Φωτοβολταϊκό για Υπολογιστή ;

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
QProg

Δημοσίευση από QProg » 27 Αύγ 2011 23:26

Αν και δεν έχω εξειδικευμένες γνώσεις φωτοβολταϊκών, θα ήθελα να μάθω αν είναι δυνατή η σύνδεση ενός προσωπικού ηλεκτρονικού υπολογιστή με κάποιο φωτοβολταϊκό έτσι ώστε ο υπολογιστής να καταστεί ενεργειακά αυτόνομος ; Ναι μιλάω για ενεργειακή αυτονομία σε 24ή βάση μέσω του φωτοβολταϊκού, γίνεται ;

Θεωρικά πιστεύω πως αυτό θα γίνεται αλλά πρακτικά γίνεται ; Έχετε δει κάτι παρόμοιο στην αγορά ;

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 27 Αύγ 2011 23:35

Γίνεται, υπάρχουν εγκατεστημένα σε δημόσια έργα φωτοβολταϊκά για να παρέχουν ρεύμα σε κεραίες, κάμερες, access points. Αν κάνεις μια αναζήτηση σε έργα του στυλ ευρυζωνικές υπηρεσίες του Νομού/Δήμου Χ και ψάξεις για τεχνικές προδιαγραφές ίσως βρεις κάτι συγκεκριμένο. Νομίζω έχει πάρει το μάτι μου σε έργα της ΚτΠ.

Πάντως αν δεν είσαι στη μέση του πουθενά ή πάνω στην κορυφή ενός βουνού δεν νομίζω πως συμφέρει.

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 27 Αύγ 2011 23:53

Τα φωτοβολταϊκά πάνελ είναι πολύ ακριβά και η επιπλέον εγκατάσταση που απαιτείται ακόμη ακριβότερη για μια μέτρια ισχύ πχ. 200-500W
«Μάθε από τα λάθη των άλλων γιατί δε θα προλάβεις να τα κάνεις όλα μόνος σου»
Οι Έλληνες είμαστε «θεατές των λόγων και ακροατές των έργων» (.... ο Θουκυδίδης το είπε !)
«Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Αυτοί που κερδίζουν, αυτοί που χάνουν και αυτοί που καθορίζουν ποιοι κερδίζουν και ποιοι χάνουν! »

Άβαταρ μέλους
c0d3punk
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από c0d3punk » 28 Αύγ 2011 19:06

το είχα ψάξει πριν 2 χρόνια που ήθελα να έχω έτσι αυτόνομο ένα server μου, για προσωπική χρήση και για desktop δεν σύμφερε με τπτ.

μετά στράφηκα στην λύση του laptop (επειδή έχει τρομερά χαμηλότερη κατανάλωση) αλλά και πάλι με υπολογισμούς (και με τις τότε τιμές, τώρα δεν ξέρω να σου πω) πάλι έβγαινε γύρω στα 300 ευρώ η εγκατάσταση (panels, invertes, μπαταρίες και τα συναφή) και πάλι με εγκατάσταση που θα υποστήριζε γύρω στις 4 ημέρες έλλειψης ηλιοφάνειας.
like ants in a colony we do our share
but there's so many other f****' insects out there || Ανανεωμένα Παρτάλια || biZfind.gr

Άβαταρ μέλους
QProg

Δημοσίευση από QProg » 28 Αύγ 2011 22:11

dva_dev, ναι έχω προσέξει τώρα που το θυμάμαι σε δρόμο στύλο φωτισμού με μικρό φωτοβολταϊκό απλά δεν είδα ποτέ κάτι αντίστοιχο για pc.

hitca και c0d3punk, η τιμή με ενδιαφέρει αφού γίνεται αλλά κάτι μου λέει ότι θα είναι τσιμπημένες σωστά ;
το είχα ψάξει πριν 2 χρόνια που ήθελα να έχω έτσι αυτόνομο ένα server μου, για προσωπική χρήση και για desktop δεν σύμφερε με τπτ.

μετά στράφηκα στην λύση του laptop (επειδή έχει τρομερά χαμηλότερη κατανάλωση) αλλά και πάλι με υπολογισμούς (και με τις τότε τιμές, τώρα δεν ξέρω να σου πω) πάλι έβγαινε γύρω στα 300 ευρώ η εγκατάσταση (panels, invertes, μπαταρίες και τα συναφή) και πάλι με εγκατάσταση που θα υποστήριζε γύρω στις 4 ημέρες έλλειψης ηλιοφάνειας.
Μπορείς λίγο να το εξηγήσεις το συγκεκριμένο αν δεν σου είναι δύσκολο ; Το συνολικό ποσό, το κόστος πόσο σου έβγαινε, πόσο σου είπανε ; Αν ήταν μόνο 300ΕΥΡΩ η εγκατάσταση τότε ποια θα ήταν τα υπόλοιπα έξοδα που θα έπρεπε να υπολογίσεις ;

Όταν λές ότι θα υποστήριζε γύρω στις 4 ημέρες έλλειψης ηλιοφάνειας τι ακριβώς εννοείς ; Ότι αν είχαμε μια εβδομάδα συννεφιά = 7 ημέρες τότε το συγκεκριμένο σύστημα θα μπορούσε να παρέχει ενέργεια στον ηλεκτρονικό υπολογιστή σου μόνο για 4 ημέρες και μετά όχι ;

Άβαταρ μέλους
c0d3punk
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από c0d3punk » 28 Αύγ 2011 22:33

την εγκατάσταση μόνος μου θα την έκανα. τα υλικά ήταν τόσα. λειτουργικά δεν έχεις παρά μόνο μετά από χρόνια που θα χρειαστούν αντικατάσταση είτε τα panel είτε τίποτε παρελκόμενα. το "μόνο 300 ευρώ" είναι σχετικό γιατί εμένα μου φαίνονται πεταμένα λεφτά για ιδιώτη που θα βάλει ένα laptop για server. Για επαγγελματία δεν θα συνιστούσα τέτοια απλή εγκατάσταση (άρα πιο πολλά έξοδα).

αν είχαμε πάνω από 4 ημέρες (+-1) δεν θα υπήρχε η απαιτούμενη παρεχόμενη ποσότητα ενέργειας για να δουλέψει σταθερά και συνεχόμενα το σύστημα. Το σώζεις με ώρες κατεβάσματος του μηχανήματος ή εφεδρικές μπαταρίες. αλλά είναι extra έξοδα.
but there's so many other f****' insects out there || Ανανεωμένα Παρτάλια || biZfind.gr

Άβαταρ μέλους
QProg

Δημοσίευση από QProg » 28 Αύγ 2011 22:53

Άρα συνοψίζοντας, μπορούσες να αποκτήσεις με 300ΕΥΡΩ φωτοβολταϊκό και να το συνδέσεις στο pc/laptop σου το οποίο θα μπορούσε να σε καλύψει έως 4 (+-1) ημέρες λόγω συννεφιάς.

Για πειραματισμό 300ΕΥΡΩ πάντως δεν μου φαίνονται και τόσο ακριβά αν συγκρίνω με τις αστρονομικές τιμές για φωτοβολταϊκά που βλέπω γενικότερα και αν σκεφτείς ότι για 4 μέρες την εβδομάδα τέρμα ΔΕΗ :p

Βέβαια είναι πρόβλημα οι 4 ημέρες αλλά αν πρόκειται για κάποιον μικρό server μπορεί να είναι ένας εναλλακτικός τρόπος παροχής ενέργειας σε περιόδους διακοπής του συστήματος της ΔΕΗ σωστά ; Το ίδιο και για ένα pc σε περίπτωση διακοπής ρεύματος, μπορεί να λειτουργήσει σαν ένα μακράς διάρκειας USP σωστά ; Αν είναι έτσι λοιπόν και το συνολικό κόστος είναι κάτω από 1000 ευρώ θα το σκεφτώ, προτείνεις κάποια καταστήματα ;

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 28 Αύγ 2011 23:56

QProg έγραψε:εναλλακτικός τρόπος παροχής ενέργειας σε περιόδους διακοπής του συστήματος της ΔΕΗ σωστά
Εσύ το πας εντελώς αλλού το πράγμα και μάλλον κάποιος ηλεκτρολόγος πρέπει να σου απαντήσει γιατί το να συνδέσεις το φωτοβολταϊκό στο δίκτυο της δεη ίσως να μην είναι και τόσο απλή υπόθεση.

Άβαταρ μέλους
c0d3punk
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από c0d3punk » 29 Αύγ 2011 00:52

QProg ok εγώ απλά δεν έχω να διαθέσω για κάτι τέτοιο 300 ευρώ οπότε δεν το συνέχισα και δεν μπορώ να σου πω περισσότερα.

μη μένεις σε αυτές τις τιμές τώρα λογικά θα έχουν αλλάξει, όμως καλό είναι να μην χαλάσεις χρήματα απλά για πειραματισμό αλλά για κάτι που σίγουρα θα δουλέψει.

καταστήματα δεν μπορώ να σου προτείνω, μπορώ όμως να σε παραπέμψω σε ένα παλικάρι που κατ' έχει αρκετά και θα σε βοηθήσει αν ζητήσεις την βοήθειά του. το site του είναι http://www.iqsolarpower.com

αν είναι να συμβουλευτείς κάποιον ηλεκτρολόγο κοίτα να σκαμπάζει και να μην είναι από τους γνωστούς αγνώστους. όχι ότι είναι πυρηνική επιστήμη το εγχείρημα, αλλά μη πετάξεις λεφτά σε ξερόλες.

καλή επιτυχία άμα το ξεκινήσεις.

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 29 Αύγ 2011 10:13

QProg έγραψε:........ Ναι μιλάω για ενεργειακή αυτονομία σε 24ή βάση μέσω του φωτοβολταϊκού, γίνεται ;

Θεωρικά πιστεύω πως αυτό θα γίνεται αλλά πρακτικά γίνεται ; Έχετε δει κάτι παρόμοιο στην αγορά ;
Ήδη από το θεωρητικό σκέλος της ερώτησης έχεις πρόβλημα. Καθότι 24ωρη αυτονομία από καθαρά φωτοβολταϊκό σύστημα δεν μπορείς να έχεις. Η 'Ηλιοφάνεια' (Ημέρα) διαρκεί 12 ώρες. Οπότε -με τα τελειότερα συστήματα- μόνο αυτές τις ώρες θα μπορείς να έχεις ενέργεια. Τις υπόλοιπες 12 ώρες, θα αναγκαστείς να τροφοδοτείσαι είτε από τη ΔΕΗ (οιονδήποτε πάροχο τάσης), είτε από μπαταρίες (όπως γράφτηκε και προηγουμένως). Αυτές είναι ένας σημαντικός παράγοντας που θα σου ανεβάσει το κόστος, τόσο αγοράς, όσο και συντήρησης.
Αν χρειαστείς δε και περισσότερες μπαταρίες, ώστε να σε καλύψουν και σε 'ημέρες' με περιορισμένη ηλιοφάνεια, τότε το κόστος σου ανεβαίνει σημανικά!... Πάντα λόγω μπαταριών :wink:
Φυσικά, όπως έλεγε ο συγχωρεμένος ο πατέρας μου: "Αν έχεις λεφτά, βρίσκεις Κινέζο παπά!" Αυτό το γράφω, επειδή δείχνεις να μην ενδιαφέρεσαι για το κόστος του project!

Άβαταρ μέλους
c0d3punk
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από c0d3punk » 29 Αύγ 2011 18:28

από όσα ξέρω, όταν μιλάμε για αυτόνομο φωτοβολταϊκό σύστημα, οι μπαταρίες είναι δεδομένο στοιχείο του κυκλώματος και ο λόγος είναι ότι θα πρέπει να υπάρχει μια σταθερή τάση (πέραν της αποθήκευσης ενέργειας). Με τον σταθεροποιητή τάσης επιτυγχάνεται αυτό αλλά για να δουλέψει σωστά δεν θα πρέπει να έχει μεγάλες αποκλείσεις σε συνεχόμενο διάστημα.

Δηλαδή, αν είχαμε panel -> inverter-> σταθεροποιητής -> πρίζα ο σταθεροποιητής θα τα έπαιζε γιατί η ηλιοφάνεια δεν είναι σταθερή κατά την διάρκεια της ημέρας. Με αποτέλεσμα οι τιμές της προσφερόμενης ενέργειας από τον ήλιο να μεταβάλλοντε ραγδαία πολλές φορές (ακόμα και με ακολουθητικά panel που "κυνηγάνε τον ήλιο" δεν νομίζω να μην υπάρχει πρόβλημα). Αν κάνω κάπου λάθος διορθώστεμε.

Εγκαταστάσεις σε σπίτια που έχω δει, ήταν με μεγάλους συσορευτές (μπαταρίες).

Σε εγκαταστάσεις στα χωράφια που στέλνουν το ρεύμα απευθείας στο δίκτυο δεν ξέρω αν είναι απαραίτητο αλλά εκεί υπάρχουν μηχανήματα βαρέου τύπου και άλλα κόστη.

DGeorge φοβερά γνωμικά έλεγε ο πατέρας σου :-)

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 29 Αύγ 2011 18:37

λίγα μου φαίνονται τα 300, αλλά και τόσα να είναι... ένας inverter που είναι μέσα σε αυτή την τιμή δε ξέρω τι ρεύμα θα βγάζει... οπότε θα θες κι ένα καλό UPS και να παίρνεις από εκεί ρεύμα κι όχι από τον inverter.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
c0d3punk
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από c0d3punk » 29 Αύγ 2011 18:56

πόσο να κάνει πια ένας inverter που θα βγάζει το πολύ μέχρι 90 Watt (ανάλογα πόσα χρειάζεται το laptop)? Με τα βίας 100 ευρώ λέω εγώ.

άσε που ανάλογα την χρήση μπορεί να παίζει στα 20 watt κατανάλωση, αλλά λέμε σε full load τι θα χρειάζεται.

συμφωνώ για το UPS.

Apostolis_38

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 29 Αύγ 2011 20:12

DGeorge έγραψε:ώστε να σε καλύψουν και σε 'ημέρες' με περιορισμένη ηλιοφάνεια
Επειδή πολύ πρόσφατα είχα μια συζήτηση με άνθρωπο που κάνει εγκατάσταση φωτοβολταϊκών να κάνω μια μικρή παρέμβαση.
Μην συγχέεται την απόδοση των φωτοβολταϊκών με την δυνατή ηλιοφάνεια.
Με αυτήν υπάρχουν απώλειες λόγω υψηλών θερμοκρασιών. Χοντρικά η απόδοση τους σε μια μέρα με υψηλή ηλιοφάνεια είναι κοντά στο 70%.
Με ελαφρά συννεφιά ανεβαίνει κοντά στο 90%.
Τα πάνελ συλλέγουν ακτίνες που δεν τις πιάνει το μάτι οπότε δεν πολυενδιαφέρονται για την απόλυτη καλοκαιριάτικη λιακάδα που γουστάρει το μάτι μας.
Σκέψου απλώς οτι αν ήταν έτσι στην Σουηδία θα βγάζανε φωτοβολταϊκά μόνο για καμμιά βδομάδα στα μέσα Ιουλίου και μετά θα τα κρύβανε στο ντουλάπι. :D

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 31 Αύγ 2011 12:44

Apostolis_38 έγραψε:
DGeorge έγραψε:ώστε να σε καλύψουν και σε 'ημέρες' με περιορισμένη ηλιοφάνεια
Επειδή πολύ πρόσφατα είχα μια συζήτηση με άνθρωπο που κάνει εγκατάσταση φωτοβολταϊκών να κάνω μια μικρή παρέμβαση.
Μην συγχέεται την απόδοση των φωτοβολταϊκών με την δυνατή ηλιοφάνεια.
.............
Με ελαφρά συννεφιά ανεβαίνει κοντά στο 90%.
Τα πάνελ συλλέγουν ακτίνες που δεν τις πιάνει το μάτι οπότε δεν πολυενδιαφέρονται για την απόλυτη καλοκαιριάτικη λιακάδα που γουστάρει το μάτι μας.
Σκέψου απλώς οτι αν ήταν έτσι στην Σουηδία θα βγάζανε φωτοβολταϊκά μόνο για καμμιά βδομάδα στα μέσα Ιουλίου και μετά θα τα κρύβανε στο ντουλάπι. :D
:oops: :oops: ΟΥΠΣ :lol: :lol: !! Σαν να μου φαίνεται, ότι είχα μείνει στην Τεχνολογία του Telstar Εικόνα
~1962 - 1963... Μιλάμε για χτες/προχτές :lol: :hammer:

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες