Αποστολή ποδηλάτου από Ελλάδα - Ολλανδία

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 22 Αύγ 2011 17:50

Ψάχνω να βρω πληροφορίες για το πως μπορώ να στέιλω ένα ποδήλατο από Ελλάδα -> Ολλανδία.
Υποτίθεται ο ένας ο συγκάτοικος που δούλευε σε μεταφορική θα το κανόνιζε, αλλά από τον Νοέμβριο ακόμα περιμένω να λιώσω το ποδήλατο μου στους Ολλανδικούς δρόμους :P

Γνωρίζει κανείς κάποια εταιρία που να αναλαμβάνει τέτοιες μεταφορές;

Το ποδήλατο είναι σχετικά ακριβό και δεν ψήνομαι να γραντζουνιστεί/κακομεταχειριστεί και ιδανικά να μην λυθεί καν.

Με άλλα λόγια δεν θέλω να γίνει μούφα δουλειά :P

Λίγο που το έψαξα στο google είδα κάτι τραγικές τιμές (>400$ και θα έπρεπε να το λύσω εγώ κιόλας και να το πακετάρω σε ειδική κούτα ποδηλάτου).

Γνωρίζει κανείς καμιά Ελληνική εταιρία που να το αναλάβει με ανθρώπινο κόστος και χωρίς να βρίσκομαι Ελλάδα για την όλη διαδικασία και όπως είπα ιδανικά να μην χρειαστεί να λύσω το ποδήλατο (συνήθως πετάλια και τιμόνι - κυρίως τα πετάλια δεν ψήνομαι δηλαδή να λύσω) ;

Ή γενικά τι τρόποι παίζουν να το στείλω (αεροπορικώς, οδικώς κλπ).

Κάθε hint/tip ευπρόσδεκτο :)

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 22 Αύγ 2011 18:06

Με... τρένο?
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 22 Αύγ 2011 18:09

Δεν έχω πρόβλημα το πως θα έρθει και πόσες μέρες θα πάρει.

Απλά ρωτάω για καμιά εταιρία στην Ελλάδα που να αναλαμβάνει τέτοιες μεταφορές, τι κόστος παίζει πάνω κάτω αν γνωρίζει κάποιος και γενικά τι χρειάζεται (δεδομένου ότι δεν είμαι Ελλάδα για να το τρέξω το θέμα)

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 22 Αύγ 2011 18:12

Ναι εννοώ να το στείλεις με τρενο. Ποσο ακριβό θα ειναι? Παρε στον ΟΣΕ αν δε βαριέσαι να ρωτήσεις

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 22 Αύγ 2011 18:14

Άβαταρ μέλους
c0d3punk
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από c0d3punk » 22 Αύγ 2011 18:16

όταν είδα το thread λέω μάλλον συμφέρει να αγοράσεις καινούργιο εκεί που είσαι....

νομίζω πως το πακετάρισμα είναι μονόδρομος ρε συ. Έτσι εξασφαλίζεις να μη σου γρατσουνιστεί τουλάχιστον. και στο κάτω κάτω τι κάνεις? βγάζεις τα πετάλια, ξεσφίγγεις με ένα allen το τιμόνι και το γυρνάς πλάγια, κατεβάζεις κάτω τη σέλα και λύνεις τις ρόδες απλά γυρίζοντας τις πεταλούδες.

αν στο στείλουν ασυνόδευτο αεροπορικός? δεν παίζει να στο ασφαλίσουν σε περίπτωση απώλειας?

Η Γενική ταχυδρομική συνεργάζεται με την UPS για δέματα εξωτερικού. για κοίτα μήπως σε βολεύει για εκεί.

από περιέργεια... πόσο κοστίζει και τι ποδήλατο είναι?
like ants in a colony we do our share
but there's so many other f****' insects out there || Ανανεωμένα Παρτάλια || biZfind.gr

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 22 Αύγ 2011 18:23

Ένα καλό ποδήλατο κοστίζει πολύ παραπάνω από $400. Χωρίς πακετάρισμα δεν νομίζω να δεχτεί κανένας να το στείλει. Ίσως μπορείς να πληρώσεις αυτόν που στο πούλησε για να πάει στο σπίτι σου και να το πακετάρει, θα έχει και κουτιά στο συγκεκριμένο μέγεθος.

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 22 Αύγ 2011 18:24

Ένα Scott Sportster P3 του 2009 είναι.

Εικόνα
http://www.scott-sports.com/gb_en/produ ... ortster_p3

760e κόστισε (όταν το πήρα - τώρα δεν κυκλοφορεί το συγκεκριμένο μοντέλο νομίζω).

Δεν παίζει να αγοράσω εδώ αντίστοιχο ποδήλατο :P

Να σου δώσω ένα μέτρο σύγκρισης, η σαμπρέλα Ελλάδα κάνει 2ευρώ, εδώ κάνει 7 :P

Για τα πετάλια έχω ψιλο-σκάλωμα, έχω φάει πακέτο με όλα τα προηγούμενα ποδήλατα (του αλλάζω τα φώτα δεν κάνω βόλτες απλά χαχαχα) γιαυτό φοβάμαι να τα σκαλίσω μην πακετωθεί και αυτό...

Εντάξει ένα τυπικό πακετάρισμα δεν το γλυτώνω, αλλά επειδή όπως είπα δεν θα είμαι εκεί να το δω, και μάλλον θα το κάνει κάποιος άλλος για μένα, δεν θέλω να το λύσει :P

O ΟΣΕ στέλνει και εξωτερικό πράγματα;

Θα το τσεκάρω thanks :)

edit: διόρθωση τιμής
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Cha0s την 22 Αύγ 2011 20:43, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 22 Αύγ 2011 18:40

Δεν ξερω. Αλλα φανταζομαι για όπου εχει δρομολόγια στελει και δεματα.
Ο Αγγελος μπορει να ξερει κατι (Fiskilis) θα τον ρωτησω

Άβαταρ μέλους
c0d3punk
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από c0d3punk » 22 Αύγ 2011 20:21

καλά ρε συ Cha0s τόσα χρήματα για ένα ποδήλατο ποτέ δεν το κατάλαβα... τι διαφορά έχει από ένα άλλο που κάνει 400 (αν θέλουμε με δισκόφρενα και hard-tail) για να μην πω πιο φθηνό.

Η πικρή αλήθεια είναι ότι αν έχεις ένα τέτοιο ποδήλατο να κάθεται είναι κρίμα.. και εκεί που είσαι είναι και bike-paradise από ότι έχεις αναφέρει κιόλας.

πάντως μη φοβάσαι να τα σκαλίσεις. καλύτερα να ρίξεις και κανά γρασάρισμα όπου χρειάζεται. εξάλλου όλα αλλάζουν αν φθαρεί κάτι δεν λέει τπτ. ο σκελετός να 'ναι καλά να κρατάει στις πιέσεις και τα άλλα είναι αναλώσιμα.
but there's so many other f****' insects out there || Ανανεωμένα Παρτάλια || biZfind.gr

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 22 Αύγ 2011 20:33

Κοίτα, όταν το έχεις για κύριο μεταφορικό μέσο αν πάρεις αυτό των 400ευρώ όπως λες, και με την χρήση που του κάνω εγώ, απλά θα μου έμενε στα χέρια και από κάτι κάθε πρωί που πήγαινα στην δουλειά :P

Έχει διαφορά καταρχήν στην γεωμετρία που είναι από τα σημαντικότερα για μένα.
Το συγκεκριμένο έχει τέτοια γεωμετρία που σε δρόμο όση δύναμη δίνεις στο πετάλι την περισσότερη την παίρνεις στον τροχό χωρίς να κουράζεσαι/χάνεται δύναμη.

Όταν κάνεις αποστάσεις 20 και 30 χιλιομέτρων πίστεψε με κάτι τέτοιες λεπτομέριες παίζουν ρόλο ;)

Το βλέπω συγκριτικά με ένα μουφο-ποδήλατο που πήρα εδώ μεταχειρισμένο των 100ε ίσα ίσα να κινούμαι, και όποτε έχω κάνει αποστάσεις πάνω απο 4-5 χιλιόμετρα ψωφάω μέχρι να γυρίσω σπίτι.

Το άλλο θέμα είναι τα δισκόφρενα τα οποία με έχουν σώσει κυριολεκτικά από πολλά ατυχήματα (μιας και στην παραλιακή ήμουν ο μέγιστος κάγκουρας μέσα στον κόσμο :lol: )
Η ακρίβεια και ο έλεγος που έχεις με τα υδραυλικά δισκόφρενα δεν συγκρίνεται πιστεύω με τα συμβατικά φρένα (v-brakes, ή μηχανικά δισκόφρενα).

Ο σκελετός του είναι από ένα περίεργο κράμα και ότι κοπάνημα και να έχει φάει δεν έχει μασήσει μία.
Ακόμα και το καλοκαίρι του 09 που με χτύπησε αμάξι και το ποδήλατο έφαγε γερό κοπάνημα είχε μόνο ένα σημαδάκι/βαθουλωματάκι μπροστά στον σωλήνα που μπαίνει το πιρούνι.

Συνολικά το ποδήλατο ζυγίζει 13 κιλά αν θυμάμαι σωστά που και αυτό συμβάλει στο να είναι ξεκούραστο στην οδήγηση.

Όπως είπα εξαρτάται από την χρήση που κάνεις.
Όπως μία γραμματέας δεν θα πάρει το i7 με 32GB Ram για να παίζει πασιέντζα, έτσι και κάποιος που απλά πάει καμιά βόλτα δεν θα πάρει ποδήλατο 700ευρώ :P
Btw, έγραψα μαλακία πριν χαχαχα 760 κάνει όχι 1760 :D

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 22 Αύγ 2011 21:11

Οταν εμενα Θεσνικη ηταν να παρω ενα peugeot Sport 1100 ευρω αλλα έφυγα και τελικά δν το πηρα.

Αμορτισερια, δισκόφρενο και ολα τα καλουδια

Άβαταρ μέλους
c0d3punk
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από c0d3punk » 22 Αύγ 2011 21:28

Cha0s έγραψε:... έτσι και κάποιος που απλά πάει καμιά βόλτα δεν θα πάρει ποδήλατο 700ευρώ :P
Btw, έγραψα μαλακία πριν χαχαχα 760 κάνει όχι 1760 :D
από όλα που είπες Cha0s τα δισκόφρενα δεν έχω δουλέψει μόνο και απόσταση δεν έχω κάνει μεγαλύτερη των 18-20 χιλιομέτρων. Δεν μπορώ να πω ότι δεν κουράστηκα όμως... με ένα Cross που έχω με V-Brakes, και μπουκάλες μπροστά. α και με λάστιχα με τακουνάκια πάω άσφαλτο και χώμα με ελιγμούς και να μη το ματιάσω δεν έχει γλιστρήσει ούτε μια φορά. χώρια που στις ζούρλιες μου αμα δεν έχει και κόσμο γύρω κατεβαίνω σκαλοπάτια και κάνω κανά μικρό αλματάκι. τιμή ποδηλάτου πριν 6 χρόνια αγοράς 280 euro και μόνο πρόβλημα στις ταχύτητες που θέλει άλλαγμα ο πίσω μηχανισμός.

σε αντίθεση με ένα IDEAL Megisto που είχα πάρει βόλτα και ούτε παιχνιδιάρικο ήταν ούτε σταθερό. καινούργιο ποδήλατο.

εεε μα ένα χιλιάρικο που έριξες στην τιμή έχει ξέρεις λίγο διαφορά :-D :lol: παίρνεις και παπάκι και ποδήλατο με αυτά τα λεφτά :-)

κάνεις όμως τόσα χιλιόμετρα για να χρειάζεσαι τέτοιο τούμπανο? μήπως ήταν πολύ μούφα αυτό που είχες πάρει εκεί?

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 22 Αύγ 2011 22:07

Ναι μπερδεύτηκα με την τιμή :)

Τα δισκόφρενα κάνουν κάνα 300άρι μόνα τους, οπότε το κύριο κόστος είναι εκεί.

Αλλά η διαφορά δεν συγκρίνεται. Έχω κατέβει τον Υμηττό (από Καλοπούλα προς τέρμα κάτω) που δεν είχα καν λάστιχα για τέτοια διαδρομή και δεν μάσησε μία (ζήτημα να άφησα τα φρένα για μερικά μέτρα συνολικά - είχαν πάρει φωτιά :D ) και δεν με κούρασε καθόλου το φρενάρισμα. Με ένα δάχτυλο έχεις όση δύναμη χρειάζεσαι για να σταματήσεις πλήρως.
Οπότε αν τύχει κάτι που απαιτεί απότομα φρένα και πολύ καλό grip του τιμονιού μπορείς να το κάνεις πιο εύκολα ;)

Εμένα τα λάστιχα είναι λεπτά πολύ (αυτά που έχει στην φωτό και τα έχω λιώσει κιόλας) οπότε στον δρόμο 'γλιστράει' το ποδήλατο δεν χάνει καθόλου σε ταχύτητα.
Συν ότι οι ζάντες είναι μεγαλύτερες από τις κλασσικές 26άρες που έχουν τα περισσότερα ΜΤΒ οπότε βοηθάει στην ταχύτητα.
Συν ότι είναι διπλά ενισχυμένες οι ζάντες. Ότι μα ότι κοπάνημα και να έχουν φάει δεν έχουν στραβώσει ούτε στο ελάχιστο!
Υπόψην το συγκεκριμένο είναι Trekking όχι MTB.

Εγώ στην ουσία μόνο αποστάσεις κάνω (ασταμάτητα όμως δεν πάω 5 στενά διαλειμά ξανά πάλι 5 στενά ξανά διάλειμα όπως κάνουν κάτι φλώροι που έχει τύχει να έρθουν μαζί μου και μου σπάνε τα νεύρα :lol: ) και σούζες :P

Την σούζα με αυτό το ποδήλατο την έχω λιώσει κυριολεκτικά.
Τα φρένα του σε πριζώνουν διαρκώς να το σηκώσεις όρθιο!
Πέρσυ την Άνοιξη θυμάμαι έκανα μία απόσταση κοντά 1.5km σούζα :P
http://maps.google.com/maps?saddr=Leofo ... 6&t=h&z=16

Από θέμα κούρασης, όταν γύρισα Αθήνα τον Ιούλιο και έκανα την κλασσική διαδρομή μου (Ελληνικό - Πειραιάς μέσω παραλιακής) ομολογώ πως τα έφτυσα μέχρι να γυρίσω, αλλά ήταν λόγω του ότι είχα 6-7 μήνες να κάνω τέτοια απόσταση.
Μόλις πέρασαν οι μέρες και έκανα καθημερινά σχεδόν διαδρομές επανήλθα στα κλασσικά μου επίπεδα.

Όπως και να έχει όταν κάνεις 20-30km κουράζεσαι.
Ακόμα και να μην κουραστούν τα πόδια, θα κουραστεί ο κώλος, ή μέση, κάτι.

Το θέμα είναι ότι άλλη κούραση σου βγάζει η μία γεωμετρία άλλη η άλλη.

Πριν από το Scott είχα ένα Ideal Prorider του '98-99.
Για 10 χρόνια δεν είχα αλλάξει ποδήλατο και κυριολεκτικά το prorider το είχα σπάσει (5-6 φορές του είχα σπάσει τον πίσω άξονα από τις σούζες :P )
Αλλά εκεί έμαθα στην ουσία να κάνω σοβαρές αποστάσεις και σούζα παρόλο που ήταν MTB, χωρίς αναρτήσεις και γενικά βαρύ.

Γενικά τα Ideal είναι μια χαρά για νορμάλ και λίγο πιο extreme χρήση. Και είναι και Ελληνικά :D

Αναλόγως τις απαιτήσεις ανεβαίνεις σε πιο ακριβά (δυστυχώς).

Σημαντικό ρόλο παίζει βέβαια και ο ποδηλατάς που συναρμολόγησε το ποδήλατο για το αν θα αρχίσει να γίνεται βίδες μετά από μερικές δεκάδες χιλιόμετρα.

Το βλέπω σε ποδήλατα 'no name' τύπου Praktiker/Carrefour που είναι των 200-300ευρώ που αρχίζουν και λυνονται μετά από μερικές βόλτες...
Και βλέπω το Scott όπου το μόνο πρόβλημα που μου έβγαλε τον πρώτο χρόνο ήταν ένα σκάλωμα στο μπροστά δισκόφρενο που τελικά αφού το πήγα για service ήταν απλά φαγωμένα τα τακάκια (μάλλον από τις δοκιμές για Edo που έκανα σε κάθε φανάρι και στοπ που σταμάταγα χαχαχα)

Γενικά έχω γυρίσει σχεδόν όλο το λεκανοπέδιο με το ποδήλατο και κυρίως τα Νότια προάστια που έμενα.
Πέρα από αυτό χρησιμοποιούσα το ποδήλατο για να πηγαινοέρχομαι δουλειά τα τελευταία 3-4 χρόνια οπότε είχα τουλάχιστον 4-5km οδήγηση την ημέρα, κάθε μέρα.

Αυτό που έχω πάρει εδώ ναι είναι της πλάκας δεν λέω.
Αλλά από την άλλη παρόμοιο ποδήλατο σαν αυτό που έχω Αθήνα, έχω δει μόνο τους μπάτσους να έχουν.

Σε ποδηλατάδικα και στο δρόμο έχουν κυρίως τα κλασσικά Ολλανδικά ποδήλατα. Ούτε MTB, ούτε Τrekking κλπ.
Και τα κλασσικά τα ποδήλατα εδώ (που είναι απλά για να πηγαινο-έρχεσαι, αν πας να κάνεις κανένα πέταγμα θα σου μείνει στο χέρι ο σκελετός) ξεκινάνε από 500-600ευρώ!

Ζήτημα να έχω δει 2-3 ποδήλατα με δισκόφρενα εδώ.
Και των μπάτσων δηλαδή που είναι σαν Trekking έχουν ταμπούρα

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Δημοσίευση από GeoStuff » 22 Αύγ 2011 22:55

Πήγαινε σε μια μεταφορική και ρώτα πόσο θέλει ένα φορτηγό για να στο μεταφέρει εκεί...

Ούτε τρένα ούτε τπτ... Και τύλιγμα όλο με bubblewrap...

Θα πας να το βάλεις στο φορτηγό και θα πας να το πάρεις και από την μεταφορική...

Επίσης, αν φοβάσαι μην σπάσει/χαλάσει κτλ κτλ πήγαινε φτιάξε ένα ξύλινο κουτί από κόντρα πλακέ που είναι φτηνό και βάλε το μέσα μαζί με bubblewrap...
Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες