Θέλω να γίνω καταχωρητής ονομάτων χώρου

ότι θέλουμε να ρωτήσουμε και να μάθουμε για τα domains στην Ελλάδα και στον κόσμο.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
spiralas

Δημοσίευση από spiralas » 01 Σεπ 2011 21:14

Καλησπέρα έχω μια νέα εταιρία που έχει σχέση με το internet και θέλω να γίνω καταχωρητής ονομάτων χώρου … μπορεί να με διαφωτίσει κάποιος με την αίτηση που πρέπει να συμπληρώσω για την ΕΕΤΤ ?

Λέει κάπου να συμπληρώσω «B.1 Συνοπτική περιγραφή κτιριακών εγκαταστάσεων, έμψυχου δυναμικού και υποδομής πληροφοριακών συστημάτων »
Εκεί τι γράφω ???

Και επίσης
A’ Nameserver
Hostname
DNS Software
(program name, version)
Στο DNS Software (program name, version) τι γράφω???

:roll: :roll: :roll:

Άβαταρ μέλους
Rapid-eraser
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Rapid-eraser » 01 Σεπ 2011 21:56

Συγνώμη που το λέω αυτό, αλλά μήπως θα ήταν καλύτερα να ΜΗΝ γίνεις καταχωρητής και απλά να κάνεις reselling από κάποιο άλλο καταχωρητή;

To λέω αυτό γιατί αν δεν μπορείς να απαντήσεις σε αυτές τις ερωτήσεις μόνος σου ή δεν έχεις κάποιον τεχνικό που μπορείς να απευθυνθείς να σε βοηθήσει (προφανώς και δεν είσαι υποχρεωμένος να ξέρεις τα πάντα) τότε προφανώς έχεις ελλείπεις γνώσεις όσων αφορά την διαχείριση των Domain names, κάτι που προφανώς η ΕΕΤΤ θέλει να αποφύγει βάζοντας αυτές τις απλές ερωτήσεις στην αίτηση της.
Cu, Rapid-eraser, Tα αγαθά copies κτώνται.
Love is like oxygen, You get too much you get too high
Not enough and you're gonna die, Love gets you high

spiralas

Δημοσίευση από spiralas » 02 Σεπ 2011 00:17

Rapid-eraser έγραψε:Συγνώμη που το λέω αυτό, αλλά μήπως θα ήταν καλύτερα να ΜΗΝ γίνεις καταχωρητής και απλά να κάνεις reselling από κάποιο άλλο καταχωρητή;

To λέω αυτό γιατί αν δεν μπορείς να απαντήσεις σε αυτές τις ερωτήσεις μόνος σου ή δεν έχεις κάποιον τεχνικό που μπορείς να απευθυνθείς να σε βοηθήσει (προφανώς και δεν είσαι υποχρεωμένος να ξέρεις τα πάντα) τότε προφανώς έχεις ελλείπεις γνώσεις όσων αφορά την διαχείριση των Domain names, κάτι που προφανώς η ΕΕΤΤ θέλει να αποφύγει βάζοντας αυτές τις απλές ερωτήσεις στην αίτηση της.
Απο φιλοσοφία καλα τα πας ... Thanks για την βοήθεια

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 02 Σεπ 2011 10:02

spiralas έγραψε: Απο φιλοσοφία καλα τα πας ... Thanks για την βοήθεια
Και από ουσία καλά τα πάει, αλλά δεν κατάφερες να την αξιοποιήσεις...

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvard » 02 Σεπ 2011 10:52

Καλημέρα,

Εφόσον είσαι νέα εταιρία, μπορείς να αποφύγεις το κόστος της αρχικής επένδυσης (προσωπικό/υποδομές) και να ξεκινήσεις συνεργασία με έναν υπάρχον καταχωρητή, μόλις φτάσεις έναν Χ αριθμό domains ο οποίος θα είναι αρκετός για να υποστηρίξει το κόστος της online εφαρμογής που θα πρέπει να έχεις (σύμφωνα με τον νέο κανονισμό) τουλάχιστον, τότε μπορείς να κοιτάξεις για το ενδεχόμενο να γίνεις καταχωρητής.
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος
Φιλοξενία ιστοσελίδων - Cloud Servers στην Ελλάδα

1host
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από 1host » 02 Σεπ 2011 11:46

Θα πρέπει να φροντίσεις για online αυτοματοποιημένο σύστημα όπως σου είπε ο gvard και άτομα για άμεση εξυπηρέτηση πάνω σσε θέματα των domains(μεταβιβάσεις,αλλαγές, κατοχυρώσεις) - όλα διεκπεραιώνονται εντός 24 ωρών.
Ακόμα θα πρέπει να έχεις δικούς σου dns για τα domains σου.
1HOST Υπηρεσίες Φιλοξενίας | Ανανεωμένες υπηρεσίες & υποδομή σε συνδυασμό με εξειδικευμένο support. www.1host.gr
Εικόνα

helldawg13

Δημοσίευση από helldawg13 » 19 Δεκ 2012 21:19

geia sas paidia...tha ithela na kanw merikes erwtiseis kai ama mporeite,8elete kai exete xrono boithiste me..

Tha ithela na ma8w pws mporw na ftiaksw mia selida san to papaki.gr
diladi na ginw kataxwritis domain names
na mporw na kanw filoxenia web hosting
kai na parexw protokolla asfaleias kai etsi kai ola ta sunafi(web site builder kai etsi)

WriteHow

Δημοσίευση από WriteHow » 20 Δεκ 2012 01:19

helldawg13 έγραψε:geia sas paidia...tha ithela na kanw merikes erwtiseis kai ama mporeite,8elete kai exete xrono boithiste me..

kai na parexw protokolla asfaleias kai etsi kai ola ta sunafi(web site builder kai etsi)
File kalispera. Mia simvoli tha su doso. Asto... ksehasto .. pame gia alla. An den ehis tis apantisid auto tob erotiseon pistepse ne deb ise etinos. Kai an kapios su ehei pei oti me host tha hestis sto taliro ksehasto. Idika ap tis arhes mono eksoda tha ehis. Kai den milisame kan gia ipostiriksi ton pelaton su

Sorry gia ta greeklisg to Note II den ehei greek handwritting
There is no real web host for 1.50euro/month . There is nothing UNLIMITED and there is no 100% uptime! And because it says 24/7 support it dosn't means you will receive answer in 10min!

Άβαταρ μέλους
Giannis78
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Giannis78 » 20 Δεκ 2012 01:41

Εγώ κάπου άκουσα ότι το επάγγελμα φιλοξενίας ιστοσελίδων και κατοχύρωση domain name θα γίνει κλειστό στις 21/12/2012… οπότε κάντε ότι είναι να κάνετε γρήγορα.
WebHosting Services
http://www.intechs.gr

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 20 Δεκ 2012 17:00

helldawg13 έγραψε:geia sas paidia...tha ithela na kanw merikes erwtiseis kai ama mporeite,8elete kai exete xrono boithiste me..

με μία κίνηση.

παίρνεις τηλέφωνο το papaki.gr και τους λες "θέλω να σας αγοράσω, πόσα θέλετε".
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Απάντηση

Επιστροφή στο “Domains - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες