Μεταχειρισμένα προιόντα τεχνολογίας

Εδώ μπορείτε να παρουσιάσετε την σελίδα σας. Να γνωρίζετε όμως ότι κάθε δημόσια προβολή φέρνει και τις αντίστοιχες κρίσεις και γνώμες. Αν θέλετε την λεπτομερή γνώμη μας για την σελίδα σας τοποθετήστε ένα θέμα εδώ...

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
theos80
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από theos80 » 24 Αύγ 2011 18:25

Στην Ιστοσελίδα SpareParts μπορείτε να βρείτε μεταχειρισμένες κάρτες γραφικών, επεξεργαστές, μνήμες, τροφοδοτικά, κινητά τηλέφωνα, εξαρτήματα καρτών γραφικών και άλλα πολλά.
URL: http://www.sparemyparts.com

Θα ήθελα επίσης αν δεν σας κάνει κόπο να πείτε τι πιστεύετε για το design της ιστοσελίδας?

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 24 Αύγ 2011 18:54

Είμαστε μια ομάδα ατόμων που δραστηροποιουνται στην πώληση μεταχειρισμένων προιόντων. Δεν ασκούμε καποια επιχειρηματική δραστηριότητα και όλα τα προιοντα που πουλάμε ειναι μεταχειρισμένα.
Αυτό σημαίνει πώληση των αντικειμένων χωρίς παραστατικά;

theos80
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από theos80 » 24 Αύγ 2011 18:58

Ολα τα αντικειμένα που πουλάω είναι δικά μου ή φίλων μου. Ολα είναι μεταχειρισμένα κάποια έχουν τις αποδείξεις τους και κάποια άλλα όχι. Στην περιγραφή περιγράφεται η κατάσταση του αντικειμένου και αν διαθέτει απόδειξη ή οχι.

Τι εννοείς ακριβώς παραστατικό? Γιατι στις αγγελίες πώλησης μεταχειρισμένων ειδών έχουν παραστατικά ολες?
Γιατι και αυτή η ιστοσελίδα σε αυτήν την κατηγορία ανήκει.

Άβαταρ μέλους
c0d3punk
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από c0d3punk » 24 Αύγ 2011 19:14

Το χρώμα στο background άλλαξέτο... μη σου πω γενικά παίξε με μια παλέτα που να δένουν αρμονικά όλα μαζί.

εκεί με τις δωροεπιταγές που λες "Ποσο μεγαλύτερο απο 400.00 € και μικρότερο από 20.00 €" .... πρέπει να κάνεις τούμπα τις τιμές.

Επίσης λες "Είμαστε μια ομάδα ατόμων που δραστηροποιουνται στην πώληση μεταχειρισμένων προιόντων. Δεν ασκούμε καποια επιχειρηματική δραστηριότητα και όλα τα προιοντα που πουλάμε ειναι μεταχειρισμένα. "

Εκτός από τόνους και διαλυτικά που λείπουν γράψε και το "δραστηριοποιούνται" σωστά.

Με πρόλαβες korgr :-)

είναι νόμιμο αυτό εάν δεν γίνεται μέσω τρίτων?
like ants in a colony we do our share
but there's so many other f****' insects out there || Ανανεωμένα Παρτάλια || biZfind.gr

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 24 Αύγ 2011 19:21

Βασικά επειδή δεν ξέρω, ψάχτο λίγο μην βρεθείτε μπλεγμένοι από το πουθενά...

theos80
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από theos80 » 24 Αύγ 2011 19:23

c0d3punk έγραψε:Το χρώμα στο background άλλαξέτο... μη σου πω γενικά παίξε με μια παλέτα που να δένουν αρμονικά όλα μαζί.

εκεί με τις δωροεπιταγές που λες "Ποσο μεγαλύτερο απο 400.00 € και μικρότερο από 20.00 €" .... πρέπει να κάνεις τούμπα τις τιμές.

Επίσης λες "Είμαστε μια ομάδα ατόμων που δραστηροποιουνται στην πώληση μεταχειρισμένων προιόντων. Δεν ασκούμε καποια επιχειρηματική δραστηριότητα και όλα τα προιοντα που πουλάμε ειναι μεταχειρισμένα. "

Εκτός από τόνους και διαλυτικά που λείπουν γράψε και το "δραστηριοποιούνται" σωστά.

Με πρόλαβες korgr :-)

είναι νόμιμο αυτό εάν δεν γίνεται μέσω τρίτων?
Το σκεφτόμουν και εγώ αυτό με το φόντο. Παρα είναι πορτοκαλί.
Αυτό για τις δωροεπιταγές ευχαριστώ για την επισύμανση θα το αλλάξω όπως και για το "δραστηριοποιούνται".

Οταν ανεβάζεις ένα μεταχειρισμένο προιον πχ στο 124sold σε ρωτάει το 124sold αν έχεις απόδειξη ή όχι? Εσυ είσαι υπεύθυνος για τις αναρτήσεις σου καθώς και την ειλικρίνεια των όσων ανεβάσεις.
Δεν νομίζω ότι κάνω κατι μη θεμιτό. Αλλιως δεν θα το έκανα. Απο το να κάτσω να ανεβάζω ολα τα μεταχειρισμένα που έχω πχ στο παραπάνω site καλύτερα δεν είναι να ανεβάσω ένα δικό μου και να τα πουλάω από εκεί? :)

Άβαταρ μέλους
c0d3punk
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από c0d3punk » 24 Αύγ 2011 19:41

μωρέ καλά κάνεις, αλλά επειδή στην Ελλάδα βρίσκεσαι καλό είναι να ξέρεις ότι όταν έχεις να κάνεις με άσχετους γραφειοκράτες θα πρέπει να έχεις "ξεψειρίσει τη μαϊμού" για να πεις πως είσαι λίγο καλυμμένος.
like ants in a colony we do our share
but there's so many other f****' insects out there || Ανανεωμένα Παρτάλια || biZfind.gr

theos80
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από theos80 » 01 Νοέμ 2011 12:02

Καλησπέρα και πάλι παιδιά. Ανανέωσα την ιστοσελίδα μου και την έκανα με OpenCart.

Θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας για την ανανεωμένη πλέον σελίδα.

Ευχαριστώ.

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 01 Νοέμ 2011 12:56

Εξαρτάται. Αν πουλήσεις σαν ιδιώτης ένα περιφερειακό μέσω αγγελίας, δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα.
Αν ανοίξεις site όμως και πουλάς περιφερειακά ακόμα και μεταχειρισμένα, πρέπει να έχεις βιβλία και να κόβεις παραστατικά (απόδειξη, τιμολόγιο) καθώς και να έχεις παραστατικά αγορών (από που τα πήρες;)...
Σε όλα αυτά υπολόγισε ότι θα πρέπει να αποδίδεις και το νόμιμο ΦΠΑ, κλπ...

Άρα, το καλύτερο που έχεις να κάνεις προτού δεχθείς τηλεφώνημα/επίσκεψη από το ΣΔΟΕ, είναι να πας σε έναν ενημερωμένο λογιστή για να σου πει τί ακριβώς πρέπει να κάνεις για σύσταση επιχείρησης πωλήσεων μέσω Internet...
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

theos80
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από theos80 » 01 Νοέμ 2011 13:08

Σαν ιδιώτης πουλάω κάποια μεταχειρισμένα που έχω αγοράσει απο καταστήματα της Ελλάδας και του εξωτερικού. Διάβασε και εδώ: http://www.sparemyparts.com/index.php?r ... ation_id=4

Κατι σχετικό με το design?

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 01 Νοέμ 2011 13:19

Μια χαρά είναι το design...επιμένω, να συμβουλευθείς λογιστή για το τί πρέπει να αναγραφεί στους όρους χρήσης!!!
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

theos80
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από theos80 » 27 Αύγ 2012 17:37

Ανοιξε και το νέο forum δωρεάν αγοραπωλησιών-αγγελιών προιόντων τεχνολογίας. Πλεον μπορούν και απλοί χρήστες να καταχωρούν δωρεάν τις αγγελίες τους:
http://www.sparemyparts.com/portal/

Η ιστοσελίδα δημιουργήθηκε με Simple Machines Forum και το πορταλ είναι το Simple Portal

Mototechnic

Δημοσίευση από Mototechnic » 05 Νοέμ 2012 15:21

Νόμιμα μπορείς να πουλάς μέχρι 25 προϊόντα τον χρόνο (υπόψιν).

theos80
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από theos80 » 07 Νοέμ 2012 08:50

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ ειλικρινά.
Υπάρχει κάποια σχετική νομολογία ως προς τον αριθμό και τις λοιπές διατάξεις?

Τα μεταχειρισμένα που πούλησα τον χρόνο δεν ξεπέρασαν τα 10 το 2011 και για το 2012 προβλέπω πάλι περίπου τόσα. Δηλαδή σχεδόν 1 αντικείμενο τον μήνα κάποιον μήνα και καθόλου.
Όλα φυσικά είναι αγορασμένα από καταστήματα λιανικής της Ελλάδας πληρώνοντας και τον σχετικό ΦΠΑ στο κράτος.

Τώρα επιτέλους άρχισαν σιγά σιγά να ανεβάζουν και άλλοι ιδιώτες τα δικά τους μεταχειρισμένα στην ιστοσελίδα (χωρίς χρέωση φυσικά - γιατί μετά θα πήγαινε για παροχή υπηρεσιών από ότι καταλαβαίνω).

Άλλαξα και την σχεδίαση της ιστοσελίδας και πρόσθεσα SSL σε ολόκληρη την ιστοσελίδα.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Σας παρουσιάζω την σελίδα μου”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες