[Solved] Δεν βλέπει τον εξωτερικό δίσκο Seagate

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 29 Αύγ 2011 21:00

Εχω έναν εξωτερικό δίσκο Seagate FreeAgent Desk USB 1TB και εδώ και μερικές μέρες σταμάτησαν να τον βλέπουν τα Windows/Ubuntu/OSX.
Τον είχα χωρισμένο σε 2 500άρια partitions (ext3, fat32) και παρότι ώρες ώρες φαίνεται σαν συσκευή στο device manager (και το αντίστοιχο του ubuntu) από partitions και data γιοκ.

Δοκίμασα μήπως μπορεί το testdisk να αναγνωρίσει τα partitions, αλλά με το που ξεκινάει το scan βγάζει από τα πρώτα κι όλας sectors read error (κακό έτσι; )

Υπάρχει καμιά ιδέα μπας και τον σώσω (backup υπάρχει σε άλλο δίσκο ευτυχώς), αλλά τουλάχιστον να μπορέσω να τον φορμάρω και να ξαναρίξω το backup.

Μου φαίνεται ότι ο συγκεκριμένος είναι ευαισθητούλης, γιατί είναι ο δεύτερος που πέφτει στα χέρια μου μέσα στο καλοκαίρι με πρόβλημα (πριν 1μιση μήνα ενός φίλου και τώρα ο δικός μου).
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dva_dev την 12 Σεπ 2011 13:48, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 29 Αύγ 2011 21:54

Σε αρκετά boot cd υπάρχει το πρόγραμμα hdd regenerator, είναι πολύ καλό και επιτυγχάνει θαυματουργά αποτελέσματα εκεί που σηκώνεις ψηλά τα χέρια ! Στην κυριολεξία ανασταίνει νεκρούς δίσκους κατά τ' άλλα.
Απλώς καθυστερεί να ολοκληρώσει τον έλεγχο κάποιου δίσκου (άνετα κάνει πάνω από 12 ώρες, μπορεί και 20 ! ), λογικό εάν σκεφτείς ότι ελέγχει byte πρός byte τον δίσκο.
«Μάθε από τα λάθη των άλλων γιατί δε θα προλάβεις να τα κάνεις όλα μόνος σου»
Οι Έλληνες είμαστε «θεατές των λόγων και ακροατές των έργων» (.... ο Θουκυδίδης το είπε !)
«Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Αυτοί που κερδίζουν, αυτοί που χάνουν και αυτοί που καθορίζουν ποιοι κερδίζουν και ποιοι χάνουν! »

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 29 Αύγ 2011 22:23

Θα κατεβάσω το demo να δώ τι θα κάνει.
Ευχαριστώ.

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 29 Αύγ 2011 23:42

Θα το βρείς εύκολα φυσικά, το site είναι εδώ >> http://www.dposoft.net/
Το πρόγραμμα σου επιτρέπει να δημιουργήσεις bootable usb flash ή και boot cd, εκτός από την κανονική λειτουργία σε περιβάλλον windows όπου κάνει συνεχώς monitor τον/τους δίσκους που διαθέτεις.
-- επιπλέον βοήθεια με pm
Οι Έλληνες είμαστε «θεατές των λόγων και ακροατές των έργων» (.... ο Θουκυδίδης το είπε !)
«Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Αυτοί που κερδίζουν, αυτοί που χάνουν και αυτοί που καθορίζουν ποιοι κερδίζουν και ποιοι χάνουν! »

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 01 Σεπ 2011 22:58

Θα με ενδιέφερε να μάθω εάν είχες αποτέλεσμα με αυτή την εφαρμογή ή ότι άλλο έχεις εφαρμόσει για να λύσεις αυτό το πρόβλημα που σου παρουσιάστηκε.

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 01 Σεπ 2011 23:24

Δεν έχω προλάβει να το δοκιμάσω ακόμα γιατί είμαι πηγμένος. :(

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 02 Σεπ 2011 14:00

Γιοκ, πάπαλα, νεκρός, τέζα.

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 02 Σεπ 2011 15:40

Μάλιστα, κατάλαβα...
Εάν έχει ο δίσκος μηχανική ζημιά τότε μάλλον είναι για ανακύκλωση προφανώς.

Θα με ενδιέφερε όμως να κρατήσεις την πλακέτα του εάν είναι δυνατόν να αφαιρεθεί και να την φυλάξεις προσωρινά. Έχω και εγώ ένα παρόμοιο δίσκο εκτός λειτουργίας και η μόνη μου ελπίδα πλέον να ανασύρω αρχεία είναι να αντικαταστήσω την πλακέτα του (με μικρή πιθανότητα επιτυχίας αλλά αξίζει να δοκιμάσω).

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες