Σε Ποιο Antivirus Εμπιστέυεστε Την Ασφάλεια Του PC Σας ?

Συζητήσεις και νέα σχετικά με την ασφάλεια των υπολογιστών και των virus που τους προσβάλουν...

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Expl0it
Honorary Member

Δημοσίευση από Expl0it » 16 Σεπ 2003 03:45

Όπως όλοι, έτσι και εγώ κάποια στιγμή κάθησα και σκέφτηκα :wink:
Πιο Antivirus είναι το καλύτερο για να του εμπιστευτώ την ασφάλεια του υπολογιστή μου :question:

Κάθησα και κοίταξα κάποια συγκριτικά "γνωστού" περιοδικού με θέμα τα Antivirus !

Απο τα συμπεράσματα του συγκριτικού, τα δύο επικρατέστερα ήταν τo :

Εικόνα

και το

Εικόνα

Μετά απο αρκετή σκέψη και καλύτερο ψάξιμο σε αυτά τα δύο προγράμματα, αποφάσισα να εμπιστευτώ την ασφάλεια του υπολογιστή μου στο προϊόν της Symantec και το γιατί είναι πολύ απλό !

Είδα ότι η Symantec σε αντίθεση με την McAfee είχε καλύτερο support, ανανέωνε σχετικά πιο γρήγορα τα Virus Definitions και είχε καλύτερα Removal Tools ! Στην McAfee είδα ότι έδειναν μεγαλύτερη σημασία στο να δώσουν οδηγείες σε ένα χρήστη πώς να βγάλει τον ΙΟ μόνος του απο τον υπολογιστή του και όταν έψαξα στην τύχη για κάποιο Removal Tool, η σελίδα που εμφανίστηκε στην αναζήτησή μου ήταν ένα πολύ ωραίο
Error 404 ! Χωρίς δέυτερη σκέψη λοιπόν προτίμησα το προίον της Symantec.

Αυτή την στιγμή χρησιμοποιώ το Super Norton System Work 2003 και το Norton Personal Firewall 2003 και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος !

Θα ήθελα όμως να ακούσω και τις δικές σας απόψεις στο συγκεκριμένο θέμα ! Εάν συμφωνείτε ή διαφωνείτε ή ακόμα άν χρησιμοποιείτε κάποιο άλλο πρόγραμμα εκτός των δύο που ανέφερα !

Filter

Εικόνα

Greek Web Angel
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Expl0it την 22 Σεπ 2003 05:24, έχει επεξεργασθεί 5 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 16 Σεπ 2003 04:00

Prosopika Antivirus den xrisimopoio katholou...

Firewall exo stisei me IPTables sto linux pou mpeno internet kai exo kai gia kalo kai gia kako kai to blackice sta windows...

3 xronia tora den exo kolisei virus... e ama katsei ti na kanoume... giayto iparxoun ta images kai ta backups :P

Na min skonizontai xaaxaxaxxaxaxa

Άβαταρ μέλους
Expl0it
Honorary Member

Δημοσίευση από Expl0it » 16 Σεπ 2003 04:15

Σωστό αυτό που λές φίλε Cha0s αλλά δεν ξέρουν όλοι οι χρήστες να χρησιμοποιούν Linux !

Ο Μεγαλύτερος αριθμός χρηστών χρησιμοποιούν Windows και όπως ξέρεις τα Windows δεν παρέχουν καμία απολύτως ασφάλεια άν δεν βάλει κάποιο άλλο προγραμματάκι το χέρι του ! Γι'αυτό με το που βγαίνει ένας βαρβάτος ΙΟΣ βλέπεις αμέσως πως το κάνουν θέμα στις ειδήσεις λές και ήρθε η συντέλεια του κόσμου ! Παραδείγματα : W32.Blaster.Worm , παλαιότερα ο I Love You και διάφοροι άλλοι που κατα καιρούς έχουν απασχολήσει τα Media !

Στην τελική όμως θα συμφωνήσω μαζί σου λέγοντας δυο κουβέντες...
In A World Without Walls And Fences, Who Needs Windows And Gates ?

Εγώ πάντως ακόμα περιμένω τις απόψεις σας για το θέμα αυτό !

Filter

Εικόνα

Greek Web Angel
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Expl0it την 20 Σεπ 2003 20:39, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 16 Σεπ 2003 04:24

Basika to oti exo ena linuxaki mprosta apo ta windows kai mpeno internet den simenei oti eimai asfalis...

Mera paramera mou erxontai mails me .exe kai .pif attatched ta opia svino me tin mia...

Tha mporousa na eixa kolisei xalara apo ayta kapio io kai as exo 15 linux mprosta :P

Apla niotho perisoteri asfaleia me to linux stin fasi oti akoma kai ena trojan na koliso den mporei na mpei enas aplos pitsirikas pou tha parei to sub7 kai to netbus na pezei... (fisika o logos pou xrisimopoio linux den einai gia to internet...)

Anyway... palaiotera xrisimopoiousa Norton gia tous logous pou aneferes (sigritika me to mcafee).

Klaseis anotero support to Norton den to sizitao :)

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 16 Σεπ 2003 07:33

Χρησιμοποιώ το Norton Internet Security 2001 το οποίο έχει και firewall και antivirus.Αγόρασα και την έκδοση του 2003 αλλά δε μου άρεσε καθόλου.Θέλω να δοκιμάσω το FSecure και το Kapersky αλλά δεν ξέρω σε ποιό μαγαζί του πουλάνε.

Άβαταρ μέλους
Expl0it
Honorary Member

Δημοσίευση από Expl0it » 16 Σεπ 2003 15:42

Για πιό λόγο δεν σου άρεσε το 2003 ?

Για το F-Secure δοκίμασε αυτό http://www.inter.gr είναι η εταιρία που το διαθέτει στην Ελλάδα ! Ίσως βρείς κάποιες απαντήσεις !

Τώρα για το Kapersky δεν ξέρω ! Θα το ψάξω και θα απαντήσω μόλις έχω κάτι !

Filter

Εικόνα

Greek Web Angel

Άβαταρ μέλους
Nkapa
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Nkapa » 16 Σεπ 2003 17:15

Το F-Secure το έχω εγώ πάνω σε μηχανήματά μου μια λέξη μόνο "τέλειο" λίγο πιο δυσχρηστο από το Norton βέβαια αλλά πολύ σταθερό και ποιο ενημερωμένο. Μειονέκτημα του Norton για μένα είναι ότι κάθε χρόνο θέλεις καινούρια έκδοση. Φυσικά εξαιρείται η Corporate Edition της Symantec η οποία είναι πολύ ποιο ελαφριά.

Άβαταρ μέλους
Expl0it
Honorary Member

Δημοσίευση από Expl0it » 20 Σεπ 2003 14:47

Υπάρχει καμία μεγάλη διαφορά ανάμεσα σε Norton και F-Secure ?

Αξίζει να το δοκιμάσω ?

Λές ότι είναι πιο δύσχρηστο απο το Norton σε ποιό τομέα ?

Filter

Εικόνα

Greek Web Angel

Άβαταρ μέλους
eforias

Δημοσίευση από eforias » 20 Σεπ 2003 17:23

paidia ena exw na pw egw.....

8 mines eimai xwris kanena antivirus sto internet.... vasika douleyw mia me redhat kai mia me win xp pro.... sta windows den exw kanena idos firewall, kanena antivirus, kai genika kanena idos prostasias!!!! BackUP 0, kai pote ma pote den exw kolisei kanena io fisika kanw ena online scan alla kai paly ayto einai xasimo xronou kanonika!!!

den kserw pws na to eksigisw ayto to pragma!!!!
vasika einai h prwth fora pou exw valei win xp pro aglika kai douleyoun ola mia xara edw kai 8 mines!!!! ean einai dinaton....

pantws ean kapoios thelei na valei ena antivirus epanw as valei kata thn gnwmh mou norton 2002...(douleyei kai se xp kai se ola).
Μην μου Μιλάτε, Δέν είμαι καλά!

Άβαταρ μέλους
Expl0it
Honorary Member

Δημοσίευση από Expl0it » 20 Σεπ 2003 17:31

Αυτό μου φένεται και εμένα παράξενο :-? !

8 μήνες Win XP χωρίς προστασία και κανένα πρόβλημα ?

Μόνο ώς τύχη μπορώ να το χαρακτηρίσω το γεγονός αυτό ! Γιατί με τόσα προβλήματα που έχουν βγάλει τα XP θα έπρεπε κάτι να σου την είχε πέσει !

Σου εύχομαι να κρατήσει το σερί όσο μπορεί παραπάνω !

Filter

Εικόνα

Greek Web Angel

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 20 Σεπ 2003 18:57

Filter έγραψε:
Για πιό λόγο δεν σου άρεσε το 2003 ?

Καταρχήν δε μου άρεσε το interface.Επίσης μου κόλαγε τακτικά έχω win 2000 professional.Γενικά δε μου ενέπνεε εμπιστοσύνη.Αυτό που έχω παρατηρήσει και στο ΝΙS 2001 είναι οτι πολλές φορές όταν έχεις ρυθμίσει να ελέγχεται αυτόματα το e-mail αλλάζει τις ρυθμίσεις στους servers και δεν κατεβάζει e-mails.

Για το F-Secure δοκίμασε αυτό http://www.inter.gr είναι η εταιρία που το διαθέτει στην Ελλάδα ! Ίσως βρείς κάποιες απαντήσεις !

Τώρα για το Kapersky δεν ξέρω ! Θα το ψάξω και θα απαντήσω μόλις έχω κάτι !

Filter

Εικόνα

Greek Web Angel

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 20 Σεπ 2003 18:58

Nkapa έγραψε:Το F-Secure το έχω εγώ πάνω σε μηχανήματά μου μια λέξη μόνο "τέλειο" λίγο πιο δυσχρηστο από το Norton βέβαια αλλά πολύ σταθερό και ποιο ενημερωμένο. Μειονέκτημα του Norton για μένα είναι ότι κάθε χρόνο θέλεις καινούρια έκδοση. Φυσικά εξαιρείται η Corporate Edition της Symantec η οποία είναι πολύ ποιο ελαφριά.
Αν διάβασες πιο πάνω χρησιμοποιώ το Norton Internet Security που περιέχει και Antivirus του 2001 χωρίς πρόβλημα

Άβαταρ μέλους
Expl0it
Honorary Member

Δημοσίευση από Expl0it » 20 Σεπ 2003 19:18

Όντως υπάρχει μια μικρή ασυμβατότητα όσον αφορά τα Windows 2000 με το NSW 2003...! Μου έχει τύχει και εμένα ! Τώρα δεν ξέρω για ποιο λόγο αλλά θα το ψάξω !

Filter

Εικόνα

Greek Web Angel

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 21 Σεπ 2003 01:44

Τώρα μόλις το NIS2001 βρήκε ενα Τrojan Byter Verify. Ευτυχώς κάνω πάντα έρευνα για ιούς πριν κλείσω τον Η/Υ

Άβαταρ μέλους
Expl0it
Honorary Member

Δημοσίευση από Expl0it » 21 Σεπ 2003 02:08

Και καλά κάνεις ! Γιατί άν το worm εγκατασταθεί και προλάβει να κάνει κάποιες σημαντικές αλλαγές, την επόμενη φορά που θα ξανανοίξεις το pc θα τα κάνει όλα άνω κάτω ! Και θα είναι πολύ πιό δύσκολο να τον καθαρίσεις !

Filter

Εικόνα

Greek Web Angel

Απάντηση

Επιστροφή στο “Security, antiVirus & antiSpyWare”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες