Διακοπή Συνεργασία της Groupon με Deal Aggregator

Affiliate marketing, προγράμματα συνεργατών. Όσα θέλετε να μάθετε για τον τρόπο επιλογής και χρήσης τους.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
prosfores
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από prosfores » 01 Σεπ 2011 20:24

Διακοπή Συνεργασία​ς της Groupon με Deal Aggregator​s, από 15 Σεμπτεβρίου. Ένας ένας την κάνει από τα Deal Aggregator​s, τώρα θα ακολουθήσουν και άλλοι, για να δείξουν ότι μεγαλώσανε και αυτοί, ο καιρός θα δείξει αν κάνανε το σωστό :hammer:
deal aggregator.
Όλες οι Προσφορές--->olesoiprosfores.gr

Άβαταρ μέλους
bibisidis
Honorary Member

Δημοσίευση από bibisidis » 01 Σεπ 2011 20:44

Αν και ίσως υπερβάλω νομίζω πως τουλάχιστον 50 dealadika δεν θα μπορούν να πληρώσουν ούτε τον server αν φύγουν από τα aggregators. Καμιά 20αριά πιστεύω πως θα βάλουν adsense στον πρώτο μήνα και αυτά που πραγματικά μπορούν, δεν ξεπερνούν τα 10.

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 01 Σεπ 2011 20:58

Εξαρτάται σε τι server είναι. Τα περισσότερα πιστεύω καλύπτονται από shared hosting οπότε με κάνα 5-10 ευρώ / μήνα την βγάζουν.

Προσωπική μου άποψη είναι ότι κάνουν λάθος που δεν επιτρέπουν τους aggregators και θα το δουν στα έσοδά τους. Ο καιρός θα το επιβεβαιώσει ή θα το διαψεύσει.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 01 Σεπ 2011 21:08

τα ντιλάδικα που το 10% των εσόδων τους είναι από affiliate δε θα τα πειράξει και πολύ... (1 ή 2 στην Ελλάδα)

όλα τα άλλα που έχουν πάνω από το 60% από affiliate δεν πρόκειται να το σκεφτούν.

το έχω ήδη πει άλλες 2 φορές. το σωστό για εσάς είναι αν τα σορτάρετε με ποσοστό που δίνουν.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
bibisidis
Honorary Member

Δημοσίευση από bibisidis » 01 Σεπ 2011 21:17

cordis έγραψε: το σωστό για εσάς είναι αν τα σορτάρετε με ποσοστό που δίνουν.
Στο δικό μου πάντως είναι με τυχαία σειρά και εχω πωλήσεις απ όλα. Η τακτική μου είναι κυρίως το ξεσκαρτάρισμα παρά το σορτάρισμα. Τι να το κάνω το 7% επι της τιμής όταν συστηματικά κάποιος μου τα κάνει cancels?

Άβαταρ μέλους
bibisidis
Honorary Member

Δημοσίευση από bibisidis » 01 Σεπ 2011 21:20

CyberCr33p έγραψε:Τα περισσότερα πιστεύω καλύπτονται από shared hosting οπότε με κάνα 5-10 ευρώ / μήνα την βγάζουν.
Ααα γειά σου!!! :pint:
Πάντως η φυγή και του groupon, σε συνδυασμό με αυτή του GD, είναι ζημιά όπως και να το δούμε.

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 01 Σεπ 2011 21:27

ότι είναι ζημιά είναι, γιατί το όνομά τους είναι αναγνωρίσιμο, και όπως και να το κάνουμε κάποιος θα αγοράσει πιο εύκολα από αυτά τα δύο.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 01 Σεπ 2011 22:48

Εγώ θέλω να δω κάτι άλλο, για να δω "δύναμη" στην αγορά.

- Είτε ένα δύκτιο affiliate να καταφέρει να κρατήσει σε αυτούς αυτούς που θέλουν να κόψουν τους aggregators
- Κάποιος aggregator να μπορεί να κρατήσει ένα deal site που θέλει να κλείσει.

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 01 Σεπ 2011 23:25

δεν καταλαβαίνω τι θες να πεις...
- follow me @twitter

prosfores
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από prosfores » 02 Σεπ 2011 13:01

Θέλει να πει μάλλον οτι τα affiliate δίκτυα να πείσουν το site προσφορών να μείνει στα aggregators και αυτοί που εχουν aggregators να βοηθήσουν ένα site προσφορών όταν κινδυνεύει να κλείσει. :lol:
deal aggregator.
Όλες οι Προσφορές--->olesoiprosfores.gr

dimtris155

Δημοσίευση από dimtris155 » 02 Σεπ 2011 17:21

Μήπως η groupon ετοιμάζει δικό της affiliate program?
Κάτι τέτοιο δηλαδη http://www.groupon.com/pages/affiliates

Άβαταρ μέλους
George - Linkwise

Δημοσίευση από George - Linkwise » 02 Σεπ 2011 19:53

dimtris155 έγραψε:Μήπως η groupon ετοιμάζει δικό της affiliate program?
Κάτι τέτοιο δηλαδη http://www.groupon.com/pages/affiliates
Αν πατήσεις το κουμπί εγγραφής θα δεις ότι σε πηγαίνει να γραφτείς στην Commission Junction, το δίκτυο δηλαδή με το οποίο συνεργάζεται η Groupon για την αμερικανική (και όχι μόνο) αγορά, ακριβώς όπως συνεργάζεται με την Linkwise στην ελληνική. Δεν πρόκειται για in house affiliate πρόγραμμα.
Linkwise Affiliate Network

ckabi

Δημοσίευση από ckabi » 12 Σεπ 2011 12:17

[Ο διαφημιζόμενος, όπως ίσως γνωρίζετε ήδη, απαγορεύει την προβολή των προσφορών του από τους Deal Aggregators ακόμα και χωρίς affiliate links.]

Aυτό αναφέρει το email της linkwise.

Εχω μια αποριά από καθαρά περιέργεια. μπορεί κάποιος να απαγορευσει την προβολή των προσφορών του; Σίγουρα μπορεί να απαγορευσει την χρήση του λογότυπού του, ίσως και της φωτογραφίας του deal. Το κείμενο του τίτλου της προσφοράς όμως μου φαίνεται παράλογο να μη μπορεί να το εμφανίσει μια ιστοσελίδα και να χρειάζεται άδεια γι αυτό...

Άβαταρ μέλους
George - Linkwise

Δημοσίευση από George - Linkwise » 12 Σεπ 2011 12:29

ckabi έγραψε:[Ο διαφημιζόμενος, όπως ίσως γνωρίζετε ήδη, απαγορεύει την προβολή των προσφορών του από τους Deal Aggregators ακόμα και χωρίς affiliate links.]

Aυτό αναφέρει το email της linkwise.

Εχω μια αποριά από καθαρά περιέργεια. μπορεί κάποιος να απαγορευσει την προβολή των προσφορών του; Σίγουρα μπορεί να απαγορευσει την χρήση του λογότυπού του, ίσως και της φωτογραφίας του deal. Το κείμενο του τίτλου της προσφοράς όμως μου φαίνεται παράλογο να μη μπορεί να το εμφανίσει μια ιστοσελίδα και να χρειάζεται άδεια γι αυτό...
Όπως είπες κι εσύ, το λογότυπο, οι φωτογραφίες, αλλά και το όνομα (ακόμα και σε μορφή κειμένου) του διαφημιζόμενου αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του. Ακόμα όμως και τα κείμενα που αναρτώνται σε μια ιστοσελίδα (όπως π.χ. ο τίτλος ενός deal που αναφέρεις) προστατεύονται θεωρητικά από το copyright της ιστοσελίδας. Τώρα φυσικά είναι μεγάλο θέμα το τί μπορεί να θεωρηθεί copyright και τί όχι όπως και τί τύχη θα είχε κάποιος αν κυνηγούσε το θέμα νομικά, ειδικά στην Ελλάδα. Δεν είναι πάντως παράλογο να απαγορεύει κάποιος να χρησιμοποιούν άλλοι το όνομά του και τα ονόματα και τις φωτογραφίες των προϊόντων του.

Από εκεί και πέρα να ξεκαθαρίσω πως όσον αφορά τη Linkwise, εμείς μόνο ενημερωτικά αναφέρουμε τον παραπάνω περιορισμό στους affiliates. Από τη στιγμή που δεν υπάρχει affiliate συνεργασία, δεν είναι στη δική μας δικαιοδοσία να ελέγξουμε την τήρηση ή να επιβάλλουμε τυχόν κυρώσεις για τη μη τήρηση του συγκεκριμένου περιορισμού.
Linkwise Affiliate Network

ckabi

Δημοσίευση από ckabi » 12 Σεπ 2011 13:59

Symos έγραψε: Όπως είπες κι εσύ, το λογότυπο, οι φωτογραφίες, αλλά και το όνομα (ακόμα και σε μορφή κειμένου) του διαφημιζόμενου αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του. Ακόμα όμως και τα κείμενα που αναρτώνται σε μια ιστοσελίδα (όπως π.χ. ο τίτλος ενός deal που αναφέρεις) προστατεύονται θεωρητικά από το copyright της ιστοσελίδας. Τώρα φυσικά είναι μεγάλο θέμα το τί μπορεί να θεωρηθεί copyright και τί όχι όπως και τί τύχη θα είχε κάποιος αν κυνηγούσε το θέμα νομικά, ειδικά στην Ελλάδα. Δεν είναι πάντως παράλογο να απαγορεύει κάποιος να χρησιμοποιούν άλλοι το όνομά του και τα ονόματα και τις φωτογραφίες των προϊόντων του.
Και πάλι όμως εχω αμφιβολίες, που βέβαια μόνο ενας νομικός θα μπορούσε (και αν) να μας διαφωτισει . δλδ αν γράψω σε αυτό εδω το forum ότι βρήκα στο τάδε site την εξής προσφορά: "και γράψω ακριβώς το κείμενο" θα μπορούσα να βρω το μπελά μου; ή ο ιδιοκτήτης της σελίδας; και αν αλλαζα το κείμενο της προσφοράς και το εγραφα όπως εγω το καταλαβαίνω , δεν θα ήταν πολύ χειρότερο που θα μπορούσε να δημιουργήσει παρεξηγήσεις; απλοί προβληματισμοί...

Symos έγραψε: Από εκεί και πέρα να ξεκαθαρίσω πως όσον αφορά τη Linkwise, εμείς μόνο ενημερωτικά αναφέρουμε τον παραπάνω περιορισμό στους affiliates. Από τη στιγμή που δεν υπάρχει affiliate συνεργασία, δεν είναι στη δική μας δικαιοδοσία να ελέγξουμε την τήρηση ή να επιβάλλουμε τυχόν κυρώσεις για τη μη τήρηση του συγκεκριμένου περιορισμού.
ναι φυσικά είναι κατανοητο αυτό

Απάντηση

Επιστροφή στο “Affiliate marketing - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες