15 μήνες Θητεία στο στρατό... τρεξτε να προλαβετε! +6 μηνάκια

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 30 Αύγ 2011 16:12

ναι σε μαθαίνουν να είσαι ρεμπεσκές, κηφήνας, καβατζόπουστας και υπόδουλος (σε προσταγές). Μεγάλη εκπαίδευση!
Για τον στρατό του 2011 μιλαμε όχι για των Παπουδων μας...
Που στα μαθαίνουν αυτα.?
Ο στρατός ειναι ενα θέατρο. Ουτε εκπαιδευση δεν υπαρχει - εκτος αν θεωρεις την πρωινη γυμναστικη ή το να καθαρίζει τα όπλα και τα αρματα εκπαίδευση - ούτε κανεις κατι το τρομερο εκει μεσα.
Σε αρκετές μονάδες υπάρχουν στρατιώτες που έχουν και πάνω από 30 ημέρες για να πάρουν έξοδο
Δεν λεω το αντίθετο. Υπάρχουν και οι Εξαιρέσεις. Γιαυτο κι εγω που πηγα την πρώτη φορα στην Σαμοθράκη, σηκώθηκα κι εφυγα. 7 Μερες συνεχόμενα υπηρεσία εκανα μεχρι που τους είπα "γεια σας".
Δε σε υποχρεώνει κανεις να κανεις κατι. Στο Ελλαdα είμαστε. Απόλαυσε το.
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
adiaforosgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από adiaforosgr » 30 Αύγ 2011 16:18

Όταν βλέπεις και τέτοια πράγματα τρελένεσαι μετά:

http://news247.gr/kosmos/article103049.ece

Άβαταρ μέλους
telas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από telas » 30 Αύγ 2011 17:55

Γιαυτο κι εγω που πηγα την πρώτη φορα στην Σαμοθράκη, σηκώθηκα κι εφυγα. 7 Μερες συνεχόμενα υπηρεσία εκανα μεχρι που τους είπα "γεια σας".
Δε σε υποχρεώνει κανεις να κανεις κατι. Στο Ελλαdα είμαστε. Απόλαυσε το.
Εγώ έκανα full time στην Σαμοθράκη και πίστεψε με δεν θέλω να ξαναπάω σε αυτό το νησί ούτε για διακοπές!
Web Design - Δημιουργία Ιστοσελίδας - http://www.computerman.gr/
My Photography - http://www.tilaveridis.com/
Τεχνολογικά προιόντα - http://www.bigbox.gr/

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 30 Αύγ 2011 18:33

Μυτιλήνη 300 σειρά στο 98ΤΕΜΕΘ και 45 μέρες να δούμε έξοδο...αφού το φυλάκιο που το είχε κανείς για κάτι το πολύ άσχημο επειδή δεν είχε εξόδους για όσες ημέρες (συνήθως πάνω από 2 εβδομάδες) ήταν εκεί, είχε γίνει παράδεισος σε σχέση με το τάγμα, γιατί τουλάχιστον ήμασταν πιο χαλαρά με πολύ λιγότερες υποχρεώσεις!
Σπάγαμε την "εμπλοκή" μόνο όταν φεύγαμε με άδεια (πχ: 30 μέσα - 6μέρες άδεια αν είχες αιτηθεί - 40 μέσα)...
Το συνεχόμενο μέσα μου πρέπει να έσπασε γύρω στις 45 με 47 ημέρες, από άδεια σε άδεια από ότι θυμάμαι!
Να φανταστείτε σε μια άδεια, ήταν να μπω 7 το πρωί να παρουσιαστώ αλλά καθώς ήμουν από το βράδυ στο νησί και για να μην πληρώνω ξενοδοχεία κλπ μπήκα με το που έφτασα 11 το βράδυ, στο στρατόπεδο, να ετοιμαστώ με την ησυχία μου να ξαπλώσω κλπ...
Δεν είχα προλάβει να βγάλω τα πολιτικά και με χώσανε να κάνω την υπηρεσία ενός Μυτιλινιού που είχε βγει με υπηρεσιακό χαρτί για λίγες ώρες και πήγε και τράκαρε...δεν υπήρχε εξοδούχος όλοι οι άλλοι είχαν νούμερα και ο μόνος που δεν είχε υπηρεσία να κάνει εκείνο το βράδυ, ήμουν εγώ! Απότι θυμάμαι όλα τα σώματα στο νησί ήταν σε αυτή τη φάσει εκείνη την περίοδο.
Εκεί που ήτανε ΖΩΑΡΑ ήταν μετά που πήγα Πάτρα με μετάθεση όπου είχε κόσμο και προπάντων είχε νεοσύλλεκτους (ήταν το Κέντρο Τεχνικού) όπου έκαναν αυτοί τις περισσότερες υπηρεσίες.

Το θέμα επιλύεται ως εξής: καταργούνται / συγχωνεύονται τα μισά στρατόπεδα, ο στρατός εκσυγχρονίζεται και οι σκοπιές φυλάσσονται με τεχνικά μέσα, ώστε οι φαντάροι να επαρκούν να βγάλουν τις υπηρεσίες.
Το ιδεατό θα ήταν να πηγαίναμε όλοι 2 μήνες, να μαθαίναμε συστηματικά για τα όπλα και τα καθήκοντα του στρατιώτη στον πόλεμο, να γινόταν εκπαίδευση σε θέσεις μάχης κτλ. και δρόμο. Κάθε 5 χρόνια να ξαναπηγαίναμε για 3-4 μέρες βολές κλπ.
Αυτό θα προσέφερε πολλά περισσότερα...τώρα οι φαντάροι είναι μόνο για να βαράνε σκοπιές και να κάνουν αγγαρείες στα στρατόπεδα.
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 30 Αύγ 2011 18:51

Εγώ έκανα full time στην Σαμοθράκη και πίστεψε με δεν θέλω να ξαναπάω σε αυτό το νησί ούτε για διακοπές!
Ασε μην το συζητας καν... γιαυτο εφυγα και ακριβώς ουτε για διακοπες δεν παταω..

Άβαταρ μέλους
apsuh0s
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από apsuh0s » 30 Αύγ 2011 20:27

telas έγραψε: Εγώ έκανα full time στην Σαμοθράκη και πίστεψε με δεν θέλω να ξαναπάω σε αυτό το νησί ούτε για διακοπές!
Μια χαρά ήταν ρε.. Και όσο για το νησί, άνετα ένα από τα ομορφότερα.
.ninja { color: black; visibility: hidden !important; }

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 30 Αύγ 2011 21:03

fiskilis έγραψε:
cdhyper έγραψε: Μην αναπαράγετε βλακείες.
Εδω ειναι η πηγη της ειδησης
Επαναλαμβάνω: Μην αναπαράγετε βλακείες. Δεν έχει σημασία αν υπάρχει πηγή αλλα το ΤΙ πηγή υπάρχει. Κι εγώ αν γράψω ότι το πορτοκάλι είναι τρίγωνο θα με αναφέρεις ως πηγή;
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
c0d3punk
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από c0d3punk » 30 Αύγ 2011 21:09

και μενα σειρά μου που είχε πάει Σαμοθράκη καλοπέρασε και πήγε πάλι διακοπές.

Connor αν είχες σε φυλάκιο 1,5 μήνα (αφού είχες γνωρίσει και άλλα 2-3 φυλάκια στον Έβρο+εμπλοκές στο τάγμα) να πάρεις άδεια και κάθε τρεις και λίγο επιθεωρήσεις (από Διοικητή έως αρχηγό του ΓΕΣ) θα έβλεπες ότι σε υποχρεώνουν.

όσο δεν μπορούσα αυτά τα άχρηστα, ανούσια πράγματα όπως οι επιθεωρήσεις, τόσο δεν μπορούσα και τους κλαψομούνηδες/βίσματα/ελεύθερους ορθοστασίας/ελεύθερους αρβυλών που δεν κούναγαν το δαχτυλάκι τους και χώνανε τους πάντες. Αυτό δεν σου κάνει για ρεμπεσκεδηλίκι και καβάτζα?
CyberCr33p έγραψε:Φήμες για αύξηση της θητείας ακούγονταν και όταν έκανα εγώ τη θητεία μου, αλλά όχι σε τέτοιο βαθμό όπως τώρα.
καλά και εγώ όταν είχα μπει στο κέντρο ακόμα λέγανε φήμες για μείωση στην σειρά μας (όταν ήδη είχε γίνει 12μηνο). Σε κάθε σειρά παίζουν αυτές οι ψευτο-ελπίδες. Μέχρι κάποτε να γίνει μια αλλαγή.
like ants in a colony we do our share
but there's so many other f****' insects out there || Ανανεωμένα Παρτάλια || biZfind.gr

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 30 Αύγ 2011 21:27

cdhyper έγραψε:
fiskilis έγραψε:
cdhyper έγραψε: Μην αναπαράγετε βλακείες.
Εδω ειναι η πηγη της ειδησης
Επαναλαμβάνω: Μην αναπαράγετε βλακείες. Δεν έχει σημασία αν υπάρχει πηγή αλλα το ΤΙ πηγή υπάρχει. Κι εγώ αν γράψω ότι το πορτοκάλι είναι τρίγωνο θα με αναφέρεις ως πηγή;
δεν αναπαραγω , δεν με ενδιαφερει, απλα λεω ποια ειναι η προελευση και ο καθε ενας ας βγαλει τα συμπερασματα του ( εγω ημουν σειρα 157 82β ΕΣΣΟ )

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 30 Αύγ 2011 21:37

θα έβλεπες ότι σε υποχρεώνουν.
Δεν σε υποχρεώνει κανεις να κάτσεις στο στρατό αν δε θελεις.
Το ότι ειναι υποχρεωτικό να τον τελιωσεις ναι. Αν ειχες φαει εμπλοκη σε φυλάκιο μπορουσες να παρεις ενα τηλ. το στεπ να σου δωσουν ενα επείγον παραπεμπτικού για το Στρ. Νοσοκομειο και απο εκει να παρεις αναβολή.
δεν μπορούσα και τους κλαψομούνηδες/βίσματα/ελεύθερους ορθοστασίας/ελεύθερους αρβυλών
Έχεις παρει εντελως λάθος τον Στρατό αυτο εχω να σε πω.
Μαγκας δεν ειναι αυτος που Κραταει το οπλο και κανει σκοπιες και λεει οταν τελείωσε "Εγω ειμουν γαματος στρατιώτης."
Μαγκας στο στρατό ειναι αυτος που ειναι βύσμα του εαυτου του και μπορει και κανει ότι θελει.
Αν ο δικας σου πει "κανε αυτη τη δουλεια" και εσυ αρνηθείς τι νομιζεις οτι θα κανει? εχεις την εντυπωση ότι μπορει να κανει κατι καταρχήν? Θα σε περασει στρατοδικείο νομιζεις?
Θα σε βγαλει αναφερόμενο. Ε και? Πολυ απλα πας παλι στο Στεπ περνεις ενα παραπεμπτικό για το Στρ. Νοσοκομειο, πας στον Ψυχιατρο και του λες να σε γραψει ενα χαρτι για να μην βγαινεις αναφορες. (Πες οτι εχεις κοσμοφοβια ή ότι αλο θελεις)

Ειναι πολυ πιο απλα τα πραγματα απο ότι νομιζεις. Απλα πρεπει να βγεις τον σωστο τρόπο να τα κανεις.
Την πρωτη φορα που μπηκα κι εγω ειμουν ψαρας.
Την δευτερη, αν σε διξω την φοτο πως ειμουν στο στρατοπεδο μεσα δε θα το πιστεύεις.
Με καρε μαλλί ειμουνα για 6 μηνες μεσα..

Άβαταρ μέλους
c0d3punk
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από c0d3punk » 30 Αύγ 2011 21:57

Πολύ απλά Connora έρχεσαι στα λόγια μου. Γιατί αν εσύ δεν κάνεις κάτι θα χωθεί ένας άλλος. Και αυτό δεν είναι ούτε συναδελφικότητα ούτε αλληλοβοήθεια. Και δεν είναι ανάγκη να είσαι φίλος με κάποιον απλά και μόνο για να σκεφτείς και το συμφέρον του διπλανού σου.

Στην Ελλάδα αυτό έχουμε μάθει. Να κοιτάμε μόνο το συμφέρον μας και στα παπάργια μας για τους άλλους. Γι' αυτό είμαστε τόσο προκομμένος λαός.

Δεν θα σε πω ούτε αλάνι, ούτε μάγκα με τις μ******ς που μου λες. Συγνώμη κιόλας. Εγώ βλέπω σαν μαγκιά να μην πας καθόλου ή να τελειώνει όσο πιο συντομότερο γίνεται (έστω όσο ορίζει ο νόμος για συντομότερο) και να συνεχίσεις τη ζωή σου (τη σπουδαστική, την επαγγελματική, την αισθηματική κ.τ.λ.).
but there's so many other f****' insects out there || Ανανεωμένα Παρτάλια || biZfind.gr

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 30 Αύγ 2011 22:21

αν εσύ δεν κάνεις κάτι θα χωθεί ένας άλλος. Και αυτό δεν είναι ούτε συναδελφικότητα ούτε αλληλοβοήθεια
Αυτο ειναι πρόβλημα του κράτους. Οχι δικο μου. Να βαλει τους ΕΠΟΠ να τα κανους. Γιαυτο τους πληρώνει. Οχι για να προσέχουν τους φαντάρους -κοινώς να παριστάνουν τις νταντάδες.
Δεν θα σε πω ούτε αλάνι, ούτε μάγκα με τις μ******ς που μου λες. Συγνώμη κιόλας.
Ελα ρεεεεεεεεεεεεεε. Μη με βριζεις δεν μαρεσει να με βριζουνε.
:(

Άβαταρ μέλους
c0d3punk
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από c0d3punk » 30 Αύγ 2011 22:32

ε άμα υπήρχε λογική στο στρατό του 2011, που λες και εσύ, οι ΕΠΟΠ θα μπαίναν για να "δουλέψουν". Αλλά πρόβλημα του συναδέλφου σου κληρωτού είναι και όχι του κράτους.

δε σε έβρισα. Σου ζήτησα και συγνώμη που ήμουν λίγο απότομος :-P

Άβαταρ μέλους
Nemesis_Elite

Δημοσίευση από Nemesis_Elite » 30 Αύγ 2011 22:34

ετσι είναι ρε connora στο στρατο πρεπει να κανεις αυτο που σου αναλογει, (οχι π***ιες, ελευθερος αρβυλών κτλ...).
είναι θέμα τιμής... γιατι?

γιατι πες οτι δηλώνεις κόλλημα, αρνήσε να εκτελέσεις μια υπηρεσία...
στη θέση σου πάει καποιος άλλος αναγκαστικά, γίνετε ενα ατύχημα και χάνει τη ζωή του...

βλέπε: 5 στρατιώτες νεκρούς στον έβρο απο ηλεκτροπληξια...
(ο ενας εκτελούσε την υπηρεσία αλλου)

την αρνηση τη δικιά σου θα την πληρώσει καποιος άλλος.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες