Ιεκ vs Τει (κυριως στο χωρο του web)

Εκπαιδευτικά θέματα σχετικά με την επιστήμη των υπολογιστών και γενικά θέματα γύρω από την εκπαίδευση.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Born3dd

Δημοσίευση από Born3dd » 29 Αύγ 2011 18:22

Γεια σας και παλι φιλοι μου παρακολουθω αρκετα συχνα το site και μπορω να πω μου εχει λυσει αρκετες αποριες που ειχα πανω σε θεματα.

Ειχα ανοιξει περυσι τετοια εποχη και ενα αλλο τοπικ για να ζητησω μια μικρη βοηθεια οσοι γνωριζουν επι του θεματος επειδη ειχα προβλημα με επιλογη ιεκ και τει.
Δυστηχως ακομη βρισκομαι στην ιδια περιεργη κατασταση απλα τωρα ξερω καποια πραγματα για sites.

Αρχικα ειχα περασει περυσι σε Τει εφαρμογων πληροφορικης στην επαρχια αλλα κρατησα απλα την εγγραφη και δεν πηγα ποτε.
Αποφασισα λοιποων να στραφω στην ευκολη λυση θα ελεγα του ιεκ σε τμημα internet κοινως σχολη για web. Αυτο που απλα μου εκανε ηταν να μου μαθει λιγο html
και καποια αλλα πραγματα και μετα απο εκει και περα προσπαθουσα ενα χρονο εμβαθυνω και αλλο τις γνωσεις μονος μου ειχα και καποια μαθηματα για "γραφικα" και παρακολουοθυσα
μονος μου online tutorials/σεμιναρια. Με βοηθησε να μαθω τι εστι web γιατι πιο πριν δεν ηξερα.

Επειδη του χρονου τελειωνω το ιεκ και βγαινω στην αγορα στα 20 μου χρονια και χρηματα πολλα δεν υπαρχουν θα ηθελα να μου πειτε γνωμες σχετικα με ενα τετοιο πτυχιο στο χωρο..ποσοι απο εδω ειστε που δεν εχετε τελιωσει σχολη ανωτατης εκπαιδευσης;

Γενικοτερα τι ηταν αυτο που σας εδωσε τη "δουλεια" στον συγκεκριμενο χωρο του web...εστω οτι καποιος ειναι "τελειος" πιστευω οτι το πτυχιο ιεκ δεν θα ακουστει καλα..αλλα δεν ξερω.

Κυριως ο λογος που θα ηθελα την βοηθεια σας ειναι ο παρακατω..
Εχω και το τει στο οποιο δεν εχω παρακολουθησει ποτε και χροσταω μπολικα μαθηματα/εργαστηρια που εχουν να κανουν με μαθηματικα, στατιστικες, προγραμματισμο, networks.
Ολοι οι γνωστοι μου/καθηγητες αναφερουν οτι δεν υπαρχει αλλη λυση περα του τει για κατι καλυτερο..αλλα εγω αναφερω οτι κυριως στο web μετρανε οι γνωσεις και το τι ξερεις.

Θεωρω παντως τον ευατο μου ασχετο σε αυτο τον χρονο για "μεγαλα site" μιας και δυναμικη μεγαλη σελιδα δεν θα μπορουσα να κανω μοναχος μου.

Οσοι ειστε κατοχοι εταιριων ή τελος παντων γνωριζετε/δουλευετε στο χωρο τι μετραει περισσοτερο;

pimpogio

Δημοσίευση από pimpogio » 29 Αύγ 2011 18:55

το τει ειναι κατα πολυ ανωτερο του ιεκ
για την αγορα εργασιας δεν ξερω να σου πω
αλλα απο επιπεδο σπουδων εχουνε πολυ μεγαλη διαφορα

η βαση ολων των επιστημων να ξερεις παντως οτι ειναι τα μαθηματικα
και καποιου επιπεδου προγραμματισμος χωρις αυτα δεν γινετε...

χωρις μαθηματικα πας μεχρι εδω
http://en.wikipedia.org/wiki/Code_monkey

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 29 Αύγ 2011 19:10

Πρέπει να καταλάβεις ότι στο web υπάρχουν συγκεκριμένα και ξεχωριστά πράγματα που μπορείς να κάνεις και για τα οποία μπορέις να πιάσεις δουλειά σε μια εταιρία.

2 βασικά από αυτά είναι:

1. Designer & Front end developer. Δηλαδή, Photoshop, Illustrator, CSS/HTML,Javascript και μια ισχυρή αντίληψη του web και εννοιών όπως Usability, Accessibility, Information Architecture, User Experience και άλλα.

2. Developer = php/mysql - συστήματα διαχείρισης περιεχομένου Joomla! Wordpress Drupal Cs-cart Magento και άλλα.

Και για τα 2 - ειδικά για το πρώτο - δε χρειάζεσαι καμία σχολή και το πτυχίο δε θα παίξει τόσο πολύ ρόλο, όσο το προσωπικό σου portfolio και το τι μπορείς να κάνεις στην πράξη.

Είναι επάγγελμα παραγωγής και στην Ελλάδα δεν παίζει η νοοτροπία ότι θα σου μάθω. Παίζει η νοοτροπία "ξέρεις; Προσλαμβάνεσαι. Δεν ξέρεις αλλά έχεις ταλέντο; στα @@ μου" :P
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 29 Αύγ 2011 19:14

ALR έγραψε:Παίζει η νοοτροπία "ξέρεις; Προσλαμβάνεσαι. Δεν ξέρεις αλλά έχεις ταλέντο; στα @@ μου" :P
+1

Γι' αυτό ...μάθε! Δεν έχει σημασία που και πως, απλά ΜΑΘΕ!

Born3dd

Δημοσίευση από Born3dd » 29 Αύγ 2011 19:38

ALR έγραψε:Πρέπει να καταλάβεις ότι στο web υπάρχουν συγκεκριμένα και ξεχωριστά πράγματα που μπορείς να κάνεις και για τα οποία μπορέις να πιάσεις δουλειά σε μια εταιρία.

2 βασικά από αυτά είναι:

1. Designer & Front end developer. Δηλαδή, Photoshop, Illustrator, CSS/HTML,Javascript και μια ισχυρή αντίληψη του web και εννοιών όπως Usability, Accessibility, Information Architecture, User Experience και άλλα.

2. Developer = php/mysql - συστήματα διαχείρισης περιεχομένου Joomla! Wordpress Drupal Cs-cart Magento και άλλα.

Και για τα 2 - ειδικά για το πρώτο - δε χρειάζεσαι καμία σχολή και το πτυχίο δε θα παίξει τόσο πολύ ρόλο, όσο το προσωπικό σου portfolio και το τι μπορείς να κάνεις στην πράξη.

Είναι επάγγελμα παραγωγής και στην Ελλάδα δεν παίζει η νοοτροπία ότι θα σου μάθω. Παίζει η νοοτροπία "ξέρεις; Προσλαμβάνεσαι. Δεν ξέρεις αλλά έχεις ταλέντο; στα @@ μου" :P
Δηλαδη δεν υπαρχει καποιος που σαν πρωτη δουλεια να ασχολειται μονο με το Front and developer; Δηλαδη κωδικα css, html, javascipt, jquery. Απο γραφικα ξερω μονο Photoshop και σκοπευω να μαθω και flash αλλα σε καμια περιπτωση δεν θα "λεγομαι" γραφιστας δηλαδη αλλος θα ειναι αυτος που θα κανει τις εικονες για το site.

Οσο για το δευτερο δεν εχω ασχοληθει και τοσο αυτο εκτος απο λιγο php/mysql..joomla δεν εχω δει ποτε.

Γεμικοτερα ολα αυτα αν ασχοληθω θα τα μαθω..αλλα το θεμα ειναι το χαρτι του ιεκ μην με κρατησει πισω..γιατι εχω περασει και σε τει στο οποιο χροσταω 18+ μαθηματα και δεν εχω παει ποτε.

Γενικοτερα αυτο που βλεπω ειναι δεν υπαρχει κατι εξιδικευμενο εδω στην ελλαδα για web.
Ακομη και σε πολυ καλα αει/τει δεν ασχολουνται με html, css δεν ξερω αν κανω λαθος.

πχ στο τει εχω δει στο προγραμμα σπουδων ενα μαθηματα τον 3ο χρονο τεχνολογιες διαδικτιου που εχει html, css και γενικοτερα λιγο απο ολα. και αυτο 4 ωρες την εβδομαδα για ενα εξαμηνο..ποσα να μαθεις απο εκει; Βεβαια δεν εχω παει ποτε στο τει για να ξερω.

Ας ελπισουμε ο συγκεκριμενο χωρος να κρατησει αρκετα χρονια ακομη εδω στην ελλαδα γιατι σε σχεση με αλλες δουλειες καθαρα προγραμματισμου βρισκεις πιο ευκολα δουλεια στον τομεα του web.

Οσοι αλλοι εχουν γνωμες για την συγκριση αυτη σχετικα με τυ συγκριση των πτυχιων ας βοηθησουν.
Αυτο που γνωριζω μονο για σιγουρα ειναι οτι ο αποφοιτος ανωτατης σχολης παει για πολλα χρηματα σε μια θεση.

pimpogio

Δημοσίευση από pimpogio » 29 Αύγ 2011 22:34

korgr έγραψε:
ALR έγραψε:Παίζει η νοοτροπία "ξέρεις; Προσλαμβάνεσαι. Δεν ξέρεις αλλά έχεις ταλέντο; στα @@ μου" :P
+1

Γι' αυτό ...μάθε! Δεν έχει σημασία που και πως, απλά ΜΑΘΕ!
++

αυτο ειναι για ολες τις δουλειες

Born3dd

Δημοσίευση από Born3dd » 29 Αύγ 2011 22:55

Μαλιστα οποτε σημειωνετε ξανα σε καποιο βαθμο αυτο που σκεφτομουν και εγω αρχικα.
Να συνεχισω να μαθενω αλλο εναν χρονο που εχω ιεκ και να κανω και οτι μπορω απο μονος μου.
Απλα δεν θελω του χρονου μιας και θα βγω στην αγορα να αδικηθω επειδη δεν πηγα στο τει που θεωρειται ανωτερο ιδρυμα.
Απλα καποιοι λενε την στιγμη του interview θα κακοκοιταξουν τον αποφοιτο ιεκ.

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 29 Αύγ 2011 23:11

Το θέμα είναι εάν θα καταφέρεις να φτάσεις στο interview. Εάν το καταφέρεις μετά μπορείς να αποδείξεις τις γνώσεις σου. Απλά κάποιες αγγελίες έχουν στα υποχρεωτικά προσόντα πτυχίο ΑΕΙ / ΤΕΙ.

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 30 Αύγ 2011 00:07

Born3dd έγραψε:
ALR έγραψε:Πρέπει να καταλάβεις ότι στο web υπάρχουν συγκεκριμένα και ξεχωριστά πράγματα που μπορείς να κάνεις και για τα οποία μπορέις να πιάσεις δουλειά σε μια εταιρία.

2 βασικά από αυτά είναι:

Δηλαδη δεν υπαρχει καποιος που σαν πρωτη δουλεια να ασχολειται μονο με το Front and developer; Δηλαδη κωδικα css, html, javascipt, jquery. Απο γραφικα ξερω μονο Photoshop και σκοπευω να μαθω και flash αλλα σε καμια περιπτωση δεν θα "λεγομαι" γραφιστας δηλαδη αλλος θα ειναι αυτος που θα κανει τις εικονες για το site.

Οσο για το δευτερο δεν εχω ασχοληθει και τοσο αυτο εκτος απο λιγο php/mysql..joomla δεν εχω δει ποτε.

Γεμικοτερα ολα αυτα αν ασχοληθω θα τα μαθω..αλλα το θεμα ειναι το χαρτι του ιεκ μην με κρατησει πισω..γιατι εχω περασει και σε τει στο οποιο χροσταω 18+ μαθηματα και δεν εχω παει ποτε.

Γενικοτερα αυτο που βλεπω ειναι δεν υπαρχει κατι εξιδικευμενο εδω στην ελλαδα για web.
Ακομη και σε πολυ καλα αει/τει δεν ασχολουνται με html, css δεν ξερω αν κανω λαθος.

πχ στο τει εχω δει στο προγραμμα σπουδων ενα μαθηματα τον 3ο χρονο τεχνολογιες διαδικτιου που εχει html, css και γενικοτερα λιγο απο ολα. και αυτο 4 ωρες την εβδομαδα για ενα εξαμηνο..ποσα να μαθεις απο εκει; Βεβαια δεν εχω παει ποτε στο τει για να ξερω.

Ας ελπισουμε ο συγκεκριμενο χωρος να κρατησει αρκετα χρονια ακομη εδω στην ελλαδα γιατι σε σχεση με αλλες δουλειες καθαρα προγραμματισμου βρισκεις πιο ευκολα δουλεια στον τομεα του web.

Οσοι αλλοι εχουν γνωμες για την συγκριση αυτη σχετικα με τυ συγκριση των πτυχιων ας βοηθησουν.
Αυτο που γνωριζω μονο για σιγουρα ειναι οτι ο αποφοιτος ανωτατης σχολης παει για πολλα χρηματα σε μια θεση.
Ναι μπορείς να πιάσεις δουλειά ως Front end developer. Οι καλοί μάλιστα είναι περιζήτητοι. Δεν θα έχεις ποτέ πρόβλημα από άποψη να βρεις δουλειά.

Κανένα Εκπαιδευτικό ίδρυμα στην Ελλάδα δεν θα σου μάθει να κόβεις σελίδες. Θα σου δείξει τι είναι η html και η css αλλά ως εκεί.

Αν θέλεις να ασχοληθείς με το web, το μόνο που θα σε κρατήσει πίσω είναι οι γνώσεις σου και όχι τα χαρτιά. Στο συγκεκριμένο τομέα εργασίας σου ξαναλέω ότι τα λεφτά δεν τα παίρνει ο πτυχιούχος αλλά ο πορτφολιούχος.
Μάθε καλά τις front end τεχνολογίες, κάνε projects, μπες εθελοντικά σε αμερικάνικα start ups του κόλου, μάθε πως είναι να συνεργάζεσαι με designers, developers ως fron end σε μεγάλα projects και θα είσαι πρώτος.

Αλλά θυμήσου. Υπάρχουν πάρα πολλοί που ισχυρίζονται ότι είναι front end developers. Λίγοι είναι στα αλήθεια. Θέλει πολύ διάβασμα και βασικά, είναι ένα πράγμα.
Πρέπει να κάνεις μια μακέτα του Photoshop, pixel perfect σε semantic html5 code, χρησιμοποιώντας css και όλο αυτό, να παίζει σε όλους τους browsers, αν όχι τέλεια, με progressive enhancement. Αν το κάνεις αυτό, μετά μπορείς να προχωρήσεις πιο βαθειά σε Responsive Web Design.

Είναι δύσκολο, όχι ακατόρθωτο, θέλει διάβασμα, όχι πτυχίο :)
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
apsuh0s
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από apsuh0s » 30 Αύγ 2011 00:26

ALR έγραψε: Μάθε καλά τις front end τεχνολογίες, κάνε projects, μπες εθελοντικά σε αμερικάνικα start ups του κόλου, μάθε πως είναι να συνεργάζεσαι με designers, developers ως fron end σε μεγάλα projects και θα είσαι πρώτος.

Θέλει πολύ διάβασμα και βασικά, είναι ένα πράγμα.
Πρέπει να κάνεις μια μακέτα του Photoshop, pixel perfect σε semantic html5 code, χρησιμοποιώντας css και όλο αυτό, να παίζει σε όλους τους browsers, αν όχι τέλεια, με progressive enhancement. Αν το κάνεις αυτό, μετά μπορείς να προχωρήσεις πιο βαθειά σε Responsive Web Design.
Και όλα αυτά απαιτούν κάμποσα χρόνια. Συνεπώς πήγαινε σπούδασε και τελείωσε τα 18+ μαθήματα. Παράλληλα διάβαζε τα παραπάνω που σου αναφέρει ο ALR. Μαζί με τα μαθήματα της σχολής, γύρω στο 8ωρο διάβασμα θα χρειάζεσαι τη μέρα. Όταν θα το πάρεις τελικά το πτυχίο, θα έχεις ένα χαρτί και μια γερή βάση για να ξεκινήσεις σε αυτό που αγαπάς.

Όταν ρωτάς στο forum "τι είναι αυτό που μετράει περισσότερο" μου δίνεις την εντύπωση πως έχεις πάρει λάθος κατεύθυνση. Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να στρωθείς και να προσπαθήσεις με όλη σου τη ψυχή. Αυτό μετράει περισσότερο από όλα.
.ninja { color: black; visibility: hidden !important; }

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 30 Αύγ 2011 00:28

Και εγώ αυτής της άποψης είμαι, να πας να σπουδάσεις γιατί παράλληλα θα έχεις αρκετό χρόνο χωρίς την έγνοια του να βρεις δουλεία για να διαβάσεις αυτά που σε ενδιαφέρουν.

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 30 Αύγ 2011 00:56

Born3dd έγραψε:Απλα δεν θελω του χρονου μιας και θα βγω στην αγορα να αδικηθω επειδη δεν πηγα στο τει που θεωρειται ανωτερο ιδρυμα.
Κανένας δεν πρόκειται να σε αδικήσει. Είναι δική σου επιλογή να μην πας σε κάποια ανώτερη σχολή και να πάρεις ένα πτυχίο επιπέδου απολυτήριου τεχνικού λυκείου (ή όπως λέγονται τώρα).

Born3dd

Δημοσίευση από Born3dd » 30 Αύγ 2011 01:24

apsuh0s έγραψε:
ALR έγραψε: Μάθε καλά τις front end τεχνολογίες, κάνε projects, μπες εθελοντικά σε αμερικάνικα start ups του κόλου, μάθε πως είναι να συνεργάζεσαι με designers, developers ως fron end σε μεγάλα projects και θα είσαι πρώτος.

Θέλει πολύ διάβασμα και βασικά, είναι ένα πράγμα.
Και όλα αυτά απαιτούν κάμποσα χρόνια. Συνεπώς πήγαινε σπούδασε και τελείωσε τα 18+ μαθήματα. Παράλληλα διάβαζε τα παραπάνω που σου αναφέρει ο ALR. Μαζί με τα μαθήματα της σχολής, γύρω στο 8ωρο διάβασμα θα χρειάζεσαι τη μέρα. Όταν θα το πάρεις τελικά το πτυχίο, θα έχεις ένα χαρτί και μια γερή βάση για να ξεκινήσεις σε αυτό που αγαπάς.

Όταν ρωτάς στο forum "τι είναι αυτό που μετράει περισσότερο" μου δίνεις την εντύπωση πως έχεις πάρει λάθος κατεύθυνση. Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να στρωθείς και να προσπαθήσεις με όλη σου τη ψυχή. Αυτό μετράει περισσότερο από όλα.
Οταν εννοεις να σπουδασω λες οτι πρεπει οτι και να γινει να βγει η σχολη ανωτατης εκπαιδευσης; Δηλαδη στο ιεκ δεν σπουδαζω;
Το 8ωρο διαβασμα που λες αν τελικα πηγαινα στο τει ειναι αρκετο..γιατι εκει θα ειμαι και μονος μου χρειαζομαι και λεφτα απο ασχετη δουλεια να συντηρουμαι στην επαρχια.
Οσο για ολα τα μαθηματα που εχω μεινει θα γινουν αρκετα περισσοτερα επειδη σκοπευω να συνεχισω αλλο ενα χρονο στο ιεκ..Πιστευετε ετσι δεν ειναι καλυτερα η θα χασω και αλλο χρονο απο την ζωη; Απο την αλλη ηδη εχουν δοθει χρηματα για το ΙΕΚ.

Μια αλλη λυση ειναι να βγαλω το ιεκ αλλον ενα χρονο και να πιασω καμια δουλεια να μαζεψω χρηματα να βγαλω και το τει. Αλλα μεχρι τοτε θα χροσταω περισσοτερα απο 35+ και θα μπαινω και 3ο χρονο. Και μιλαμε για μαθηματα ακυρα με αυτα που θα ασχολουμε οπως..μαθηματικα, στατιστικες και καποια managment οικονομικα μαθηματα..τα αλλα ειναι αλγοριθμοι και προγραμματισμος.

Το θεμα ειναι πως μετα θα χασω και αλλο χρονο απο να διαβαζω ακυρα μαθηματα..ενω παλιοτερα ειχα ξεκινησει με το web.
Συνηθως πρωτα πρεπει να μαθω ακυρα πραγματα και μετα το web;

Δεν ξερω..πραγματικα τι να κανω..ο μονος λογος που θα πηγαινα στο τει στην επαρχια ειναι για να μην θεωρουμαι αποφοιτος Ιεκ τους οποιους μερικοι τους θεωρουν αχρηστους επειδη δεν διαβασαν στο λυκειο.

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 30 Αύγ 2011 10:44

Πάρε μια απόφαση.

Συνήθως το σωστό είναι και το πιο δύσκολο.

Αφού πλήρωσες το ΙΕΚ και δε σου περισεύουνε κάτσε βγάλτο.
Μήπως ο λόγος που δεν πήγες στο ΤΕΙ είναι γιατί δεν ήθελες να πας στην επαρχία;
Αν το έκανες για αυτό, παράτα το ΙΕΚ και πάνε στο ΤΕΙ.
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 30 Αύγ 2011 14:58

ALR έγραψε:Και για τα 2 - ειδικά για το πρώτο - δε χρειάζεσαι καμία σχολή και το πτυχίο δε θα παίξει τόσο πολύ ρόλο, όσο το προσωπικό σου portfolio και το τι μπορείς να κάνεις στην πράξη.......Είναι επάγγελμα παραγωγής και στην Ελλάδα δεν παίζει η νοοτροπία ότι θα σου μάθω. Παίζει η νοοτροπία "ξέρεις; Προσλαμβάνεσαι. Δεν ξέρεις αλλά έχεις ταλέντο; στα @@ μου" :P
korgr έγραψε:...Γι' αυτό ...μάθε! Δεν έχει σημασία που και πως, απλά ΜΑΘΕ!
Συμφωνώ απόλυτα στο: "Δεν έχει σημασία που και πως, απλά ΜΑΘΕ!", θα διαφωνήσω λίγο στο "Και για τα 2 - ειδικά για το πρώτο - δε χρειάζεσαι καμία σχολή και το πτυχίο δε θα παίξει τόσο πολύ ρόλο...".
Τα Πτυχία είναι -γενικά- επισφραγήσεις των Γνώσεών σου. Εννοείται ότι θα διαθέτεις τις ανάλογες πρακτικές Γνώσεις, για να έχεις το Πτυχίο, Φυσικά χρειάζεται και το ανάλογο portfolio, όπως γράφει ο ALR.
Κατ'εμέ για να πιαστείς, θα χρειαστείς δουλειά είτε μέσω ΙΕΚ. είτε μέσω ΤΕΙ.... Δουλειά για ν'αποκτήσεις τις Γνώσεις, που -ούτως ή άλλως- χρειάζεσαι. Και μετά πάλι δουλειά για ν'αναγνωριστούν -κάπως- οι Γνώσεις σου αυτές.
Ακόμα και το καλύτερο Εκπαιδευτικό Ίδρυμα, θα σου δείξει μόνο τον δρόμο, και θα σου δώσει κάποια τεχνικά μέσα, ώστε -με δική σου προσπάθεια- να φτάσεις στο επίπεδο Γνώσης που θέλεις. :wink:
Όσο απομακρύνεσαι από τον όρο "το καλύτερο Εκπαιδευτικό Ίδρυμα", τόσο περισσότερο κόπο χρειάζεται να καταβάλεις, ώστε να καλύψεις τα κενά τόσο στην ευκρίνεια εντοπισμού του 'δρόμου' που σου δείχνεται, όσο και στην ποιότητα/ποσότητα τεχνικών μέσων.
Ακόμα και στο Harvard να πήγαινες, ή που θα σε ξεσκίζανε στην κούραση, ή που θα σε πέταγαν έξω :D

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ημερίδες, Σεμινάρια & Θέματα Εκπαίδευσης”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες