνευριστικό.

Δοκίμασα με το Super Antispyware να αφαιρέσω spyware κλπ, δούλεψε για αρκετή ώρα το OE6 χωρίς κανένα πρόβλημα και μετά από την αφαίρεσει ενός toolbar της webfetti και restart, μου ξαναπαρουσιάστηκε το πρόβλημα.

Δεν ξέρω τι να κάνω, καμία ιδέα έχετε?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 22 Αύγ 2011 14:12

Φίλε παράτα το το Outlook και κατέβασε τον Mozilla Thunderbird που είναι open source και πολύ καλύτερος email client από την Express έκδοση του Outlook, να βρεις την υγειά σου!

Καλού κακού, δοκίμασε να κάνεις μια επιδιόρθωση στο αρχείο που κρατάει το outlook τα emails, μήπως είναι φθαρμένο. Δοκίμασε να κάνεις και μια σάρωση και καθαρισμό με το Malwarebytes Antimalware μήπως έχεις πιάσει κανένα ιό, καθώς και με το Spybot seek & destroy. Εγώ αυτά χρησιμοποιώ!

Μιας και έχεις netbook, ίσως να σε βόλευε να περάσεις σε κάποια linux διανομούλα.
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 22 Αύγ 2011 14:45

Έχω κάποιες πληροφορίες (μπορεί να είναι απλές φήμες) ότι τα Outlook Express ήταν τα 'σημαντικότερα αδύνατα σημεία' των εκάστοτε αντίστοιχων Internet Explorers.
Προσωπικά δουλεύω απ'ευθείας από τους providers (ΟΤΕΝΕΤ, Google κλπ) μέσω Firefox, κι έχω πολύν καιρό να δω πρόβλημα.
Με τον Provider που έχουμε στην Εταιρεία όπου δουλεύω, έχουμε -κατά καιρούς- σοβαρό πρόβλημα ΚΑΙ με τα Office OUTLOOK!! Δεν κάθομαι να το πολυψάξω: (Ποιός φταίει; Ο Server του Provider, ή η σύνδεση με το Office OUTLOOK;!!)
Έχω ρίξει γραμμή, και δουλεύουν το συντριπτικό ποσοστό τους, αν όχι όλοι, απ'ευθείας από τον Provider. Από τότε, έχουν ηρεμήσει και όλοι αυτοί οι συνάδελφοι, κι εγώ μαζί τους :wink: :wink:

Άβαταρ μέλους
345crew
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από 345crew » 22 Αύγ 2011 20:05

Παιδιά να σας πω την αλήθεια, το netbook μου το έδωσαν για να το φτιάξω.
Το κατάφερα (τουλάχιστον έτσι νόμιζα), είχα ανοικτό το OE6 για καμία ώρα συνεχόμενα. Έκανα αλλαγές σε φακελους, έστειλα καμιά δεκαριά mails στο δικό μου, καθάρισα τα διαγραμμένα mail του ανθρώπου που μου το έδωσε και όλα ήταν άψογα.

Ενημερώνω τον άνθρωπο το πέρνει πάει σπίτι του και μετά από καμία ώρα με παίρνει τηλέφωνο και μου λέει πως το πρόβλημα εξακολουθεί! Φανταστείτε τι σκέφτόταν ο άνθρωπος εκείνη την ώρα και τι εγώ!

Τεσπα θα δοκιμάσω με το thunderbird να δω τι γίνεται και ανάλογα.

Αν όμως κάποιος έχει οποιαδήποτε άλλη ιδέα ας ενημερώσει.
Ως προς το support από την MS δεν το έχω δει αλλά λέω να ρίξω μια ματιά!

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 22 Αύγ 2011 22:01

Τις ρυθμίσεις του προγράμματος τις έχεις ελέγξει εξονυχιστικά;
Σίγουρα καλύτερα θα ήταν να απαλλαγείς από αυτό το πρόγραμμα, είναι πολύ παλιό και με προβλήματα ασφάλειας (και έχει καταργηθεί πλέον).
Μπορείς να δοκιμάσεις και την σύγχρονη εκδοχή του, το Windows Live Mail που συμπεριλαμβάνεται στην σουΐτα του messenger -- Windows Live Messenger πλέον -- (και επιλέγεις πια προγράμματα να εγκαταστήσεις). Είναι πολύ καλό και κυρίως υπερσύγχρονο και με διαρκή υποστήριξη από την MS.

Εναλλακτικά όπως ήδη προτάθηκε το Thunderbird της Mozilla είναι επίσης πολύ καλό.
Επίσης μπορείς να τα καταργήσεις όλα (!) και να λειτουργείς μόνο με online email (μέσω του browser δηλαδή) από τα γνωστά sites που προσφέρουν παρόμοια δυνατότητα.
«Μάθε από τα λάθη των άλλων γιατί δε θα προλάβεις να τα κάνεις όλα μόνος σου»
Οι Έλληνες είμαστε «θεατές των λόγων και ακροατές των έργων» (.... ο Θουκυδίδης το είπε !)
«Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Αυτοί που κερδίζουν, αυτοί που χάνουν και αυτοί που καθορίζουν ποιοι κερδίζουν και ποιοι χάνουν! »

Απάντηση

Επιστροφή στο “Windows Software Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες