Θέλω να μάθω να στήνω unmanaged VPS

Τεχνικές και μόνο Συζητήσεις για WEB hosting servers, Mail servers, DNS servers. Όχι αναζήτηση υπηρεσιών εδώ!

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
harisg7

Δημοσίευση από harisg7 » 26 Αύγ 2011 18:34

Σε 1-2 μήνες θα έχω ανάγκη από ένα VPS για κάποιες ιστοσελίδες μου, αλλά επειδή θέλω να αποφύγω τα μεγάλα ποσά, εξετάζω το ενδεχόμενο να μάθω να τον στήνω μόνος μου. Μέχρι στιγμής, βέβαια, έχω ασχοληθεί μόνο με shared και φαντάζομαι ότι θα μου φανεί βουνό, αλλά δεν έχω εναλλακτική λύση στην παρούσα φάση.

Μπορείτε να με κατατοπίσετε κάπως σε tutorials, φθηνές ξένες εταιρείες και να μου πείτε τι περίπου χαρακτηριστικά πρέπει να έχει οπωσδήποτε το πακέτο που θα επιλέξω;

Επίσης, βρήκα κάτι καλό και οικονομικό στη Hetzner και θέλω μια άποψη: http://www.hetzner.de/en/hosting/produkte_vserver/vq7

Άβαταρ μέλους
Giannis78
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Giannis78 » 27 Αύγ 2011 23:41

Η διαχείριση VPS αν είναι σε Linux απαιτεί γνώσεις Linux και αν είναι σε Windows γνώσεις Windows αν μιλάμε για στήσιμο σε επίπεδο OS.
Αν μιλάμε για στήσιμο λογαριασμών φιλοξενίας δεν είναι κάτι το τρομερό, εφόσον θα έχεις root access θα δημιουργήσεις κάποια pre-defined πακέτα και κάθε φορά θα επιλέγεις το ανάλογο πακέτο για το εκάστοτε site.
WebHosting Services
http://www.intechs.gr

harisg7

Δημοσίευση από harisg7 » 28 Αύγ 2011 17:51

Σε windows πιστεύεις ότι θα είναι πιο εύκολο για μένα; Αυτό που θέλω είναι να φιλοξενήσω αποκλειστικά τις δικές μου ιστοσελίδες, οι οποίες δεν χωράνε σε 5-10GB που παρέχονται σε shared λογαριασμούς, ενώ επιπλέον αντιμετωπίζω και προβλήματα καθυστερήσεων στο φόρτωμά των σελίδων συχνά-πυκνά.

Θα μπορούσα μήπως να λύσω το πρόβλημά μου και με reseller πακέτο; Μήπως αυτό θα ήταν πιο απλό να το μάθω; Παρατηρώ ότι πολλές εταιρείες προσφέρουν 100Gb χώρο και μπόλικο traffic. Τι λες;

Themis-T
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Themis-T » 28 Αύγ 2011 18:55

Εάν δεν σε ενδιαφέρει να έχεις root ή ssh access, τότε ένα πακέτο reseller πιστεύω ότι είναι καλύτερη λύση. Πολλοί δίνουν και χωρίς χρέωση τον πίνακα ελέγχου του μεταπωλητή (DirectAdmin,Plesk) και δωρεάν λογισμικό τιμολόγησης και διάφορα άλλα π.χ. Softaculous, Simple Scripts, Installatron κλπ.

Και δεν θα χρειάζεται να ανησυχείς για τίποτα και θα μπορείς να μεταπωλείς φιλοξενία εάν και όποτε αποφασίσεις να ασχοληθείς με κάτι παρόμοιο.

Αλλά και να μην ασχολείσαι με φιλοξενία, με ένα πακέτο reseller θα μπορείς να διαχειριστείς καλύτερα τις σελίδες σου, εάν έχεις πολλές.

Άβαταρ μέλους
Nemesis_Elite

Δημοσίευση από Nemesis_Elite » 28 Αύγ 2011 19:04

προχώρα haris με vps cpanel whm μέσα και σε επίπεδο διαχείρισης-φιλοξενίας είναι απλά τα πράματα. βρες εταιρία που να εχει καλο support πριξτους λίγο για κανα μήνα μεχρι να μαθεις τι και πως.
και 2 μήνες είσαι αρχηγός - ισως να μάθεις και κανα 2 ssh commands.

αλλά να ψάχνεσε συνέχεια για τις σωστές ρυθμίσεις του server, και θέματα ασφαλείας...

Άβαταρ μέλους
adiaforosgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από adiaforosgr » 29 Αύγ 2011 02:33

Μπορείς να δεις και πακέτα semi-dedicated αν θες να κρατήσεις το κόστος χαμηλό χωρίς να ασχοληθείς με τη διαχείριση του server

harisg7

Δημοσίευση από harisg7 » 29 Αύγ 2011 10:36

adiaforosgr έγραψε:Μπορείς να δεις και πακέτα semi-dedicated αν θες να κρατήσεις το κόστος χαμηλό χωρίς να ασχοληθείς με τη διαχείριση του server
Πόσο χαμηλό κόστος εννοείς; Και τι προσφέρουν αυτά τα πακέτα; Έχεις κάνα παράδειγμα;

Βασικά, με βλέπω να οδεύω προς reseller πακέτο για αρχή και να αφήσω για αργότερα το VPS. Αυτό το να ψάχνομαι συνεχώς για ρυθμίσεις και θέματα ασφαλείας, όπως είπε ο Nemesis_Elite, πολύ φοβάμαι μήπως με πελαγώσει και χάσω χρόνο και χρήμα από άλλα πράγματα.

Αν έχει κάποιος και προτάσεις για συγκεκριμένες αξιόπιστες εταιρείες, καλοδεχούμενες..

Απάντηση

Επιστροφή στο “Apache, IIS, DNS Servers”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες