Εκπαίδευση στην Ελλάδα ή Αγγλία

Εκπαιδευτικά θέματα σχετικά με την επιστήμη των υπολογιστών και γενικά θέματα γύρω από την εκπαίδευση.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Dr_Java
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Dr_Java » 15 Σεπ 2003 23:49

Καταρχήν θα ήθελα να πω οτι είμαι σπούδαστής σε αγγλικό πανεπιστήμιο στην ιδικότητα Computer Science γιαυτό και μου είναι εύκολο να κάνω κάποια σύγκριση...
( Αν και δεν είναι καλό αλλα μερικές φορές χρειάζεται )
Οταν λεώ " εκπαίδευση " στον τίτλο μιλάω συγκεκριμένα για ιδικότητες πληροφορικής. Οταν μπήκα στο πανεπιστήμιο την πρώτη μέρα κατάλαβα οτι εκεί τα πράγματα δεν είναι παίξε γέλασε (Όπως στα ελληνικά ΤΕΙ!!!) Σαν βασικό μάθημα έχω την Java, όλα τα υπόλοιπα μαθήματα ( εκτος δυο τρεία ) είναι αλληλένδετα με την Java. Γιατί το λέω αυτό..??? Γιατί Στα ελληνικά πανεπιστήμια υπάρχουν μεν κάποια βασικά μαθηματα αλλα τα υπόλοιπα τα οποία υποτίθεται θα έπρεπε να είναι εφαρμοσμένα πάνω στα βασικά είναι εντελός άσχετα ΣΕ ΜΕΓΑΛΟ ΒΑΘΜΟ. Πχ ένα απο τα βασικότερα αλληλένδετα στην Java έιναι τα ΔΙΑΚΡΙΤΑ μαθηματικά. Με έχει εκνευρίσει το γεγονός οτι τα παιδιά θα έπρεπε να παίρνουν απλά μια ιδέα για το τί είναι Η/Υ απο το δημοτικό κάτι το οποίο δεν γίνεται, αλλα εφαρμόζεται σε άλλες χώρες. Τέτοιες ατέλιες υπάρχουν πάρα μα πάρα πολλές στο ελληνικό συστημα εκπαίδευσης αλλα για να τις πούμε δεν θα χρειαστούν μόνο αυτές οι γραμμές αλλα μάλλον όλο το site του freestuff.gr σε κείμενο!!!

Δεν νομίζεται οτι θα ήταν καλό να λέει κάποιος έλληνας οτι έχω τελειώσει ένα ΤΕΙ ή ΑΕΙ και να έχει μεγαλύτερο κύρος από'τι να έλεγε έχω τελειώσει το τάδε αγγλικό πανεπιστήμιο ???
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
tsiger
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από tsiger » 16 Σεπ 2003 03:42

gnwrizw paidia pou den exoune teleiwsei kan TEI kai exoune grapsei efarmoges se glwsses tis opoies efarmoges tis vriskoume kathe mera mprosta mas. de lew na mi pane ta paidia na spoudasoune pros theou alla ama goustareis kati de mpa na sai kai tou dimotikou...

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 16 Σεπ 2003 12:42

Εγώ φιλε Dr Java έχω σπουδάσει οικονομικά και μπορώ να σου πω οτι οι συνάδελφοι που έχουν πτυχία του εξωτερικού δεν ξέρουν όσα εμείς με Ελληνικά πτυχία.Αυτό βέβαια έχει να κάνει με τον κάθε άνθρωπο.Αν ασχολείται πραγματικά ή αν σπουδάζει μόνο για να πάρει το πτυχίο και αναγκάζεται να παπαγαλίζει μόνο αυτά που γράφουν τα βιβλία του και τίποτε άλλο.Αν ασχολείσαι είται έχεις πτυχίο Ελληνικού ιδρύματος είται αλλοδαπού το ίδιο είναι.Βέβαια πολλοί εργοδότες προτιμούν του εξωτερικού αλλά η απόδοση τους δεν είναι πάντα μεγάλη.Εξαρτάται απο τον άνθρωπο όπως προείπα.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 16 Σεπ 2003 21:54

ego den exo teliosei kan TEI... ena IEK mono... den exo bgei kan apo thn Ellada gia spoudes...
Molis teliosa mia efarmogi poy tha trexei se pano apo 1000 termatika se oli tin ellada (apo Aleksandroupoli mexri Hraklio) me custom distributed objects (objects poy kanoun tin douleia pou tha ekane enas application server), miksi client/server kai n-tier arxitektonikon kai cashing services analoga me tis anagkes tou ekastote module tis efarmogis..
(gi' ayto mpeno kai spania tora sto forum... eimai apo to proi mexri to brady mprosta se mia othoni kai kano migration ta data apo thn efarmongi poy paroplistike sthn nea.. :hammer: :pint: )
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
Dr_Java
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Dr_Java » 16 Σεπ 2003 22:53

Θελω να απαντήσω σε κάποιον παραπάνω που λέει οτι εαν κάτι το γουσταρεις θα το κάνεις... !!!! Σε αυτό είμαι 1000% σύμφωνος απλά αυτό που θέλω να θίξω στο θέμα που άνοιξα είναι οτϊ: έχουμε που έχουμε σαν έλληνες ( σαν λαός) γαμό τα μυαλά έτσι... ? Για φανταστήτε να είχαμε και γαμό τις εκπαιδεύσεις τι θα μπορούσαμε να κάνουμε... Θα ήμασταν σαν τεχνολογία μπροστά από τους αμερικάνους... Αυτό εννοώ!!! Όσο αφόρα το οτι μερικά αφεντηκά προτυμούν τα χαρτιά της αγγλίας η κάποιας ανάλογης χώρας... να σας πω την καθαρή μου αλήθεια μου φένεται και λίγο λογικό... ( Αν και το βρίσκω εντελός λάθος γιατί το τι ξέρεις δεν φένεται από το χαρτί σου αλλα απο το μυαλό σου και την εμπειρία σου )
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
greek_manager
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από greek_manager » 17 Σεπ 2003 03:02

Aυτό που λες είναι ψιλοσαχλαμάρα...
Δηλαδή οι Ινδοί,Πακιστανοί,Κινέζοι κλπ που έχουν από τους καλύτερους προγραμματιστές μιας και μίλησες για αυτό, είναι πιο μπροστά τεχνολογικά από τους Αμερικάνους?

Όλοι στην Αμερική πάνε (όπως και οι Ευρωπαίοι) για να βγάλουν κάνα φράγκο (και καλά κάνουν) και ενισχύουν την υπερδύναμη...
aka thkouk
Football Manager - H ελληνική κοινότητα
παιχνιδια στρατηγικης - Παίξε Δωρεάν

Άβαταρ μέλους
Dr_Java
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Dr_Java » 17 Σεπ 2003 15:34

1ον εγω δεν χαρακτήρισα την απάντηση σου ως σαχλαμάρα ( αν και θα μπορούσα )

2ον δεν έχεις άδικο σε αυτό που λες για του Πακιστανούς τους Κινέζους κτλ κτλ...

και 3ον για τους Αμερικάνους, την απάντηση την έδωσες μόνος σου " ειναι υπερδύναμη " ( δικός σου χαρακτηρισμός ) :D
Εικόνα

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 18 Σεπ 2003 12:56

John Sclavos έγραψε:
ego den exo teliosei kan TEI... ena IEK mono... den exo bgei kan apo thn Ellada gia spoudes...
Γιατί ρε John καλά είναι και τα ΙΕΚ και ιδίως τα δημόσια.Υποχρεωτική παρακολούθηση σε αντίθεση με τα Πανεπιστήμια και ΤΕΙ που πάνε όποτε θέλουν και υποχρεούνται να πηγένουν στα εργαστηριακά μαθήματα.Έχω φίλους που έχουν τελειώσει ΙΕΚ οικονομικής κατεύθυνσης και ξερουν παρα πολλά.Ιδίως ένας φίλος μου έχει τελειώσει τραπεζικά και είναι σε πολύ υψηλό επίπεδο γνώσεων.Αλλά διαβάζει συνέχεια.Το μόνο μειονέκτημα στα ΙΕΚ είναι ο χρόνος σπουδών.Ένας ακόμα χρόνος θα ήταν πολύ καλύτερα.

Molis teliosa mia efarmogi poy tha trexei se pano apo 1000 termatika se oli tin ellada (apo Aleksandroupoli mexri Hraklio) me custom distributed objects (objects poy kanoun tin douleia pou tha ekane enas application server), miksi client/server kai n-tier arxitektonikon kai cashing services analoga me tis anagkes tou ekastote module tis efarmogis..
(gi' ayto mpeno kai spania tora sto forum... eimai apo to proi mexri to brady mprosta se mia othoni kai kano migration ta data apo thn efarmongi poy paroplistike sthn nea.. :hammer: :pint: )

Άβαταρ μέλους
greek_manager
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από greek_manager » 18 Σεπ 2003 14:46

File Dr_Java mhn trelainesai...topa se stigmh xalarwshs giati poy fanhke poly afeles afto pou egrapses...

Exeis dikio pantws, den thaprepe na xarakthrisw etsi thn apopsh sou mias kai den eimaste kollhtoi...

Sou zhtw sygnwmh
aka thkouk
Football Manager - H ελληνική κοινότητα
παιχνιδια στρατηγικης - Παίξε Δωρεάν

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ημερίδες, Σεμινάρια & Θέματα Εκπαίδευσης”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης